Цената на електроенергията през следващия регулаторен период, който започва от 1 юли 2013 година, ще се увеличи най-малко с 3-4 % заради възобновяемите енергийни източници. Това заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев по време на открито заседание на регулаторния орган.
Такова предположение той направи преди няколко седмици, но тогава го обвърза с инфлацията. По думите му поради задължението България да плаща квоти за въглеродни емисии, токът дори може да нарасне още.
Причината за поскъпването на тока през следващата година ще бъдат разходите, които НЕК и електроразпределителните дружества правят, за да могат да присъединяват ВЕИ централи, които по закон се включват към мрежата безплатно за собствениците.
Оказва се, че въведената наскоро такса за достъп, която ВЕИ производителите плащат, явно няма да е достатъчна НЕК и ЕРП-тата да покрият загубите и затова отново ще се прибегне до поскъпване в цената с „аргумент ВЕИ".
Ангел Семерджиев посочи, че в момента елразпределителните дружества правят проверка на всички ВЕИ централи, които са се присъединили в последните години, дали това се е случило във връзка с нормативните разпоредби.
Ако се окаже, че някой ВЕИ производител се е присъединил в противоречие на тези норми, то той повече няма да получава преференциални цени за произведената от него електроенергия.
Председателят на ДКЕВР посочи, че Върховният административен съд е разпоредил предварително изпълнение на решението, с което се въведе такса за достъп. Това прави всички начислени такси до момента законни и изискуеми, въпреки че все още няма подписани общи условия между ЕРП-тата и ВЕИ производителите.
Припомняме, липсата на общи условия бе един от основните аргументи на производителите на зелена енергия срещу плащането на такса достъп до този момент.
Ново поскъпване на тока догодина прогнозира енергийният регулатор
Източник: БГНЕС
jasentcho
на 31.10.2012 в 06:52:34 #1За любителите (или противниците) на тока от слънце привеждам следните съждения. От сайта:http://www.motto-engineering.eu/bg/products/solar/sharp/ е видно, че Фотоволтаичен панел Sharp ND R 240 A5 струва 269.79 € с ддс или 526 лева. От производителя му гарантират да работи поне 25 години. По-сложния въпрос е: Колко ефективни работни часа ще има този панел, приравнени към максималната му мощност. За тази цел преди повече от 3 години си направих съвсем малка тестова слънчева електроцентрала. За едно много добро място (нарочно не казвам къде) часовете излизат около или над 1500 годишно. Тези часове, умножени по 25 години, искат да кажат, че въпросният панел за технологичния си живот ще произведе 37500KWh електроенергия. Сега вече е просто: Разделяме 526 на 37500 и получаваме А! о, чудо 1.4 СТОТИНКИ НА КИЛОВАТЧАС! Чакайте сега, да няма грешка, бе хора, нали АЕЦ, дето прави евтин ток към 5-6 стотинки го докарва едва-едва. Аами, има, всъщност на този панел му трябва стойка, инвертор, кабели, табла, разрешение от 3 министерства, от ЕНЕРГОТО!!!, от местните власти, от комшията, от владиката, на бай Иван зетя да се обади тук и там, леля ти от екологичния отдел в Общината и пр. и пр. до безкрай опашка от смукачи на пари. И ко прайм ся, както казва катаджията. От 1 стотинка и половина стигнахме 60. И де отидоха мангизите - ми пак при все едни и същи. И ко прайм пак - ми чешем си езиците.