Доларът отбелязва петдневен растеж спрямо йената преди днес да излезе докладът за индекса за поръчките за май, коментира Блумбърг.

Курсът на американската валута отново може да падне спрямо еврото преди доклада за заетите в индустрията, който излиза на 6-ти юни, защото най-вероятно ще се види, че компаниите в САЩ съкращават работни места.

„Доларът трябва да намали рисковете с идващия доклад," коментира Кеничи Ниши, мениджър в Токийската банка, „Американската икономика вече влезна в рецесия през това тримесечие. Притесненията за висока инфлация също могат да доведат до продажба на долари".

Според анализаторите днес може да се очаква спад на долара до нива около 104.50 йени и $1.5650 за евро.

Курсът на Британския паунд спрямо долара пада през последните три седмици заради прогнозите, че Брадфорд и Бингли, най-големият кредитор на ипотечни заеми за земевладелците в Обединеното кралство, ще трябва да набере повече капитал, за да гарантира стабилността си спрямо лошите кредити.

Паундът падна с 0.5% спрямо долара до $1.9716 от $1.9823 и до 78.79 пенса от 78.46 през миналата седмица спрямо еврото. Изпълнителният директор на Брадфорд и Бингли, Стивън Кроушоу напусна вчера с обяснението - здравословни причини, а конкурентната TGP преговаря за закупуването на 20% от акциите на базираната в Брадфорд банка. В същото време Брадфорд и Бингли обмисля увеличение на капитала с 250 млн. паунда.

Според Ниши британският пазар на имотите е в по-лоша криза от очакваното и предстоят трудни времена на финансовия сектор на острова.

Австралийският долар пък намали стойността си спрямо американската валута до 95.16 американски цента, след като продажбите на дребно в страната на кенгурата отбелязаха неочакван спад с 0.2% през април. Най-вероятно тенденцията ще се обърне, защото след затварянето на борсовата търговия в Ню Йорк Австралийската централна банка обяви, че ще запази високия основен лихвен процент от 7.25%.

Прогнозната стойност на индекса ISM (The Institute of Supply Management), който представя резултата от запитване на мениджърите за поръчки в сферата на промишлеността, падна до 48.5 за май спрямо 48.6 за предходния месец. Това е четвърти пореден месец, в който стойността му е под 50 и показва свиване на икономиката. В същото време предвижданията са, че за пети пореден месец ще има и намаление на заетите в индустрията, като за май очакванията са за 60 000 работни места по-малко.

Пенсионните и взаимните фондове , както и застрахователните компании купуват повече долари, отколкото продават през тази година. Което е показателно, защото интересът към американската валута на спекулантите на пазара напр. хедж фондовете е нараснал с 36%.

Историята показва, че институционалните инвеститори често са на прав път. Доларът поскъпва в 71% от тримесечията през последното десетилетие, в които те действат като нетни купувачи. Те купуват повече, отколкото продават винаги, когато, както сега основните лихвени нива са по-ниски от инфлацията и дефицита по текущата сметка надхвърля 3% от БВП.

„Доларът ще се справи доста добре в тази обстановка на бавен растеж," според Ричард Бати от инвестиционна компания в Единбург, „Имаме позитивни очаквания за американския долар".