По предложение на България Секретариатът на Дунавската конвенция ще започне консултации по възможността за създаване на фонд за взаимопомощ при трансгранични замърсявания и при преодоляването на щетите от тях.

Това беше записано в резолюцията от състоялата се днес във Виена среща на страните от конвенцията. Българската делегация се води от заместник-министъра на околната среда и водите Любка Качакова.

В резолюцията бяха записани още пет текста по предложение на българската страна. В един от тях Секретариатът оценява високо усилията на България за справяне с трансграничното замърсяване от началото на октомври т. г. Конвенцията ще актуализира и списъка с обектите с висок потенциален риск за причиняване на трансгранично замърсяване на Дунав.

Предвижда се всички страни-членки на Дунавската конвенция да направят преглед на техните вътрешни процедури за активизиране на системите за ранно предупреждение и да започнат разработване на конкретни процедури за оказване на взаимопомощ при трансгранично замърсяване. Ще се направи преглед на правната рамка в Европейския съюз с цел подготовка на предложения за бъдещи стъпки по процедури за прилагане на принципа "замърсителят плаща" при трансгранични замърсявания.

Утре, по инициатива на България, ще има тристранна среща между България, Румъния и Сърбия, на която страната ни ще постави въпроса за получаване на обезщетение от Сърбия заради щетите в размер 1,5 млн. лева, които бяха нанесени на страната ни от трансграничното замърсяване през октомври с източник рафинерията в Прахово. Искането на България ще бъде за 100% обезщетяване за понесените щети, каза пред журналисти в София министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров.