Лидерите на Еврозоната "трябва да следват" своите решения от Европейската среща на върха през юни, така че ESM спасителния постоянен фонд да може да кредитира директно търговски банки от Еврозоната изпитващи дългови проблеми, заяви днес италианският премиер Марио Монти.

Неговият призив е факт преди Европейската среша на върха в Брюксел в края на седмицата (на 18-ти и 19-ти ноември) и след като някои от страните-членки на Еврозоната (като Германия?) изглеждат за сега са далеч от този поет ангажимент, въпреки увеличения натиск върху испанската банкова индустрия. Повод за това настояване на Монти и решението преди време на финансовите министри на Германия, Холандия и Финландия според което, националните правителства трябва да продължат да носят отговорност за разрешаване на проблемите породени от лошото банково кредитиране (относно т.н. "стари" лоши банкови дългове). Според тази "тройка" на страни с топ "ААА" кредитен рейтинг, възможността за директна рекапитализация на търговските банки от ESM фонда (разбира се чак след влизането в сила на Единния европейския банков надзор/регулатор в лицето най-вече на ЕЦБ) трябва да се отнася само за нови (от сега нататък) дългови проблеми в съответните банки в Еврозоната.

Освен това, италианският премиер Монти днес каза, че Еврозоната трябва да придвижи напред и предложенията за хармонизирана обща схема за гарантиране на банковите депозити и за създаването на Банков спасителен фонд, които да служат като основа за превантивно спешно финансиране на всяка една страна-членка в случай на банкови фалити.

Бел.р. Тази идея също среща за сега сериозна съпротива от някои страни от Еврозоната и главно от страна на Германия.

"Ние виждаме, че икономическата криза постепенно се превръща във фактор на фрагментация/разделяне в Еврозоната", посочи Монти. "Необходими е да се придвижим напред към по-голяма интеграция на финансовите пазари", посочи италианският премиер.