Созопол, Приморско, Средец, Поморие и Варна са общините с най-висок индекс на данъчната тежест за бизнеса в България през тази година, показват данните на Института за пазарна икономика (ИПИ). Според наблюденията на експертите през последните години има осезаема тенденция местните власти да вдигат налозите.
ИПИ изчислява индекс на местната данъчна тежест, като използва:
- Данъка върху недвижимите имоти за юридическите лица;
- Данъка върху възмездното придобиване на имущество;
- Данъка върху превозните средства и леки автомобили с мощност 74-100 kW след отчитане на екокомпонент за Евро 1 и Евро 2;
- Патентния данък за търговия на дребно до 100 кв.м чиста търговска площ на обект.
За всеки от тях законът допуска определен диапазон на ставката, като всяка община може да избере колко тежко да облага с него.
На тази база петте морски общини са с индекс от 64,59 (Варна) до 71,40 (Созопол) при среден индекс за страната от 53,02. Според наблюденията на ИПИ високите ставки са сред причините черноморските общини да са финансово най-независими, като освен тях облагането е по-сериозно и в областните центрове.
На другия край на класацията са Калояново (24,03), Медковец (24,33) и Мирково (25,72). Като цяло, местните данъци са ниски в по-рядко населени и отдалечени райони с ниска икономическа активност.
Посоката е (предимно) нагоре
Общинските съвети не са длъжни само да вдигат местните данъци - могат и да ги свалят. Правят го обаче твърде рядко - 771 повишения спрямо 191 понижения за последните 10 години.
Така и индексът на местната данъчна тежест за страната в момента е над 53 пункта, докато през 2014 г. е бил 47,49. Както отбелязват от ИПИ, фактор е, че постъпленията от националните данъци (върху оборот, заплата и печалба) автоматично нарастват при вдигане на цени и доходи, докато парите от местни данъци в период на инфлация остават постоянни - и така се стига до вдигане на фона на зависимост от централния бюджет.
"Забелязва се и интересна тенденция при повишаването на данъците - неговата честота е най-ниска в години на местни избори (2015 г., 2019 г., 2023 г.), а в годините точно след това е най-висока, след което пада плавно с приближаването на следващите избори", пишат още от ИПИ.