Според неназован източник от Европейския Съюз цитиран от агенция Market News International, по-късно днес в Париж ще се проведе среща на финансовите министри на четирите най-големи страни от Еврозоната (на Германия, Франция, Италия и Испания) в опит да изковат обща позиция относно Гърция за утрешната среща на Еврогрупата в Брюксел.

Освен четиримата водещи финансови министри, на срещата също така са поканени да участват и шефа на Еврогрупата - Юнкер и шефа на МВФ - Лагард. Юнкер отказа да коментари тази "информация", като са посочи, че като шеф на Еврогрупата, той не би трябвало да възприема конкретна позиция преди утрешната важна официална среща. Също така не е ясно дали на днешната среща ще присъства и Кристин Лагард от МВФ.

И говорителят на немското финансово министерство Мариане Коте оказа да коментари информацията, дали фин.министър Шойбле ще се срещне днес с френския си колега Московици и своите колеги от Италия и Испания. "Техните разговори са винаги в ход", посочи само Коте.

Други европейски официален представител, който също потвърди за такава извънредна днешна среща в Париж, каза че целта е да "се договорят конкретните" предложения за разрешаване на проблема с големината и продължаващото нарастване на дългова тежест на Гърция. Той обаче добави, че идеята на Еврогрупата да се удължи до 20202г. на срока за постигане на устойчиво ниво на гръцкия дълг в 120% от БВП "не е окончателно договорена". След края на предишната среща на Еврогрупата през миналия понеделник, Юнкер призова за подобно удължаване на срока до 2022г. вместо до 2020г., но срещна доста яростен отпор от шефа на МВФ - Лагард.

"Въпреки официалното изявление на Еврогрупата, в действителност удължаване на този срок до 2020г. не беше договорено. Ние ще трябва да извървим дълъг път за да успее да се споразумее с МВФ по този въпрос", посочи вторият неназован европейски представител. "Ще трябва да се опитаме и да договорим времевата рамка. Също така ще оценим и дали Гърция възприема и осъществява предишните мерки и действия", добави той. "Щом установи това, очакваме да се съберем отново на 26-ти ноември за да решим относно отпускането на следващия транш от финансовата помощ за Атина (за 31.5 млрд.евро)", заяви европейския официален представител. Този европейски източник добави, че за да се одобри от най-скептичните страни-членки следващия транш от гръцката финансова помощ, те желаят да бъде осъществен надзор върху Гърция от страна на Европейския спасителен фонд (от все още действащия временен EFSF фонд. "Германия в частност желае EFSF фонда да следи как ще бъдат изхарчени средствата от Атина", посочи той и добави, че "въпреки че беше отхвърлено немското предложение за т.н. доверителна сметка (escrow account), идеята за завишен надзор е одобрена. Сега търсим начините за това", посочи ненанзования европейски официален представител.

Бел.р. Идеята от преди доста време на Германия за т.н. доверителна сметка (escrow account) има за цел изплащането на следващия транш от финансовата помощ за Гърция да става по сметка, която обаче да се използва само и единствено за обслужване на гръцкия дълг (а не за раздаване на „на калпак" на коледни и новогодишни бонуси на гърците?).