„Евро има, действайте!", съобщава от първата си страница „Стандарт"
На България й тръгна по вода с новата Еврокомисия. Брюксел даде зелена светлина за европарите, които чакахме още от влизането в Евросъюза. Ако кметовете са отговорни и не са крадливи, можем да усвоим близо 3,4 млрд. лева, съобщи добрата новина премиерът Бойко Борисов.
От Брюксел са пратили две писма, с които дават положителна оценка за програмите "Регионално развитие" и "Техническа помощ". Това означава, че фирмите ни с европроекти вече могат да получат средствата от ЕС. Досега кабинетът плащаше авансово до 20% от предвидените помощи. Очаква се Еврокомисията да даде добри оценки и за още пет програми. След 4 месеца усилена работа е наваксано забавяне от две години, каза вицепремиерът Симеон Дянков. Той подчерта, че кабинетът "Станишев" е получил два пъти отказ за оценките, защото представените документи са били неприемливи за ЕК.
Още от статията на „Стандарт"
„Брюксел най-сетне размрази 1.3 млрд. евро за България", информира от първата си страница „Сега"
Европарите по първите две от общо седем оперативни програми вече стават достъпни за България. Вчера Брюксел каза "да" на оценките за съответствие, след като два пъти бе връщал правителството на Сергей Станишев на поправителен. По оперативна програма "Регионално развитие" ще имаме достъп до 1.3 млрд. евро, а по "Техническа помощ" - до 48.2 млн. евро. На практика България вече има достъп до 1.4 млрд. евро, което е 1/5 от парите на ЕС, които страната ни може да усвоява до 2013 г.
"Когато фактите и Брюксел говорят, всички трябва да си мълчат", каза премиерът Бойко Борисов вчера.
Оценките бяха връщани два пъти от Брюксел с различни забележки, като най-сериозната беше, че не работи електронната система за контрол ИСУН. Затова България можеше да ползва по оперативните програми само 20% от сумите като авансови плащания, но и това не смогна да направи. Тя е на последно място в Европа по усвояване на еврофондовете, защото от влизането си в ЕС до края на 2009 г. е взела едва 1.3% от полагаемите й се структурни фондове. Ако предстоящият в средата на 2010 г. преглед на усвояването покаже, че не е напреднала особено, ЕК има право да отреже част от предвидените за България пари и да ги даде на друга страна от ЕС.
"Отпускането на полагащите се 80% от фондовете като междинни и окончателни плащания ще става, след като Брюксел признае разходите", обясни Борисов. Той изрази предпазлив оптимизъм за останалите пет програми. "Аз ще бъда много щастлив в рамките на следващите дни, ако имам възможност пак да се срещнем с вас по подобна тема", каза той.
Още от статията на „Сега"
„3,4 млрд. лв. вземаме от ЕС", съобщава от първата си страница „Монитор"
България може да усвои близо 3,4 млрд. лева до края на годината, ако кметовете не са крадливи, а са отговорни. Това обяви премиерът Бойко Борисов, след като вчера стана ясно, че Европейската комисия (ЕК) е дала положителни оценки за съответствие по две оперативни програми - "Техническа помощ" и "Регионално развитие".
Това се случва след четири месеца усилен труд на новия икономически екип и със закъснение от 2 години, коментира вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Положителните оценки означават, че България е създала адекватна система за контрол и управление в съответствие с европейските норми. Резултатът е, че ще започне разплащане по проектите от тези програми и периодично в българската икономика ще се влива нов финансов ресурс. Без тези положителни оценки България не може да достигне до общия ресурс от 6,4 млрд. евро, беше категоричен Дянков.
По ОП "Регионално развитие" има възможност за достъп до свежи средства, които ще стигат бързо до бенефициентите - училища, болници, програми за енергийна ефективност и други. За две години и половина по тази програма реално са изплатели 20,9 млн. лв., съобщи министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев. Само за 6 месеца сегашното правителство е разплатило още 70 млн. лв. Очакваме до края на 2010 г. да разплатим 400 млн. лв., уточни той. „За две години и половина от предишното правителство са договорени 570 млн. лв. Ние сме договорили само за шест месеца още 387 млн. лв. Отваряме още 13 схеми, така че да стигнем до 1,5 млрд. лв.", допълни министърът.
Авансовите и междинните плащания, правени към момента, са за сметка на националния бюджет. Досега не е било възможно междинните плащания да се правят директно от Брюксел към България поради липсата на оценки за съответствие.
По ОП "Регионално развитие" може да се финансират и газовите връзки между България и съседните страни, каза още Плевнелиев. Според него липсата на проекти е най-голямата опасност и проблем пред използването на средствата. Затова усилията на икономическите екипи в момента се насочват към подготовката на проекти, съобщи Плевнелиев.
Оттук нататък ще проличи кои кметове и бенефициенти са добри, обобщи премиерът Бойко Борисов. Всички положителни новини, които идват, са следствие на фискалната дисциплина на правителството, категоричен е той.
Още от статията на „Монитор"
„Атаки към еврото заради проблемите на Гърция", информира от първата си страница „Дневник"
Все повече инвеститори залагат на поевтиняване на еврото и увеличават спекулативните атаки към него. Причините - дълговите проблеми на Гърция и съмненията, че и други страни от валутния съюз може да имат такива. По данни на "Файненшъл таймс" от вторник късите позиции в единна валута са достигнали 7.6 млрд. долара. Вестникът се позовава на статистиката на Чикагската търговска борса и според него това е рекордно равнище на разиграваните срещу еврото къси позиции. Все пак това е много малък дял от общия дневен оборот на валутния пазар, който се изчислява на над 1 трлн. долара.
Късата позиция означава продажба на една валута (в случая еврото) срещу друга с очакването, че продаваната ще поевтинее. Президентът на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу веднага се опита да съхрани доверието към европейската валута. "Еврото ще продължи да е основен инструмент за развитието ни. Тези, които се съмняват в това, трябва да осъзнаят, че ще продължим по същия курс. ЕС разполага с нужната рамка, за да се справи с всички предизвикателства", заяви Барозу, цитиран от "Блумбърг".
Въпреки натиска на инвеститорите вчера еврото успя леко да поскъпне до 1.378 долара (1.42 лв. за долар), но от декември насам трендът му е предимно надолу. Преди дни то удари най-ниското си ниво от половин година. Прогнозите засега сочат умерено поевтиняване на еврото. Това обаче е добра новина за износителите от валутния съюз, тъй като продукцията им за износ става по-конкурентоспособна.
Български експерти коментираха, че атаките срещу еврото и поевтиняването му не биха имали ефект върху страната и износителите ни, тъй като голяма част от експорта е в единна валута. "Натискът върху еврото по никакъв начин не променя плановете на България за влизането в т.нар. чакалня за еврозоната ERM, коментира вчера вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и допълни, че стабилността на еврото не може да бъде поставена под въпрос.
Още от статията на „Дневник"
„Борчове вкараха "Ален мак" в съда", разкрива „Стандарт"
Борчове ще вкарат "Ален мак" в съда. За козметичната компания от Пловдив вероятно ще бъде поискан фалит от нейни кредитори. Бъдещето на предприятието е в ръцете на съда, коментира пред "Стандарт" Даниела Петкова, шеф на пенсионна компания "Доверие". Дружеството е един от големите собственици на облигационни емисии, издадени от "Ален мак". През март м. г. козметичната фирма не е платила главница и лихви по емисията на облигационерите си. Малко по-късно те дават съгласие за разсрочване на плащанията. В началото на тази година обаче от "Ален мак" отново са в затруднение и предлагат да им се разреши да не плащат лихви още година. Облигационерите не приеха предложението. Според условията на емисията, това я прави незабавно изискуема. Забавени са лихви за близо 121 хил. евро. След като до края на януари козметичната фирма не погасява тази сума, банките доверители на емисията могат да пристъпят към изпълнение на обезпечението. "Стандарт" потърси с въпроси по казуса основния акционер в "Ален мак" Петър Терзиев.
Още от статията на „Стандарт"
„Подкупите в обществените поръчки надхвърлиха 1 млрд. лв. през 2009 г.", пресмята на първата си страница „Класа"
Над 1 млрд. лв. са дадени за подкупи при сключване на договори за обществени поръчки през 2009 г., изчисли за „Класа" Камен Колев, зам.-шеф на БСК. По оценки на камарата и на други независими експерти, между 10% и 20% е общата неефективност при контрактите, а поне в 30% от проектите по оперативните европрограми има нарушения.
За сравнение, сумата за подкупи през 2005 г. възлиза на 280 млн. лв. според правено тогава проучване на БСК. Това означава, че корупционните практики са скочили със 720 млн. лв. за 5 години.
По данни на Агенцията по обществени поръчки (АОП) през 2009 г. броят на договорите е 13 566 на обща стойност 10,440 млрд. лв. без ДДС.
Колев предположи, че именно големият размер на подкупите вероятно е едно от основанията на финансовия министър Дянков да предложи с 10% по-малко пари от бюджета при незабавното изплащане за обществени поръчки към фирми изпълнители. Някои нарекоха това рекет и споделиха, че не всички фирми могат да позволят да „спестят" тези 10% от плащанията.
От БСК предлагат да се премахнат ненужно тежките условия по договорите, както и да се осигури по-голям достъп на малки и средни предприятия до търговете. Наблюденията на експертите от камарата показват, че досега повечето технически задания по проектите априори игнорират българските фирми. „Това бе недостатъкът при усвояване на средствата по ИСПА - не можахме да осигурим равностойно участие на български фирми в поръчките за изграждане на транспортни коридори.
Още от статията на „Класа"
"Тракия" ще се окаже от най-евтините магистрали в Европа", прогнозира „Сега"
Магистрала "Тракия" може да се нареди сред най-евтините шосета не само у нас, но и в Европа. Това стана ясно вчера от думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Причина за очакванията му е евтината оферта, която предложи обединението "Магистрала Трейс" за изграждане на отсечката от Стара Загора до Нова Загора - 138 млн. лв.
"Ако успеем да направим за толкова пари и останалите участъци, ще бъде феноменално", коментира Плевнелиев. Според него, ако това стане, ще можем да се гордеем и в Брюксел, защото "няма да има друга магистрала, направена за такава себестойност".
В четвъртък или най-късно в понеделник ще бъде обявена процедурата за участъка от Нова Загора до Ямбол. 2-3 седмици след това ще стартира поръчката и за отсечката от Ямбол до Карнобат.
Още от статията на „Сега"
„Комисията "Барозу II" най-накрая тръгва", съобщава „Дневник"
Лидерска позиция на ЕС в борбата с климатичните промени, справяне с икономическата криза, социална отговорност и утвърждаване на съюза като ключов играч на световната сцена. Тези очаквания към новата Европейска комисия заявиха депутатите в Европейския парламент в Страсбург вчера минути преди да я гласуват.
"Общите приоритети са ясни: успешен изход от кризата, водачество в климатичните действия и енергийната ефективност, стимулиране на новите източници на растеж, с които да възобновим нашата социална пазарна икономика, и отваряне на нова ера за глобална Европа", пък обеща председателят на комисията Жозе Мануел Барозу.
След близо 9 месеца закъснение новата Европейска комисия, наричана още "Барозу II", вчера най-накрая беше одобрена, а днес ще встъпи в длъжност. Въпреки критиките, които различните политически групи имаха за някои комисари, целият екип на Барозу получи много по-голяма и от повече партии подкрепа, отколкото самият той през юли 2009 г. Зад 26-имата комисари на португалския политически ветеран вчера застанаха Европейската народна партия, групата на социалистите и алиансът на либералите.
Още от статията на „Дневник" и Още по темата от „Дневник"
„12,7 млн. лева достигнаха щетите за българските фирми", информира „Класа"
Близо 12,7 млн. лева са загубите на 110 български фирми, пострадали от блокадата на българо-гръцката граница, по последни данни на кризисния щаб, разпространени от земеделското министерство. От подробната справка за затварянето на граничните пунктове от протестиращи гръцки фермери става ясно, че най-много са ощетените транспортни фирми - 47, следвани от индустрията и туризма. Данните бяха пратени преди дни на Еврокомисията. Преди изпращането на справката от земеделското министерство съобщиха за 2,5 млн. лева щети, но с изпратените в последния момент формуляри от компаниите те нараснали до 12,7 млн. лв.
Заради струпаните от фермерите трактори на Промахон опашката от чакащи камиони на отсрещния пункт Кулата достигна вчера до разклона за Петрич. След кратко отваряне на пункта блокадата бе подновена.
Загубите всъщност са около 3 млн. евро на ден, но доказателства се събират трудно, а досега сме нямали подобна правна практика, коментира пред БТВ земеделският министър Мирослав Найденов.
Още от статията на „Класа"
„50 на сто ръст на парите за втора пенсия", информира „Монитор"
С 50% са се увеличили парите по сметките на хората, осигуряващи се за втора пенсия в универсалните фондове. Това сочат предварителните данни на Комисията за финансов надзор (КФН) за 2009 г.
Според тях през декември миналата година нетните активи на универсалните пенсионни фондове са стигнали сумата от 2,178 млрд. лв. при 1,449 млрд. лв. към декември 2008 г. Нетните активи представляват общата сума на парите по сметките на всички осигурени, намалена с таксите и удръжките.
Експерти обясняват, че в голяма степен впечатляващият ръст на нетните активи се дължи на факта, че през 2008 г. заради срива на фондовата борса нарастването на парите по сметките на осигурените се забави. Основната причина за това беше отрицателната доходност от управлението на парите, реализирана през 2008 г.
По данни на финансовия надзор към края на миналата година броят на осигурените за втора пенсия е бил 2,934 млн. души, като всеки от тях е имал натрупани по сметката си между 840 лв. и 460 лв. Или средно по 742 лв. на осигурен. През цялата 2009 г. от осигурителните вноски на клиентите във фондовете са постъпили бруто 620,4 млн. лв.
Нетните активи на другия вид задължителни фондове - професионалните, са стигнали близо 450 млн. лв. към края на миналата година, сочат още данните на КФН. В тях се осигуряват работещите при тежки и вредни условия (I-ва и II-ра категория). Там постигнатият ръст спрямо декември 2008 г. е 22,3 на сто. Средният размер на натрупаните пари по сметките в професионалните фондове е 1980 лв., като сумите между различните дружества варират от 384 лв. до 2418 лв.
Още от статия на „Стандарт"
„Всички обещани небостъргачи в България се появиха... в интернет", разкрива „Сега"
Ако дадените обещания се изпълняваха, София може би вече щеше да прилича на Дубай. Или поне на едно по-скромно негово копие. Към днешна дата от всичките си страни столицата трябваше да е заобиколена от небостъргачи, кули и всякакви други подобни огромни градежи за чудо и приказ. И не само там, ами още четири града се гласяха да се наредят и те я до Токио, я до Куала Лумпур по високо строителство. От пет-шест години насам не минава и месец, без да изскочи някой бизнесмен, който гордо обявява, че аха-аха и ще построи първия небостъргач у нас. Друг е въпросът що за небостъргач е сграда с 30-40, че и 50 етажа, каквито са обещаните досега.
Впрочем освен по различните нива на тирания именно небостъргачите са другият пример за разликата между демократичните и тоталитарните държави. Там, където няма гражданско общество и независим съд, високи сгради се строят бързо, защото няма протести, няма дела на недоволни собственици на терени - държавата взима решение, очиства парцела и го връчва на частната фирма да го строи. В свободния свят лесно се дават само обещания. Оттам-нататък нещата стават сложни. Което, разбира се, не пречи на инвеститори и политици да се надпреварват един през друг да градят словесни билдинги.
Сценарият е неизменен
Явяват се инвеститорът Хикс и министърът Игрек. Обявяват, че на дадено място ще се извисява най-високата сграда на Балканите. Правят първа копка. След това различни медии с радост и патос отразяват новината. Минава известно време, тъкмо върху терена за небостъргача вече високо са се извисили храсталаци и тръни, и се появява следващият с обещанията.
По едно време разни екоорганизации само чакаха някой да се покаже с архитектурен план за небостъргач и вкупом скачаха отгоре му, че застрашавал прелетните птици, които по заблуда можели да се забият в сградата. Напоследък обаче и те взеха да не се връзват много, та най-новите репортажи за поредните нечувани и невиждани градежи минават без екологично присъствие.
Още от статията на „Сега"
„Ако Европа иска да реализира "Набуко", трябва да подаде ръка на Техеран", казва в интервю за „Класа" посланикът на Ислямска република Иран в България Голамреза Багери
При вашата първа среща с представители на медиите в България в края на декември споменахте, че лично президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад ви е натоварил с мисията да развивате икономическите връзки с нашата страна. Как ще го направите?
- Да, президентът на Ислямска република Иран ме натовари с мисията да развивам връзките на Иран с приятелската страна България и аз ще работя в тази насока. През последните няколко месеца многократно съм провел срещи с държавни и други ръководители на България и сме определили нови и добри сфери за сътрудничество.
На същата среща вие потвърдихте интереса на Иран към газопровода „Набуко", който се предвижда да преминава през нашата страна. Няма ли да попречат обаче според вас санкциите срещу Иран на евентуалните инвеститори, които трябва да дадат средства за изграждането на тръбопровода и разработването на находищата?
- "Набуко" е един от проектите, който може да постигне добър резултат, що се отнася до осигуряването на газ за ЕС. Както знаете, Иран заема второ място по залежи на природен газ в света и спокойно може да спомогне за изпълнението на този проект. Той не може да бъде реализиран единствено с провеждането на политически конференции и без осигуряването на сигурни източници на газ. Ние сме готови да осигурим природен газ за проекта "Набуко", но според нас политизирането на проекта и опитите Иран да бъде изключен от него са в разрез с правата на европейските граждани. Европейските граждани имат право на сигурни и стабилни източници на газ. Без участието на Иран в проекта това няма да се осъществи. Ако Европа възнамерява да изпълни този проект, трябва да подаде на Иран ръка за сътрудничество. 30-годишната история след победата на Ислямската революция е показала, че санкциите на някои западни държави винаги са били в техен ущърб. Напротив, в резултат на санкциите иранският народ е постигнал напредък в областта на важни за света науки, като науката за ядрената енергия, космическата технология, стволовите клетки и също така е постигнал самостоятелност по отношение на редица производствени дейности.
През 80-те години Иран бе един от най-големите икономически партньори на България сред развиващите се страни, а през 90-те години стокообменът намалява 25 пъти. Какви са причините според вас и какво може да се направи, за да се обърне тази негативна тенденция?
- През 80-те години търговският стокообмен се е осъществявал на бартерна основа, а енергетиката е била най-важният фактор за разширяване на търговските връзки между двете страни. Иран е богат на енергийни ресурси и разполага с най-добрата съвременна технология и наука. Ние предлагаме на България тези свои потенциали. Приветстваме всяко едно предложение за сътрудничество от страна на приятелския български народ, което е в интерес и на двете страни. За съжаление двата народа нямат достатъчно информация относно възможностите си. Между двете страни не е установена подходяща информационна връзка. Възможностите за сътрудничество в различни търговско-икономически и културни сфери са напълно неизвестни. Трябва да се измисли механизъм за отстраняване на този недостатък.
През последните три месеца три търговски делегации от България са заминали за Иран. Съвсем скоро ще замине още една делегация. Надявам се тези посещения да донесат добри резултати и за двете страни. В края на месец февруари в София ще се проведе седемнадесетата сесия на Смесената икономическа комисия между двете страни. Документите, които са предвидени за подписване по време на сесията, ще осигурят подходяща правна основа за развитие на сътрудничеството.
Влияе ли върху двустранните отношения днешното членство на България в ЕС и най-вече в НАТО? Как Техеран гледа на изграждането на американски военни бази на българска територия?
- Сред държавите - членки на ЕС, България се счита за приятелска страна на Иран. Ние смятаме членството на България в ЕС като възможност за развитие на връзките на Иран с Европа. България е независима държава и изразяването на мнение относно характера на отношенията й с други държави не е сред правомощията на дипломатите.
Още от интервюто на „Класа"
„Започва операция "Октопод", казва в интервю за „Дневник" Цветан Цветанов, вицепремиер и вътрешен министър
Г-н министър, съзирате ли някакви грешки на МВР във връзка с изчезването на двамата осъдени за убийството на Мартин Борилски?
- Не виждам грешки на МВР, защото знаете, че преди съдебното заседание нямаше предприети мерки или постановления за задържане на въпросните лица. След като излезе определението на съда, ние предприехме действия за локализирането им. Установихме, че по официален път не са напускали страната.
А ако са напуснали страната нелегално, отговорността не е ли на МВР?
- За съжаление пробойни има. Ако се върнем на случая с "Гейзо", той пък по официален път беше напуснал страната, без физически да е излизал в определения ден и час през ГКПП Калотина...Това е част от борбата, която водим в МВР - срещу корумпираните полицаи. И смятаме, че е по-добре да назоваваме проблемите с истинските имена, отколкото да казваме, че няма проблем. Политиката, която провеждаме в последните шест месеца, показва ясната воля на ръководството на МВР да се справи с корумпираните полицаи.
Това не е ли случай, в който можем с основание да обвиним прокуратурата, тъй като не е наложила ограничителни мерки на двамата?
- Аз бих отговорил така: може би днес нямаше да говорим за делото "Борилски" по този начин и нямаше да получим острите критики от Европа, респективно от Франция, ако съдебната система си беше свършила обективно работата. Самият факт, че във Франция се готви паралелен съдебен процес, е доста притеснителен.
Не нарушавате ли мораториума на премиера, който апелира да спрат обвиненията към съдебната власт?
- В момента не давам оценки, а само конкретен пример. Дори в неделя в разговора с г-жа Куцкова по БНР самата тя нарече решението на съда по повод делото Опицвет позор. Самата тя говори за щуробаджанащината във Висшия съдебния съвет.
Мисля, че премиерът не е налагал реално мораториум. В разговора, който е провел с представителите на Висшия съдебен съвет, е ставало дума за проблемите на съдебната система. Но това, което беше изведено като акцент пред обществото, всъщност не бяха реалните проблеми в съдебната система, а интервюто на вътрешния министър. Което според мене показва, че искаме да избягаме от реалните проблеми.
Не съм използвал обидни квалификации в моето интервю. Ако човек го прочете внимателно, ще види, че то е изцяло с конкретни примери за реалното състояние на системата. Говорих и за МВР, и за проблемите, свързани с корупцията, и за бъдещото развитие на правоохранителните органи.
Още от интервюто на „Дневник"
„Водим дела за 150 милиона", казва в интервю за „Стандарт" председателя на комисията „Кушлев" проф. Стоян Кушлев
Искът на комисията "Кушлев" за налагане на запор на парите на Антон Петров-Тони Хамстера бе уважен от Софийския градски съд вчера. Какво предстои в работата на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност? Ще се разширят ли правомощията й с новия законопроект, който Министерството на правосъдието предложи преди месеци. Оказван ли е политически и всякакъв друг натиск върху членовете й? С този и други въпроси се обърнахме към председателя на комисията проф. Стоян Кушлев.
Г-н Кушлев, през миналата година бяхте единствените похвалени в доклада на Еврокомисията. Очаквате ли и в следващия доклад това да се случи?
- Винаги гледаме да стартираме годината много силно, за да се вземe предвид в оценката за доклада. Трябва да поясня на всички, че точната функция на нашата комисията е установяване на произхода на имуществото. Отнемането е в правомощията на съдебната власт. За януари имаме 21 производства за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Обикновено е имало около 12-13 производства на месец през предишните години. Имаме 14 решения за налагане на обезпечителните мерки на обща стойност 24 млн. лева. Това е повече, отколкото за цялата 2006 г., когато бяха 17 млн. лв. Показателно е, че само през януари сме завели 7 дела за отнемане на имущество на обща стойност 17,5 лв. Има четирикратно завишаване на стойността на обезпеченото имущество през 2009 г. - 234 млн. спрямо 60 млн. за предишната година. По отношение на броя на заведените дела увеличението е с 30% - 32 млн. за 2008 г., а 68 млн. са за 2009 г.
Звънели ли са ви важни хора в държавата, за да ви оказват натиск?
- Натискът обикновено не е върху мен. Знаят, че аз съм непоколебим. Натискът е върху нашите инспектори в териториалните ни дирекции. Пресен пример има с бизнесмена Костадин Хаджииванов-Коце Маца. Това е един от случаите, когато беше оказан невероятен натиск върху дирекцията ни в Благоевград. Казвали са: "Ще видите какво ще стане. Ще намерим начин професорът да ви уволни." Дирекцията обаче си удържа позициите. Опитаха да влияят и на членове на комисията, но безуспешно. Работил съм в ловно-рибарския съюз, имам приятели в Петрич и Сандански. Коце Маца има голямо влияние там. Сега се сещат и ми звънят - професоре, да се видим, ела ми на гости. За мен е ясно, че като ида, ще стане дума за Коце Маца. Някои хора не могат да си представят начина на живот на човек на моя пост. Никъде да не ходиш, да не можеш да се събереш да пиеш кафе с приятел.
Очаква ли се скоро да бъде заведено дело за отнемане на имуществото на Коце Маца в полза на държавата?
- Внасяме иск в съда за отнемане на имуществото на Костадин Хаджииванов в полза на държавата за 7 050 251,77 лв. Става дума за имот, който е във вилна зона "Киноцентъра", заедно с построената върху него сграда. Поземлен имот в Петрич заедно с построения комплекс "Яворите". Пазарът в Петрич, 3 апартамента в София, 2 мерцедеса и "Субару Легаси", акции в ПФК "Беласица", ниви, дялове в 5 търговски дружества, сумата от 5 банкови сметки. Разбрахме, че Коце Маца е осъден в Германия, от медиите. Никоя институция не ни се обади, че има влязла в сила присъда. За 6 месеца го осъдиха, а не е като при нас да се мотаят по 5-6 години. Спомням си, че Хаджииванов нарече съда фашистки, без права на човека. Поканихме представител на немското посолство. Поставихме въпроса и те ни казаха, че до 15 дни имам присъдата. Така стана. На 12-ия ден присъдата беше на бюрото ми от Германия чрез посолството. Трябва да хванеш бика за рогата. Ако бяхме тръгнали по официалния ред, за да получим тази присъда, досега още нямаше да сме я получили.
А политици опитвали ли са се да ви влияят?
- Не. Ако някой политик се опита, казвам публично, че веднага ще съобщя на журналистите. Спомням си, че преди време в комисията дойдоха 5-6 красиви депутатки от различни парламентарни групи, които ме помолиха да простя във връзка с един случай. Не се повлиях.
Още от интервюто на „Стандарт"
„От лавини загиват по-малко скиори, отколкото по пистите", казва в интервю за „Монитор" инж. д-р Момчил Панайотов, експерт по лавини и високи планини
Г-н Панайотов, какви са причините за няколкото смъртни случая в последния месец, причинени от лавини?
Преди всичко е подценяване на обстановката. За съжаление тази зима е малко по-различна от нормалната за България. По Нова година и Коледа имахме рекордно високи температури и вместо да наблюдаваме обичайните коледни снеговалежи, имахме валежи от дъжд. След това бяхме с много дълъг период на топло време и след това заваля малко сняг. В крайна сметка това доведе до доста нестабилна снежна покривка и при първите снеговалежи през последните десет дни рязко се увеличи лавинната опасност. Много хора се изложиха на риск и някои за съжаление направиха фатални грешки.
Ясно, че спускането извън пистите не може да бъде спряно, както искат от Планинската спасителна служба и част от собствениците на курортите. Какъв е начинът да се ограничат инцидентите?
Най-доброто е да си информиран. Навсякъде по света са зарязали идеите за тотална забрана, защото резултатът от това е контрареакция. Хората просто правят нещо едва ли не защото е забранено. Истината е, че навсякъде се предоставя максимално обективна и голяма по обем информация. Във всеки курорт има професионално направен лавинен бюлетин, който показва каква е опасността в този ден. Има много ясно направени табели, които маркират опасните зони и заграждения, които показват, че се навлиза в непроверявана и опасна зона.
Самите курорти ли инвестират в проучването на снега?
В Европа обикновено това е държавен институт, служба, която е ангажирана с това да проучва професионално и да издава един общовалиден бюлетин. Отделно планинските курорти имат и свои собствени наблюдатели, които да дадат по-точни сведения за съответния курорт. Защото няма еднаква обстановка навсякъде и понякога се налага да се конкретизират информациите. Навсякъде държавата инвестира в това нещо, защото това е въпрос, който касае живота и развиването на дейност в планините. Не може да развиваме туризъм, без да сме предприели някакви действия преди това, за да гарантираме малко от малко живота на хората.
Още от интервюто на „Монитор"