„Дянков търси работа на Трайчо", четем от първата страница на „Стандарт"
Приятел в нужда се познава. Вицепремиерът Симеон Дянков се втурна да търси държавна работа на Трайчо Трайков само ден след като сдаде министерския пост. Преди това финансист номер 1 засипа с похвали уволнения от премиера шеф на икономиката и енергетиката. "Той отстояваше много добре позициите на България, особено в енергетиката, нещо, което 20 години не беше правено. Това се признава и от мен, и от премиера. Затова съм убеден, че ние с него ще продължим да работим.

Може да му се намери конкретна много важна задача, с която да се заеме, и това ще стане след няколко дни", каза загадъчно финансовият министър. Ентусиазмът му обаче не бе споделен от премиера. "Той ще се оправи", коментира по-късно Бойко Борисов по повод бъдещето на Трайчо, без да отговаря на уточняващите въпроси за новата служба на уволнения министър. "Нямам коментар по темата", лаконично каза пред "Стандарт" самият Трайков.

"Каква служба, той скочи срещу първите хора в кабинета и ГЕРБ. Няма връщане за него", коментираха висши чиновници.
Още по темата от „Стандарт"

„Пада таксата за придружител в болниците" е водещото заглавие на „Труд"
Новата здравна министърка Десислава Атанасова маха такса "придружител" в болниците, съобщи тя пред "Труд". За решението си Атанасова ще уведоми официално шефовете на големите болници следващата седмица, когато ги е извикала на среща.

Преди време проверка на "Труд" установи, че здравните заведения масово "скубят" средно по 15 лева на ден от придружителите на хоспитализирани пациенти. Срещу тази сума обаче много рядко им се предоставя легло, на което да нощуват. А в някои болници съветват придружителите да си носят походни легла.

За храна и дума не може да става. Не се правят изключения и за родителите на малките пациенти, които не могат да се обслужват сами. Те също плащат такса "майка".
В началото на тази година "Труд" публикува разказа на майка, чието 7-годишно момиченце бе оперирано в "Пирогов". След три нощи на столче до леглото на детето, тя трябвало да заплати 45 лева.

Болницата беше предоставила и ценоразпис на ползваните услуги - вода в отделението, осветление, отопление, баня, тоалетна и топла вода. В ценовия лист от "Пирогов" бяха калкулирали дори и тока за зареждане на мобилния телефон. По молба на "Труд" тогава експерти от два телекома изчислиха, че токът, който "гълта" зарядното на среден клас телефони, е не повече от лев за година.
Още от статията на „Труд"

„Милиардна сделка с български привкус", разкрива от първата си страница „Капитал Daily"
Американският производител на лекарства Watson Pharmaceuticals води преговори за придобиването на исландската Actavis за около 7 млрд. долара, съобщават световните агенции. Преговорите имат и българска връзка, защото Actavis е фармацевтичната компания с най-големи продажби в страната с оборот от 157 млн. лв.

Детайлите по преговорите

Евентуална сделка между двете компании би могла да доведе до значителни ползи от синергии, включително и чрез затваряне на част от производствените мощности в САЩ, посочва Reuters. Според трима запознати източници, цитирани от агенцията, Watson ще плати между 6.6-7.3 млрд. долара (5-5.5 млрд. евро) за четвъртия по големина играч на световния генеричен пазар Actavis. Цитиран от Financial Times източник посочва, че Watson води преговори с Actavis през последните четири месеца, като евентуална сделка, която вероятно ще е изцяло в брой, би могла да бъде финализирана в рамките на следващите три до пет месеца. Говорители на Watson, Actavis и Deutsche Bank, която е основният кредитор на исландската компания, отказаха коментар, посочва Reuters. От "Актавис България" също обявиха, че не коментират пазарни слухове.

Actavis и българският корен

Исландската компания влезе на българския пазар през 1999 г., когато придоби "Балканфарма". В момента Actavis притежава два завода в страната - в Дупница и в Троян (след като продаде разградското си производство). Инвестицията в България всъщност беше първата стъпка от агресивната експанзия на Actavis в началото на века.
През 2007 г. мажоритарен собственик на компанията стана исландският милиардер Тор Бьорголфсон (виж карето). Сделката, която оцени цялата Actavis на 4.8 млрд. евро, беше финансирана от Deutsche Bank, която впоследствие пое и контрола върху дружеството заради проблемите на Бьорголфсон покрай световната криза. През 2009 г. исландският магнат подготвяше търг за продажбата на Actavis, но намеренията му бяха осуетени от замръзналите кредитни пазари. В момента Бьорголфсон държи 78% от капитала, но в качеството си на кредитор при евентуална сделка Deutsche Bank може да получи плащания по държания от нея преструктуриран дълг, посочва Financial Times. През четвъртото тримесечие на 2011 г. финансовата институция отчете загуби от обезценки в размер на 407 млн. евро по вземанията си от Actavis.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Най-малко безработни сред военните, най-високи заплати в IT" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Завършилите информатика и компютърни науки в Софийския университет и военно дело във Военната академия получават най-високи заплати след дипломирането си. (Виж таблиците в печатното издание.)

Това стана ясно вчера при представянето на второто издание на рейтинга на висшите училища по професионални направления, създаден от министерството на образованието и институт "Отворено общество". Но завършилите Военна академия са вече полковници и не могат да бъдат сравнявани с токущо завършващите университет. Безработицата сред завършилите военни училища е най-ниска.

Актуализираната система съдържа информация за 51 акредитирани висши училища, които предлагат обучение по различни специалности в 52 професионални направления. За изработването й е използвана информация от Националната агенция за оценяване и акредитация, НОИ, международни библиографски бази данни, анкетно проучване на мнението на 15 000 студенти и други.

Интересно е, че средната безработица на завършилите висше през последните 5 г. е едва 3,98 %. Военно дело е направлението с най-добра реализация, най-висока степен на приложение на придобитото образование и най-висок дял на осигурени сред завършилите. Сред специалностите с отлична реализация са медицината и математиката.
Първенци по доходи са Софийският университет и Американският университет в Благоевград, обобщиха авторите на рейтинга, въпреки че казаха, че отговорът не е еднозначен.

"Кои са по-добрите - бразилците или канадците? По футбол - бразилците, по хокей - канадците", даде пример шефът на "Отворено общество" Георги Стойчев.
Софийският университет като цяло е с най-много първи позиции в класациите, но той обучава студенти в много направления. По показател научни изследвания традиционно сред първенците са Техническият университет в София и Химикотехнологичният и металургичен университет.

Икономиката е най-масовото професионално направление. Завършили са го 55 000 души през последните 5 г. На двама инженери се падали по двама икономисти и един от администрация и управление. Сред "бутиковите" направления е математиката.
Още от статията на „24 часа"

„Спряхме да купуваме бижута", четем от първата страница на „Монитор"
Заради рекордното поскъпване на златото през последните години хората масово спряха да купуват бижута, изработени от благородния метал. В момента дори за малко украшение броим около 100 лева и затова в златарските ателиета се стига до продажби много рядко. Това обясни пред „Монитор" Димитър Алексиев, председател на Съюза на златарите в България.

„Все едно сме преживели война и всичко е попарено. Магазините ни са като изложбени зали. Хората пълнят очите, но много малко могат да си позволят да си купят нещо", каза той. Според Алексиев поскъпването на златото на международните пазари се отразява сериозно на търговията у нас. Цената на бижутата била висока и защото в нея се калкулират значителни разходи за труд.

В момента средната стойност на едно бижу от 3-4 грама е между 90 и 100 лева. Любопитното е, че толкова трябва да заделим и за дребно украшение от 1 грам. „За малките бижута се влага толкова труд, колкото и за тези от 3-4 грама", обясни Алексиев.
По думите му заради високите цени почти нямало покупки. Търсенето било слабо дори за Свети Валентин и 8 март, когато традиционно мъжете купували подаръци за нежните си половинки.

Хората вземали украшения от жълтия метал само за да спазят някаква традиция. Например поръчвали халки за годеж или малки висулки, изобразяващи Богородица за кръщене.

Заради свития оборот много златари решавали да затворят ателиетата си.
Още от статията на „Монитор"

„Пазарът започва да се ориентира за качеството на университетите", обобщава от първата си страница „Сега"
Пазарът на труда започва да се ориентира в изобилието от висши училища у нас. В професионални направления, към които има масов интерес и по-голям пазар, класацията на университетите по качество следва до голяма степен тази за реализацията на студентите. За завършващи трудни направления като физика, химия, биологически науки у нас обаче работа продължава да няма, а заплатите са ниски. Проблеми има и с технологичните дисциплини, които би следвало да намират лесно приложение в икономиката.

Такава обща картина рисува рейтингът на висшите училища у нас, който се представя за втори път след 2010 г. Университетите се класират на база 49 критерия с максимум 100 точки, като рейтингът е по отделни професионални направления. За съставянето на рейтингите са използвани както обективни данни, така и субективни мнения на студенти, като за пръв път се представят данни за реализацията на завършилите съответните направления през последните 5 години.

И тази година абсолютният лидер е Софийският университет, който се класира на първо място във всяко едно от направленията, в които работи. За втори пореден път се потвърждават и силните позиции на Американския университет в България, който се възнаграждава от пазара с най-високи възнаграждения дори в направления, в които рейтингите го поставят на второ място.

Интересна тази година е липсата на сериозни конфликти между класацията на най-добрите университети и данните за реализация на студентите при масови направления, при които и пазарът на труда е голям. Така например в направление икономика заплатите падат и безработицата расте колкото по-назад в класацията от 26 университета е съответното висше училище. Подобна е картината и при други масови направления като администрация и управление. Това може да е знак, че в условията на криза работодателите са завишили изискванията към кадрите.
Още от статията на „Сега"

„Няма да плащаме външен дълг с пари от Сребърния фонд, пускаме еврооблигации", съобщава от първата си страница „Класа"
С пари от Фонда за гарантиране на стабилността на пенсионната система, или т.нар. Сребърен фонд, няма да се плаща външният дълг на страната. Около това се обединиха социалните партньори на заседание вчера. Те приеха идеята на Министерството на финансите тази година до 30% от парите на фонда да могат да се инвестират в български държавни ценни книжа (ДЦК), като този дял постепенно ще се увеличава всяка година с 10 на сто, докато стигне до 70 на сто през 2016 г.

"ДЦК са едни от най-сигурните инструменти за инвестиции и доходността им е по-голяма от това парите да стоят в БНБ, но няма никаква нужда непременно инвестициите в ДЦК да се свързват с плащанията по външния дълг през януари", уточни президентът на КНСБ Пламен Димитров след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. "Казваме "да" на известна либерализация, но под условие че парите остават в нашата икономика", добави той. Затова и най-добрият вариант е за плащането на дълга догодина да се потърси външно финансиране.

По-рано вчера в интервю за БНТ финансовият министър Симеон Дянков заяви, че по-голямата част от дълга, чийто падеж настъпва през януари 2013 г., ще бъде платена с емисия на еврооблигации, вероятно през лятото. По думите му причините досега той да се въздържа от излизане на пазарите на еврооблигации са, че България има сравнително лош опит, визирайки сделката на НДСВ, от която сме загубили над 1 млрд. лв., и заради гръцката криза, която "висеше над ЕС и увеличаваше лихвите".

Ако бяхме излезли на пазарите с 5-7- годишна емисия преди одобряването на гръцката сделка, щяхме да постигнем лихва от 7,5%, ако излезем сега, лихвата ще е 5,5%. Така че времето за емисия е "между сега и юли", посочи още Дянков.
Още от статията на „Класа"

„Държавата обеща нов собственик на "ГОРУБСО-Мадан", информира „Капитал Daily"
"До края на днешния ден ще има нови собственици на "ГОРУБСО-Мадан", които да поемат задълженията на сегашния собственик Валентин Захариев и да изплатят заплатите. Има интерес от три български компании, които притежават лиценз за извършване на минна дейност". Това заяви в четвъртък сутрин пред БНТ министърът на финансите Симеон Дянков.

Така няколко седмици след като работниците на родопското предприятие започнаха стачка, а Захариев обяви, че няма пари да им даде забавените заплати, държавата се видя принудена да влезе в ролята на посредник, търсейки нов инвеститор, за да тушира социалното напрежение в района. Холдингът на Захариев "Интертръст" освен притежател на "ГОРУБСО-Мадан" е и концесионер на мините там, от които добива оловна и цинкова руда. Предприятието обаче отчита повишаваща се загуба, която по предварителни данни за 2011 г. е 4.2 млн. лв. Отскоро то е и затворено от инспекцията по труда за неспазване на условията за безопасност в мините.

Евентуалните купувачи

Въпреки обещанието на финансовия министър до края на работния ден в четвъртък не се появи информация ГОРУБСО да има нов собственик. Източник, запознат с хода на преговорите, потвърди пред "Капитал Daily", че кандидатите за затъналото рудодобивно предприятие са трима. Първият е Николай Валканов, твърдят те. Вълканов е бивш вицепрезидент на "Мултигруп", собственик на "Минстрой" и "ГОРУБСО-Златоград" и има концесия за тамошния рудник "Върба". Не е изненадващо, че вторият възможен купувач е Първа инвестиционна банка (ПИБ). Банката е основен кредитор на другото закъсало предприятие на Захариев - ОЦК, със 60 млн. лв. Третият вариант за нов собственик са фирми, свързани с групата на "Химимпорт", твърдят източници, близки до самия Захариев.

Такава сделка също би била логична, като се има предвид, че според същите източници активите на "ГОРУБСО-Мадан" са заложени пред ЦКБ, която принадлежи към групата на "Химимпорт". Договорът с банката е направен така, че всяка смяна на собствеността в минното предприятие трябва да мине с нейно съгласие. От своя страна ЦКБ пък има правото да придобие активите при същите условия, които бъдат договорени с трети купувач. "Който и да бъде избран за нов собственик, той няма как да не преговаря и с кредитора ЦКБ", добавиха източници от обкръжението на Захариев.

Проблемът с ОЦК

Засега не е ясно доколко купувачът на "ГОРУБСО-Мадан" ще сключи пакетна сделка, с която да придобие и Оловно-цинковия комплекс в Кърджали. Кредитори на ОЦК са ПИБ и BNP-Paribas. В договора за заема от втората банка обаче има клауза, според която ако холдингът на Захариев "Интертръст" намали участието си в предприятието под 51%, парите може да станат изискуеми веднага. Сумата, по думите на самия бизнесмен, е 90 млн. лв. Тоест евентуална сделка за ОЦК пък не може да мине без съгласието на BNP-Paribas.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Мозъчен тръст вдига износа на оръжие", разкрива „Стандарт"
Държавата и оръжейният бизнес се обединиха, за да върнат старата слава на военните ни заводи. Целта е да се увеличи износът на българско оръжие и боеприпаси. За това ще се грижи Индустриален форум, в който ще влизат представители на всички български оръжейни компании, министерствата на отбраната и на икономиката. Форумът ще играе ролята на мозъчен тръст, който да помогне на компаниите в борбата им за чужди пазари. "Това ще бъде съвещателен орган, който ще бъде представен официално на международната отбранителна изложба "Хемус" в края на май", каза пред "Стандарт" зам.-министърът на отбраната Валентин Радев.

Развитието на Военнопромишления комплекс (ВПК) беше обсъдено късно в сряда в резиденция "Лозенец" на среща, организирана от отбранителния комплекс. Освен Радев на нея са присъствали военният министър Аню Ангелов и икономическият Делян Добрев.
Срещата се пазеше в тайна до последно и не беше открита за медиите. В нея са участвали и представители на близо 30 компании от оръжейния сектор. На срещата е бил поставен въпросът за обучението на кадри за нуждите на ВПК, за офсетните споразумения около доставките за отбраната, както и търговете в Министерството на отбраната.
Още от статията на „Стандарт"

„Враждата Мавродиев - Дянков влезе във фаза "саботаж", съобщава „Сега"
Комисията за финансов надзор се постави над закона и по скандален начин саботира работата на Агенцията за държавна финансова инспекция, стана ясно вчера. Вече втори ден ревизорите, които имат нареждане от финансовия министър Симеон Дянков да проверят КФН, не могат да започнат работа заради отказан достъп. Дянков е пратил инспекцията заради сигнали за неприлично високи бонуси, странни връзки и конфликт на интереси на лица в комисията, която лицензира и контролира целия небанков финансов сектор - застрахователни и пенсионни компании, инвестиционни и управляващи дружества, брокери и агенти.

Откакто вицепремиерът Дянков обяви, че ще сложи ред в премиите и бонусите, че не може да има ведомства с особени привилегии и че всички трябва да се подчинят на двата основни закона - за държавния служител и за администрацията, шефът на КФН Стоян Мавродиев започна да му опонира по всякакви поводи, а ето че вече и директно саботира изпълнение на заповед, издадена от министъра.

Проверката е трябвало да започне на 20 март, но от КФН категорично отказали да пуснат инспекторите до помещенията си, обясниха за в. "Сега" от финансовото министерство. От ведомството на Мавродиев изтъкнали, че са независим орган и че сметка може да им държи единствено Народното събрание. От МФ обаче напомниха, че всеки държавен орган, който получава бюджетна издръжка и харчи пари на данъкоплатците, подлежи на контрол от Агенцията за финансова инспекция.

И въпреки че министерството е разяснило в нарочно писмо до комисията основанията за проверката, портите на КФН остават затворени и държавните ревизори не могат да си свършат работата. А вчера следобед КФН се опита да убеди и медиите, че е толкова важна и независима, че не може да бъде проверявана от друг освен от върховния одитор в държавата - Сметната палата. От МФ все пак се надяват, че Мавродиев ще допусне инспекторите.
Още от статията на „Сега"

„Софиянци със сметка за парно и през март", прогнозира „24 часа"
„Топлофикация - София" все още няма да изключи парното, въпреки рекордно високите дневни температури, които регистрира Националният институт по метеорология и хидрология към БАН (НИМХ) вече седмица.

Причината е, че средноденонощните температури не превишават 12 градуса, съобщиха от пресцентъра на дружеството. За да се спре топлоподаването, трябва да има дългосрочна прогноза за трайно затопляне и три последователни дни със средноденонощна температура над плюс 12 градуса, обясняват от „Топлофикация София".

Така след високите януарски и февруарски сметки столичани ще получат сметка и през март. Въпреки че повечето хора спряха радиаторите, дружеството отчита разхода от сградната инсталация.

От „Топлофикация - София" уверяват, че абонатните станции регулират автоматично достъпа на топлина в сградата според външната температура и отоплението в топлите часове на денонощието намалява или се изключва напълно.
Още от статията на „24 часа"

„КРИБ помага за експортна карта", информира „Труд"
Българският бизнес ще даде рамо на правителството по изработването на национална експортна стратегия, която да определи кои са приоритетните продукти за България и на кои чужди пазари ще се реализират. Това стана ясно вчера от среща на ръководството на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) с министъра на земеделието Мирослав Найденов.

Още преди 2 месеца предприемачите от КРИБ създадоха Асоциация на българските износители, в която очакват да се включат всички наши фирми, които залагат на износа и имат идеи за реализирането му на нови пазари.

"Ние сме интелигентни хора, които можем да преценим кое е стойностно и има шансове държавата да го подкрепи за чужди пазари", заяви Огнян Донев, председател на КРИБ.
Министър Мирослав Найденов посочи, че България трябва да изнася повече готови продукти, а не както сега - главно суровини.

Управителят на "МЕТРО Кеш енд Кери" Емилиян Абаджиев посочи, че веригата вече реално е действащ "канал" за износ на български стоки - сирена, луканки, кашкавали и др. "Първите ни 10 гръцки клиенти за 2010 г. са купили стоки за 5 млн. лв. Имаме редовни клиенти, които купуват български продукти за Лондон, Испания, Италия, Румъния и Унгария. Вероятно ще се окаже, че износът по нашия канал е за десетки милиони годишно", обясни той.
Още от статията на „Труд"

"Закон за имотните брокери влиза в парламента до края на март", съобщава „Класа"
Брокерите настояват за законова регламентация на професията им. От Националното сдружение "Недвижими имоти" ще внесат в Народното събрание предложение за закон за дейността на брокерите на недвижими имоти до края на март. Дотогава текстовете трябва да бъдат финализирани, а мотивите за подобен закон да бъдат изготвени. От сдружението уточняват, че проектът им има подкрепата на Нотариалната камара, Камарата на оценителите, Камарата на строителите, Конфедерацията на потребителите в България и други сродни организации.

От дълги години компаниите за недвижими имоти дискутират темата за създаването на закон, като според тях подобна мярка ще регламентира дейността на брокерите и ще даде ясни правила и задължения.

Според сдружението, което е и инициатор на предложението, проектът ще гарантира правата на крайните потребители, както и стриктно ще следи пазара на недвижими имоти. Експертите коментират, че приемането на подобен закон ще има положителен социален ефект, ще допринесе за изчистването на пазара от „некоректни и случайни" играчи, както и ще се отрази положително на фиска. В предлаганите законодателни текстове се предвижда възможността за регулация на отношенията между участниците на пазара.

Всички членове на сдружението са декларирали готовността си да сътрудничат на държавата в опита й да пресече възможностите за „изпиране" на незаконни пари чрез сделки с недвижими имоти. За целта компаниите са изработили единни правила и норми и са подписали декларация за прилагането им, депозирана в ДАНС.

Посредством закона експертите искат да се поставят конкретни изисквания за образователен ценз за професията брокер на недвижим имот, както и да се редуцира възможността некоректни и неподготвени агенти да оперират на пазара. Сред предложенията могат да залегнат изисквания за създаване на камара на брокерите, която да поддържа публичен професионален регистър на брокерите - физически или юридически лица. И още: всеки брокер да има служебна карта, с която да се легитимира, като тя се издава от фирмата, в която работи.
Още от статията на „Класа"

"Копърки пробват да возят с 15-годишни коли", информира „Монитор"
Около 50-ина копърки се изсипаха пред храм-паметника „Ал. Невски" с искане държавата да им разреши да карат стари таксиметрови коли. Желанието на протестиращите бе като начало да се вдигне пределната им начална възраст от 5 години на поне 7-8. В същото време възрастта за „пенсия" на жълтия автомобил от 10 години да скочи с 1/3 -  на 15 години. Таксиджиите опитаха да сравнят изискванията за състоянието на колите, които карат, с тези към авиационния, жп и водния транспорт, без да оценяват спецификата на всеки от тези транспортни сектори.

Бакшишите настояха да се отърват от контрола на ИА „Автомобилна администрация", която непрекъснато ги тормозела с изисквания за коректното прилагане на тарифите и с проверка на изправността на таксиметровите апарати.

Според недоволните таксиметрови водачи дейността им трябвало да стане отговорност на общините, които и без това определяли пределните цени за превоз. Бакшишите настояха обаче държавата да задължи големите такси компании вдигнат цените си на километър пробег, защото били твърде ниски. Накрая протестиращите заплашиха с декларация, адресирана до премиера Бойко Борисов, и с масови и безсрочни протести.
Още от статията на „Монитор"