Доларът е почти без промяна спрямо останалите световни валути днес, след като се понижи рязко в петък и отстъпи от едномесечните си върхове. Данните за инфлацията в САЩ, както и речите на редица официални лица от ФЕД през тази седмица, ще дадат определени сигнали за възможността от скорошно понижение на американската лихва.
Високодоходният новозеландски долар отскочи от достигнатото едномесечно дъно към щатския долар, след като силните данни за потребителските разходи и стабилизирането на световните финансови пазари вдъхнаха увереност у търсещите по-рискови инвестиции играчи.
В последните няколко търговски сесии, доларът успя да се възстанови от две-годишното дъно, до което беше достигнал след като инвеститорите не получиха достатъчно силни сигнали, че ФЕД ще направи дългоочакваното първо понижение на лихвеното ниво.
Тази седмица фокусът на пазара ще е към изказването на президента на ФЕД-Далас Ричърд Фишър и това на президента на ФЕД-Атланта Денис Локхарт, които ще говорят на отделни събития в понеделник. Бернанке ще коментира икономическото състояние на страната по-късно през седмицата.
Ако данните за инфлацията на САЩ се окажат по-слаби от очакването, това ще е силен сигнал за нова масирана разпродажба на долари. Все пак доста е рано да се говори за понижение на лихвеното ниво, но ако икономиката продължи да задълбочава своя спад, ФЕД може да обяви началото на политиката си по съкращаване на лихвеното ниво.
Еврото в момента продължава да е стабилно на $1.3540, като продължава да държи сериозна дистанция от вечния си рекорд на $1.3680 отбелязан през април. Към йената, щатската валута е също без промяна на 120.28 йени.