„Хазяйка с климатик", четем за новия хит на пазара на наеми от първата страница на „Стандарт"
Не е нужно хазяйката да идва с каничка кафе, а да има стая с климатик. Това е новият девиз на студентите, които търсят квартири преди началото на учебната година. Пък и на всички, които са решили да намерят най-икономичния вариант за отопление през зимата. В момента масово се търсят жилища в райони, които не са вързани за "Топлофикация", или нови кооперации без централно отопление, обясниха брокери от агенции за недвижими имоти. Парното е ненужен разход за студентите, които през деня са на лекции, а вечер ходят по купони. Дори и да спрат радиатора, на края на месеца пак трябва да плащат за топло, което не са ползвали.
300 хиляди свободни жилища само в столицата чакат наематели. Заради конкуренцията хазяите са склонни на отстъпки и бонуси.
Още от статията на „Стандарт"
„Паркинг терор край морето", четем от първата страница на „Монитор"
Паркинг терор се налага над туристите в морските ни курорти, показа проверка на „Монитор". В разгара на сезона гарирането там се оказва мисия невъзможна. Повечето улици са забранени за престой на автомобили, а в платените паркинги дерат с от 2 до 3 лева за час. В Слънчев бряг, където няма нито един общински паркинг, цената за един час престой на колата в частните гаражи e 2 или 3 лева. По-високата тарифа е въведена и от паркингите в Созопол. Туристите са принудени да плащат колосалните суми, тъй като нямат алтернатива.
По 2 лева на час струва паркирането в седемте общински гаража в Несебър. Цената е за всеки 60 минути от първите четири часа престой. Спирането за цяло денонощие струва 8 лева, показа проверката на „Монитор".
Единственият шанс да си намерите колата, е да паркирате на общински или частен паркинг, недоволстват туристите. Причината е, че паяците дебнат по улиците и вдигат автомобилите веднага щом шофьорите ги оставят. Глобата е 40 лева, като се плащат пари и за престоя на наказателен паркинг.
„Повечето улици в града са еднопосочни, няма къде да се паркира. Туристите трябва да ползват паркингите. Има над 1000 места, в близост до всеки паркинг има указателни табла, които показват свободните и заетите места", коментира пред „Монитор" зам.-кметът на Несебър Лазар Япаджиев. Той не съобщи колко печели общината от паркиране на година, но обяви, че през това лято имало отлив на паркиращи в гаражите.
Още от статията на „Монитор"
„Проблемните кредити минаха 6 млрд. лв.", съобщава от първата си страница „Сега", като се позовава на месечната парична информация на БНБ
Проблемните кредити на банките удариха нов рекорд - 6.2 млрд. лв. в края на юли, което възлиза на 15.94% от всички отпуснати заеми от трезорите. Това става ясно от паричната статистика на БНБ за юли, обявена вчера. През последната година най-силно се е влошило положението с необслужваните жилищни и фирмени заеми, които нараснаха тройно.
След леко затишие при проблемните кредити през юни, когато те нараснаха с по-малко от 200 млн. лв., увеличението за юли - 334 млн. лв., се връща на предишните средномесечни нива. За първите 7 месеца на годината кредити за над 2 млрд. лв. са станали лоши или преструктурирани. За последната година проблемните заеми са нараснали от около 6.7% на близо 16%, а като сума - от 2.5 млрд. лв. на 6.2 млрд. лв., става ясно от статистиката на централната банка.
"Лоши" са заемите с просрочие над 90 дни, а преструктурирани са онези, които са предоговорени заради финансови затруднения на клиента. Банкови експерти обясняват, че разходите на трезорите за обезценка са значително по-ниски и това, че даден кредит е лош, не значи непременно, че той няма да бъде върнат.
Още от статията на „Сега"
„Нови указания за цената скараха ДКЕВР и "Булгаргаз", съобщава от първата си страница „Класа"
Указанията на ДКЕВР за определяне на цената на природния газ подменят наредбата и създават условия за непрозрачност, заяви вчера представителят на „Булгаргаз" Александър Петров на открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Според проекта на документа цените при продажба на природен газ от обществения доставчик се образуват въз основа на разходите за доставка на прогнозни количества синьо гориво от внос за вътрешния пазар, от местен добив и 2 на сто надценка от цената за газовото предприятие на входа на газоснабдителната мрежа.
„Върви се към възможно най-ниски разходи за валута, като няма формално да се отчита периодът, в който се взима стойността на валутата, а допълнителни фактори като деня, в който е обмяната", обясни председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Целта на новите указания за надвзетия и недовзетия приход е да се внесе пълна яснота как ще се определя размерът на тези приходи.
„На практика с новите указания се изключват ценообразуващи елементи от формулата за цената, например запасите от природен газ, които сега съществуват. Най-общо казано се променя и смисълът за недовзет и надвзет приход. По същество е променен факторът на валутния курс на лева към щатския долар. Указанията са общи и неясни и непрозрачни от наша гледна точка", каза Петров.
Още от статията на „Класа"
„Кризата върна интереса към учителската професия", информира от първата си страница „Дневник"
Кризата е върнала интереса към учителската професия, показа допитване на "Дневник" сред директори на училища, експерти и Синдиката на българските учители, които единодушно потвърдиха необичайния за последните години наплив към свободните преподавателски места. Според Янка Такева, председател на СБУ, все повече млади хора и специалисти кандидатстват за тях, като тази тенденция се наблюдава от миналото лято, но сега е още по-силна.
По данни на синдиката средно в страната за едно учителско място се борят 23-ма души и сред основните причини за наплива са добрите заплати, които могат да достигнат 700 лв., възможността за допълнителни премии и голямата ваканция.
За заемането на учителските длъжности е необходимо висше образование и професионална квалификация учител. За старши, главен и учител-методик се изискват най-малко 10 години стаж по специалността. "Много хора, които имат педагогическо образование, но са се занимавали с нещо друго, сега искат да се върнат към професията", каза Такева.
По думите й на фона на кризата секторът на образованието в момента привлича със стабилността си, тъй като не се очакват големи сътресения като преструктурирания и закривания. А въвеждането на целодневното обучение за първи клас и обхващането на петгодишните в предучилищна подготовка ще създадат още работни места в системата.
Още от статията на „Дневник"
„Борисов слага ред в алкохолния бизнес", информира „Стандарт"
Лично премиерът Бойко Борисов се заема да разреши проблемите между производителите на алкохол и митниците. На среща при него в понеделник бяха шефовете на най-големите производители на алкохол в страната. На срещата са присъствали и двамата вицепремиери - на вътрешните работи Цветан Цветанов и на финансите Симеон Дянков.
Искаме да направим едно дисциплиниране на всички производители, както ние да им помогнем и държавата да стои зад тях, така и те да помогнат, когато всеки от нас спазва законите и всички сме равни пред тях. Така Цветан Цветанов вчера коментира проведената среща. Производителите на алкохол пък са поставили пред премиера проблемите си с новата наредба на Агенция "Митници", която влиза в сила през септември.
Според нея всички производители на алкохол, цигари и горива трябва да поставят измервателни уреди, които да отчитат произведеното количество акцизни стоки. Идеята е митниците да имат постоянна връзка с стези уреди, за да знаят какво е произведено във всеки момент. Производителите на алкохол обаче обжалват наредбата, а делото в съда е насрочено за 12 септември. За да сложат измервателните уреди, производителите трябва да извадят огромни суми в условията на криза.
Още от статията на „Сега"
„Руснаците разлюбили нашите имоти", информира „Монитор"
Руснаците все още купуват къщи и апартаменти в България, но за първите 3 месеца сделките са почти 1,5 пъти по-малко, пише руският сайт gzt.ru. Ако от януари - март 2009 г. братушките са вложили в имоти у нас 73,7 млн. евро, то за същия период на 2010 г. тази сума спада до 43,6 млн. евро. Но така или иначе руснаците изпреварват британците и се превръщат в най-активните купувачи на български имоти.
Руски брокери съветват клиентите си да купуват съвсем малки жилища с площ 30-35 кв. м, но много близо до морето (на 250 - 300 м). Покупката на по-големи имоти, например двустайни или тристайни, просто не си заслужавала.
В момента в България имотният пазар е на купувача, което значи, че клиентът може да се пазари и да подбира, се подчертава в публикацията на руския сайт.
Преди 2 години някои руски клиенти купуваха от картинка, даже без да посещават самото място или да четат договора. Но сега цари предпазливост и дори купувачът с ограничен бюджет може да си позволи да предявява претенции.
Според анализ на руска компания за инвестиции в имоти в чужбина, цитирана от сайта, цените на имотите в България продължават да спадат и търсенето остава ниско както от страна на чужденците, така и от самите българи.
Още от статията на „Монитор"
„Българските плажове били най-добри в света", съобщава „Сега"
Българските плажове са сред най-добри в света и туристите са доволни. Това е оценката на председателя на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров.
Плажните услуги напълно отговаряли на изискванията за безопасност, а инспекторите на КЗП не установили сериозни нарушения, обясни Лазаров по БНР. Имало само "единични сигнали, свързани с напрежение между концесионер и плажуващи". От обясненията на шефа на КЗП дори се разбра, че виновни за конфликтите били летовниците - например като отказвали да платят и за шезлонг, защото ползвали само едно от плажните удобства.
Шефът на КЗП обяви, че повече нередности има при хотелите. Най-често липсвали екстри, задължителни за 4 и 5 звезди. Инспектори от комисията открили, че голям уж луксозен хотел няма чейндж бюро, фризьорски салон, сауна, а солариумът му бил само в рекламните брошури.
Според Лазаров има връзка между свалянето на цените и предлаганите услуги. За да примамят повече туристи, хотелите обявяват промоционални пакети, но всъщност режат екстри. Проверките на КЗП ще продължат и през септември, когато се очакват нови намаления.
Още от статията на „Сега"
„11 фирми искат да строят малко над 2 км от Околовръстното на София", съобщава „Дневник"
За строителството на 2.14 км от "Симеоновско шосе" до жк "Младост ІV" от околовръстното шосе на София бяха подадени 11 оферти. Други девет предложения бяха за строителен надзор при изграждането на отсечката. В търга за строителство самостоятелно участват германската "Хохтийф", австрийската "Алпине" и българската "Главболгарстрой", която изгради предишния участък на Околовръстното от бул. "България" до "Симеоновско шосе".
Бившият вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов участва с "Минстрой" в обединение с гръцката "Филипос" от Кавала. Под името обединение "Южна дъга" оферта подадоха "Трейс груп холд", дъщерната Пи Ес Ай, "СК 13 Пътстрой", "Балканстрой" и "Станилов". "Холдинг Пътища" участва заедно с дъщерната си компания "Пътностроителна техника" и "Галчев инженеринг" под бранда сдружение "СОП Южна дъга".
Заедно участват "Автомагистрали Хемус" и "Инжстрой", както и "Автомагистрали Черно море" и "ИСА 2000". В консорциум "Ринг роуд 2010" влизат испанската "Копаса", бургаската "Понс строй" и "Пътстройинженеринг", Кърджали. Германската "Кемна Бау" се явява с българските си партньори ХСС и "Монолит" под името "Ринг щрасе обединение Младост". Хърватската "Конструктор" участва с българската "АБС Асфалт Бетон" по бранда "Абски Лот 31".
Още от статията на „Дневник"
„Режем 100% парите за общини, които не провеждат тръжни процедури", казва в интервю за „Класа" Лиляна Павлова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството
Г-жо Павлова, колко са разплатените пари до момента по ОП „Регионално развитие" и какъв е процентът на договорените средства?
- 182 млн. лв. са разплатените до момента средства по програмата - те са около 13-14% от договорените средства. Имаме много нови одобрени проекти, за които предстои да се сключат договори.
Договорените ни проекти са за 1,380 млрд. лв., или 44% от целия бюджет на програмата, очакваме да договорим още много проекти до края на годината. Като начало смятаме да подпишем договори за около 70 млн. лв. за туристическите атракции. Още 105 млн. лв. ще бъдат насочени към образователната инфраструктура и енергийна ефективност. Така че поне още 200 млн. лв. ще успеем да договорим.
Ще стигнат ли договорените средства по ОПРР до края на годината 50%?
- Целта наистина е да постигнем 50% и към края на 2010 г. да надхвърлим сумата от 1,5 млрд. лв.
В началото на следващата година трябва да започне приложението на схемата за жилищна политика. Каква ще бъде сумата на безвъзмездната помощ?
- Единият вариант е да се обърнем към банките и те да кажат какви кредитни схеми предлагат в тази област. След това да се опитаме да направим някакво съчетания - ние да даваме грант, банките да дават заем. Това ще бъде много по-мотивиращо за хората. Преговорите ще бъдат най-вероятно през септември и тогава ще преценим какви са шансовете за такъв тип схема.
Другата опция е, ако холдинговият фонд към ДЖЕСИКА, който създадохме, започне да работи както трябва, в началото на следващата година да създадем още един подобен фонд, който да е за жилищна политика. Това обаче е по-сложният вариант, защото този фонд се управлява от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Тя от своя страна много по-трудно би дала кредити на частни собственици. Към подобно финансиране по-скоро са ориентирани частните банки, ЕБВР и т.н.
Освен това очакваме да приключи и демонстрационният проект за обновяване на блокове, който се реализира от Програмата за развитие на ООН съвместно с МРРБ. Ще има доклад с препоръки кой е най-добрият модел.
Още от интервюто на „Класа"
HydroPower
на 25.08.2010 в 17:37:25 #1Това за паркирането специално в Несебър и Слънчев бряг не е вярно. Бях там скоро и винаги си паркирах без пари макар и на 10-тина минути пеша от центара. Разбира се има и дерачи.