„Общинари с по 800 лева представителни" е водещото заглавие на „Труд"
Столичните общински съветници вече ще получават представителни пари, които ще са двойно повече от месечната им заплата от 420 лв.
Разходите за служебен транспорт, мобилни телефони, работни обеди и вечери на софийските общинари ще се поемат от бюджета на градския парламент. Това предвиждат промени в правилника за организация на съвета, които предстои да бъдат обсъдени. Докладът е внесен от политици от всички цветове.
Сумата, която местните избраници ще получават месечно, е 50% от заплатата на председателя на съвета. Тя е около 1600 лв., или на тях им се падат по 800 лв.
За всеки похарчен лев общинарите ще трябва да се отчитат. Промяната ще влезе в сила със задна дата от 1 май т. г. "Предстои да бъдат изготвени правила за отчитане на направените разходи", обясни съветничката Искра Ангелова (ГЕРБ), която е сред вносителите на доклада.
Тя обясни, че покриването на разноските е предвидено в закона за местното самоуправление, но в предишния мандат общинарите не са се възползвали от тази възможност и харчовете им са си били за тяхна сметка.
"Някои колеги пътуват до отдалечени райони като "Нови Искър" за среща с избирателите, а пътят дотам не е никак малко", коментира Ангелова. Съветниците ходели на обучителни семинари, организирали се срещи по различни наредби и проблеми, за които също били нужни средства.
"Намерението не е да се дават пари на калпак, а за конкретно свършена работа от даден съветник", коментира и Панайот Бончев (БСП), който също е вносител на промените.
Още от статията на „Труд"
„КАТ вече ще прави групови засади по пътя", предупреждава от първата си страница „Сега"
КАТ излезе с поредната авангардна идея в битката срещу корупцията - екипи от 10-12 служители на реда ще правят засада за един час на различни места и ще проверяват цели колони от автомобили. Аргументите за нововъведението са, че такива големи групи по-трудно ще вземат подкупи и взаимно ще се контролират. Това се разбра от думите на началник отдел "Пътна полиция" при ГД "Охранителна полиция" комисар Антон Антонов пред Би Ти Ви.
Очакваният ефект - че когато проверяващите са повече, не вземат подкуп, е спорен. Миналата седмица бе заловена цяла смяна от 32-ма митничари заради рушвети на ГКПП "Капитан Андреево". През последните 2 г. пък бяха хванати групи по 10 и 17 служители на МВР, които заедно събирали подкупи по пътищата и магистрала "Тракия".
От "Пътна полиция" обясниха вчера, че тези големи екипи от катаджии са обучени още миналата година в рамките на компонент "Трафик 4" от холандски представители. В групата двама служители ще спират колите, останалите ще проверяват. Наряд от катаджии ще изготвят административните преписки, отделен служител ще води отчет за спрените автомобили. А всички те ще бъдат ръководени от инспектор. "Полицаите, които проверяват, извършват само проверката и нищо друго. Те не определят санкции, не пишат документи. Когато се установи нарушител, той се извежда от кордона и се изпраща при наряда, който извършва административнонаказателната преписка", разясни Антонов. Новите мерки вече били приложени на второкласен път в Трявна през почивните дни. Там за близо час и половина са били проверени 120 водачи и са установени 20 нарушения.
Още от статията на „Сега"
„Европа скъса колана", четем от първата страница на „Стандарт"
Затягането на коланите до дупка води до загубени избори. Това изпитаха на свой гръб управляващите партии в Гърция и френският президент Никола Саркози. Курсът към икономии, налаган в Евросъюза като единствено спасение в кризата, бе отхвърлен с вота в двете държави през уикенда, коментираха политици и експерти.
Социалистът Франсоа Оланд стана президент на Франция с обещанието си да развърже кесията за работни места и инвестиции. В съседна Гърция, която е на ръба на банкрута, 50% от хората гласуваха за партии, които категорично са против орязването на пенсии и заплати.
Така в новия гръцки парламент влизат крайнолеви и неонацисти, които заплашват да загърбят всички договори с кредиторите на страната. Двата вота разклатиха ЕС и са на път да сложат началото на края на еврозоната, пророкуват анализатори.
Още по темата от „Стандарт"
„Изборите в Европа отприщиха червена вълна на борсите", обобщава от първата си страница „Класа"
Резултатите от вота за президент във Франция и парламентарните избори в разтърсената от дълговата криза Гърция отприщиха червена вълна на борсите. Във Франция очаквано бе избран социалистът Франсоа Оланд, който спечели с обещания за край на политиката на затягане на коланите.
Страхът на инвеститорите обаче бе провокиран по-скоро от наказателния вот срещу партиите, договорили спасителните пакети в Гърция. Големият удар бе за ПАСОК, които управляваха по време на първата спасителна програма от 2010 г. След това влязоха и в коалицията, договорила втория пакет на цената на сурови бюджетни икономии. ПАСОК получи едва 13,18% от гласовете, или 41 места в парламента, и останаха трета политическа сила, изпреварени от радикално левите от „Сириза" с 16,78% (52 места). Най-много гласове получи „Нова демокрация" - 18,85% (108 места в парламента)... Новото политическо домино в южната ни съседка отново върна на дневен ред за инвеститорите риска страната да не спази ангажиментите по спасителните програми и да отприщи дълговата криза в Европа.
Червената вълна на борсите тръгна от Азия. Индексът MSCI Asia Pacific се понижи с 2,4%, достигайки най-ниското си ниво от три месеца. Японският индекс Nikkei потъна с 2,8%. По късно спадът се прехвърли в Европа, макар и по-скромен. Германският DAX се понижи с 0,16%, а френският CAC40 в следобедната сесия се покачи с 1,1%. При старта на търговията зад Океана Dow Jones се понижи с 0,23%, пониженията за S&P 500 и Nasdaq бяха по-скромни.
Атинската борса отчете срив от близо 7%, като най-много поевтиняха акциите на банките.
Според икономиста Нуриел Рубини резултатът от изборите в Гърция може би ще остави страната извън еврозоната през следващата година. „Гърция е в политически хаос в момент, когато кризата се превръща в отчаяние. Страната прилича на изоставен влак, който върви към фалит и излизане от еврозоната", смята експертът. И допълва, че двете големи партии в Гърция, заради програмата на тройката кредитори и на своите политици за оставане на страната в еврозоната, са получили само 33% от гласовете, докато радикалната левица и крайната десница са събрали 66%. Според Citigroup рискът Гърция да излезе от еврозоната в следващите 12-18 месеца е скочил от 50% преди изборите на 75% сега.
Още от статията на „Класа"
„Валентин Николов е новият шеф на „АЕЦ Козлодуй" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Валентин Николов ще заеме поста изпълнителен директор на "АЕЦ Козлодуй". Това е решението на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Заповедта е в сила от днес - 7 май 2012 година, съобщават от правителствената пресслужба.
От там допълват, че министър - председателят Бойко Борисов вече е освободил от длъжност заместник - министъра на икономиката, енергетиката и туризма Валентин Николов.
Новият пост на Николов има за цел да подобри координацията и темпото на работата по удължаване живота на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" и изграждането на нова ядрена мощност на площадката на централата, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от Фокус. Николов вече е представен пред екипа на АЕЦ "Козлодуй".
Валентин Николов беше назначен на поста зам.-министър с ресор "Енергетика" на 23 март, малко след рокадите в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Тогава в рамките на няколко дни си отиде министър Трайчо Трайков и неговият заместник Димитър Чохаджиев, чийто ресор обаче беше "Икономика".
Още от статията на „24 часа"
"Родители шпиони дебнат във „Фейсбук", пише на първата си страница „Монитор"
Родители си правят фалшиви профили във „Фейсбук", за да следят децата си в мрежата. Това съобщи психологът Иван Игов, експерт от дружеството на психолозите в България и бивш съветник в образователното министерство. Майки си слагали профилни снимки на връстници на своите деца, сприятелявали се с тях и следели активността им в интернет мрежата.
"Това е абсурдно, когато детето разбере за измамата, то ще загуби всякакво доверие в родителя си", коментира Игов. Новата мода за налагане на ,,фейс контрол" е породена както от интернет зависимостта, от която страдат учениците, така и от все по-затруднената комуникация в съвременните семейства. "Това е един отчаян опит на родителите да опознаят детето си и да разберат какво се случва в живота му", коментира още психологът.
Всяко трето българче между 13-15 години активно общува в мрежата. Това показват резултатите от проучване на българското дружество на психолозите. Същевременно почти всички деца на тази възраст имат профил във „Фейсбук". И докато тийнейджърите все повече се пристрастяват към виртуалния свят комуникацията им с родители и учители става все по-трудна. Едва 13% от родителите имат здрава връзка с детето си могат да го разберат и посъветват, сочат още данни от проучването. Пропаст в общуването има и в отношенията учител-ученик, като само 15 на сто от учителите имали ,,общ език" с хлапетата.
Според психолога родителите общуват с децата си така, както са ги възпитавали техните майки и баби, а в бързоразвиващия се свят на неограничените комуникации тези подходи са остарели. Затова той препоръчва на съвременните семейства да посещават училища за родители, за да преодолеят проблемите в общуването с децата си.
Още от статията на „Монитор"
"Сменят пресен асфалт на "Тракия", пише „Труд"
1 километър прясно положен асфалт ще трябва да бъде премахнат от новоизграждащ се участък на магистрала "Тракия" от фирмата изпълнител - гръцката "Актор". Това съобщиха вчера премиерът Бойко Борисов и регионалният министър Лиляна Павлова.
Фирмата е положила асфалтовото покритие през уикенда. Внезапна проверка в неделя вечерта на пътната агенция обаче показала, че покритието е направено от некачествен материал и на "Актор" е наредено да го изгребе и преработи.
Проверката е направена с подвижна лаборатория, която бе демонстрирана вчера и на новоизграждащия се пътен възел "Яна" между софийското Околовръстно и магистрала "Хемус". Той трябва да е готов до есента на 2013 г., но вчера премиерът изтръгна обещание от собственика на изпълнителя "Трейс" Николай Михайлов строежът да е готов до май 2013 година.
Още от статията на „Труд"
„Държавните фирми започнаха зле годината", предупреждава „Сега"
За повечето държавни предприятия 2012 г. започва слабо и те отчитат спад на приходите, намаляващи печалби или растящи загуби. Това показват финансовите отчети за първото тримесечие.
Очакванията за влошаване на финансовото състояние на Националната електрическа компания вече са и документален факт. Резултатът й към 31 март т. г. е минус 16 026 000 лв., докато за същия период на 2011 г. компанията е била на плюс с над 30 млн. лева. Това обяснява и защо се оказа проблемно обслужването на заема, отпуснат от банков синдикат начело с френската БНП "Париба" за несъстоялия се проект АЕЦ "Белене". Падежът е в края на месеца. Както "Сега" писа, погасяването ще бъде разсрочено, след като Българският енергиен холдинг даде заем на НЕК, за да плати 55 млн. евро от дължимите общо 250 млн. евро. С парите ще се покрият задължения към белгийската Dexia и японската Mizuho, които поискаха незабавно погасяване на тяхната част от заетите средства.
"Кредитът от БЕХ е с лихва, тъй като в противен случай не би било пазарно", обясни министърът на икономиката Делян Добрев, но не уточни каква е лихвата. Въпросът тепърва се обсъждал в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която трябва да прецени дали лихвата е пазарна и окончателно да даде зелена светлина за процедурата.
Още от статията на „Сега"
„Отчитат обороти на 31-во число", предупреждава „Стандарт"
Схема за укриване на ДДС и данък печалба светна на компютрите на данъчните, след като касовите апарати на търговците вече повече от месец са вързани с Националната агенция за приходи. Оказва се, че стотици търговци от цялата страна отчитат обороти само в последните един-два дни от месеца.
През целия месец много от малките търговци не отчитат почти никакви продажби. А на 30-то и 31-во число, след като видят какви са разходите им за месеца, изчукват на касовия апарат 95% от оборота за месеца. По този начин те отчитат приходи, които надвишават минимално разходите им за месеца, въпреки че реалните им обороти може да се в пъти по-високи. Но при подаване на данъчните декларации отчитат минимална печалба и ДДС за внасяне в хазната.
С връзването на касовите апарати с НАП обаче данъчните вече виждат в реално време какви са оборотите и тази схема за укриване на приходи вече лесно се засича. Търговците, които отчитат продажби само в определени дни от месеца, ще бъдат набелязани от данъчните и проверени. Във всички териториални поделения на НАП вече са сформирани спецекипи, които следят в реално време какви обороти отчитат търговците от региона.
Още от статията на „Стандарт"
„4000 лева на вход за по-сигурен асансьор", информира „24 часа"
Поне 4000 лева ще трябва да задели един блок, за да поднови стария си асансьор. Това предвиждат промени в наредбата за безопасността, които ще бъдат предложени на министъра на икономиката Делян Добрев от Държавната агенция за метрология и технически надзор.
Работната група вече е приключила работата си, текстовете са готови. В нея участват и представители на бранша. Част от тях обаче не са съгласни с промените, искат одит на всички транспортни средства в държавата и програма за обновяването им.
Решението, което трябва да се вземе, е политическо, смята Юлиян Иванов, шеф на дирекцията за технически надзор.
Най-интересното и спорно предложение, което ще наложи вложение от 2500-3000 лв., е поставянето на врата на самата асансьорна кабина.
За това настоявали най-много асансьорните фирми. Държавната агенция за метрологичен и технически надзор го е записала, но като че не го подкрепя категорично. Иванов казва, че евродирективата позволява асансьорите да се движат и без врата на кабината. Такива подемници, на които пътниците виждат стената между етажите, са 60-70 хиляди. Предложението е врата на кабината да се постави на всички обществени асансьори до 2018 г., а на тези на блоковете - до 2023 г.
И докато това с вратата на самата кабина може и да се размине, то експертите са категорични, че трябва да бъдат преградени дълбоките асансьори,
които се ползват за пренасяне на мебели и ги има в повечето високи сгради. Големите кабини нямат ограничител на тежестта, който да го спре при претоварване, и затова трябвало да се вземат мерки срещу тази опасност. Техническият надзор е стреснат от тежката злополука, която се случи в "Майчин дом" тъкмо с такъв асансьор.
Още от статията на „24 часа"
„Удължават с година срока на заема за АЕЦ "Белене" от БНП "Париба", съобщава „Класа"
С една година ще бъде удължен срокът за заема от 250 млн. евро на Националната електрическа компания (НЕК) към БНП „Париба". Част от заема ще бъде платен с кредит от Българския енергиен холдинг /БЕХ/ към НЕК. Това каза вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, който присъства на четвъртия международен екологичен конгрес, организиран от „Овергаз". Министърът уточни, че сегашната вноска ще бъде между 50 и 70 млн. евро, като от енергийния холдинг ще бъдат използвани най-вероятно 50 млн. евро, защото и НЕК има свободни средства, за да се върне част от този кредит, а разплащането на останалата част ще бъде удължено с една година.
Падежът на заема изтича на 23 май 2012 г. Удължаването е договорено с банката, а решенията за сегашната вноска са били взети в края на миналата седмица на заседания на бордовете на БЕХ и НЕК.
Все още изчисляваме сумата, която дължи НЕК за руския атомен реактор, предназначен за АЕЦ „Белене". Сумата не е голяма, нямаме твърд срок, в който трябва да изплатим задължението, въпросът е, след като се финализира процесът и се изясни точно колко дължим на „Атомстройекспорт", средствата да бъдат платени в рамките на един нормален срок и това ще се случи, подчерта Добрев. По думите на Сергей Кириенко, шеф на "Росатом", от края на април страната ни дължи около 1 млрд. евро за реактора. Добрев не изключи вариант за продажба на оборудването, но отбеляза, че вече се работи за регистриране на проектна компания за седми блок на АЕЦ „Козлодуй".
Крайните потребители все още не потребяват по-евтин газ, след като руската страна намали цената за България с 11% от 1 април, защото се очаква решение на ДКЕВР, който е независимият регулатор у нас. По думите на министъра, след като бъдат подписани съответните споразумения с "Газпром", намалението ще бъде изчислено със задна дата. Той обаче не съобщи как ще стане това и как ще се отрази върху цените за крайните потребители на природен газ.
Още от статията на „Класа"
"200% скок на плодовете от клона до сергията", разкрива „Монитор"
Ябълките поскъпват 200% от дървото до сергията в големия град, а печалбата се прибира от прекупвачите, оплакаха се вчера производители на плодове. Заради обидно ниската цена, която им предлагат търговците на едро, земеделците отказват да продават стоката си, която сега залежава по хладилните помещения. Земеделският производител Борис Иванов от село Нова Черна, Силистренско, е решил твърдо да дари плодовете, които са му останали, на социални домове от региона, съобщи вчера БНТ.
В очакване на по-добра цена мнозина производители посрещат пролетта с пълни складове, а сред най-драстичните примери в това отношение са картофите. Производителите се оплакаха, че имат залежали над 100 000 тона.
Съществува опасност 90 на сто от тях да бъдат изхвърлени, защото на пазара вече има пресни, които са от внос. В очакване на черешобера мнозина земеделци тръпнат при мисълта каква ще бъде изкупната цена и как ще опазят вкусния плод от набезите на крадците. Първите червени български плодове вече се появиха на пазара по 6-8 лева, а активната кампания ще започне след около седмица.
Свитото производство на български домати и натискът от нерегламентирания внос са причина за високите цени на родния зарзават. У нас има драстично намаление на площите с плодове и зеленчуци, каза за „Монитор" Марияна Милтенова, организационен секретар на Съюза на градинарите в България. Все повече зеленчукопроизводители изостават традиционния си поминък и се насочват към зърнопроизводството, каза тя и даде пример с член на управителния съвет на организацията, който през 2011 г. е отглеждал 3000 дка зарзават, а сега е заложил едва 100 дка. Относителният дял на субсидията в зърното е 25-30 на сто, а за зеленчуците това е между 1 и 5%.
Още от статията на „Монитор"