„Хакери бутат министри", четем от първата страница на „Стандарт"
Азис става министър на културата, а Пената сменя Свилен Нейков в спортното ведомство. Тези и други рокади в кабинета може да се появят на правителствения сайт до дни, ако прочутите хакери от "Анонимните" изпълнят заканата си към властта у нас. "България да се оттегли от

АКТА мирно, с официално изявление. Иначе очаквайте нещо, което никак няма да ви хареса". Този призив отправиха вчера към правителството ни "Анонимните" в клип в Youtube.  "Няма да има повече протести. Следващата стъпка ще се отрази на икономиката, трафика и транспорта, без да се нараняват хора. Ако продължавате да си държите очите затворени, няма да сме добри вече", заплашват хакерите, които наскоро удариха сайта на ЦРУ.
Още от статията на „Стандарт"

„Януарските сметки за ток и парно надминаха и най-мрачните очаквания", разкрива от първата си страница „Сега"
Януарските сметки за ток и парно надминаха и най-смелите очаквания. Въпреки прогнозата на столичната топлофикация, че те ще са само с около 10% по-високи спрямо миналия януари и 17% спрямо декември, в повечето случаи става въпрос за разлика от 50-60%. Още по-голям скок се очаква за февруари. Хората, топлили се на ток, също трябва да се подготвят за изненади. През последните дни стана ясно, че потреблението на електроенергия главно в домакинствата е скочило с 15% и е счупило всякакви рекорди. Абонати на ЧЕЗ в София се оплакаха, че последните им сметки са между 40 и 60% по-високи от същото време предишната година.

В редакцията на "Сега" заваляха оплаквания от софиянци, неприятно изненадани от сметките си за парно. Двустаен панелен апартамент в квартал "Красна поляна" с направена топлоизолация например трябва да плати за януари 255 лв. при 155 лв. година по-рано. Едностаен в "Западен парк" дължи 180 лв. сега при 104 лв. за януари 2011 г.

Това се случва, при положение че първият месец на 2012 г. всъщност не е бил много по-студен от януари 2011 г. - по данни на БАН среднодневната температура е била само с 1.1 градуса по-ниска отпреди година. Шоковият скок на сметките за парно не може да бъде обяснен и с повишението на цените. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разреши 8% поскъпване на топлинната енергия в София за сегашния отоплителен сезон.
Още от статията на „Сега"

„Селските училища до 10-и клас" е водещото заглавие на „Труд"
Всички училища в селата и малките населени места, където живеят младежи до 16 г., ще могат да приемат ученици до 10-и клас. Това предвижда новият закон за средното образование, разказа в интервю за "Труд" зам. просветната министърка Милена Дамянова.

Промяната се налага, защото конституцията предвижда задължително обучение за всички деца до 16 г. А ако в селото училището е до 8-и клас, децата често прекъсват, тъй като нямат средства да пътуват или районът се обезлюдява.

Училищата до 10-и клас в тези села обаче няма да са гимназии, защото в тях няма да се учи в 11-и и 12-и клас. Те ще се наричат обединени училища.

Новият закон предвижда още, че с една оценка "слаб 2" ще може да се преминава само от 5-и в 6-и клас при общ успех "добър 4".

Математическите гимназии пък няма да имат прием за петокласници, както това се прави сега.

Законът за предучилищното и училищното образование предвижда нова система за признаване на дипломи и професионални тапии. Проектът ще бъде представен днес от просветния министър Сергей Игнатов и екипа му.

Въвежда се процедура за валидиране на знания или квалификации, които са придобити на курс в чужбина или пък са усвоени у дома. Последната опция например дава възможност на човек да получи тапия за професия, която не е учил в училище, а във фирма, или пък е получил знанията от родител. Например бащата или дядото в семейството е обущар и е предал занаята на наследниците си.
Още от статията на „Труд"

"Още една стъпка към Голгота", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Парламент под обсада, Атина в пламъци, оставки на министри - Гърция преживя поредната гротескна нощ по пътя към своята финансова Голгота, при това под ръкоплясканията на ЕС. Гръцките депутати одобриха тежките условия на новия пакет антикризисни мерки, предложени от тройката (ЕС, ЕЦБ и МВФ), които задължават страната да съкрати 3.3 млрд. евро разходи, за да получи нови 130 млрд. евро заем. Много депутати, гласували против, бяха изключени от групите си, а шестима членове на кабинета подадоха оставки в знак на протест. В същото време навън демонстранти атакуваха банки и магазини, превръщайки центъра на гръцката столица в сцена на погроми. Комисарят по финансовите въпроси на ЕС Оли Рен поздрави Атина за приемането на мерките и заяви, че развилнелите се демонстранти не са представителна част от гръцкото население.

Въпреки че е суров, договореният пакет мерки няма сам по себе си да донесе на страната необходимите средства, за да избегне фалита. Финансовите министри от ЕС, които се срещат в сряда, настояват освен него да има и писмено уверение от основните политически партии, че тези мерки ще се спазват дори след избори, каквито се предвижда да има през април. На гръцкото правителство му остава и да се договори с частните кредитори преди плащанията по дълга на 20 март, като в противен случай ще изпадне в неконтролиран фалит.

Демокрация в действие

Фактът, че партиите в "кабинета на националното единство" успяха толкова трудно да постигнат компромис, показва ясно какъв хаос и проблеми чакат страната при всяко важно решение.

Десетки депутати, които би трябвало да подкрепят технократското правителство на премиера Лукас Пападимос, не гласуваха според инструкциите на ръководството си с ясното съзнание, че ще бъдат изключени от парламентарните си групи. Лидерът на "Нова демокрация" Андонис Самарас предупреди депутатите си ден по-рано, че който не подкрепи антикризисните мерки, автоматично отпада от листата за предстоящите извънредни парламентарни избори. Изгонването на над 40 депутати стана по-малко от час след гласуването. От общо 83 депутати "Нова демокрация" изключи 21, а ПАСОК - 20 от общо 153-ма народни представители.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Икономическите очаквания на българите паднаха до ниво от 2009 г.", обобщава от първата си страница „Класа"
Икономическите очаквания на българите в края на 2011 г. се върнаха на рекордно ниски нива от май 2009 г. Това сочат данни от проучване на нюрнбергския институт GfK. Оказва се, че индексът на икономическите очаквания у нас през последното тримесечие на миналата година е на ниво от -25.5 пункта. Въпреки огромната доза песимизъм обаче страната ни е сред държавите с най-нисък дял на отрицателните нагласи. Пред нас са единствено Германия, където показателят е на ниво -0.3 пункта, и Испания с -3.6 пункта.

От GfK посочват, че местните и президентските избори са били основна тема в България в края на 2011 г. и са повлияли не само на политическия дебат, но и на икономическата политика. Двете стачки в БДЖ и в „Мини „Марица-изток" са доминирали на политическата сцена и са предизвикали по-големи от очакваните загуби. Тези събития са стимулирали дискусията за бъдещото развитие на едни от най-старите икономически сектори, които все още не са реформирали. В проучването се посочва и амбицията на управляващите промените в тези сфери да се случат през 2012 г. Населението обаче се чувства неуверено към икономическата и финансовата ситуация. Възстановяването се води от износа, който разчита основно на страни от ЕС. Потребителите не вярват, че българската икономика ще успее да се дистанцира от случващото се в Европа и по-скоро очакват икономическият ръст да се понижи в следващите месеци.

Но черногледите нагласи не са запазена марка само за нашата страна. Според данните в проучването повечето потребители на Стария континент продължават да се притесняват за икономическата ситуация. Това води до ограничаване в разходите им.

Най-уплашени са хората в Чехия, Гърция и Португалия. В тези страни са най-ниските данни за икономическите очаквания. Песимизмът е налегнал сериозно и британците. На Острова потребителите изпитват най-малкото желание да купуват. Индексът, измерващ този показател, там е спаднал с 54.8 пункта. Португалия заема второто място по този критерий с понижение от 44.1 пункта. Франция също влиза в тройката - с 29.8 пункта надолу. Най-високите стойности са отчетени в Австрия - 35.6 пункта повишение на намерението за покупки. Германците са втори с ръст 27.4 пункта.
Още от статията на „Класа"

„Ядем два пъти по-скъп боб от германците" е едно от водещите заглавия от първата страница на „24 часа"
Купуваме боб за 3,20 лв. (1,60 евро) килото, а германците - само за 75 евроцента. Това показва сравнение на цените в България, Гърция, Германия, Франция, Италия иХоландия. Излиза, че даваме над 2 пъти повече пари за фасула, и то без да отчитаме разликата в доходите и стандарта на живот.

Реално наш боб почти няма, над 85% се внасят от Египет, Китай, Киргизстан и разни странни места, коментира Едуард Стойчев, шеф на държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Според него обаче не това е причината за по-високите цени у нас. Политиката на търговските вериги в Германия била да държат евтини стоки от първа необходимост като боб, ориз, захар и олио.

Купуваме боб за 3,20 лв. (1,60 евро) килото, а германците - само за 75 евроцента. Това показва сравнение на цените на 24 основни стоки в България, Гърция, Германия, Франция, Италия и Холандия. Излиза, че даваме над 2 пъти повече пари за зрелия фасул, и то без да отчитаме разликата в доходите и стандарта на живот.

Реално наш боб почти няма, над 85% се внасят от Египет, Китай, Киргизстан и разни странни места, коментира Едуард Стойчев, шеф на държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Според него обаче не това е причината за по-високите цени у нас. Политиката на търговските вериги в Германия била да държат много евтини стоки от първа необходимост като боб, ориз, захар и олио. Това дори им навлякло гнева на Франция, която обвинила дискаунтърите, че компенсират с по-високи цени при тях.

Често бобът се продава у нас със съмнителни документи, няма утвърдени големи фирми, които да реализират стратегии за налагане с дългосрочно ниски цени, каза още Стойчев. Имало дори "смилянски" боб от Китай.

Всичко това водело до несигурност на пазара, временни дефицити и по-резки промени. В същото време в Германия се работело с дългосрочни договори и големи количества.

Сравнението на цените при останалите основни хранителни стоки дава доста пъстра картина. (Виж таблицата на 3-а стр.)Например прясното мляко у нас е по-евтино, отколкото в Гърция, Италия и Франция, но пък е по-скъпо в сравнение с Германия и Холандия. Като цяло в последните 2 държави цените на млечните продукти - сирене и кашкавал, са по-ниски от останалите страни в ЕС.
Още от статията на „24 часа"

„Разпродават на търг имоти на Мишо Бирата", информира „Стндарт"
Около 69 имота, собственост на наследниците на покойния Михаил Михов, чрез фирмата "Хотел Мениджмънт" ще бъдат продадени на търг заради дългове към банка, съобщи БТА. Сред тях са бившата резиденция на Тодор Живков в лесопарка "Липник", хотел "Дунав" в Русе, както и търговският комплекс, прилежащ към него. Това е потвърдил и частният съдебен изпълнител Иван Хаджииванов. Търговете ще се състоят от 15 февруари до 15 март. Общата сума, на която са оценени всички имоти, е около 10 млн. лв. За тази сума голяма заслуга има хотел "Дунав", чиято стартова цена е 6,1 млн. лв.

Бившата резиденция на Тодор Живков е обявена за продан с първоначална цена 688,6 хил. лв., но само за сградите, тъй като земята е държавна. Имотите бяха запорирани в края на миналата година като обезпечение на необслужван кредит за 6 млн. лв. Задълженията са натрупани от русенската компания "Хотел мениджмънт", в чийто съвет на директорите влиза вдовицата на Михов - Ева Михова.
Още от статията на „Стандарт"

„Студът вдигна с 20% поръчките на готова храна", изчисли „Монитор"
С една пета са се увеличили поръчките на топла храна по офисите и за дома през последните две-три седмици. Това сочат първоначалните сметки на един от големите доставчици на манджи в столицата. Въпреки това обаче в компанията все още не са достигнати нивата на доставките отпреди кризата и половината капацитет на собствената им кухня остава неизползван, споделиха от фирмата. При тях по обяд клиентите наблягат на горещите супи.

Тази тенденция е най-ясно изразена от последните студени дни, когато много хора не смееха да излизат, а не искат да карат на банички или вафли. За доставката не се плаща, но за по-големите поръчки редовните клиенти ползват отстъпка.

„Винаги през зимата има ръст на продажбите, той обаче се дължи предимно на клиентите, които през останалото време не биха си поръчали. Това са приходящи клиенти, които идват само при лошо време", сподели Ана Минева, пълномощник на управителя на голям интернет сайт, който от години работи с най-големите заведения в столицата, но няма собствено производство.

При тях шкембето е фаворит на поръчките през зимата въпреки неудобствата, които носи похапването на тази особена чорба, гарнирана с чесън. На обяд има ясно изразен интерес и към италианската кухня - хората предпочитат пици и лазаня. По това време на деня сред най-търсените храни са и българските традиционни ястия - шопска салата, кавърма и скара.

Вечерно време пък все по-често се поръчва суши, каза Минева. Модното японско ястие има много фенове сред младите. Китайските манджи също си имат твърда клиентела и от години държат едно постоянно добро ниво на търсене. Нашият модел е ориентиран към хората, които много работят и ценят собственото си време, изобщо към все още неоформената средна класа у нас, сочат наблюденията на Минева.
Още от статията на „Монитор"

"Държавата отново ще опита да махне пенсионните привилегии", информира „Капитал Daily"
Правителството ще направи пореден опит да премахне част от осигурителните привилегии на служителите в силовите ведомства. Това стана ясно след  първото заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) за тази година. На него работодатели и синдикати предложиха пакет от мерки за допълнително стабилизиране на пенсионната система, които получиха принципното съгласие на управляващите. Повечето от идеите обаче ще бъдат реализирани най-рано през предизборната 2013 г.

Предложенията не са нови, но досега не намираха достатъчно политическа подкрепа. Част от тях предвиждат държавните служители да започнат да плащат осигурителни вноски както всички останали работещи, евентуално да се увеличат осигуровките на работещите в силовите ведомства, както и да се криминализира умишленото укриване на осигуровки. Следващото заседание на тристранния съвет е насрочено за след две седмици. Дотогава мерките трябва да бъдат обсъдени по-детайлно в комисиите към НСТС.

Специалните държавни служители

Едно от исканията на работодателите е държавните служители да започнат да плащат 40% от своите осигуровки, а държавата - останалите 60%, какъвто е моделът и в реалния сектор. В момента вноските им се покриват изцяло от бюджета. Тази идея обаче ще стане възможна най-рано от началото на 2013 г. Причината е, че в настоящия бюджет не са предвидени средства за допълнителното увеличение на заплатите на чиновниците, с което да се компенсират доходите им, коментираха след срещата участниците.

За последно идеята се обсъждаше преди няколко месеца, когато правителството направи поредните промени в пенсионната система. Тогава икономисти коментираха, че подобна мярка може да има отрицателен ефект за бюджета в краткосрочен план. В интервю за "Дневник" в понеделник обаче управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков заяви, че по последни разчети през първата година след въвеждането на мярката допълнителните постъпления ще са повече от допълнителните разходи, т.е. ще има нетен положителен ефект.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Нарасналото спестяване свали лихвите по депозитите", обобщава „Сега"
Влагането на все повече пари на депозит в банките вече се отразява негативно на доходността на влоговете, показва анализ на портала "Моите пари". Голямото предлагане на ресурс от страна на фирми и домакинства логично сваля цената, която банките са склонни да платят. Тенденцията към понижаване на лихвите се запазва и през януари 2012 г., при това изключително убедително. Десет банки са направили корекции на лихвите, като девет от тях в посока надолу.

Активността на банките през първия месец на годината е била висока най-вече поради многобройните изтекли промоции в края на 2011 г., обясняват от "Моите пари". Сред деветте трезора, понижили лихвите по депозитите си, са ПИБ, Райфайзен, МКБ Юнионбанк и др. ОББ и Алфа банк са удължили сроковете по предложенията си, а Алианц Банк и банка "Пиреос" изцяло са прекратили промоционалните условия по някои от депозитите.

За разлика от депозитите при потребителските и жилищните кредити почти няма новости през януари. През първия месец на годината се очакваха промени в лихвите поради приключването на редица промоции в края на 2011 г. Повечето банки обаче избраха да удължат сроковете за предложенията си - така условията ще продължат да са актуални до февруари-март, а промените се отлагат за пролетта, отчитат анализаторите.
Още от статията на „Сега"

"180 общини могат да останат без площадки за рециклиране на метали", предупреждава „Класа"
Близо 180 общини са застрашени да останат без площадки за събиране и рециклиране на черни и цветни метали след 15 февруари. Причината за това е, че те нямат актуален действащ общ устройствен план /ОУП/, който се изисква след промените в Закона за управление на отпадъците. Само в 87 общини, които имат такива планове за цялата община или за част от нея, фирмите, които търгуват с черни и цветни метали, ще могат да продължат работата си и ще имат право да откриват нови площадки. Металните отпадъци от цялата страна ще могат да се събират и рециклират само на лицензираните площадки там. Разпоредбите предвиждат още дейностите с отпадъци от черни и цветни метали да се извършват само на площадки, разположени на територии, определени с общи устройствени планове за производствени и складови дейности, на пристанища за обществен транспорт с национално и регионално значение и на обекти на железопътната инфраструктура със стопанско предназначение.

Общините трябва да изработят ОУП и ясно да се дефинират зоните за отпадъци, както и да минат екологична оценка, защото това е изключително важна тема и трябва да бъде разгледана от всички гледни точки. По време на разглеждането на проекта за ОУП в София беше направена именно екологична оценка. След това за всяка една от площадките беше активиран подробен устройствен план съгласно наредбите на екоминистерството. Това заяви заместник-кметът на Столична община по направление „Зелена система, екология и земеползване" Мария Бояджийска.

Според експерти промените в нормативите противоречат на разпоредбите на Закона за устройството на територията /ЗУТ/, който според тях допуска в определени случаи подборният устройствен план да изпълнява същата роля както общия устройствен план на населеното място. Това по своята същност създава условия за порочна практика по прилагане на законови разпоредби и способства за административен произвол.
Още от статията на „Класа"

"Гугъл" започва да ни снима", предупреждава „Труд"
Още през лятото на миналата година технологичният гигант Google уведоми българската Комисия за защита на личните данни, че има намерение да снима българските улици и площади. Услугата е популярна като Street view и е достъпна в редица държави по света. До дни Google мобили с камери, заснемащи изображения на 360 градуса, тръгват из България, обяви в интервю специално за "Труд" Майкъл Валво, мениджър комуникации и връзки с обществеността на топтърсачката.

Майкъл Валво, мениджър в Google: Снимаме, но и пазим личната информация

Г-н Валво, кога услугата Street View на Google ще е достъпна и в България?
- Мога да потвърдя, че в идните дни Google започва да събира изображения, за да предостави продукта Street View в България.

Street View се радва на голям интерес от потребителите ни в цял свят и ние сме много развълнувани, че сега можем да започнем подготовката на този продукт и за България. Към момента само започваме да събираме изображения, тъй като все още нямаме конкретната дата, на която ще пуснем продукта в България. Но работим усърдно по подобрения на картите в страната и се надяваме да направим полезни и достъпни за българските потребители опции като Street View. Скоро колите ни ще започнат обиколките из България.

Колко ваши служители са включени в проекта и колко време ще продължи?
- Наемаме шофьорите чрез местна българска агенция, но не мога да коментирам точния им брой.

Кои български градове планирате да заснемете?
- Искаме да покрием колкото се може по-голяма част от България. Смятаме да посетим десетки градове из страната, включително всички големи регионални центрове.

От колко локации ще има гледка например за София? А общо от България?
- Целта ни е да предоставим Street View изображения за региони из цяла България, като покрием колкото е възможно повече пътища и градове. Започваме в големите градове и разширяваме обхвата. Някои по-изолирани места в даден регион или град може да бъдат пропуснати. По отношение на сателитния образ, планираме да обновим покритието, а и да попълним липсите възможно най-скоро.

Българите доста се притесняват, когато става дума дали, кой и защо ги снима. Как ще ги успокоите?
- Ние се отнасяме изключително сериозно към темата за защита на личната информация и нашият продукт спазва законодателните и културните норми в България.

Услугата включва само изображения на публична собственост. Те не са по-различни от това, което всеки човек може лесно да заснеме или види, когато върви по улицата.

Изображенията от този вид са на разположение в широка гама от формати за градовете по целия свят. С цел защита на неприкосновеността на личния живот на хората ние използваме система за автоматично размиване на образа. Създали сме и лесна за използване система за рапортуване на снимки, така че хората могат да поискат снимки на техните домове, коли или тях самите да бъдат замъглени.
Още от интервюто на „Труд"