Сигналът за безчинството е изпратил кметският наместник на село Камен бряг Добринка Ялнъзова. Тя казва: „На 1 ноември, късно вечерта, хора от селото ми се обадиха, че към Яйлата вървят бетоновози, а откъм морето нощем се виждат светлини. Обадих се на полицията и на директорката на Историческия музей в Каварна, който отговаря за резервата".
Фактът че са изливали бетон на прожектори, под проливния дъжд и във времето, когато няма назначен кмет на общината и общински съвет, ме кара да се съмнявам в чистотата на намеренията на инвеститорите, счита Ялнъзова. Тя нямала информация дали строителството е в границите на защитената територия или на археологическия резерват, който обхваща по-голяма площ.
Новоназначеният пазач на обекта Георги Чалъков обяснява следното: „В понеделник ме намери един едър мъж и ме попита ти ли си Жоро. Даде ми две банкноти по 50 лева и каза да понаглеждам наоколо, а след седмица щял да ми даде още 100 лева".
Ама ти кой си? попитал пазачът. Едрият мъж му отвърнал: "Това не те интересува", качил се в микробус и потеглил към Яйлата.
Според новоназначения пазач, през първия ден в Яйлата работели 30 души, а през следващите два - към 40 работници. Те са излели бетона на десетина метра от морето в местността "Малката Яйла". Тук преди двадесетина години е имало рибарска хижа, собственост на ТКЗС - Българево. По-късно хижата е съборена, а ликвидационният съвет я продава на Иван и Илко Павлови - арендатори от гр. Генерал Тошево.
В момента на строителната площадка се валят изоставени дървени греди, десетки чифтове неизмити гумени ботуши, тръби за строеж на скеле, план на обекта, дори и кожено яке. Всичко наоколо е пусто, сякаш работещите са избягали неочаквано и са изоставили всичко, видял е кореспондентът на НДТ.
Община Каварна не е издавала разрешително за строеж и не може да кажем законен ли е строежът, обяснява временно изпълняващият длъжността кмет на община Каварна инж. Тодор Ахпазов.
Сигнал за извършващо се строителство на територията на резервата е подаден от местни хора до Историческия музей в Каварна в четвъртък вечерта. В петък специалистите от музея на място са видели каква е ситуацията. След като се убедили, че сигналът отговаря на истината, алармирали Националния институт за паметниците на културата.
В понеделник от там разпоредили на Регионалния музей в Добрич да извърши проверка. Специалистите от музея са изготвили констативен протокол. „ Видяхме, че се строи. Излята е бетонова плоча с площ около 300 кв. метра, върху една от най-ниските тераси на резервата Яйлата", казва директорът на РИМ Дияна Борисова.
Не е станало ясно кой и с какви цели строи. Историците не са намерили на мястото нито инвеститор, нито строител.
Констативният протокол е изпратен в Националния институт за паметниците на културата. В резултат на това във вторник директорът на НИПК е издал заповед за спиране на строежа. Тя е изпратена до музея в Каварна, до община Каварна, до РПУ-то и ОД "Полиция", до РДНСК в Добрич.
Строителството в сряда беше прекратено след намесата на кмета на Каварна Цонко Цонев, обяснява директорът на Историческия музей в Каварна Дарина Мирчева. Със заповед на директора на НИПК е назначена комисия, която да се запознае със случая на място и да излезе с решение дали строежът може въобще да продължи. В комисията ще има представители на НИПК, на Археологическия институт, на Регионалния исторически музей, на Историческия музей в Каварна, на общината в морския град.
На територията на резервата са определени две зони, обяснява Борисова. Едната - зона "А", е с много строга защита, с много забрани. В зона "Б" режимът е друг. Комисията днес трябва да изясни въпросният строеж, за който местните хора казват, че ще става ресторант, в коя от зоните е. Но дори да е в зона "Б", когато се извършва строителство, то трябва да се съгласува с НИПК и експертен съвет да даде становище, а такова няма.
Строителството е извършено светкавично. Тепърва комисията ще изяснява подробностите, но засега е ясно, че за въпросния обект няма издадено строително разрешение от община Каварна, нито съгласувани с НИПК документи. А и в границите на резервата не може да бъде строено нищо, независимо в коя зона, обяснява Д. Мирчева. Дори за консервационно-реставрационни работи е нужно съгласуване с НИПК.
Мирчева е категорична, че нанесените щети на резервата от изливането на бетонова плоча с такива размери вече са непоправими, тъй като всяко късче от Яйлата съхранява исторически паметници на стотици и хиляди години.
Строителството не е в защитена местност „Яйлата", а в едноименния археологически резерват, е установила проверка на РИОСВ-Варна. На 7 май в инспекцията постъпило искане от Иван и Илко Павлови за възстановяване на покривна конструкция и зидария на съществуваща постройка - рибарска хижа, в имот в землището на село Камен бряг, община Каварна. Издадено е становище за извършване на посочената реконструкция, съобщават от РИОСВ-Варна. И уточняват, че инспекцията не е издавала документ за съгласуване изграждането на нова сграда в посочената територия.
Националният археологически резерват "Яйлата" се намира на 2 км южно от Камен Бряг и на 18 км североизточно от Каварна. Той представлява приморска тераса с площ 300 декара, отделена от морето с 50-60 метрови скални масиви. Там се намира пещерен град от 101 жилища, заселени още през V хилядолетие пр.Хр. , многобройни паметници, принадлежащи на различни исторически епохи, от VI хилядолетие пр.н.-е. до средата на XI век. Местността е обявена за археологически резерват с решение на Министерски съвет през 1989 год.
Надали двамата граждани на Генерал Тошево сами са в състояние да активизират бетоновозите и десетките работници. Не бива да допуснем и това свято място на България да падне жертва на страха от свръзаната със строителния бизнес власт.
lazaraza
на 13.11.2007 в 12:14:58 #4то кръв и сега се пролива (Иракли, Банско и др.) ама файда няма. Помни ли някой как точно преди 1 година осраха по същия светкавичен начин и Велека, а помните ли че преди има-няма два-три месеца премахнаха защитите над Странджа+Велека... така че гответе се за премахване на поредната защитена територия, било заради "Свършен факт" или "ми няма сига да къртим битона" или... абе ще се намери начин. По важния въпрос е ще се намери ли начин ефективно да се противодейства на тези и подобни процеси ама отговор... не виждам
Mile_Kitic
на 09.11.2007 в 08:59:32 #3jalko 4e bulgariq ne e durjava
vs3
на 09.11.2007 в 01:22:27 #2Ако строежа е незаконен - да се издири кой е строителя и възложителя и да се задължи да възстанови резервата в оригиналния си вид (за негова сметка) плюс да му бъде наложена съответната глоба. Ако пък се окаже че "неизвестен строител" е плащал на камионите с бетон - камионджиите да бъдат наказани за замърсяване на околната среда!
*1912*
на 08.11.2007 в 21:43:06 #1Господи Боже! Не се знае кой строи, какво строи, разрешителни няма и още му се чудят дали да продължавал строежа.......