По информация на Ройтерс от Осло, над две трети от хората по света са загрижени за глобалното затопляне. Американците в това отношение са най-безгрижни - независимо, че страната им е най-големия източник на въглеродни емисии.

Допитване за общественото мнение, резултатите от което са публикували вчера, е показало, че 68% от жителите на света са загрижени за промяната на климата. Най-неспокойни са бразилците (87%) и жителите на ЮАР (82%). На другата крайност са американците (57% от тях се притесняват) и индийците - 59% загриженост.

Изследването по поръчка на BBC World television е включило повече от 14,000 души в 21 държави по света. Установило се е, че хората обвиняват САЩ повече от другите държави за покачващите се температури.

Почти всички учени сега считат, че температурите се покачват поради хората - изгарянето на фосилни горива причинява парников ефект в атмосферата. Това заплашва да доведе до все повече наводнения, суши, топлинни вълни и покачване на морското ниво в бъдеще.

Две трети от допитаните посочват, че САЩ са виновни повече от другите държави за проблема.

Почти 80 % от американците мислят, че нито една страна не трябва да се обвинява за това. САЩ дава почти четвърт от световните емисии и в това отношение изпреварва Китай, Русия и Индия.

На глава от населението, американците са отговорни за близо 20 метрични тона парникови газове годишно, а средното за света е 4 метрични тона.

Все пак изследването показва, че 22% от жителите на САЩ са си купили или възнамеряват да си купят по-мака кола. Средно за света този показател е 20%.

Американският президент Джордж Буш през 2001 се оттегли от протокола от Киото, главният план на ООН за съкращаване на емисиите парникови газове. Той каза, че приемането на съглашението от Киото ще коства работни места и неправилно изключва развиващите се държави от целите, които се поставят за 2012. За сметка на това той е насочил фокуса към големите инвестиции в технологии като използване на водород и биогорива.