„Доктор на вересия", четем от първа страница на „Стандарт"
След кръчмата и кварталния магазин вересията влезе и в докторските кабинети.
Причината е в лимита на направленията за профилиран преглед. За да не връщат пациентите, джипитата молят колегите си специалисти да ги приемат на честна дума. В противен случай болните трябва да плащат солени такси. Уговорката е личните лекари да се издължат с направления за направените прегледи следващия месец. Джипито ми даде на ръка бележка, с която моли колегата си невролог да ме поеме, разказа пред "Стандарт" 37-годишният Нено Стоицев от Дупница. Вересията е хит в града на Братя Галеви и съседния Перник от месец.
Медиците твърдят, че номерът е законен. Така джипитата отървават глоби за преразход на лимитите. Пациентите пък получават нужната помощ за диагностициране и лечение. Иначе направленията свършват още в средата на месеца, а в сезона на гриповете и до 10-о число.
Още от статията на „Стандарт"
„Само дребните бандити пречат МВР да победи престъпността", съобщава от първата си страница „Сега"
Само дребните бандити пречат на МВР да обяви пълна победа в битката срещу престъпността в страната. Това стана ясно вчера на националното съвещание на вътрешното ведомство с участието на прокуратурата и ДАНС. Битовата престъпност отбелязва ръст от 10% спрямо миналата година. "Затова основният приоритет пред полицията вече е борбата с дребните бандити и крадци, които най-много тормозят обществото", обяви министър Цветан Цветанов.
Тази констатация съвпадна с поредния тежък побой, който няколко души нанесоха на 19-годишно момче в Студентския град в столицата във вторник. Това е четвърти случай за няколко дни. Миналата седмица банда преби и ограби трима души за една нощ в столицата. Положението в страната не е по-розово - там почти всеки ден има обири, грабежи, нападения на самотни хора и магазинчета заради дребни суми. Затова в МВР обсъждаха и как полицията" да бъде по-близо до хората в малките населени места". На зачестилите полицейски протести многократно бе посочвано, че цели райони в провинцията са поверени на един-двама служители, които не смогват да разследват престъпления.
На този фон МВР отчете, че откакто ГЕРБ е на власт, е успяло да се справи с отвличанията, въоръжените грабежи по магистралите, убийствата, измамите и палежите и така е неутрализирало организираната престъпност. "Определено сме се справили. Преди 4 месеца бяха 227, а сега са 223. Живеем в едни по-спокойни условия, свързани с организираната престъпност", увери Цветанов за установените лидери на мафиотски групи. От босовете 50-ина са задържани зад решетките, 12 са под домашен арест, 13 са с гаранции, двама с подписки, а едва 14 са осъдени. Министърът не пожела да каже имена, спомена само дупнишките братя Галеви - Пламен Галев и Ангел Христов. По думите му под наблюдение са общо 1269 "лица от активния контингент".
Още от статията на „Сега"
„223 престъпни босове на мушката на МВР", съобщава „Монитор"
223 престъпни босове, които командват подземния свят у нас, са на мушката на МВР. Тарторите на престъпни групи вече са осветени и полицията ги разработва. Това съобщи вчера вътрешният министър Цветан Цветанов след националното съвещание на ръководителите на МВР, ДАНС и Върховната касационна прокуратура.
В дългия списък на разследващите попадат бандити от цялата страна, които се занимават с дрога, измами, точене на ДДС, контрабанда. Дупнишките бизнесмени Братя Галеви също са сред тях.
Сметката показва, че престъпните тартори, които влияят на оперативната обстановка в ъндърграунда, са с четирима по-малко от няколко месеца насам. На 95 от престъпните лидери прокуратурата е повдигнала обвинения и са с наложена мярка за неотклонение.
50 от босовете са били оставени зад решетките с решение на съда. 12 са под домашен арест, 13 са пуснати под парична гаранция, 14 излежават присъди, а четирима са обявени за общодържавно издирване, отчете още Цветанов. По думите му освен тарторите на подземния свят МВР следи изкъсо още 1269 лица от активния криминален контингент, които вече са осветени и по тях се работи активно. Сред най-големите проблеми на МВР и прокуратурата остават рецидивистите, които все още са на свобода.
„Има лица с по две-три, дори с по 10-20 висящи дела, които са на свобода и продължават да извършват престъпления. Най-вече става въпрос за телефонни измамници, крадци, аферисти, които точат ДДС. Те дотолкова са се самозабравили, че дори предават този занаят на децата си", възмути се Цветанов.
Още от статията на „Монитор"
„Мълчаливо съгласие в полза на бизнеса ще дисциплинира чиновниците", прогнозира от първата си страница „Дневник"
Принципът на мълчаливото съгласие ще се прилага при регистрационните режими за бизнеса, а таксите за предоставяне на държавни услуги ще се изчисляват по обща методология в зависимост от разходите за дейностите.
Тези облекчения за компаниите могат да станат факт, ако правителството одобри, а парламентът приеме промените в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, подготвени от министерството на икономиката.
Те бяха представени вчера, на организирана от Световната банка дискусия за тежестта на регулативните режими. Според изследването на банката фирмите в България губят близо 11% от времето си за справяне с изискванията на администрацията и въпреки че в последните години ситуацията се е подобрила, все още е по-тежка от средната за страните в ЕС. За сравнение, в нови държави членки като Естония и Словакия делът е 7%.
Мълчаливото съгласие за дейности на регистрационен режим означава, че кандидатстващата фирма ще се счита за одобрена, ако администрацията не се произнесе в срок. Сега е обратното. Икономическото министерство признава, че сроковете редовно се нарушават заради "административна мудност на процедурите".
Един от примерите е в самото ведомство, при регистрацията на туроператорите, които често се оплакват от забавяне. След промените фирмите би трябвало автоматично да се вписват в регистъра, ако в законовия 2-месечен срок не получат отказ.
Още от статията на „Дневник"
„Министър обеща по-ниски такси на бизнеса", информира „Сега"
Държавата обеща да направи радикални промени за ограничаване на бюрокрацията. Това направи вчера икономическият министър Трайчо Трайков по време на дискусия със Световната банка (СБ) и бизнеса в София.
Готви се методика, по която ведомствата ще изчисляват точно колко им струва издаването на лиценз, удостоверение и т.н. и ще определи таксите си според разходите за труд и материали. Освен това всяко учреждение ще направи онлайн регистър на услугите и регулационните си режими, в който всеки ще може да проследява безплатно и в реално време докъде е стигнала преписката по неговата заявка.
Само през 2005-2008 г. държавните такси са натежали с 60%, като някои от тях са толкова високи, че пречат на конкуренцията, защото не позволяват нови играчи да се включат на пазара, сочи анализ на Световната банка. Като "спирачки" за бизнеса са посочени лицензионната такса, събирана от здравното министерство за откриване на аптека - 5000 лв., двете такси за старт на туроператор в същия размер и др.
Още от статията на „Сега"
„Проблемните кредити скочиха до 6,95 млрд. лв., вече минават 17%", съобщава от първата си страница „Класа"
Проблемните кредити в банковата система удариха нов рекорд през октомври. Само за месец те скочиха с 388 млн. лв. до общо 6,95 млрд. лв., което е почти два пъти повече спрямо октомври 2009 г., сочат данните на БНБ. Това е 17,5% от общия кредитен портфейл на трезорите у нас. Според статистиката задълженията с просрочие над 90 дни в брутните кредити (без тези за кредитни институции) е 10,61 %.
Краят на лятото и началото на есента даваха позитивни сигнали, че ръстът на лошите кредити най-накрая е пресечен - през септември те нараснаха със 165 млн. лв., а през август - със 198 млн. лв. Октомври обаче пресече тази тенденция.
Според данните най-много трудности в обслужването на задълженията среща бизнесът - почти всяка шеста фирма има нередовно изплащан кредит - или 18,68%. 16,6% е делът на лошите потребителски кредити, а при жилищните те са най-малко - 15,1%.
Към октомври кредитите за домакинствата (включително и овърдрафтите) са 18,98 млрд. лв. Спрямо същия период на миналата година намаляват с 0,2%. Потребителските кредити са за 7,59 млрд. лв. със спад от 0,8 на сто, а жилищните са единственият сегмент с ръст спрямо октомври 2009 г. - с 3,7%, до 8,60 млрд. лв.
Малко по-оптимистично изглеждат нещата при фирменото финансиране - там се отчита покачване на отпуснатите средства с 2,3% на годишна база до общо 31,48 млрд. лв. Ръстът за септември бе 1,8%. Общо кредитирането все още се държи на плюс. В края на октомври кредитите са общо 51,39 млрд. лв. при 51,32 млрд. лв. за септември. Спрямо октомври 2009 г. те нарастват с 1,4%.
Още от статията на „Класа"
„Глобяват енергото, ако не включва тока за 19 лв.", информира „Монитор"
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще глоби ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, ако някое от дружествата събира по-високи от установените такси за повторно включване на спрян ток. Според последното решение на регулатора електроразпределителните дружества (ЕРП) имат право да искат за тази услуга по 19 лв., ако включват спрения заради неплащане ток до 24 часа.
За експресната услуга пък ДКЕВР е заковала цена от 38 лв. Новината за новите глоби, които грозят енергото, беше обявена от председателя на регулатора Ангел Семерджиев след вчерашното открито заседание на комисията.
Справка в ценоразписите на трите ЕРП-та показва, че към момента само Е.ОН не спазва последното решение на енергийния регулатор и прилага по-високи такси от допустимите. Според тарифата на Е.ОН от 12 ноември дружеството събира от клиентите си по 34,90 лв. за обикновената услуга по включване на прекъснатото електрозахранване и 69,80 лв. за експресната. От дружеството, което обслужва Североизточна България коментират, че те не се съобразяват с решението на ДКЕВР, тъй като регулаторът от своя страна не спазва решение на Върховния административен съд (ВАС). Другите две енергодружества - ЧЕЗ и ЕВН, обаче ще прилагат по-ниската тарифа.
В средата на юли ВАС окончателно отмени решението на ДКЕВР, с което комисията беше установила по-ниските нива на таксите за повторно включване. Делото се гледаше от съда по жалба на ЧЕЗ, след като в началото на октомври 2008 г. ДКЕВР определи таван на тази услуга. Според мотивите на ВАС определените от регулатора максимални цени не са икономически обосновани и не възстановяват разходите за извършването им. След решението на съда ЧЕЗ увеличи двойно таксите и започна да събира по 76,88 лв. за експресно пускане на електричеството и по 38,44 лв. за обикновената услуга.
Още от статията на „Монитор"
„Интернет не е свещена крава, ще ограничим пиратството", казва в интервю за „Дневник" Интернет не е свещена крава, ще ограничим пиратството
На последното заседание на Консултативния съвет за защита на интелектуалната собственост преди две седмици, в който участват представители на МВР, прокуратурата и Министерството на културата, се обсъдиха идеи за ограничаване на достъпа до интернет като мярка за борба с пиратството. По тази тема, както и за другите интернет престъпления разговаряме с началника на сектор "Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев.
Има ли някаква промяна при интернет престъпленията, има ли нови видове, нови тенденции за България?
- Най-характерни са кражбата на самоличност и посегателствата срещу деца. Кражбата на самоличност става чрез фалшиви сайтове, т.нар. фишинг сайтове, или чрез изпращане на данни по електронна поща. На нашия сайт cybercrime.bg има подробно описани подобни случаи. Изпращат ви мейл, в който ви казват, че сте спечелили от лотария и искат да попълните различни данни.
Или отивате на фалшива страница за пазаруване, въвеждате данните на кредитната си карта и ви крадат тази информация. Могат да заразят компютъра ви със зловреден код и така да ви откраднат данните за интернет банкиране и да източат банковата сметка.
Напоследък са характерни сексуалните посегателства над деца. За престъпленията срещу интелектуалната собственост няма да говоря, защото те са масово явление.
Напоследък зачестиха акциите срещу педофили в интернет, на какво се дължи тяхната активност или МВР е станало по-активно напоследък?
- Интернет дава възможност на много хора да общуват помежду си, за съжаление в това число и на педофилите. Потребителите на интернет в България са над 3 млн. Процентът на престъпниците офлайн и онлайн е един и същ. Преди време един педофил е бил принуден да обикаля около училища и детски градини.
Сега е достатъчно да застане пред компютъра си, да влезе в сайт за запознанства и там като на кастинг да се запознае с деца на възраст между 10 и 14 години, които са публикували телефоните си, мейлите си, скайп. Именно заради възможността да общуваш с много хора параметърът на измамите офлайн все повече ще се стеснява за сметка на увеличаването на интернет измамите.
Докато едно време, за да измамиш един човек, е трябвало да говориш с него цял ден или няколко дни, да поддържаш у него някакво убеждение, сега е достатъчно да изпратиш мейл до 500 хил. души, от които примерно 5 ще се вържат на въдицата ти и ще си дадат личните си данни или ще ти изпратят пари или каквото и да е. Технологията дава много по-голям периметър не само за добрите неща, но и за лошите.
Вие участвате в Консултативния съвет за защита на интелектуалната собственост, който обсъди нови предложения на последното си заседание. Разкажете по-подробно за тях.
- Нашите предложения са свързани с това, което тече в момента в европейските страни - много строго отношение към пиратството и към организаторите му. И сериозни санкции по всички линии, както наказателно, така и административно-наказателно преследване. Не става въпрос за потребителите, а за организаторите на пиратска дейност.
Постоянно правим операции по неутрализиране на пиратски сайтове и доставчици на интернет с пиратски сървъри. Според доклад на френска евродепутатка, който излезе наскоро, ако не бъдат предприети сериозни рестрикции към пиратството, до 2015 г. Европейският съюз ще загуби 240 млрд. евро и 1.2 млрд. работни места.
Тук, в България, пиратите са обгърнати с ореол, защото всеки от нас иска да е безплатно, да тегли от интернет и не може да си представи, че ще плаща. Но интелектуалният труд в крайна сметка е като всеки продукт на човешкия труд и също трябва да се заплаща. Не само продуктите на селското стопанско и на хранителната промишленост имат цена.
Интелектуалният труд е най-труден, малко хора могат да го произвеждат. Хората, които могат да го правят, са докоснати от Бога. Всеки от нас може да произведе килограм домати или тон картофи, но само един може да напише "Лунната соната" или само един може да напише трилогията на Стефан Цанев, или само един е академик Антон Дончев. Не трябва да лишаваме тези хора от възможността да творят, защото ако вземем безплатно плодовете на труда им, те няма да могат да произвеждат.
Още от интервюто на „Дневник"
„Кражбата на жици опасна като терор", казва в интервю за „Стандарт" регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Ян Вавера
Г-н Вавера, как предлагате да бъде решен проблемът с кражбите на съоръжения от електропреносната мрежа?
- Това е сериозен проблем за компанията, тъй като щетите, които нанасят, намаляват възможностите ни за инвестиции в развитие на мрежата. ЧЕЗ влага средства за възстановяване на откраднатите съоръжения, но и за рехабилитация на онези, които са увредени при посегателствата. От началото на 2008 г. досега щетите възлизат на над 18 млн. лв. Предложението ни е съоръженията на ЧЕЗ да бъдат включени в списъка на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Това би отнесло посегателствата върху тях към по-сурови текстове от Наказателния кодекс. В Гърция например смятат подобни посегателства за саботаж и наказанията са тежки. Би било редно да се наблегне и на предотвратяването на кражбите. Това може да стане, като се промени режимът за изкупуване на метали от енергийни съоръжения, като само дружествата, които формират такъв отпадък, да имат право да го търгуват директно към обработващите предприятия. Докато има кой да купува - ще има и кой да краде.
Готова ли е мрежата в Югозападна България за зимния сезон?
- През последните 5 г. ЧЕЗ непрекъснато инвестира в разширяване и модернизация на мрежата в курортите. Само от началото на тази година ние инвестирахме 9 173 645 лв. За последните 5 г. в Банско и Боровец са вложени общо 4,5 млн. лв., за да може мрежата да поеме повишено натоварване. Инвестирахме и в подсигуряването на модерни технически средства за навременна реакция при тежки метеорологични условия. Аварийните ни екипи имат 12 АТВ с вериги, 12 моторни шейни и единствена по рода си в България високопроходима машина ПРИНОТ, пригодена за всякакви терени и сезони.
Възможни ли са големи аварии, каквито имаше лятото по Черноморието?
- Освен ако няма форсмажорни обстоятелства, не очакваме да има сериозни проблеми. Предприели сме всички мерки, за да сведем до минимум риска от аварии. От стъпването си на българския пазар ЧЕЗ е вложила над 400 млн. лв., основната част от които в модернизация и развитие на мрежата.
Колко големи инвестиции са необходими за мрежата на ЧЕЗ, за да бъде тя на нивата в Европа?
- Основната ни цел е да постигнем европейско качество на предлаганите услуги, като същевременно се съобразим с българските икономически условия. За съжаление средствата, които са ни отпускани за инвестиции, невинаги са достатъчни за постигане на търсените резултати. За настоящия регулаторен период ДКЕВР ограничи инвестиционните ни планове до 71 млн. лв. годишно. За да превърнем електрозахранването в България в европейска услуга, компанията се нуждае от минимум 130 млн. лв. инвестиции годишно. Но това отнема и време. Истинският успех е не в бързите резултати, а в целенасоченото устойчиво развитие. Надяваме се проблемът със средствата за инвестиции да се реши в най-скоро време, защото отлагането на решението днес води до още по-големи нужди от инвестиции утре.
Още от интервюто на „Стандарт"
„С фондовете по програма JEREMIE гарантираме заемите със €74 млн.", казва в интервю за „Класа" Евгени Ангелов, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма
Г-н Ангелов, кога предстои да бъде избран фонд мениджър по първия фонд venture capital на инициативата JEREMIE по програма „Конкурентоспособност"? В какви срокове трябва да се намери допълнителното финансиране?
- Европейският инвестиционен фонд /ЕИФ/ ръководи целия процес от наше име, ние участваме като наблюдател. Идеята беше да пуснем трите фонда за рисково финансиране заедно с гаранционния фонд колкото се може по-рано. Отварянето на конкурса за техни мениджъри стана два месеца след създаването на холдинговия фонд заедно с ЕИФ. Интересът към конкурса за мениджър на venture capital фонда е много голям, знаете, има 12 кандидатури. ЕИФ ще отсее кандидатурите и ще останат 6-7 оферти, които ще минат на следващ етап в класирането. Там те трябва да докажат своя опит и идеите, които имат, проектите, в които са участвали.
Стратегията им ще бъде детайлно прецизирана. Това ще се случи през първите два месеца на 2011 г. През април би трябвало да бъде избран мениджър на първия фонд. Той трябва да каже къде и как ще бъдат инвестирани и отпусканите по линия на JEREMIE 21 млн. евро. По принцип фонд мениджърът ще има 6 месеца да намери допълнителното финансиране от 9 млн. евро, но важен критерий при избора му ще бъде доколко те вече са осигурени. Някои предложения са вече с осигурено финансиране. Това за нас е най-добрият вариант, за да стартира възможно най-бързо комуникирането с компаниите и изборът на фирми, в които фондът ще инвестира. Двете неща може да се движат и паралелно.
Как ще се реализират другите два фонда за развиващи се фирми growth equity и смесеният инструмент mezzаnine?
- При тях процедурата е същата, само че вървят с два месеца след venture capital фонда. През юни се надявам за тях също да бъдат избрани фонд мениджъри.
Фирмите, които ще кандидатстват за средства от тези фондове, трябва ли вече да имат подготвени проекти? Как да реагира бизнесът?
- Те трябва да си подготвят проектите и стратегиите за развитие, няма за кога да чакат. В момента дори някои от мениджърите, които кандидатстват, вече имат готов списък от фирми, с които са водили първоначални разговори. Важно е да знаем тяхната визия, какви компании ще финансират, водени ли са разговори с тях, дори този план да е индикативен. Мениджърът ще избира къде да инвестира на абсолютно пазарен принцип. Разбира се, той ще иска да инвестира в най-печелившите идеи.
Ние участваме във фондовете като пазарен инвеститор. За growth equity и mezzanine с 50%, другите 50% са частни инвестиции. Мениджърите ще имат по-голяма свобода къде да инвестират средствата, отколкото техни колеги в други държави. В преговорите с ЕИФ ние настоявахме пречките да са минимални. Имаше дискусии например дали да се изключат компании, свързани със земеделие и хранително-вкусова промишленост. Фондовете вече имат няколко ограничения - трябва да работят само в България, за първия фонд е допустимо да се отпускат до 1,5 млн. евро за година на компания. Така че допълнителни ограничения според нас не трябва да има. Радвам се, че успяхме да убедим колегите ни от ЕИФ и ЕК в това.
Как по-конкретно гаранционният фонд ще помага на бизнеса?
- За разлика от другите три фонда той е насочен основно към банките. В момента много от тях не дават кредити на малки фирми, лихвите им са високи или искат много голямо обезпечение. Това е прекалено рисковано и за самата компания. Идеята ни е чрез гаранционния фонд да осигурим комфорт на банките, така че те да дават кредити на тези предприятия, като се поеме голяма част от риска. Планираме ние да покрием очакваните загуби в техните кредитни портфейли. Нашата гаранция е 74 млн. евро. Ние искаме банките, които ще участват, да отпуснат заеми за четири пъти по толкова, което е близо 370 млн. евро.
Още от интервюто на „Класа"