„КАТ вдига палката нежно", четем от първата страница на „Стандарт"
КАТ ще вдига палката нежно. Ако извършите нарушение на пътя, вече няма да чувате обичайното: "Ти кьорав ли си?" Пътните полицаи стават джентълмени. Те първо трябва да ви се представят, отдавайки чест. След това учтиво да ви поискат документите и с усмивка да обяснят защо ви глобяват. Революционната промяна обеща новият началник на КАТ-София главен комисар Богдан Милчев. Той забрани репликата: "Какво ще правим сега", използвана от катаджиите като намек за рушвет. Чуя ли я - уволнявам, зарече се Милчев. За да има самоконтрол, пътните полицаи ще проверяват по двама. Абсолютно забранено е единият да стои в патрулката, докато другият ви санкционира.
Нов подход към задържаните въведе в същото време и МВР шефът Цветан Цветанов. Той обеща "любезни" арести, ако заподозрените се подчиняват на униформените.
Още от статията на „Стандарт"
„Земеделските продукти поскъпват с 20%", информира от първата си страница „Дневник"
Високият темп на поскъпване на земеделската и животинската продукция, познат като агфлация (от агро и инфлация), се е завърнал през първото тримесечие на годината в България. За периода цените, по които производителите и фермерите са продавали своята продукция, са скочили с 22%.
Подобни темпове се наблюдаваха през 2007 и 2008 г., когато голямото търсене преди кризата оскъпи сериозно храните. През първото тримесечие в България слънчогледът е поскъпнал двойно, а общо зърнените култури средно с над 70%. Ръстът при животинските продукти е почти 15%.
Причина за високите цени са глобалните фактори, които влияят още от миналата година - по-слабата реколта в глобален мащаб и скъпият петрол, който се отразява на горивата и върху цените на торовете и препаратите за земеделието. Според статистиката в първите месеци на годината най-много са се вдигнали разходите за електричество, горива и фуражи.
Цените на едро са тези, на които търговците купуват храните и след това с надценка ги продават в търговските вериги или ги подлагат на преработка. Често обаче крайното поскъпване е по-малко от това на едро заради високата конкуренция при продажбите на дребно, което означава, че търговците свиват и маржовете си. Това се видя и в крайните цени на храните от началото на годината, които също поскъпнаха, но с по-малък темп.
Още от статията на „Дневник"
„Цветанов оправда полицейско насилие с абсурдни аргументи", разкрива от първата си страница „Сега"
Вътрешният министър Цветан Цветанов за пореден път защити полицаи, упражнили безпричинно насилие по време на акция, и така на практика насърчи служителите на МВР да пренебрегват закона. Той дори сравни скандалното поведение на полицаите, арестували бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов, с действията на нюйоркската полиция при задържането на шефа на МВФ Доминик Строс-Кан.
"Поведението, което имаха и служителите от нюйоркската полиция при задържането на Строс-Кан, по никакъв начин не се различават от начина, по който се задържат българските престъпници", обясни министърът.
От запис, представен преди месец в съдебната зала, стана ясно, че полицаите блъскат Попов, стъпват на ръката му, а накрая се снимат за спомен. Американските медии обаче разпространиха единствено запис на Строс-Кан с белезници, който предизвика възмущението на Европа, която не приема неосъден човек да се представя като престъпник. А България е член на ЕС и неслучайно е многократно осъждана в съда в Страсбург за насилие.
Цветанов направи нелепото сравнение, след като обяви, че проверката на инспектората на МВР не е установила полицейско насилие при задържането на Попов в началото на април миналата година. Според министъра укоримо действие е единствено фактът, че полицаите са се снимали за спомен след успешния арест. Затова четиримата полицаи, участвали в акцията, само били уронили престижа на институцията.
Още от статията на „Сега"
„Светът е изправен пред криза с наемането на работници", прогнозира от първата си страница „Класа"
Един на всеки трима работодатели в света и всеки четвърти в Европа среща сериозни проблеми в намирането на качествени служители, сочи шестото годишно проучване за недостига на таланти на компанията за човешки ресурси ManpowerGroup. Това е най-големият процент отпреди рецесията през 2007 година. Нещо повече - 90% от работодателите посочват, че трудностите им за намиране на подходящите работници са свързани предимно с липсата на необходимия опит и умения, недостатъчната квалификация или липсата на лични качества. Това според експертите означава, че светът е изправен пред криза в намирането на персонал, където имаме свръхпредлагане на свободни кадри, но твърде ниско ниво на качествени служители. Обяснението да се стигне до подобна тревожна тенденция според Manpower е, че по време на рецесията компаниите са били фокусирани върху запазването на финансовата гъвкавост и постигането на повече резултати с по-малко средства. Вследствие на това работодателите са съкратили драстично работната сила и са разбрали, че могат да постигнат по-висока продуктивност само ако поставят точния човек на точното място. И след като днес, когато се върви към икономическо възстановяване, бизнесът не иска да се връща на предкризисни нива като работна сила, определя по-специфични умения или търси човек, който не само технически да пасва на позицията, но и да движи организацията напред.
Още от статията на „Класа"
„Пробутват ни залежали яйца", разкрива от първата си страница „Монитор"
Пазарът у нас е наводнен със застояли вносни яйца, които са клас Б, но са маркирани като клас А. Това са продукти от внос, уточниха вчера за „Монитор" от Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ). Според действащите у нас правила яйцата от най-високия клас имат срок на годност 28 дни, който започва да тече от момента на снасянето им. Те трябва да са постъпили в магазините до десет дни след производството. Освен това пресните яйцата имат лек блясък, а старите са по-матови, уточниха производители, които разказаха за проблема. Потребителите трябва да знаят, че при яйцата клас А жълтъкът ясно се отделя от белтъка за разлика от клас Б, при който ядрото се разлива при счупване.
Цената им на едро е между 4 и 6 ст. и от тях се приготвя яйчен прах. На тези яйца не се начисляват данъци и такси, което рефлектира на оборота на нормалните вериги и нормалните производители, твърдят от асоциацията.Яйцата с ниско качество се продават основно в малките квартални магазини, съобщиха още родни производители. Нормите за продажба изискват и правилно съхранение. Ако не се държат на студено, яйцата се развалят бързо, което може да създаде много неприятности на потребителите. Салмонелата е сред най-големите опасности, които дебнат потребителите, особено през лятото.
Необходим е въвеждането на стандарт и за яйцата, настояха вчера от асоциацията. За да защитим интересите на българските производители и потребители, ще се опитаме да създадем роден стандарт за яйцата, като се надяваме Министерството на земеделието и храните да одобри този проект, както е направено в страни като Австрия, Германия и Швейцария, заяви Христо Цветанов, председател на управителния съвет на АЗПБ. Липсата на стандарт е сред основните пречки за износ на яйца особено в страни като Англия, в които изискванията за качество са по-високи от общоевропейските.
Още от статията на „Монитор"
„От 1 юли плащането по сделка с имот ще е само през банка", съобщава „Сега"
От 1 юли всяка сделка с имот за над 10 000 лв. ще бъде плащана само по банков път. Това решиха депутатите, които приеха окончателно промените в Закона за нотариусите. Без банкови преводи и съответните такси и комисиони ще минават само плащания за дребни имоти в селца, където цените са символични. Всъщност и в момента Законът за ограничаване на плащанията в брой забранява суми, по-големи от 15 000 лв., да се броят в кеш. И при двата закона изобщо не е ясно кой ще следи и кой ще лови нарушителите, които все пак разнасят едри пачки на ръка.
Вместо да задължат нотариусите да бъдат по-бдителни и по-стриктно да проверяват кои са реалните собственици и дали няма тежести и спорове за имота, депутатите приеха, че страните по сделката трябва да подписват специални декларации, че сумата в нотариалния акт, преведена през банка, е истинската цена. Целта е да се прекрати практиката сделките масово да се сключват по минималната възможна цена - данъчната оценка, а реално да се плаща повече. Така купувачът и продавачът се опитват да намалят бремето на държавните налози и таксите, събирани от нотариусите, които са процент от цената. По същата причина досега много често плащането става в брой, за да се избегнат високите банкови такси.
Сега с декларирането всеки ще носи наказателна отговорност, ако се подпише под занижени суми - НК предвижда от 1 до 6 години затвор. Според брокери обаче е абсолютно невъзможно да се установи дали страните по сделката не са се договорили за доплащане в брой.
Още от статията на „Сега"
„Грози ни глоба до €2 милиона на ден", съобщава „Стандарт"
Глоба от 200 хил. евро до 2 млн. евро на ден може да отнесе България. Брюксел стартира наказателна процедура срещу страната ни заради решение на Комисията за регулиране на съобщенията с председател Веселин Божков. Уведомителното писмо от Европейската комисия за процедурата е прието и изпратено вчера. Това потвърди пред "Стандарт" зам.-министърът на транспорта и информационните технологии Първан Русинов. Той обаче все още не беше запознат със съдържанието му. Очаква се днес или в първия ден след празниците писмото да бъде получено от родните власти.
Процедурата стартира заради разминаване на Закона за електронните съобщения с евродирективи, както и заради решения на КРС за конкурсите за мултиплексите и за раздаване на ефирни честоти на телевизии от 2009 г. Тогава комисията, начело с Божков, даде на едни и същи играчи всички мултиплекси. Първите два конкурса бяха спечелени от "Хану Про" и "Тауърком" и те ще разпространяват цифрово частните радиа и телевизии. Малко по-късно, на конкурс с предизвестен край, "Хану Про" получи и лиценза за обществения мултиплекс, който ще разпространява цифрово БНТ и БНР. Въпросният конкурс освен в Брюксел се обжалва и у нас във Върховния административен съд. Съмненията на играчите в бранша са, че двете фирми са на едни и същи собственици, които остават в сянка. Те обаче ще имат пълен контрол върху целия ефир. И това става с благословията на Веселин Божков, срещу когото има повдигнати обвинения и съдебни дела, но той все още е на поста си.
Още от статията на „Стандарт"
„Международната енергийна агенция поиска по-евтин петрол", информира „Дневник"
Високите цени на петрола заплашват глобалното икономическо възстановяване и затова трябва да се увеличат добивите, за да се успокоят. Това предупреди Международната енергийна агенция (IEA), цитирана от "Уолстрийт джърнъл". Тя представлява големите държави вносителки, а изказването й е безпрецедентно, тъй като нарушава принципите й да не коментира цените на черното злато, посочва агенция "Ройтерс".
Организацията на страните - износителки на петрол (ОПЕК), обаче твърди, че предлагането е адекватно на нуждите на пазара. Следващата среща на ОПЕК ще се проведе на 8 юни във Виена. Според коментарите на представители на организацията добивите няма да бъдат повишавани. Все пак някои членки на петролния картел от Персийския залив заявиха, че могат да увеличат производството си през лятото дори без формалното разрешение на ОПЕК.
"Готови сме да работим с износителите и бихме приветствали всяко увеличение на добивите", коментира IEA.
Агенцията отдава ръста на котировките на фундаментите на пазара, геополитическата нестабилност в определени региони и спекулациите. Въпреки че се понижиха с около 10% в началото на май, цените на петрола на международните пазари остават прекалено високи, коментира IEA. Вчера сорт брент поевтиня с 0.2% до 112 долара за барел, а цената на тексаския суров петрол се понижи до 99.7 долара за барел.
"Допълнителен ръст в цената на този етап от икономическия цикъл може да дерайлира глобалното възстановяване, което не е в интерес нито на вносителите, нито на износителите", се казва още в изявлението на IEA. "Развиващите се държави вносителки ще бъдат най-сериозно засегнати от високите цени."
Още от статията на „Дневник"
„България с по-малко европари за следващия програмен период?", информира „Класа"
Съществува реална опасност България да не може да усвои европарите за този програмен период и така през следващия (2014 - 2020) да не може да планира поне същите средства 7 млрд. евро, каквито имахме за този. Това каза пред „Класа" Меглена Плугчиева, зам.-председател на комисията по еврофондовете и бивш министър по еврофондовете в кабинета „Станишев". Тя припомни, че логиката е такава, че ако не бъдат усвоени парите, за следващия програмен период се планират значително по-малко. В момента ние сме в средата на периода, а реалните разплащания са малко над 11%. Министърът по управление на европейските средства Томислав Дончев обяви тази цифра на форум в началото на май. Пред „Класа" Плугчиева каза, че е отправила въпрос към Дончев как ще планираме следващия програмен период на базата на справка, изготвена от ЕК на Европарламента. От нея става ясно, че за първото тримесечие на 2011 г. страната ни е получила плащане единствено от Европейския социален фонд.
За този период България не е получила средства по Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Според експертите, изготвили справката, това буди тревога, защото до края на годината трябва да бъдат усвоени още 24%, за да не се загубят парите от този фонд за 2008 г. Все още обаче имаме шанс до края на годината да се усвоят парите за 2008 г. Процентът на усвоените за 2009 г. е само 25,35%, а за 2010 г. и 2011 г. е нула. Използването на средствата по този фонд е сравнително по-добро, отколкото при другите два - социалния и Кохезионния, сочи още справката. От 27 страни - членки на ЕС, България е на 24-то място при фонда за регионално развитие, на 25-о - при социалния фонд, и на последно място при Кохезионния.
Още от статията на „Класа"
„Бойко спира воаяжите на чиновниците", съобщава „Монитор"
Премиерът Бойко Борисов забрани на зам.-министрите да обикалят по света и настоя по-активно да си вършат работата. Ден след като уволни 13 висши чиновници и смени транспортния шеф Александър Цветков, Борисов разпореди спиране на воаяжите. „Да забравим пътуванията в чужбина. Ще ходят министрите, които са политически лица, или ако някъде, където трябва да се отиде, да се водят преговори, ще отиде тогава заместник-министър", обясни премиерът в ефира на БНТ. „Аз искам на 100% динамика и работа на всеки един.
Не искам хора, които да ми обикалят света или да им върши някой друг работата", мотивира новата разпоредба министър-председателят.
Според Борисов разходките в странство били причината от правителството да си тръгне зам.-икономическият министър Марий Косев. „След като няколко пъти го търся, оказа се сега една седмица на конференция или къде... даже не го знам", възмути се премиерът. „Ето, давам пример с аналога му, заместник-министъра Ивайло Московски. Ами той не е излязъл, момчето, един ден отпуск, от сутрин до вечер в министерството работи, копае по проектите, за да вкара повече пари в държавата", допълни министър-председателят. Усърдието на Московски и активизирането на работата по европроектите били ключов мотив заместникът да заеме мястото на титуляра Александър Цветков в транспортното ведомство. „Аз считам, че без да имам никакъв упрек към Цветков, просто има по-добър за този пост и съм го избрал него", заяви министър-председателят в национален ефир, часове преди Московски да се закълне пред Народното събрание. Той получи подкрепата на 105 души от ГЕРБ, „Атака" и двама независими.
Новият титуляр разкри пред бТВ още от мотивите за рокадата. "Личното ми мнение е, че Александър Цветков остана до известна степен неразпознаваем за ЕК", коментира Московски. Сред причините за смяната приемникът изтъкна и "кадрови гаф" в Националната компания "Железопътна инфраструктура", който довел до забавяне на европроекти. По думите му, след като експертите в НКЖИ били помолени да напуснат, компанията се оказала без кадрови капацитет да усвоява 1 млрд. евро по ОП „Транспорт".
Още от статията на „Монитор"