Правителството на Руската федерация отново няма да успее да стигне заветните 4% бюджетен дефицит през 2011 г., дори и при най-строги икономии, коментира Reuters.
В края на миналата година кабинетът на Путин одобри основните характеристики на бюджета за 2010-2012 г., които предвиждат дефицитът да бъде намален с 6,8% от брутния вътрешен продукт (БВП), за да стигне до 4% през 2011 г. и до 3% през 2012 г. Първоначално правителството планира дефицитът в бюджета за 2010 г. да не е повече от 5% от БВП, но по предварителни и съпоставителни данни, той дори ще нарасне с 2%, до 7% на годишна база.
„Дори да се приложат най-жестоките мерки, които предлага финансовият министър Алексей Кудрин, но които за съжаление вече никой не разглежда сериозно, пак няма да бъдат постигнати заветните 5%", каза за Reuters високопоставен източник от икономическо ведомство.
Преди дни по време на съвещание, посветено на федералните целеви финансови програми за 2011 г., премиерът Путин каза, че в близките години бюджетът трябва да се съставя на консервативна основа и да се върви към постепенно съкращаване на бюджетния дефицит. Той не посочи конкретни числа, което се определя като отстъпление от предварително заявената програма за намаляване на дефицита на 3% до 2012 г.
Според източника на Reuters на съвещанието не са били приети никакви конкретни решения, защото до две седмици трябва да бъдат преразгледани всички програми и да бъдат намалени лимитите им, защото „дупката" в бюджета вече е 600 млрд. рубли (над 14 млрд. евро).
„Има разработени схеми за инвестиции за 1,2 трлн. рубли във федералните целеви програми, а сега те трябва да бъдат съкратени с около 600 млрд. рубли", уточни източникът на информация от Министерството на финансите. В бюджета за 2010 г. по тези програми бяха планирани 740 млрд. рубли, но заради строгата бюджетна рамка Министерството на финансите не изключва възможността не само да се намалят инвестициите, но и да се намалят и някои социални разходи, въпреки че Путин постоянно казва да не се пипат публични разходи.
Освен това премиерът не подкрепи миналата седмица предложението на финансовото министерство да се откаже от планираната индексация с 6.3% на пенсиите, дори и под заплахата бюджетът да излезе още на червено, над планираното намаление с 6,8% от БВП през тази година.