„Вотът докара Доган на работа", четем от първата страница на „Стандарт"
Облечен в бяло, за първи път от две години насам Ахмед Доган дойде на работа в парламента. Лидерът на ДПС се появи в Народното събрание час преди депутатите да гласуват внесения от него трети вот на недоверие срещу кабинета на Бойко Борисов. Той бе гласуван в навечерието на втората година от управлението на ГЕРБ. Въпреки заканите на опозицията и този вот не мина, тъй като зад кабинета застанаха депутатите от "Атака" и независимите избраници. Със 143 гласа "против" и 1 въздържал се срещу 91 "за" гласуването не мина. Първи бутона на банката си натисна именно Сокола. Веднага след като видя резултатите на таблото обаче, Доган демонстративно напусна залата. А след него тръгнаха всички депутати от групата му. Докато Доган вървеше към изхода на пленарната зала, премиерът Бойко Борисов, който също бе в парламента, отиде лично да поиска обяснение от социалистите защо хората на Сокола са напуснали. След като не получи отговор, Генерала се върна на мястото си и изслуша всички изказвания на лидерите на партиите.
"Следващия път, когато поискате вот на недоверие, няма да дойда, защото е цинично председателят на управляващата партия да е тук, а вие (към опозицията, бел. ред.) да искате недоверие, но да ви няма", каза Борисов след гласуването и продължи: "Какво е това нахалство, за 2 години да дойдеш на работа за 5 минути, да те снимат и да си тръгнеш демонстративно, къде го има това нещо.
Още от статията на „Стандарт"
„Кризата на имотния пазар свършва - цените падат, но продажбите растат", обобщава от първата си страница „Сега"
За първи път от две години насам се забелязва раздвижване на пазара на имоти, което е знак, че кризата започва да отминава. Според имотния регистър към Агенцията по вписванията през второто тримесечие на 2011 г. са прехвърлени 67 254 имота, което прави по 747 сделки средно на ден.
Резултатът е далеч от времето на имотния бум, но е значително по-добър от изтеклите две години. Спрямо същия период на миналата година например, когато са били вписани под 46 000 сделки, сега има 20% ръст. Оживлението на имотния пазар се случва на фона на все още падащи цени на имотите.
По-окуражаващи са сигналите за жилищата. През април-юни средните цени на жилищата в столицата - най-големия пазар, са с 10% по-ниски отпреди година, но отбелязват ръст от 3.6% спрямо първото тримесечие на т. г., обяви вчера в свой анализ "Райфайзен имоти". Пазарът на жилищни имоти се стабилизира бавно от началото на 2011 г., заключава анализът.
Според екипа на "Адрес" най-тежката част на кризата е отминала и все повече хора се осмеляват да купуват апартаменти и къщи, защото не се страхуват, че ще ги съкратят от работа или ще им намалят заплатата. Освен това банките вече отпускат заеми за жилища по-охотно и при по-добри условия. Броят на ипотеките е нараснал с 14.6% през първото полугодие на 2011 г. спрямо същия период на миналата година по данни на Агенцията по вписванията. Данните на БНБ също сочат ръст.
Още от статията на „Сега"
„Бизнесмени плащат данък „Любовница", съобщава от първата си страница „Монитор"
Мастити бизнесмени и юристи започнаха масово да плащат данък „Любовница". Налогът не се събира официално от държавната хазна. Просто предприемачите, които искат да скрият от жените си харчове по извънбрачните си връзки ги замаскират като консултантски договори.
По този начин за пред държавата младото гадже се води, че получава солидни доходи от услугите, които извършва. Върху тези приходи дамите плащат и 10% данък общ доход.
За няколко подобни случая дори прокуратурата образувала и досъдебни производства за пране на пари. Държавните обвинители разследвали тежки криминални деяния, когато попаднали на съмнителните парични преводи от адвокатска кантора към млада красавица. Сумите били доста големи, а траншовете се изпращали всеки месец. Като основание за изплащане на хонорарите било записано семплото „консултантски услуги".
Проверка на прокуратурата показала, че младата консултантка от своя страна чинно декларира получените пари и дори си внася данъците в хазната.
„Първоначално решихме, че адвокатът се опитва да пере пари и да укрива доходи, затова го извикахме на разпит", обясниха проверяващите. Пред разследващите обаче смутения юрист обяснил, че си е хванал младо гадже, което иска скъпи подаръци и екзотични екскурзии. За да не се усети законната му съпруга, че харчи част от семейните пари по забежки, адвокатът решил да сключи с любовницата си граждански договор и така да плаща за връзката си с нея с фирмени пари.
Още от статията на „Монитор"
„Чужди компании са изнесли 430 млн. евро от България", информира от първата си страница „Класа"
Дъщерните фирми на чуждестранните дружества у нас са върнали междуфирмени кредити за над 430 млн. евро през първото полугодие, съобщи вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той ръководи годишната среща между търговските ни представители в чужбина и бизнеса. Министърът добави, че, от една страна, това показва как чужди капитали напускат страната ни, а от друга, е индикатор, че фирмите у нас се стабилизират и са платежоспособни.
Според министър Трайков разкриването на нови работни места у нас върви с по-бавни темпове. Според него за последните няколко месеца безработните са намалели с 10 хил. души до 360 хил. души. Преките чуждестранни инвестиции за миналата година у нас са били за 1,64 млрд. евро, което е с 30% по-малко спрямо 2009 г. По думите му в десетки пъти са намалели вложенията в недвижими имоти, финанси и строителство. По-малко са били през миналата година и инвестициите в промишленото производство, енергийния сектор, транспорта и логистиката. През 2010 г. най-голям е бил ръстът на инвестициите в химическата индустрия и производството на метали.
От 2008 г. в България се наблюдава аналогична на общоевропейската тенденция в притока на преките чуждестранни вложения, според която намалението им е средно с четири пъти. Трайков добави, че за първите пет месеца на годината износът е нараснал с 47,2%, а вносът - с 25,6 на сто.
За една година ведомството е провело конкурси за търговски представители в 20 държави, обясниха още от МИЕТ. Девет от постовете са били заети от вътрешни експерти на министерството, а останалите са били избрани с конкурс. България има търговски мисии в 44 страни, в които работят 56 представители, като министерството е отделило за тази дейност бюджет от 7,8 млн. лв. Създадени са и две нови представителства в Корея и Израел.
Още от статията на „Класа"
"Кражбите растат, хората дори не търсят полицията", разкрива от първата си страница „Дневник"
Българите все по-малко вярват на полицията и предпочитат да не се обръщат към нея, когато станат жертва на престъпление. Това показва докладът "Динамика на конвенционалната престъпност 2001- 2010 г." на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Причините хората да не търсят помощ от органите на реда не са "нито икономически, нито криминални, а по-скоро са продиктувани от политическата ситуация и доверието към правителството", се посочва в анализа.
Според ЦИД другата причина за недоверието е, че се увеличават престъпленията с по-незначителни щети и гражданите не смятат, че полицаите ще си дадат труда да разследват кражбата на един телевизор или пет кокошки. Затова предпочитат сами да намерят извършителя или да се обърнат към друга институция - например прокуратура или кмет на по-малко селище.
Така нежеланието на потърпевшите да подават оплаквания в полицията изкривява и реалната картината за престъпността. Най-добра илюстрация на ситуацията дават данните за домовите кражби - според МВР за две години те са се увеличили само с 11%. Според анкетата на ЦИД обаче ръстът е с цели 61%.
Още от статията на „Дневник"
„Митничари ще засичат тока", съобщава „Стандарт"
Митничарите ще засичат електромера на Енергото. Целта е да се затегне контролът върху търговци и производители на електроенергия, тъй като за тока за бизнеса се дължи акциз в размер на 2 лв. за мегаватчас. Но ако токът се използва за бита, акциз няма. Затова е важно да се засича колко ток се продава на компаниите и колко на гражданите. От Министерството на финансите предлагат да се въведе изискване производители и търговци на ток да предават на всеки три месеца данни на Агенция "Митници" от своите измервателни уреди за количеството пласирана електроенергия. Така на практика митничарите ще получават данни от електромерите на трите електроразпределителни дружества в страната - ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН. Това предвижда подготвена промяна в наредбата за специфичните изисквания и митническия контрол върху средствата за измерване на акцизни стоки. С промените под зоркия контрол на Агенция "Митници" ще попаднат както всички с лиценз за продажба на ток, така и доставчиците на газ за бита или за стопански нужди.
Още от статията на „Стандарт"
„Аташета по туризъм ще рекламират България", информира „Сега"
След като държавата даде преди по-малко от месец 4 млн. лв., за да научи от изследване, че туризмът ни има положителни и отрицателни страни, сега икономическото министерство е решило да популяризира България и чрез други инициативи. Ведомството ще открие две позиции за експерти, които да рекламират страната ни като туристическа дестинация във Франкфурт и Москва. "Избрахме Германия и Русия, защото това за нас са водещите пазари за туризъм", заяви зам.-министърът на икономиката Иво Маринов пред "Сега". Само за първите шест месеца от годината над 200 хил. руснаци са получили входни визи, което е увеличение с близо 42% в сравнение със същия период на 2010 г. Ръст е отчетен и при броя на германските туристи, които все по-често проявяват интерес към възможностите за почивка у нас.
Още от статията на „Сега"
„Инвестициите по света се възстановяват плахо", обобщава „Дневник"
Плахо възстановяване на преките инвестиции в световен мащаб, които до края на годината ще достигнат 1.4-1.6 трилиона долара, прогнозира Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) в доклада си, който представи днес.
Данните на организацията показват, че през 2010 г. преките вложения са се повишили леко с 5% до 1.24 трилиона долара. Стойностите обаче все още са по-ниски от средните вложения на година, регистрирани преди кризата и почти 40 на сто под най-високите нива от 2007 г. (1.97 трилиона долара).
Според UNCTAD инвестициите, регистрирани преди 4 години, ще бъдат постигнати отново в края на 2013 г. Предпоставките за подобрение са рекордните нива на натрупани парични средства от големите международни концерни, преструктурирането на компании и сектори вследствие на кризата, ръстът на фондовите пазари и предстоящата продажба на държавни дялове от фирми, придобити през последните години.
UNCTAD отчита ръст на вложенията за първите три месеца на 2011 г. в сравнение с година по-рано, но въпреки това са по-ниски от тези през последното тримесечие на 2010 г.
Още от статията на „Дневник"
„Британци планират инвестиции в инфраструктура", съобщава „Монитор"
Британски компании се интересуват от инвестиции в модернизация на затворите у нас, инвестиции във ВиК услуги, пристанищна инфраструктура, транспорт и от вложения в съоръжения за рециклиране и преработване на отпадъци. Това каза новоизбраният търговски представител на България във Великобритания Таня Вълова. Тя обясни, че инвеститори от Обединеното кралство следят с интерес процеса на приемане на Закона за публично-частните партньорства, който в момента е във фаза на обсъждане. След приемането му те биха предложили конкретни проекти за реализация у нас.
Таня Вълова взе участие в годишна среща на българските търговски представители зад граница, на която присъстваха икономическият министър Трайчо Трайков, шефът на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов и др. Вълова поясни, че британските компании традиционно се интересуват от инвестиции в тези сектори не само у нас, но и в други държави по света.
Според икономическия министър от началото на 2008 г. досега преките чуждестранни инвестиции в целия Европейски съюз са се свили четири пъти и в България ситуацията е подобна. Министър Трайков обясни още, че най-големи инвестиции у нас е имало в химическата индустрия и производството на метали. Почти без съществен спад са инвестициите в сектора на промишленото производство, енергетиката, транспорта, каза още министър Трайков. Той обаче припомни, че не такава е ситуацията със строителството, недвижимите имоти и финансовото посредничество. Например чуждестранните инвестиции в строителството са се понижили с 21 пъти от началото на 2008 г. досега. При недвижимите имоти и финансовото посредничество пък вложенията намалели 14 пъти. По данни на Българската агенция за инвестиции чуждестранните вложения за миналата година са за 1,640 млрд. евро, което е с около 30% по-малко спрямо 2009 г.
Още от статията на „Монитор"
„НЕК има няколко сценария за реакция срещу иска на Москва за АЕЦ "Белене", информира „Класа"
НЕК ще избере най-подходящия начин за реакция срещу заведения иск от руската „Атомстройекспорт" за строежа на АЕЦ „Белене", заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По думите му юристите на НЕК са подготвили сериозни анализи, които показват сценариите, с които компанията може да реагира.
Искът от АСЕ е за 58 млн. евро и бе заведен заради неразплатени задължения на НЕК към изпълнителя на проекта „Белене". От обществения доставчик обявиха, че са готови с контраиск срещу руската страна за 61 млн. евро заради неплатеното докрай старо оборудване на реакторите. Дружеството обаче не е получило официално писмо от руската страна за заведен иск. Делото ще се води в Парижкия арбитражен съд.
Междувременно стана ясно, че НЕК все още няма подписани договори за доставки на електроенергия с чешката ЧЕЗ и германската E.ОН. В момента договорите се доуточняват, като до септември се очаква те да бъдат сключени, обясни вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Чрез контрактите се очаква да се уредят взаимоотношенията между компаниите при доставките на ток за битовите абонати. Семерджиев добави, че ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН са обжалвали постановените цени на електроенергията от 1 юли.
От енергийния регулатор съобщиха още, че ще открият свои регионални офиси за приемане на жалби в Пловдив, Варна и Плевен. Според Семерджиев по този начин хората ще могат по-лесно да се оплачат, ако имат проблеми с доставчиците на природен газ, ток, парно или ВиК услуги.
280 хил. евро планира да инвестира „Топлофикация Велико Търново" в изграждането на централа на биомаса, обясни пред ДКЕВР Красимир Игнатов, заместник изпълнителен директор на дружеството. По думите му това ще доведе до близо 30% спад в цените на парното в старопрестолния град. В началото новата мощност ще произвежда само топлоенергия, а впоследствие ще се инвестира и в производство на ток.
Още от статията на „Класа"