"Ползването на отстъпка за авансово платен данък значително се усложнява" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Ползването на 5% отстъпка за авансово подадена данъчна декларация и платен подоходен данък през 2015 г. ще е мисия почти невъзможна заради редица нови изисквания, въведени набързо от депутатите. Правото на отстъпка отпада, ако в НАП има информация за други публични задължения като глоби от КАТ например. Освен това от тази година данъчното облекчение е ограничено и от начина на подаване на декларацията. Хората, подали декларации на хартиен носител, независимо от това колко рано са го направили, вече нямат право на облекчението. Така данъкоплатците, които искат да ползват отстъпката, ще са длъжни да си вадят електронен подпис или персонален идентификационен код и да ползват електронните услуги на НАП. Това стана ясно на ежегодната разяснителна пресконференция на НАП по повод предстоящата данъчна кампания.

Изискването данъкоплатците да нямат подлежащи на принудителни събирания публични вземания, подадени в НАП, се въвежда за пръв път, обясниха от данъчната администрация. Това означава, че всички данъкоплатци, които имат неплатени глоби към различни санкциониращи институции като КАТ например, няма да могат да получат отстъпката, дори да спазят останалите изисквания за ползването й. Възможно е обаче това да доведе до хаос.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Американската Sensata строи втори завод край Пловдив", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Новините за нов завод с над 1500 служители са изключителна рядкост в България, още по-малко когато става въпрос за високотехнологична инвестиция. През 2015 г. обаче ще заработи такъв - американската компания Sensata вече изгражда втори завод в страната, стана ясно от изявление на икономическия министър Божидар Лукарски и на кмета на община Марица Димитър Иванов в съобщение на Министерството на икономиката.
Първият етап от завода ще заработи през юни тази година и в него ще бъдат наети 1500 души, обясни кметът. Ако се изпълни в цялост, планът е за общо 3200 работни места. Компанията вече набира служители за производството си в Пловдив през различни канали като портала jobs.bg.

Предприятието ще произвежда сензори за автомобилната индустрия и ще се намира в пловдивската индустриална зона "Марица", която е част от обединението "Тракия икономическа зона". Другият завод на групата е в Ботевград, работи от 2002 г. и служителите му са над 1300. Ако изпълни плана си, Sensata ще има наети около 4500 души, с което ще стане стане вторият най-голям индустриален работодател в България след "Арсенал" - Казанлък.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Бизнесът против вдигането на осигуровките", пише в. „24 часа"
По 1,70 лв. на ден на работещ българин ще струва увеличението на пенсионната осигуровка с 0,5%. Тази сметка направи вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. Според него това ще е увеличението при заплата от 1000 лв.
За нормален месец с 22 дни това означава, че всеки ще внесе по 37,40 лв. допълнително в НОИ.
При сегашното разпределение на осигурителната тежест между работодател и работник в съотношение 60:40 работодателят ще плати 1 лв. дневно по-висока осигуровка, а работникът 70 ст., обясни Калфин във фейсбук профила си.
Вицепремиерът обаче пресметна увеличението само за една година.
Реално предложенията са осигуровките да растат с по 0,5% в следващите 10 години. Тази прогноза се основава на сметки на НОИ, че осигурителният институт няма да има нужда от бюджетна субсидия, ако пенсионните осигуровки бъдат увеличени с 8% спрямо сегашното си ниво от 17,8%. Това обаче означава при заплата от 1000 лв. месечната осигуровка да скочи от 178 лв. на 258 лв. При предложението на Калфин за ръст с 5% месечната вноска ще нарасне до 228 лв.
Увеличението на осигуровките е основният проблем пред разговорите за пенсионната реформа, които управляващите започват от днес.
Финансовият министър е категорично против вдигане на осигурителната тежест и предпочита да затегне работата на приходните агенции и събираемостта.
Заради това той е предвидил до 2017 г. да замрази осигуровките. Освен ГЕРБ и партията на Калфин АБВ не подкрепяла напълно предложението му за ръст на осигуровките.
За вдигане на вноската засега са само реформаторите.
Прочети още от в. „24 часа"

"Футболът - в платен канал" е заглавиe от в. "Труд"
Българският фен ще трябва вече да доплаща, за да гледа футбол с марка „А" група от пролетта. Пред финализиране е проектът за нов телевизионен канал Диема Спорт, по който да вървят всички мачове от родното първенство и най-впечатляващите дербита от Висшата лига.
След промяна в закона българските мачове вече не са в графата „обществено значение" и затова не се налага да бъдат излъчвани по обществена телевизия. Изключение прави единствено финалът за националната купа. От различните оператори признават, че имат информация за старт на нов канал, но не и за точния ден и месец. Нова също не дава никакви подробности и явно по стратегически причини официално не потвърждава новината.
Прочети още от в. "Труд"

"Новите лични карти с два чипа" четем на първа страница във в. "Монитор"
Новите лични карти ще са електронни и с два чипа. Единият ще е за е-подпис, а другият - за електронна идентификация. Това съобщи вчера Васил Величков - съветник по електронното управление на вицепремиера по коалиционната политика и административната реформа Румяна Бъч¬ва¬рова. "Издаването на електронните лични карти трябва да започне до края на годината", допълни Велич¬ков.
Какви да бъдат електронните лични карти, ще стане ясно през лятото. "Обсъж¬дането за вида им ще започне този петък на заседанието на Съвета по електронно управление към МС", уточни Величков. Електронният подпис обаче не давал достатъчно голяма сигурност. Затова ще има и електронна идентификация, която ще е в криптиран вид под формата на ключ. Тази идентификация може да се използва при гласуване например и да се запази тайната на вота. Възможно е да бъде вписана и информация за здравния статус на притежателите на документите. Според Величков е добре в тях да фигурира кръвната група на притежателите им, както и дали имат някакви алергии. "Информацията ще е от полза при спешни медицински случаи", аргументира се съветникът на Бъч¬варова. Той обаче смята, че не бива в електронната лична карта да се вкарва цялото здравно досие на собственика й, защото става дума за огромен обем информация - включително снимки от скенери и ехографи.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бъчварова поиска одит на администрацията", пише в. "Стандарт"
Администрацията да стане модерна и да бъде насочена към гражданите и бизнеса. За това настоя вицепремиерът по коалиционна политика и държавна администрация Румяна Бъчварова в понеделник. Според нея са необходими пълен одит на административните услуги и регистри, въвеждане на оценка на въздействието на законите и оптимизиране на администрацията.
Бъчварова припомни, че у нас действат 2312 административни услуги и над 900 регулаторни режими, но едва 13% са електронни. Свръхрегулацията и честите промени на законите са основна пречка за бизнеса, посочи вицепремиерът. И даде пример, че средно по 2,5 нормативни акта на ден търпят промени. Кодексът за социално осигуряване е променян 61 пъти.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Рискът от война стана основната заплаха на десетилетието", пише в. "Капитал Daily"
Рискът от международен конфликт ще е най-голямата заплаха пред страните и бизнеса през следващото десетилетие, като значително надвишава икономическите проблеми, гласи изследване на започващия в сряда Световен икономически форум, предаде Reuters. Годишната оценка на глобалните рискове ще бъде водеща за срещата на групата тази седмица в Давос. Оценката е базирана на отговори, получени преди няколко месеца, но това е първият път в историята на изследването, когато конфликтите по света изместват рисковете пред икономиката от челото на класацията.

В предишните девет изследвания се подчертават икономически заплахи като фискални кризи, колапс на цените на акции и разширяващото се разминаване на доходите в различните общества.

Този път близо 900 експерти, участвали в проучването, са посочили като основни заплахи действията на проруските сепаратисти в Украйна, възхода на екстремистката групировка "Ислямска държава" и други геополитически спорове. "Учудващо е, че геополитическите рискове са засегнати много по-силно, отколкото други рискове", заяви Маргарета Джениек- Хануз, водещ икономист на Световния икономически форум.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Високите сметки за ток идват в началото на февруари", пише в. "Сега"
Въпреки че някои от клиентите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про" се изненадаха от сметките за ток за декември, в края на януари се задават още по-високи фактури. Причината е, че студът около Нова година и потреблението на ток покрай него ще бъдат включени в януарските сметки. В същото време от октомври миналата година в сила са и нови цени на тока, които са с около 10% по-високи от тези спрямо предходната 2013 г.

От ЧЕЗ, което обслужва Западна България, вчера отчетоха, че средната стойност на фактурите в последния месец на миналата година е била 53 лв. при 46 лв. за почти същия период на 2013 г. В сметките за декември обаче е включена само консумацията до 19-о число, а периодът след това ще бъде отразен във фактурите, които ще дойдат в края на този месец или в началото на февруари.
Прочети още от в. "Сега"

"Синдикатите паразитират върху кризата в БДЖ" пише в. „Труд"
Строенето на пътища не е алтернатива на железния път
Oбявеното съкращение на губещи и неефективни линии на БДЖ бе променено след двудневни протести. Намаленият бюджет на "Пътнически превози" не позволява поддържането на губещи линии, но железницата има и своите социални функции. При сегашното й техническо състояние тя не би могла да постигне добри икономически резултати, но съкращенията могат да засегнат съществено начина на живот на цели населени места и големи групи от хора. Отговорът на правителството изглежда непоследователен - обявено беше спирането на линии, след което министърът пое ангажимент част от тях отново да бъдат пуснати в движение.
Каква е цената на подобна позиция?
Железопътният транспорт остана един от най-нереформираните сектори. Авантюрата на правителството "Сакскобургготски" ни снабди с влакове, предназначени за къси разстояния, които повече от десет години БДЖ не успява да изплати.
Прочети още от в. „Труд"

"Ще изгуби ли Америка петролната война?", четем във в. "Монитор"
Финансовият погром, който сполетява Русия, след като цената на петрола сорт Брент спадна с 50% през последните четири месеца, засенчи това, което евентуално очаква американската шистова индустрия през 2015 г., пише за Bloomberg View Леонид Бершидски, цитиран от investor.bg. Време е да є обърнем внимание, защото Саудитска Арабия и други големи производители на петрол от Близкия изток едва ли ще съкратят добива. Сега цените се насочват към нива, при които американските производители ще започнат да изключват мощностите.
Представители от водещите страни членки на ОПЕК от седмици казват, че няма да изпомпват по-малко нефт без значение колко надолу ще върви цената на петрола. Петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими каза, че дори 20 долара за барел няма да предизвикат промяна.
Първоначалните реакции в САЩ бяха уверени, че американските петролни производители са достатъчно устойчиви; те ще продължат да произвеждат дори и при много ниски продажни цени, защото пределният разход за изпомпването от съществуващите кладенци е още по-нисък, ОПЕК ще загуби, защото мрежата за социалната сигурност на членовете є зависи от цената на петрола и при всички случай ОПЕК ще е мъртва.
Този оптимизъм напомня за високомерната руска реакция в началото на спада на цената на петрола. През октомври руският президент Владимир Путин каза, че „никой от сериозните играчи" няма интерес от цена на петрола под 80 долара. Това самодоволство изведе Русия на ръба -вече и трите водещи кредитни агенции дават най-ниския инвестиционен рейтинг на страната, след като рублата продължава да се обезценява успоредно с петрола.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Левон Хампарцумян: БНБ не трябва да има славата на митниците", пише в. „24 часа"
Ситуацията е парадоксална до степен на ирационалност, но съм обнадежден
- Г-н Хампарцумян, предпазена ли е българската банкова система от нови кризи, подобни на тази с КТБ? Какво ни чака през 2015 г.?
- Банковата система у нас е в добро здраве и даже мога да кажа, че сме си научили уроците от 1997 г. Начинът, по който системата е диверсифицирана и работи, всъщност позволи здравата част от нея да помогне на болната част и на икономиката като цяло.
Да, имунните системи на държавата в случая КТБ отказаха. Причините и анализът за това са нещо, което предстои. Загубиха се значителни средства. Има достатъчно поражения, нанесени както върху репутацията на регулатора, така и като цяло върху имиджа на сектора. Но пък, от друга страна, нека да го приемем като нещо, което ще ни даде възможност в следващите месеци и години да подредим така системата, че да предотвратим повторението на подобен случай или случай с подобен мащаб в бъдеще. Мисля, че общественият консенсус по този въпрос е налице.
Прочети още от в. „24 часа"

"Скочат ли осигуровките, следва вълна от съкращения", пише в. "Стандарт"
Изпратихме до нашите членове запитване дали те подкрепят обмисляното увеличение на размера на осигурителните вноски за пенсия. Питаме ги още дали те не считат, че е по-добре държавата първо да започне регулярно и редовно да изплаща задълженията, които има за основни групи от населението като учащи, студенти, пенсионери, държавните служители и за военизираните категории. Не трябва ли държавата да започне да изплаща тези свои задължения и да ни информира за размера им, за да видим каква е дупката в бюджета на НОИ? Очевидно тази дупка не е толкова голяма, колкото изглежда. Защото държавата има ангажименти и ако добавим и тях, всъщност дупката може да се окаже много малка и дори да не съществува. Към днешна дата обаче нямаме такава информация. Знаем само какъв е общият трансфер на държавата към общественото осигуряване. Също така по отношение на некоректните работодатели - има такива, които осигуряват служителите си на минимални нива, но липсва достатъчно информация и за това. Едва когато имаме налична цялата тази информация, бихме могли да разговаряме за повишението на размера на осигурителните вноски за пенсия. Дотогава сме категорично против. Защото това, първо, ще повиши цената на труда и второ - очакваме доста сериозна вълна от съкращения. В една фирма фондът за работни заплати е горе-долу фиксиран, за да може крайният продукт да е с конкурентна цена. Ако тази цена се повиши вследствие на вдигането на осигурителните вноски, то съм убеден, че ще последва вълна от съкращения. А това определено не е най-доброто, което може да се направи в период на икономическа криза. Не съм убеден и че самите работници и служители ще дадат съгласието си това да се случи, защото ще се бръкне в техния джоб - ще намалее разполагаемият им доход.
Прочети още от в. "Стандарт"