Кафене "Свети Георги" в Ласта, планинско село в Пелопонес, Гърция, вече не се обслужва от персонал. Вместо това функционира на принципа на доверието - всеки може да си вземе напитка, да остави пари и да се потопи в атмосферата на отминала епоха. Снимките на оживление и местни жители по стените контрастират с реалността навън: пуст площад, изоставено училище и рушащи се къщи представляват зловеща картина на бъдеще, в което страната е изправена пред риск от демографски колапс, пише CNBC в свой материал.
Ласта е само едно от стотиците обезлюдени или изоставени "призрачни" градове и села, разпръснати из Гърция, ясен знак за години на намаляваща раждаемост, икономически трудности и масова емиграция. Икономистите предупреждават, че намаляването на населението оказва сериозен натиск върху страна, която едва сега се възстановява от кризата - няма достатъчно млади хора, които да поддържат икономиката през следващите десетилетия.
Гърция е с един от най-ниските коефициенти на плодовитост в Европа - 1,3, което е наполовина от регистрирания през 1950 г. и далеч под необходимите 2,1 за заместване на населението. През изминалата година в страната са регистрирани малко над 71 400 раждания, най-ниският брой от началото на воденето на отчет преди почти век. Броят на ражданията е наполовина от броя на смъртните случаи, а делът на населението над 65 години е почти два пъти по-голям от този на възрастовата група 0-14 години.
Източник: iStock
Това накара министър-председателят Кириакос Мицотакис да предупреди за "екзистенциална" заплаха за гръцкото общество. Той подчерта, че демографският спад не се проявява еднакво в цялата страна, като има пикове в определени райони, което налага необходимостта от местни мерки.
Този спад е най-видим чрез появата на множество призрачни градове и села - места без или почти без жители, изоставени, тъй като местното население напуска или измира. Трудно е да се определи точният брой на такива места, но според скорошни оценки броят на напълно изоставените градове и села е близо 200. Някои са почти забравени, а рушащите се сгради са единствените признаци на предишен живот. Други, като Ласта, са се превърнали в източник на необичаен туризъм.
Демографският спад в Гърция може до голяма степен да бъде проследен до кризата с държавния дълг през 2009 г. Последвалите спасителни програми доведоха до години на строги икономии и финансови затруднения, като икономиката се сви с до една четвърт през следващото десетилетие.
Източник: iStock
Младите хора бяха сред най-засегнатите от кризата, като младежката безработица достигна връх от 59,5% през първото тримесечие на 2013 г. В резултат на това много от тях не успяха да създадат нов живот извън домовете на семействата си, а много други емигрираха в чужбина или се преместиха в големите градове на Гърция.
Днес повече от половината (53,5%) от гръцкото население живее в столицата Атина и околния регион Атика, както и във втория по големина град в страната - Солун. Междувременно всички останали региони, включително гръцките острови, отчитат спад на населението през последните няколко години.
Правителството прогнозира, че населението може да спадне от около 10,4 милиона днес до 7,5 милиона до 2050 г. За да се справи с проблема, правителството предприема мерки като детски надбавки, удължен отпуск по майчинство и данъчни облекчения. Въпреки това, някои икономисти са скептични, че тези мерки ще бъдат достатъчни за промяна на тенденцията.
Източник: iStock
Демографският спад в Гърция противоречи на подобрената икономическа перспектива на страната. Икономиката се очаква да нарасне с 2,2% през 2024 г. и 2,3% през 2025 г. Икономистите обаче предупреждават, че демографският спад в крайна сметка може да подкопае този растеж в дългосрочен план. Гърция не е единствена в това отношение: демографският спад е проблем, пред който са изправени много развити страни.