„Новите футболни босове", разкрива от първата си страница „Капитал Daily"
Тъмни очила, кожено яке, малко търговия с това-онова и застраховане, черен Mercedes 600 SEL... и футболен клуб. С малки вариации това доскоро беше образът на футболния бос в България.

Следващата фаза дойде, когато във футбола навлязоха оцелелите от бруталните войни на прехода - едните преуспели, другите останали на борческото ниво. Играта започна да става тотално негледаема, а силите толкова се изравниха, че инвестицията в несофийски отбор даваше равни шансове със столичните "грандове". Настани се неприятното усещане, че мачовете се играят не за зрителите, а за подмолните интереси на черното тото.

С последната рокада на собствеността в ЦСКА тази седмица, при която в клуба вероятно ще влязат няколко фирми, водени от депутата от ГЕРБ Емил Димитров, вече се очерта следващият етап в развитието (или вероятно разпада) на футбола. При него собствеността се сменя, за да се направи услуга на премиера. Въпросът е дали Бойко Борисов може да прави предложения, на които никой да не може да откаже, и в същото време да не дава нищо в замяна.

Клубният мениджър Борисов

Опитите да бъде променена собствеността в ЦСКА не са от вчера, но просто с началото на сезона армейският клуб отново се озова в опасна ситуация - с тринадесет картотекирани играчи, липса на финансиране и все по-явно нежелание на собственика "Титан" да отпуска средства. Всъщност боклуджийската фирма дава сигнали, че иска да се изтегли от отбора още от края на 2010 г., но досега не се бяха появявали достатъчно добри оферти или достатъчно натиск. Преди месец собственикът на "Литекс" Гриша Ганчев загатна за възможността да поеме отбора, но ден по-късно бе обвинен в данъчни измами, а синът му беше дори арестуван (вече пуснат без парична гаранция). След това се заговори за възможността в клуба да влезе Д-банк, собственост на Фуат Гювен, станал популярен с безмитната си бензиностанция в Свиленград, която оцеля чудодейно по време на няколко правителства.

В началото на седмицата в интервю за предаването "Гонг" на "Дарик радио" Бойко Борисов постави ултиматум на собствениците на "Титан". "Или се занимавайте с едното, или с другото, ако нямате възможност", посъветва премиерът. Като се има предвид, че "другото" - събирането на боклука в София, е бизнес, който зависи от държавата, съветът всъщност има статут на заплаха. "Титан" пое отбора малко след като получи основния дял от почистването на столицата през 2009 г. Тогава кмет беше Бойко Борисов, а фирмата влезе по-скоро на пожар в клуба, след като предишният спонсор - Прамод Митал, и неговият местен представител Александър Томов докараха отбора до отнемане на лиценза за евротурнирите.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Свети Николай с дрога за Брендо", четем от първата страница на „Стандарт"
21 български моряци и техният капитан бяха заловени с 3 тона кокаин на борда на кораба "Свети Николай". Трафикантите бяха спипани от испански спецполицаи на 50 мили от град Кадис.

Ченгетата щурмували точно когато опакованата в 108 денка дрога трябвало да бъде прехвърлена на друг кораб. Акцията под кодово име "Спартан" е по сигнал на нашите спецслужби. Коката идвала от колумбийски клан. Собственик на "Св. Николай" е бургазлията Дойчин Дойчев, който притежаваше и потъналия в Азерско море кораб "Ванеса". Според топполицаи Дойчев е затънал в дългове и затова е взел огромен заем от кокаиновия бос Брендо. Наскоро друг негов кораб бе арестуван за неплатени такси и сметки. Подозренията са, че с превоза на трите тона кока е трябвало да се изчисти борчът към Брендо.
Още от статията на „Стандарт"

„Минималните осигуровки на почти 200 000 българи се вдигат", разкрива от първата си страница „Сега"
Сериозен ръст на минималните осигурителни прагове за 2013 г. в някои сектори са договорили работодателите и синдикатите, показват последните данни на Българската стопанска камара за хода на преговорите. Това означава, че почти 200 000 българи ще трябва да се осигуряват върху по-висока база догодина въпреки притесненията на бизнеса, че това ще доведе до нови съкращения.

Най-сериозно е увеличението при производството на медицински и зъболекарски инструменти и средства (дейностите в зъботехнически лаборатории) - 19.5%. Това е значително повече в сравнение с най-голямото увеличение, постигнато за тази година - 14.2% ръст в туризма. То обаче засяга съвсем малък кръг специалисти - 2900 души. При това сумата е сравнително ниска - 395 лв.

Сериозни промени има и в други сектори на здравеопазването. Не е ясно как болниците ще посрещнат новия осигурителен праг за медицинските сестри. За догодина той е 613 лв., а ръстът е 8.1% спрямо 2012 г. Увеличението ще засегне 23 210 души. Наскоро беше подписан нов колективен трудов договор в здравния сектор и той предвижда лечебните заведения без дългове да вдигнат стартовата заплата на сестрите от 440 лв. на 540 лв. Директорите твърдят, че с ръста ще се справят 60% от клиниките, а останалите имат прекалено много дългове и не могат да си го позволят. Не е ясно как в такъв случай ще осигуряват сестрите на цели 613 лв. 13.6% е увеличението на праговете за началници на клиники и болнични отделения. Така средният минимален доход за осигуряване за тях става 950 лв. Това увеличение ще засегне 2277 заети.

Увеличение над 7% има и в някои от секторите с много заети. 9.4% е повишението на праговете в растениевъдство, животновъдство и лов. Заетите над 55 000 души тук ще се осигуряват на минималната сума 473.10 лв. 10.4% пък повече е минималната база в производството на облекло, което дава работа на 93 737 българи. 7.4% е скокът в производството на хартия, където са заети 9489 души.
Още от статията на „Сега"

„50 000 нарушители се скрили от КАТ", разкрива от първата си страница „Монитор"
50 000 нарушители са се скрили от КАТ за последните две години и не са си платили фишовете. Поради тази причина техните данни са били изпратени към Националната агенция по приходите и санкциите им ще бъдат събрани с данъците или налагане на запор на заплатата или имуществото. Всеки месец от столичния отдел „Пътна полиция" изпращат на НАП справки за около 900 водачи, които не са се издължили, съобщи пред „Монитор" началникът на сектор „Контрол на пътното движение и отчет на водачи" Иво Кирилов в столичния КАТ. Същата мярка вече се прилага и към джигитите, които са отнесли солени актове за по-сериозни нарушения, но не отиват да си вземат наказателните постановления.

„Трябва да е ясно, че на нарушителите няма да им се размине плащането", коментираха от столичния КАТ. Част от шофьорите се укриват с надеждата, че ще минат 2 години, откакто са ги спипали в крачка, и ще изтече давностният срок на фиша им. За да не се случи това, им се изпраща писмено уведомление, в което се приканват да платят. То автоматично удължава давността с още 12 месеца. За този период НАП има достатъчно механизми да събере глобата, обясниха от Пътна полиция. В момента данъчните изпращат писма до нарушителите дори за фишове от 20 лева.

„Подканяме ги писмено да заплатят в определен срок. Ако не го направят, ги уведомяваме, че имаме право да наложим възбрана на имуществото или заплатата им. Освен това можем да сложим името на нарушителя в списък на НАП с неизрядни платци или да залепим на входа на блока му бележка, в която пише, че има задължения към държавата", разясниха процедурата от Националната агенция по приходите. Друга възможна мярка е да съобщят името на водача, който се укрива, по медиите.
Още от статията на „Монитор"

"Лични и съдебни драми пълнят пощата на властта" е водещото заглавие на „Труд"
Граждани искат от президента, парламента и правителството не само да подобрят доходите им, но оказва се - и да решат личните им проблеми. Като им намерят работа или съпруг или пък се намесят в съдебен спор, решението на който не ги удовлетворява.

"Уважаема г-жо председател, моля, помогнете ми да се омъжа за френски пилот, за какъвто съм мечтала през целия си живот. В краен случай може и американец, но и той да е пилот! С уважение и надежда Х.П." Такава молба, при това написана абсолютно грамотно, е изпратила по интернет столичанката Х. П. до приемната на Народното събрание (НС).

"За съжаление тук не можем да бъдем полезни, но ще върнем подробен отговор на гражданката защо", усмихва се една от служителките, която работи с писма на граждани.

В неофициален разговор младата жена признава, че доста често се налага тя и петте колежки да влизат в ролята на психотерапевти.

Подобен бил случаят и с господин от провинцията, който споделил в писмо: "Събудих се, пуснах телевизора и какво чух - как филийките на депутатите обилно се мажели с течен шоколад, за баничките и обяда да не мислим...Сега нашето меню - Няма скари, няма кебапчета, има само горчиви хапчета."

Дама от Пловдив пък настояла: "Моля, вземете спешни мерки, от 1978 г. искам да уча в американски университет, а до ден днешен не мога да кацна на летище "Кенеди", нямам американски паспорт, зелена карта, виза."

Любопитна подробност е, че въпреки неточно изписания адрес на приемната на Народното събрание, която се намира на пл. "Александър I" №1 (б.р. - на партера на бившия партиен дом, входът е откъм "Дондуков"), пощальоните се ориентират и доставят белите пликове с жалби и молби.

Така например адрес върху плик на писмо, изпратено до "площад "Народното събрание" срещо "Конникът без глава" 1000 София", в крайна сметка стига до приемната. Пак там се озовало и друго писмо - Министерско Народно Събрание. Не ме късайте нека да влезе в сабранието".
Още от статията на „Труд"

"Руски учен: Идва нов ледников период" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Идва ли краят на убийствените горещини? Според Сергей Богачов от лабораторията за рентгеново изучаване на Слънцето към института по физика "Лебедев" въпреки очакванията слънчевата активност е престанала да расте и е паднала под нивото на миналата година.

Звездата може би се намира на границата на нов дълбок спад, трети в историята на наблюденията, казва руският учен пред РИА Новости. Сегашната слънчева активност била 4 пъти по-ниска от максималните стойности, регистрирани през 260-те години наблюдение. Тя била едва с няколко процента по-висока, отколкото при последния спад - минимума на Далтон през 1790-1830 г.

През лятото на м.г. три научни екипа представиха на конференция в Ню Мексико новите си резултати. Според техните данни през следващите 20-30 години слънчевата активност може рязко да спадне.

През последните години били регистрирани минимални средни стойности на слънчевия вятър, както и много дни без слънчеви петна. Въз основа на тези наблюдения специалистите са разработили два противоположни сценария.

При първия, за да компенсира "слабостта" си в началото на последния цикъл, Слънцето може да засили значително активността си до изключително високи стойности.
Още от статията на „24 часа"

"Намаляват административната тежест за бизнеса с 271 мерки", пише на първата си страница „Класа"
С 271 мерки се намалява административната и регулаторната тежест за бизнеса, е записано в   план, изготвен от Съвета за административна реформа. Документът е качен на портала за обществени консултации strategy.bg в сряда и до  29 август щe тече съгласуването по него. Срокът за изпълнение на мерките е  30 октомври 2012 г.  В съобщението е записано, че част от  мерките са  по предложение на представители на неправителствени, браншови и работодателски организации, публикации и коментари в медиите.

Близо 750 регулаторни режима тормозят бизнеса, стана ясно през февруари тази година, когато  Съветът за административната реформа одобри  инициатива за премахването, опростяването и намаляването на административните пречки.

В плана, който е публикуван в портала,  се предвижда да отпаднат 45 услуги, да се намалят  необходимите документи за ползване на 88 административни услуги.  Планува се да се премахне  изискването за представяне на удостоверение за актуално състояние в над 30 нормативни акта, както и намаляване на сроковете за предоставяне на 59 услуги. Включено е и създаване на електронен регистър за 17 услуги, както и обмен на информация по служебен път за 30 услуги.  Klassa.bg припомня, че през май Съветът разпрати  писма до работодателските организации и до фирми, с които ги попита кои са административните пречки пред бизнеса и как да се създаде по-добра среда.
Още от статията на „Сега"

„ГЕРБ се зае ударно да подобрява бизнес средата", съобщава „Сега"
План с 271 мерки за облекчаване на бизнеса чрез намаляване на административната и регулаторната тежест пусна за обсъждане правителството вчера. Той предвижда да отпаднат 45 услуги, с които се предоставят документи, които държавата сама може да си набави по служебен път, да се редуцират книжата за 88 услуги, да се съкратят сроковете при 59 услуги и т.н. Дотогава ще се създаде и електронен регистър за 17 услуги, а още 30 ще се случват по служебен път. Задачата на кабинета обаче изглежда на ръба на възможното, тъй като срокът за изпълнение е 30 октомври т.г.

Част от промените са свързани с една от болните теми на дружествата - необходимостта фирмените отчети да се подават отделно в приходната агенция, в Националния статистически институт и в Агенцията по вписванията, вместо данните да се придвижват лесно и бързо по служебен път. Планът посочва, че търговците, които ще могат да се възползват от това, са около 300 000 - ще им се спестят време, нерви и разходи.

Друга промяна предвижда гражданите да могат да си вадят свидетелство за съдимост, без в него да е отбелязано за каква цел то може да се използва. В момента документът е с давност 6 месеца и може да послужи само веднъж - пред изрично посочена в него институция. Идеята е хората да не си вадят документа по няколко пъти, а да ползват този, с който разполагат, многократно в рамките на половин година. Никъде в плана обаче не се предвижда намаляване или отпадане на таксата за свидетелството.
Още от статията на „Сега"

„Малкото вирче с големи проблеми", обобщава „Капитал Daily"
"Не се свързвай предварително с никого", започва Андрей Ковачев.

Андрей е човек, на който конспиративните подходи не би трябвало да му прилягат. Той e член на Сдружение за дива природа "Балкани", след това съосновател на партия "Зелените". В кариерата си на природозащитник обаче е усвоил много не съвсем академични подходи като внезапни проверки, скрити наблюдения и други трикове, за да следи кой и как нарушава еко правилата. А и когато на среща са големи компании или държавата, няма как да не подходиш с малко повече въображение.

Този път целта са няколко водноелектрически централи (ВЕЦ) в кресненското дефиле. Целта на конспирацията е да видим дали тези централи не вредят на реките - градската легенда е, че при всяка проверка (а собствениците на ВЕЦ-ове винаги се оказват предварително информирани за тях) те спират централата си или връщат водите в коритото на реките, така че всичко да изглежда наред. Обвиненията са, че централите ползват повече от позволения им дебит, не пускат вода в проходите за риба, за да максимизират тази, която ползват за турбините си, и в крайна сметка разрушават коритата на реките.

Тези критики доведоха до спирането на изграждането на малки ВЕЦ с приетия през 2010 г. План за управление на речните басейни. Според него освен това се предвижда някои от компаниите да преработят вече построените си водни централи. В резултат на това 15 компании и една неправителствена организация заведоха дело срещу Министерството на околната среда и водите, специално за плана за управление на водите в източнобеломорския район. Тази седмица обаче тричленен състав на Върховния административен съд отсъди в полза на МОСВ.

В Благоевград към нас се присъедини Иван Мишев от рибарско сдружение "Балканка", който също от години се бори срещу строежа на ВЕЦ-ове и най-вече срещу това, че често се случва те да засушават реката, а рибата, с която сдружението зарибява, измира. "През годините съм пращал толкова много сигнали до местната Басейнова дирекция. Понякога те реагират, глобяват ги, друг път не", обясни той.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Данъчни в чужбина ловят ДДС измами", четем в „Стандарт"
Родни данъчни ще бъдат пращани в чужбина, за да ловят опитите за ДДС измами чрез сделки с други страни от ЕС. Това предвиждат промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, които са внесени в парламента от Министерски съвет. Най-често опити за ДДС измами при трансгранични сделки се правят с фирми от Румъния и Гърция, сочат резултатите от ревизиите на НАП. Именно затова родните данъчни най-често ще ходят именно до съседните страни, които са членки на ЕС.

Ако една фирма иска връщане на ДДС, защото е доставила стоки в Румъния или Гърция, но има съмнения, че сделките са реални, от НАП искат данни от съседните страни за регистрираните там фирми - реално ли осъществяват дейност, обявили ли са получените от България стоки и т.н. Ако обаче останат неизяснени въпроси, родните данъчни ще ходят на място, за да се уверят, че всичко е наред и хазната може да върне ДДС на търговците. При командировките си в чужбина родните данъчни ще имат право на достъп до всички документи за проверяваните фирми, както и да искат обяснение от местните граждани, гласят предложените промени в ДОПК.
Още от статията на „Стандарт"

"Акцизът на дизела скача с 15 лв. през 2013 г.", пише „Класа"
Ден, след като финансовият министър Симеон Дянков обяви, че данъците остават непроменени през 2013 г., той коригира позицията си. Догодина акцизът на дизеловото гориво ще се увеличи с 15 лв. На 1000 литра - от 630 на 645 лв. Скокът е заложен в графика за поетапно увеличение на акциза на горивата, договорен с Европейската комисия. До края на 2013 г. България трябва да достигне минималните нива в ЕС.

„Това е нещо, което е подето преди доста години, преди ние да сме влезли на власт. То е задължително, няма как да се промени. Следователно, там ще има промяна. Но това е въпрос на под една стотинка, така че не е определящо за общата тема дали това правителство смята да прави промяна в акцизната си данъчната политика в Бюджет 2013. Отговорът е - „не, не смятаме да правим каквито и да било промени", обясни финансовият министър пред Нова телевизия.
Още от статията на „Класа"

„БДЖ продава 233 пътнически вагона", информира „Труд"
Търг с тайно наддаване за продажбата на 233 пътнически вагона ще се състои днес в централата на "Холдинг БДЖ" в София. Мотрисите, собственост на държавното дружество, са разделени на 85 групи. Във всяка от тях са включени между 1 и 10 вагона - пътнически, кушет, спални, барове, ресторанти и фургони.

Ако вагоните, голяма част от които стават само за скрап, бъдат продадени на стартовите цени, обявени в търга, компанията ще получи около 9 млн. лв.

Началната тръжна цена на всеки от лотовете е между 40 179 лв. и 195 014 лв. без ДДС, а стъпката на наддаване е 10% от цената.

От холдинга вчера отказаха да коментират колко кандидати са купили документи и са заявили, че ще участват в наддаването. "Условията на търга са такива и всички са подписали декларация за конфиденциалност", уточниха пред "Труд" от държавното дружество.

Кандидатите за нови собственици на старите мотриси трябваше да са внесли депозит 50% от началната тръжна цена на съответния лот. Изискванията към тях са и да нямат задължения към "Холдинг БДЖ" или свързаните с него дружества "Пътнически превози" и "Товарни превози". Ако търгът днес се провали, ново наддаване ще има на 23 август при същите условия.

Задлъжнелият държавен жп превозвач търси всякакви начини да се освободи от ненужните активи, за да обслужва дълговете си. По думите на транспортния министър Ивайло Московски към вчерашна дата те са за 740 млн. лв.

Заради необслужван заем към Световната банка финансовото министерство дори спря държавната субсидия за юли и август към дружеството и превозвачът бе заплашен от фалит. Последва уговорка БДЖ да прехвърли на МФ като обезпечение свои недвижими имоти.

Вчера от ведомството на Симеон Дянков съобщиха, че парите на БДЖ за юли - 14 млн. лв., вече са преведени. Шефът на борда на холдинга Владимир Владимиров обясни, че дружеството очаква и субсидията си за август.
Още от статията на „Труд"

"Кабинетът дава 45 млн. лв. за храмове", информира „Монитор"
Правителството е отпуснало около 45 млн. лв. за изграждане и реконструкция на православни храмове. Това заяви вчера във Варна навръх Успение Богородично премиерът Бойко Борисов при инспекцията на новостроящия се православен храм „Св. Прокопий Варненски". Той бе в морския град заедно с регионалния министър Лиляна Павлова, транспортния Ивайло Московски и военния Аню Ангелов.

Премиерът обиколи храма, хванал за ръка 5-годишната дъщеря на строителния министър София, и запали свещ за здраве. „Правете! Идвам, виждам и давам още пари", каза Борисов. Той припомни, че неотдавна ГЕРБ даде 100 000 лв. за градежа на храма във Варна, но за завършването му са необходими още 1,6 млн. лв.

По думите на премиера в момента за строителството на храма има повече пари, отколко могат да бъдат усвоени. Борисов обеща, че ще дари още средства, когато наличните бъдат изчерпани.

„Днес даваме 100 000 лв. и за ловешката църква „Св. Кирил и Методий", допълни Борисов. Той бе категоричен, че кабинетът ще продължи да помага за изграждането на православни църкви в цялата страна.

По-късно вчера премиерът преряза и лентата на разширената на ЦДГ 8 "Христо Ботев" във Варна. Старата сграда е строена през 1949 г., а новото строителство е струвало 2,8 млн. лв. „Правителството прави много неща за Варна и ще продължи и за в бъдеще", обеща Борисов. Кметът Кирил Йорданов пък съобщи, че благодарение на реконструкцията забавачницата са осигурени нови места за 180 деца. По думите му тази есен черноморският град ще осигури 450 нови места за малчугани в детските градини.

„Ние сме готови да предоставим допълнително финансиране на Варна в размер на 5 млн. лева, с които да разширим проекта за благоустрояване на градската среда", съобщи строителният министър Лиляна Павлова по време на откриването на реконструирания участък от бул. „Ген Колев".
Още от статията на „Монитор"

"55 метра до съединяването на Дунав мост 2 с румънския бряг", пише „24 часа"
Ниското ниво на река Дунав не възпрепятства строежа на Дунав мост 2 при Видин-Калафат, по-малко от 55 м остават до съединяването му с румънския бряг. Продължават работите по изграждане на жп естакадата към и на моста, в ход е строителството на връхната й конструкция, съобщиха от информационния офис на проекта.

Продължават довършителните работи по изграждане на прилежащата инфраструктура към Дунав мост 2 на българска територия, като изпълнението на тази част от проекта в края на юли е 96%.

Цялостното изпълнение на проекта по изграждането на моста към края на юли е 91,6%.

Около всяка от четирите колони в навигационния канал на Дунав се поставят по 19 двойки защитни елементи против удари на кораби и тежки предмети.

Защитните елементи са с тегло около 60 тона. В горния край, в средата и в долния край тези елементи ще са опасани с бетонни диафрагми.

Ниските води на реката в момента благоприятстват работата по изграждането им, тъй като тези части не са под вода.

Завършен е монтажът на сегментите от връхната конструкция на моста при стълбове РВ9, РВ10 и РВ11.
Още от статията на „24 часа"