"И КЗК внезапно откри нередности в поведението на "ЛУКойл", съобщава от първа страница в. "Сега"
След няколкомесечно проучване на пазара на горива Комисията за защита на конкуренцията най-после произведе вчера две новини. Първата е, че започва разследване, за да разбере защо въпреки многото играчи на пазара на бензина и дизел у нас цените са подозрително близки и дали "ЛУКойл България" не злоупотребява с господстващото си положение. Втората е, че засекрети всички данни и изводи, събрани в току-що приключения сектор анализ на пазара на горива, който се очакваше с нетърпение.
"Разследването на злоупотреби започва въз основа на този анализ и подробности не могат да бъдат оповестени, за да не се влияе на разследването", така от КЗК оправдаха неочакваното информационно затъмнение. Дали има ценови диктат и злоупотреба обаче ще се разбере поне след година, ако се съди по досегашната практика на КЗК.
Антимонополният орган започна пазарния анализ, след като мартенското поскъпване на дизела и бензина предизвика протести на граждани и на фирми превозвачи, а бившият транспортен министър Александър Цветков подаде сигнал за евентуално картелно споразумение. След два месеца проучване шефът на КЗК Петко Николов коментира, че не вижда нередности в петролния бизнес у нас, а и първоначалните данни в секторния анализ показвали, че проблеми няма. "Играчите на пазара на течни горива са много, никъде няма знак за това, че "ЛУКойл" злоупотребява с господстващо положение. Ако това е така, би трябвало тези, които купуват от него, по някакъв начин да изразят недоволство, а те са спокойни", заяви в началото на юни Николов.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"И цъфтят в суматохата покриви...", извежда на първа страница Дневник"
Няма как да не сте ги виждали - красивите някога стари сгради с буйна, несмущавана от поддръжка растителност по фасадите и покривите. Ако случайно не сте им обърнали внимание, разходете се из центъра - около бул. "Христо Ботев", около Женския пазар, изобщо из кварталите в централните софийски райони "Средец", "Възраждане" и "Оборище".
Една такава повехнала красавица на ул. "Граф Игнатиев" 46 привлича вниманието, но не с архитектурата и орнаментите си, а с покрива си. Там отгоре се е разлистила двуметрова бреза, която очевидно от години обитава процепите между надробените керемиди. На метри от нея расте и сестричето й.
Дървено-керамичната "попара", която представлява покривът, явно е благодатна почва за двете фиданки, надвиснали над едно площадче с голяма сергия за сладолед и куп магазини и офиси, през което минават сигурно стотици хора дневно.
През март, когато тези брези тъкмо са напъпвали, в една пресечка наблизо, на ул. "Неофит Рилски", едно момче от Чехия умря, след като полетя с парапета от балкона на една сграда. Преди няколко години сграда на ул. "Алабин" смаза две момичета. А тази мърлява градина кога ли ще се изсипе на нечия глава и кой ще е виновен?
Прочети още от статията на в"Дневник"
"Сезонни работници точат НОИ" , четем на първа страница на в. "Монитор"
Сезонните работници масово отказват да подписват трудови договори, защото официално се водят безработни и получават помощи. Това обяви вчера шефът на Българската стопанска камара Божидар Данев. Те сами притискат работодателя да заобикаля правилата, твърди той. Според колегата му Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал ромите, които помагат при прибиране на реколтата, също категорично отказват да подписват каквито и да са документи за получено възнаграждение,
за да не загубят помощите си
Според БСК има доста случаи, в които нашите гурбетчии в ЕС се връщат временно в родината и поработват за няколко месеца на черно. И те отказват да подписват договори, понеже официално се водят социално слаби в съответните европейски страни. Според Мария Стамболиева, шеф на отдел „Координация на социалните схеми" в Агенцията за социално подпомагане, само за три месеца сме получили над 800 протокола от различни страни членки за отпуснати детски и социални помощи на наши семейства. В един от случаите става дума за фамилия с 6 деца.
В Германия например за едно дете се полагат 185 евро месечно. Към тях се добавят и различни други социални помощи. Така семействата с 3-4 деца си докарват по 1000 евро всеки месец без каквито и да е усилия.
Ако се трудят без договор, работниците да бъдат глобявани така, както се
наказват некоректните работодатели
настояват от БСК.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"До 2050 г. социалните системи у нас са застрашени от разпад", четем на първа страница на в. "Класа"
До 2050 г. се очаква населението у нас над 60-годишна възраст да бъде над 30% Това коментира вчера Емилия Войнова от дирекция „Жизнено равнище и социална сигурност" на социалното министерство на кръгла маса за демографските предизвикателства. Тя добави, че когато делът на населението в тази възраст надвиши 30%, е застрашено функционирането на всички социални системи и те започват да се разпадат. Войнова обяви, че демографската ситуация у нас е най-кризисна в сравнение с всички останали държави - членки на Европейския съюз.
Според данните сред негативните демографски тенденции са ниската раждаемост, високата обща смъртност, ниската средна продължителност на живота и големите миграционни потоци. Войнова определи като изключително тежък проблем ранната смъртност сред мъжете, което води до това все повече жени да остават сами, след като починат съпрузите им. Оттам следва и увеличаване на проблема за женската бедност в по-високите възрастови групи. Според експертите негативният естествен прираст у нас се задълбочава в последните години и заради кризата.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Деяна Костадинова, която отговаря за демографската политика, коментира, че трябва да се акцентира върху необходимостта от мерки за подкрепа на възрастните хора и преосмисляне на ролята и приноса им за социално-икономическото развитие на обществото. Тя обясни още, че 2012-а ще бъде европейската година за активен живот на възрастните хора и солидарност между поколенията. Костадинова добави, че заложените в програмата на правителството и в националната програма за реформи мерки са актуализиране на Националната стратегия за демографско развитие на България, както и Националната концепция за насърчаване на активния живот на възрастните хора.
Прочети още от статията на в. "Класа"
"Знаменосец води чета пияндета" , пише на първа страница в. "Стандарт"
Знаменосец води чета с пияндета. Това е обичайната гледка на Слънчев бряг вечер. Туристите твърдят, че алкохолният туризъм вече е организиран спорт в най-големия ни курорт. Всяка вечер по главната алея тълпи тийнейджъри, главно англичани, холандци и германци, се събират в компактни групи от по 30-40 души и обикалят кръчмите под строй. Те си имат водач - родни момичета, които вървят отпред, отзад и измежду групата, с по един огромен флаг, брандирани тениски и водят жадните за алкохол и разюздан нощен живот младежи от заведение на заведение. За целта девойките събират по 30 евро на човек. Момичетата държат в ръце по един огромен флаг с надпис "Gogo", за да не ги изгубят разсеяните и вече опиянени британски тийнейджъри. Спират в някое от заведенията, където са посрещнати с табли, пълни с шотове. Всеки от членовете на групата удря по едно накрак преди влизане, а после вътре се налива с каквото предпочита. Основно бира. Танцуват, крещят, скандират някакви неразбираеми песни, снимат се за спомен, покатерени върху бара, и отново под строй, следвайки девойките със знамената, се изнасят за следващото плажно заведение. Междувременно, за да не скучаят по време на прехода, всеки от тях има завързана на врата с лента колба, направо ваза, пълна с неясна алкохолна течност. Ей така, за из път, да пийват по малко, казват водачките им. Те коментират, че коктейлът съдържа водка, малко бакарди и безалкохолна напитка.
Прочети още от статията на в. "Стандарт"
"Държавата закъса за чиновници в бордовете на фирми", пише в. "Сега"
Изричната забрана чиновниците в бордовете на държавни фирми да получават възнаграждения е довела до масова демотивация в администрацията за заемането на такива позиции. Заради липсата на желаещи и достатъчно доверени хора кабинетът вчера премахна забраната един чиновник да участва само в един борд и позволи назначаването на едни и същи служители на повече места.
Отпадането на ограничението е било поискано от регионалното и транспортното министерство, обясниха от правителствената пресслужба. Според официалното прессъобщение предложението е прието заради съществуващата в момента демотивация сред държавните служители да поемат допълнителната отговорност. Не е ясно как това ще се промени, освен ако кабинетът не възнамерява да възстанови под някаква форма и възнагражденията. В този случай обаче няма причина ограничението за броя на бордовете да отпада.
Ограничението за участие в максимум един контролен или управителен орган на държавна фирма бе въведено през 2003 г. след дългогодишни скандали за партийни назначения и скандални възнаграждения в държавните фирми.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Кредиторите на "Кремиковци" ще чакат за парите си заради обжалване на НАП", пише "Дневник"
Нов съдебен спор заплашва да забави разпределението на 316 млн. лв. от продадените активи на "Кремиковци". Това съобщиха 3 независими източника на "Дневник".
Причината е, че Националната агенция за приходите (НАП) обжалва частичната сметка за разпределение, която посочва каква част от вземанията си ще получи всеки отделен кредитор, включително и работниците.
От приходната администрация потвърдиха това и уточниха, че става дума за сумите, отредени за обезпечените кредитори.
Съгласно Търговския закон те получават всички средства, набрани от продажба на активите, които са били заложени в тяхна полза преди настъпването на фалита. Едва ако от тяхната продажба останат повече средства от размера на вземането, тогава те се разпределят между останалите кредитори, сред които и държавата.
Прочети още от от статията в"Дневник"
"Университетите ни са извън Топ 100 на ЕК ", информира в. "Класа"
Нито един български университет не намира място сред първите сто в Европа по брой на студенти, участващи в програмата за обмен на Европейския съюз "Еразъм". Това става ясно от статистика на Европейската комисия, която беше обявена вчера. Тя представя най-успешните висши училища за учебната 2009/2010 г. „Еразъм" дава стипендии над 200 000 студенти от 32 държави годишно.
Първата стотица на вузовете, изпратили и приели студенти на курсове и стажове, се оглавява от испански училища. Сред десетте най-популярни чужди университета в Европа, има седем испански и три италиански вуза. Университетите на Гранада и на Валенсия са най-предпочитани от европейските младежи, участващи в "Еразъм". Всеки от тях е успял да привлече между 1600 и 1900 чуждестранни студенти през миналата учебна година. Най-престижният ВУЗ в Източна Европа е Карловият университет в Прага, класиран тринадесети с 997 студенти по "Еразъм".
Университетът на Гранада е изпратил и най-много свои студенти зад граница - 1851. Следват университетът "Комплутенсе" в Мадрид и Болонският университет в Италия. Два вуза от новите страни успяват да се класират сред първите десет по брой на студенти по "Еразъм" - Варшавският университет е шести, а Карловият университет е девети. В Топ 20 на висшите училища, които са най-активни в осигуряването на курсове и стажове за своите студенти зад граница, има още пет испански, два полски и един чешки ВУЗ.
Прочети още от статията на в. "Класа"
"Хлябът няма да поскъпва", пише в. "Монитор"
Няма предпоставки, оправдаващи повишаване на цените на хляба. Това обяви вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов преди редовното заседание на правителството.
"Цената на суровината върви надолу. Между 10% и 15% е по-евтина това лято пшеницата и то най-висококачествената", добави министърът. „По-скоро би трябвало да има обратен тренд в цената на хляба, а не нагоре", уточни той.
„Качеството на пшеницата е по-добро от миналогодишното и реколтата е малко по-висока от 2010 г.", каза още Найденов. „Нямаме никакво притеснение по отношение на зърното. Разбира се, цената е малко по-ниска от 2010 г.
Тенденцията е цената на пшеницата да върви надолу.
За първи път тази година ечемикът е по-скъп от житото. Другият момент е, че Русия започна да изнася зърно", добави той.
По информация от земеделското министерство в страната изцяло са прибрани ечемикът и рапицата, а пшеницата - над 90%. Министър Найденов опроверга твърденията, че фермерите нямат достатъчно комбайни и има риск да останат неприбрани 200 000 т зърно.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Сивата икономика била 20%", информира в. "Стандарт"
Сивата икономика в страната за периода 2000-2009 г. била едва около 20% от БВП. Това сочат предварителни оценки на експертите на Министерството на финансите. Резултатите отчитат ефектите върху потреблението на енергия от промяна на цените на енергийните стоки, структурата на икономиката и технологичния напредък. Като стъпки в борбата със сивата икономика правителството отчита въведеното ограничение за разплащания в брой на суми над 15 000 лв., както и измервателните уреди за акцизните стоки. Допълнително затягане на контрола се предвижда с връзването на касовите апарати на търговците с НАП до края на март 2012 г. От свързването на бензиностанциите с данъчните на светло излязоха 40 обекта, а 400 бяха затворени временно. Според експертите един от основните начини за борба със сивата икономика е чрез разширяване на употребата на електронните разплащания и чрез развитие на електронните технологии.