Водопадът от „евтини пари" започва да засилва натиска върху световната финансова система, като заплашва кредитните и банкови институции преживели силен подем през последните пет години, съобщава Ройтерс.

Водещи финансови експерти от всички страни дискутирахарисковете за глобалната икономика по време на Световния икономически форум в Давос. Те се съгласиха, че централните банкери имат ограничени възможности за въздействие на икономиката на страните си с корекция на лихвените нива.

„Прекалено голямата ликвидност ни убива", това е заявил Жу Мин, заместник президент на Китайската банка.

Банкерите са се съгласили, че е нуженпо-сериозен мониторинг на пазара на хедж-фондовете, който се оценява на $1.7 трлн. и е сериозен фактор в икономиката. Именно тези фондове биват обвинявани за създаването на кредитни проблеми с новите си финансови инструменти.

„Монетарната политика играе съвсем малка роля, при справянето с този проблем", на свой ред е изразил мнението си Ву Шаолин от Китайската банка.

Прекалено ниските нива на доходност по държавните ценни книжапоказва, че инвеститорите подценяват рисковете на световните финансови пазари и се хвърлят да инвестират в по-високо-рискови инструменти.

В момента ниската доходност на облигациите изненадва много централните банкери, които очакваха, че до две години високите лихвени нива ще успокоят галопиращите финансови пазари и ще подпомогнат възстановяването на по-балансирана от към печалба и риск пазарна среда. „Това обаче не се получава", каза Джон Липски от МВФ.

Аксел Вебер от ЕЦБ е споделил мнението си, че по-високите лихвени нива не правят кредитите по-скъпи, от части защото банките намаляват печалбата си, за да печелят нови клиенти. Вебер допълни, че ЕЦБ вече хеджира този риск като използва нов инструмент като кредитен дериват, който се е разраснал на пазар оценяващ се на $27 трлн. Той привлича много хедж-фондове, които търсят големи печалби.

Силното разрастване на хедж-фондовете и частните инвестиционни дружества се реализира благодарение на „евтините пари", появили се на пазара след скоростното намаляване на лихвените нивапрез 2001-2002 г. (пукането на дот-ком балона).

Германският канцлер Ангела Меркел се е обявила за по-голяма прозрачност на хедж-фондовете, които често работят извън всякакъв контрол на регулаторните органи. Банкерите се обединиха около мнението, че по-стриктните мерки не са отговора, за налагане на надежден контрол над бързо-развиващия се пазар на хедж-фондовете.