Какво общо имат американският долар и поп-певицата Бритни Спиърс? Нито един от двамата не е стигнал все още дъното, но и двамата се нуждаят от сериозен PR, за да се възстановят. И в двата случая има достатъчно лоши новини, които се отразяват на цената, а конкурентите им използват всяка слабост, за да ги обезсилят докрай, коментират от Thomson Financial.  

Е поне при долара, нещата не изглеждат чак толкова трагични. Анализаторите предвиждат поскъпване на валутата през 2008 г., както и връщане на общественото доверие, но само ако правителството вземе нужните мерки за това.

Финансовият министър Хенри Полсън направи опит, чрез няколко вербални интервенции да подпомогне цената на американския долар, но това беше игнорирано от пазара. Поддържането на становището, че подкрепя политиката за силен долар, също не можа да се отрази на пазара, който във вторник стана свидетел на ново доларово дъно спрямо еврото. Слуховете, че Федералният резерв ще направи извънредно заседание, на което ще понижи още веднъж лихвата, също изиграха ключова роля за поевтиняването на долара.

В понеделник доларът остана в стабилни нива, въпреки настояването на Уго Чавес и Махмуд Ахмадинеджад ОПЕК да загърби плащанията в долари и да премине изцяло към евро. По-бурни движения забелязахме чак във вторник, когато данните за новите разрешителни за строеж в САЩ през октомври показаха спад с 6.6%, а спекулантите започнаха да търгуват още едно понижение на лихвата от ФЕД през декември или дори по-рано.

Повечето анализатори коментират, че в момента нищо не може да се направи, за да бъде подкрепен долара в условията на предстояща икономическа криза. Съкращаването на лихвените нива от ФЕД ще облекчи състоянието на американската икономика, но в никакъв случай няма да подейства като пенкилер. „Знаем, че по-ниските американски лихви ще са благоприятни за имотния пазар и ще го направят по-атрактивен за инвеститорите", коментира американски анализатор. „За съжаление обаче, не можем да си позволим прекалено ниски лихвени нива, защото тогава пък ще изпуснем инфлацията. С две думи, ФЕД е изправен пред много тежка дилема", продължава той.

Междувременно, Полсън и федералните банкери се опитват да успокоят хората като отвлекат вниманието им от кредитната криза и рисковете за американската икономика. Загубените милиарди от банковия сектор обаче трудно могат да бъдат подминати с лека ръка. Лошото, е че те започват да се прехвърлят и към останалите задгранични пазари, а когато това се случи доларът няма да бъде единствената жертва на разразилата се кредитна криза.

„През първата половина на 2008 г., цикълът по съкращаване на лихвеното ниво ще достигне своя край. Много от проблемите ще бъдат вече преодолени и доларът ще започне бавно да поскъпва", прогнозира валутен анализатор от Brown Brothers Harriman. „Икономическата обстановка във Великобритания, Европа и Канада изостава от американската с около 4 месеца. Това означава, че скоро ще започнем да чуваме за смъкване на лихвите от ЕЦБ, Британската и Канадската банка. Според нас първото понижение на лихвите от ЕЦБ ще дойде още през второто тримесечие на 2008 г.", продължава коментарите си той.

Най-лесният начин да се ограничи падането на долара е като ФЕД спре да намалява лихвеното ниво. Ако това се случи обаче, доларът ще поскъпне, но загубите от кредитната криза ще ударят на друго място. Това ще доведе до изтегляне на капитали от carry-trade търговията и ще ги прехвърли към бурно растящия стоков пазар (злато и петрол). Заради по-високата несигурност, инвеститорите ще започнат да закриват късите доларови позиции и така зелените пари ще започнат да поскъпват заедно с другите активи.

Анализаторите очакват поне 3 понижения на лихвеното ниво (75 базисни пункта) от ФЕД през първата половина на 2008 г., но всички са съгласни, че банкерите няма да достигнат онези ниски стойности от началото на века. За момента почти всички са съгласни, че посредством монетарната политика, трудно ще се ограничат загубите за долара, тъй като следващите понижения на лихвата вече са отразени от търговците в цената на долара.

Какво може да се направи тогава? Според анализаторите, през следващите месеци доларът може да покрие част от загубите си, но докато ФЕД държи лоста за намаляване на лихвите, не можем да очакваме по-силен ръст на щатската валута.