МВФ ще работи "много конструктивно" за намиране на вярното решение за Гърция. Това заяви шефът на МВФ - Кристин Лагард преди началото на днешната важна среща на Еврогрупата за Гърция. Тя обаче отново подчерта, че трябва да се намери решение за постигане на по-устойчив гръцки дълг.

Според информации от "кулоарите" в Брюксел, има оценка, че дългът на Гърция ще бъде от цели 144% спрямо БВП на страната през 2020г. и дори през 2022г. (двугодишния срок за който настояват от Европа), ако не бъдат предприети по-нататъшни корективни мерки. Това означава, че Гърция ще изостават от спасителната програма с около 25% по отношение на своя държавен дълг (доста над по-устойчивото ниво на дълга от 120% спрямо БВП което трябва да бъде постигнато или през 2002г. както искат все още от МВФ, или до 2022г., както смятат от Еврогрупата). Това означава, че ще трябва да има нови допълнителни мерки за понижение на дълга на Атина в размер на около 50 млрд.евро, като именно на днешната среща на Еврогрупата + МВФ ще се дискутират няколко опции в тази посока.

Все още от МВФ настояват понижението на гръцкия дълг до 120% от БВП да стане факт до 2020г., като Фонда настоява за обезценка/haricur на гръцките държавни облигации притежавани от Европейския официален сектор. От Еврогрупата и най-вече според "информации" от Германия, това понижение на гръцката дългова тежест може да стане чрез понижени на лихвите по отпуснатите до сега около 53 млрд.евро европейска помощ за Атина и дори чрез идеята за отпускане на по-голям еднократен транш от финансовата помощ (за 44 млрд.евро), като част от тези средства бъдат използвани от гръцките власти за т.н. обратно изкупуване на гръцки дълг/дългови книжа притежавани от частния сектор на цена малко над 25 цента за едно евро (т.е. малко над настоящите цени на които се търгуват гръцки облигации на вторичния дългов пазар). Така ще може да бъде намалена допълнително гръцката дългова тежест от гръцките облигации за около 60 млрд.евро, които все още се държат от частния сектор.

Най-негативният сценарий ще бъде, ако на днешната среща на Еврогрупата не бъде постигнато споразумение с МВФ относно начина и срока за намаляване на гръцкия дълг до по-устойчивото ниво в 120% от БВП и ако Фонда се откаже от по-нататъшната подкрепа за Гърция, тъй като това би било много силен удар върху доверието към Европа и Еврозоната.

Според някои европейски представители, на днешната среща на Еврогрупата ще се обсъжда най-вече, как да се покрие "финансовата дупка" в дефицит на Гърция за около 15 млрд.евро до 2014г. Същите европейски официални представители отбелязват, че на днешната среща вероятно няма да се обсъжда от където да се намерят и допълнителните 17.6 млрд.евро за "запълване на финансовата дупка" между 2014г. и 2016г., след като миналата седмица Еврогрупата постигна предварително споразумение да даде две допълнителни години на Атина (до 2016г.), за да може тя да изпълни заложените цели за свиване на дефицита под европейския лимит в 3% от БВП.

Доста важни въпроси, които ще търсят отговори на днешната среща на Еврогрупата и МВФ....

Графика на дълговете на Гърция и Еврозоната като процент от БВП