„Най-мащабният подарък", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Държавата организира мегатърг за земя, на който може да се плаща само с компенсационни бонове. В също време през последните месеци група фирми около "Винпром Пещера" активно е изкупувала точно тези реституционни книжа и вече е натрупала пакет от 37 млн.

Макар да липсват каквито и да било преки доказателства за връзка между двете събития, логиката сочи, че никой не би блокирал толкова средства, ако не е сигурен, че ще има търг. И във вторник министерството на земеделието го обяви - ще бъдат предложени над 154 хил. дка, което е абсолютен рекорд в този род продажби за последните седем години.

Мащабна разпродажба в мъгла

Със заповед на земеделския министър Мирослав Найденов е дадено началото на търгове за над 154 хил. дка във всички области в страната с изключение на София-град и Габрово. Информацията за мащаба на търговете бе обявена във вторник след въпроси на журналисти, а ден по-рано бе публикувана и самата заповед, в която се указва единствено, че предстоят търгове в определени области. Това е четвъртият национален мащабен търг за ниви от държавния поземлен фонд, като последният такъв е бил през 2005 г. по информация от агроминистерството.

Въпреки че всяка година държавата пуска за продажба определени земи в страната, тазгодишният търг е интересен заради мащабите си и мъглата, в която е обвит. Заповедта на министъра е публична, но в нея е посочено, че информация за тях може да се намери в конкретните градове. Вчера след запитване на "Капитал Daily" от земеделското министерство съобщиха, че обявените за продажба парцели са за малко над 154 хил. дка. Така това нарежда настоящата "разпродажба" сред най-мащабните въобще и най-голямата от 7 години насам. Подобни обеми земи са били обявявани на търгове през 2003, 2004 и за последно през 2005 г.

За сравнение - от 12 години насам, откогато съществува възможността да се купуват парцели от държавния фонд срещу компенсаторки, са продадени малко над 200 хил. дка земя. А сега накуп се предлага почти същото количество, без до този момент министерството да е разгласявало, че готви подобен мегатърг. Поне не и публично.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Търг за 154 хил. дка земеделска земя раздвижи БФБ", пише на първата си страница „Класа"
Официалното съобщение на земеделското министерство, че държавни ниви от Поземления фонд ще бъдат пуснати за продажба чрез търгове на притежателите на поименни компенсационни бонове (ПКБ), предизвика най-сериозното лятно раздвижване на Българската фондова борса. Това коментира за „Класа" Цветослав Цачев от Елана трейдинг по повод открита процедура за продажба на 154 хил. дка на територията на цялата страна, с изключение на областите Габрово и София-град. По думите на експерта слуховете за предстояща продажба на държавни земи се оказаха верни и на практика цената на компенсаторните бонове скочи няколко пъти. „Последната информация е за около 154 хил. дка, което със сигурност ще надхвърли оборот от 50 млн. лв. и отгоре. Като вземем колко са били оборотите през последните месеци, определено можем да кажем, че голяма част от тези книжа вече са минали през пазара", каза още Цачев. По данни на БФБ във вторник сделките с поименните компенсационни бонове формираха 70% от борсовия оборот в размер на 673 хил. лв., като други 20% са формирани от сделки с облигации на БАКБ.

Смисълът на компенсаторките е да бъдат използвани за приватизация на държавни земи или активи. И досега е имало подобни търгове, но за сравнително малки количества, коментира още експертът от  Елана трейдинг. Той уточни, че дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) няма да могат да се възползват от държавните търгове, тъй като не могат да се разплатят с поименни компенсационни бонове. Но пък всякакви други частни лица и фирми биха могли да си купят парцели.

От земеделското министерство уточняват, че всяка отделна процедура и началните тръжни цени, от които ще започне наддаването, ще бъдат определяни от съответната областна земеделска дирекция, на чиято територия се намират продаваните терени. Заповедта за националните търгове на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов ще бъде публикувана в местната преса. В срок от 30 дни след това кандидатите да участват в процедурите, ще могат да подават заявления в областната дирекция по земеделие и гори. Процедурата е в изпълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, уточняват от агроведомството.
Още от статията на „Класа"

„Девойки шеметно забогатяват под крилото на Мирослав Найденов", разкрива от първата си страница „Сега"
Бивши служителки на земеделския министър Мирослав Найденов забогатяват шеметно при сериозни съмнения за конфликт на интереси. Основаната в края на миналата година фирма "Кей Ем Ком" на бившите пиарки на Агенцията по храните Кристина Спасова и Лора Димитрова е сключила скандален договор със земеделското министерство за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter. Фирмата е получила контракта въпреки липсата на опит, при сериозни съмнения около състезателната процедура и реалната цена на извършените услуги. За краткото си съществуване "Кей Ем Ком" е успяла да се сдобие и с два скъпи апартамента в София, както и с дружествен дял в предприятие за биообработка на храни.

Поредният скандал около договор на земеделското министерство в областта на пиара тръгна от блога "Отворен парламент". В началото на август там бе разпространена информацията, че министерството е платило 50 000 лв. за популяризиране на Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter и други 50 000 лв. - за публикуване на информация в интернет форуми в продължение на година. Срещу тези пари резултатите в началото на август са нищожни - 24 харесвания на Facebook страницата на програмата и едва трима последователи на Twitter акаунта. От екипа на блога не успяха да се доберат до информация кои фирми са получили договорите, като само уточниха, че според МЗХ те са избрани след пратени покани за подаване на оферти. След разгарянето на скандала популярността малко се вдигна - Facebook страницата, която популяризира ПРСР, има 215 харесвания, а вTwitter последователите са 22.
Още от статията на „Сега"

„Общинските съвети бълват незаконни актове", предупреждава от първата си страница „Труд"
Областните управители са спрели шест от всеки десет решения ( 62,6%) на общинските съвети в България, които са проверили.

Това става ясно от отчета на правителството за изпълнението на политиките и програмите на Министерския съвет (МС) за полугодието. Отменените решения на местната власт са 2236.

От данните става ясно, че във всички тези случаи съдът е решил, че заповедите за спиране на актовете на местните параламенти са законни. Въпреки че в отчета не се споменават подробности за характера на отменените документи, обикновено става въпрос за сделки с имоти или обществени поръчки. Така в края на юли областният управител на Благоевград Костадин Хаджигаев спечели две дела по оспорени решения на общинския съвет в Хаджидимово и едно на общинския съвет в Гърмен.

Кабинетът - заринат в хартия

Въпреки че администрацията на МС предоставя всички проекти за решения на правителството в електронен вариант, от отчета става ясно, че се принтират и хартиени копия за всеки министър и администрацията му.

"Интересен" е отчетът на правителството по въпросите на интеграцията на малцинствата, който е близо три страници. Националният съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси се преименува в Национален съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, който беше оглавен от вътрешния министър Цветан Цветанов. На три страници е описано, че страната ни вече има "Националната стратегия на Република България за интеграция на ромите 2012-2020", която била единствена по рода си в ЕС.

Всички останали самопохвали по ромския въпрос са мониторинги, планове за действия, и конференции. Отчетено е и че се разработва съвместен проект със Световната банка "за джендър измеренията в ромското включване", каквото и да означава това. "Джендър" е английската дума за "пол" и вероятно експертите ни са търсили неравноправно третиране при ромите и ромките.
Още от статията на „Труд"

"Пловдив чака чудеса", четем от първата страница на „Стандарт"
Пловдив не мигна в очакване на чудеса. Градът приюти снощи мощите на св. Йоаким и Анна, които пристигнаха от Кипър. Чудодейната им слава се носи в целия християнски свят. Миряните ще могат да се помолят пред тленните останки на родителите на Дева Мария за здраве и изцеление до събота, когато мощите отиват в Смолян. Точно в 19,10 ч светинята бе донесена в катедралния храм "Света Богородица" от кипърския владика Исайа. Пловдивският митрополит Николай внесе реликвата в препълнения храм. След това с литийно шествие мощите бяха пренесени до църквата "Света Марина". Хиляди миряни се струпаха край носилката със специална украсена конуклия, отрупана с цветя. Шествието се сля с парад на военен духов оркестър и така премина през главната улица. Мощите бяха изложени на специално място в храм "Света Марина", където миряните могат да се поклонят денем и нощем.
Още от статията на „Стандарт"

„Борисов даде военното НДК на правосъдието" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
В сградата на т.нар. военно НДК в столицата ще бъдат преместени наказателното отделение на районния съд и районната прокуратура. Това обявил премиерът Бойко Борисов на среща в Софийския районен съд (СРС) вчера. Заедно с вицепремиера Цветан Цветанов и министъра на правосъдието Диана Ковачева Борисов разговаря с председателя на Софийския градски съд Владимира Янева и и.д. шефа на СРС Методи Лалов.

От години районният съд се пръска по шевовете от крещящия квартирен проблем. Сградата е една от най-занемарените, съдиите там работят при много тежки условия. Залите са малки и без климатизация.

Шефката на съда Владимира Янева, близка на семейството на Цветан Цветанов, самият вътрешен министър и премиерът Бойко Борисов се събрали на почивка в "Евксиноград" - ето това е причината спешно да се търси дом за Софийския районен съд, обясни бившият МВР шеф Михаил Миков. Разбира се, че има проблем, но 3 г. - нищо, допълни червеният юрист. Той напомни, че при предния мандат бившият терен на ГУСВ е бил отпуснат от правителството за магистратите, задействан е и проект за сграда по времето на правосъдния министър Миглена Тачева. ГЕРБ го стопира, обясни още Миков.

По същия начин замразиха военното НДК, което беше 60% готово, възмути се лидерът на БСП Сергей Станишев. Сега съдът не може просто да влезе там, защото почти завършената сграда беше изоставена на произвола от началото на мандата на Борисов - вътре валя сняг и дъжд, разбиха се готови помещения, сега ще трябват много пари, каза експремиерът.

МС ще прехвърли 10 млн. лв. от бюджета на Министерството на отбраната в бюджета на Министерството на правосъдието. Така се подсигурява местенето на магистратите в Националния армейски комплекс.
Още от статията на „24 часа"

"350 млн. лв. от Европа за БГ болници", информира от първата си страница „Монитор"
Около 350 млн. лв. ще бъдат инвестирани в подобряването на дейността на здравните заведения у нас през двете оперативни програми на ЕС - „Регионално развитие" и „Развитие на човешките ресурси", пресметнаха за „Монитор" от здравното министерство. От там уточниха, че проектите, включващи изграждане и преструктуриране на лечебни заведения, както и ремонти и закупуване на нова апаратура, трябва да приключат до лятото на 2013 г.

С тях на практика ще бъде изпълнен заложеният в Националната здравна карта план за оптимизация на доболничната и болничната помощ. За дофинансирането ще се разчита на държавната хазна.

Както вече „Монитор" писа, общинските болници в Годеч, Котел, Малко Търново, Тервел и Генерал Тошево ще бъдат преструктурирани в медицински центрове. Други 14 заведения, отново в по-малки градове, пък ще се превърнат в болници за долекуване. Такава ще е например съдбата на болниците в Разлог, Свиленград и Тетевен. Във всяка от тези лечебници ще бъдат налети за ремонти и апаратура по около 4,5 млн. лв.

Миналата седмица здравният министър Десислава Атанасова обяви официално старта на евроинжекцията за болниците, като подписа договорите за пилотни проекти по ОП „Регионално развитие". Договорени по европрограмата са общо 148 млн. лв., които ще отидат главно за онкологии. Към 10 милиона са предвидените инвестиции за 8 детски центъра за медикосоциални грижи.

На този в Перник например ще бъдат отпуснати над 600 хил. лв. за ремонти и още 126 хил. лв. за оборудване. Реновирането на ДМСТД „Света Параскева" в София пък ще глътне 300 хил. лв., а към дома в Пловдив ще бъдат насочени цели 1,127 млн. лв.

С парите от Брюксел ще бъдат изградени приоритетно модерни лъчетерапевтични центрове в Националната онкология в София, в Александровска болница и в „Света Марина" във Варна.
Още от статията на „Монитор"

"Какви са ефектите от скъпите горива", анализира „Капитал Daily"
Лято 2008 и 2012 си приличат по рекордно скъпите горива. Приликите обаче се изчерпват дотук. Разликите ще са в ефектите върху икономиката, ако настоящите цени се задържат опасно близо до 3 лв. за литър дизел и бензин.

Преди четири години бумът в икономиката ограничи ефекта от скъпите горива - те се прехвърлиха в крайните цени, но това не се усети съществено, тъй като доходите все още растяха, потреблението беше високо, а безработицата ниска. В момента икономиката е на обратния полюс. В подобна ситуация ефектите от скъпите горива ще са по-неблагоприятни - най-засегнатите сектори ще свиват маржовете си, докато това е възможно. Прехвърлянето в крайните цени на стоки и услуги пък ще доведе до инфлация и допълнително свиване на потреблението.

Заради липсата на добри транспортни алтернативи домакинствата ще продължат да използват личен транспорт на по-висока цена за сметка на други разходи. Таксиметровите компании, дружествата за автобусни и товарните превози вече предупредиха за възможно покачване на цените  на предлаганите от тях услуги и фалити. Косвено ще бъдат засегнати и всички останали сектори. Високата цена на горивата вероятно ще е и една от основните причини, които "Булгаргаз" ще изтъкне в предстоящото си искане за поскъпването на природния газ от септември.

Различното поскъпване

Според икономиста от Industry Wаtch Лъчезар Богданов сегашното поскъпване на горивата е различно от това през 2008 г. когато имаше икономически бум и по-високите разходи се прехвърляха на потребителите. За това може да се съди и от думите на изпълнителния директор на "Юнион Ивкони" Ирена Кирилова, която коментира, че засега цените на автобусните билети ще бъдат задържани за сметка на компанията.

Причината за това, е че предишното поскъпване отново заради горивата е било съвсем скоро и едно ново повишение на билетите би отказало техните пътници. "Ако повишението на горивата обаче се запази, ще сме принудени отново да вдигаме цените", посочи Кирилова. Бизнесът с товарни превози обаче едва ли ще има толкова време. "Фирмите за товарни превози имат сключени едногодишни договори и всяко увеличение на горивата означава загуба за нас. Поскъпването на горивата ще ни се отрази трагично", коментира председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов.

По-високите цени на горивата означават и свиване на потреблението, обясни Богданов. Причината е, че разходите за транспорт на домакинствата не са особено еластични, което означава, че те ще продължат да плащат повече за гориво, за да ходят на работа, за сметка на намалението на други разходи.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Бизнесът поиска държавна помощ за електромобилите", обобщава „Сега"
Държавата може да насърчи покупката на екологични автомобили само ако осигури субсидия в размер на 30% от тяхната цена, обявиха вчера от индустриалния клъстер "Електромобили". От организацията подкрепиха идеите на икономическия министър Делян Добрев за отпадане на данъците за регистрация и паркиране, но остро разкритикуваха безплатната винетка. "Това е чист ПР. В близките години тези автомобили въобще няма да излизат от градовете, затова на практика те въобще не се нуждаят от подобно облекчение", заяви шефът на клъстера Илия Левков.

У нас има около 200 хил. коли, които могат да бъдат преправени на електровозила. Според експертите развитието на бранша може да допринесе за създаването на нови работни места за висококвалифицирани, но дефицитни професии като автомобилен инженер, специалист приложно програмиране, администратор на мрежи и др.
Още от статията на „Сега"

„Чужди фирми оглеждат наши бази", разкрива „Труд"
Международни компании проучват българския пазар за евентуално изнасяне на производствените си дейности. Това пише в доклад на международната консултантска компания Colliers International за пазара на логистични и индустриални площи през първата половина на 2012 г., разпространен вчера.

От компанията отбелязват, че при предлагането на такива площи у нас има 6% ръст, който се равнява на 15 000 кв. м. Това обаче се дължи на преотдаване на съществуващи бази, а не на завършени нови строежи.

Страната ни е привлекателна за западните компании заради по-ниските производствени разходи, географското разположение и ниските данъци в сравнение с другите страни членки на ЕС, пише още в доклада. Според Атанас Гаров, изпълнителен директор на Colliers - България, компании от Западна Европа проучват у нас терени и съществуващи бази, подходящи за реновиране.
Още от статията на „Труд"

"Договориха половината от минималните осигурителни прагове", съобщава „24 часа"
До момента са договорени минималните осигурителни прагове в повече от половината икономически дейности, съобщи изпълнителният секретар на КНСБ Ася Гонева по БНР след заседанието на работната група по определяне на минималния осигурителен доход за 2013 година. И допълни, че в поне една трета от тях ще има увеличение догодина. Изключение правел туризмът, където осигурителните доходи ще бъдат намалени с пет процента за висшите длъжности и аналитичните специалисти.

В много от секторите пък осигурителните прагове догодина няма да бъдат увеличени. Преговорите между синдикатите и бизнеса трябва да завършат окончателно в края на месеца.

„В около 43-44 дейности вече са постигнали договорености. Някъде увеличенията са доста скромни, другаде са направили повече усилия. Има увеличения от по 1,5%, от 4%, някъде от 10%. Хубавото е, че все пак в тези съкратени срокове, които тази година бяха предоставени на социалните партньори, това беше направено - добави Гонева. - Днес работната група само прие колегите, които донесоха своите споразумения, които министерството на труда днес следобед ще разпрати на всички, за да можем да направим анализа към днешна дата".
Още от статията на „24 часа"

"Спират голямото лапане в спорта", четем в "Стандарт"
Оставка!, ревна цяла България срещу Данчо Лазаров. Народът отдавна недолюбва инженера. Разкритията на финансовите инспектори наляха допълнително масло в огъня. Интернет форуми и електронните мрежи бяха залети с коментари срещу Лазаров. Държавата също очаква той да хвърли оставка. Това обаче едва ли ще стане.

Правителството реши да сложи край на източването на хазната чрез харчове за спорта. Премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Симеон Дянков и шефът на спортното ведомство Свилен Нейков са начертали план за действие след фиаското на Олимпиадата в Лондон и резултатите от ревизията във волейбола и други федерации, научи "Стандарт". Първата крачка ще бъде създаването на агенция към министерството на Дянков, която ще се занимава единствено с финансовите въпроси на спортните федерации. Тя ще сложи ред в харченето на пари за състезанията, които се провеждат у нас. Досега средствата за тях бяха превеждани от Министерството на спорта директно на федерациите. "Последните обаче са превърнали това в лапачка. Парите се дават, а никой не може да каже как точно и защо са изхарчени. Защо са избрани най-скъпите самолетни билети, колко са потънали по хотелите, за софри и на всичките "свои" хора по веригата", твърдят експерти. Често се случва и до надхвърляне на бюджета и ново: "Дай!" към държавата. Уж, за да не сме станели за смях. Затова финансовата част по организацията на спортните мероприятия и състезания ще мине под шапката на новата агенция. Тя ще осигурява билетите, хотелите, храната и т.н. И ще се види черно на бяло всяка похарчена стотинка.
Още от статията на „Стандарт"

„Горивата поевтиняват през септември", прогнозира „Монитор"
Бензин и дизел ще поевтинеят през септември-октомври. Горивата са сезонна стока, цените им винаги се увеличават през лятото и намаляват през есента. В момента горивата са скъпи навсякъде по света, а българското правителство има малко механизми да влияе на цените. Това обясни министърът на финансите Симеон Дянков в телевизионно интервю.

От началото на седмицата бензинът поскъпна до нови рекордни нива. Най-масовият А-95 вече се продава за 2,77 лв., а най-скъпият А-98 мина 3 лв.

Предложението на страната ни пред Съвета на финансовите министри за по-нисък акциз на енергийните продукти у нас едва ли ще бъде прието.

Шансът е минимален, коментира Дянков. Причината е, че е необходимо одобрение от всички останали 26 държави в Европейския съюз. В някои от тях дори ще трябва да се проведе референдум. Предложението ще се разглежда през октомври, но дори и ако бъде прието, то ще може да се прилага чак от януари 2014 г.

Още през пролетта стана ясно, че България е предложила да се въведе диференцирана ставка за акциза на горивата в ЕС. Идеята е налогът да бъде пропорционален на БВП или на покупателната способност на глава от населението. Ако това бъде прието, нашите акцизи могат да станат много по-ниски от нивата им в момента. Това пък може да повлияе на цените на дребно.

Министър Дянков обясни вчера, че все пак има надежда и си заслужава да се пробва възможността за понижаване на налога на горивата. Той припомни още, че има държави от Централна и Източна Европа, които също подкрепят идеята на България.

По отношение на цените на храните министър Дянков обясни, че може да се въведе регулация, подобна на тази в САЩ за някои основни типове стоки.
Още от статията на „Монитор"

"Безработицата у нас стигна 12,3 на сто", пише „Класа"
Хората без работа у нас са достигнали 12,3% от всички българи в работоспособна възраст. Обезкуражените лица на възраст от 15 до 64 навършени години са близо 237 хиляди. Това представлява 14,4% от всички неактивни лица в тази възрастова група, които са над 1 милион 645 хиляди души.

Това показват данните на Националния статистически институт за икономическата активност на населението през второто тримесечие на годината. През второто тримесечие на годината безработните лица в страната са 409,5 хиляди, от които 243 хиляди са мъже и 167 хиляди - жени.В сравнение с второто тримесечие на миналата година броят на безработните се увеличава с 10 на сто.

Продължително безработни с повече от една година са 228 хиляди българи, или 55,6 на сто от всички безработни лица, като в сравнение с второто тримесечие на предходната година броят им се увеличава с 9,8 процента. Коефициентът на продължителна безработица се увеличава с 0,6 процентни пункта и достига 6,9 на сто през второто тримесечие на тази година.

През второто тримесечие на 2012 г. общият брой на заетите лица (на възраст 15 и повече навършени години) е 2 9 млн., а относителният им дял от населението на същата възраст - 46.2%. В сравнение с второто тримесечие на 2011 г. броят на заетите намалява с 32.3 хил., или с 1.1%, а относителният им дял остава почти непроменен. През периода второ тримесечие 2011 - второ тримесечие 2012 г. намаление на заетостта се наблюдава само при мъжете - броят на заетите мъже намалява с 2.1%, а относителният им дял от всички мъже на 15 и повече навършени години - с 0.6 процентни пункта. От всички заети лица през второто тримесечие на 2012 г. малко над 1 5 млн. (52.5%) са мъже и близо 1 39 млн. (47.5%) са жени.
Още от статията на „Класа"