Трите основни положителни съставки на БВП (крайно потребление, капиталообразуване и износ) растат по-бързо от БВП. Финансирането на техния прираст се осигурява от единствената негативна съставка - вноса. Икономическата логика подсказва, че подобно съотношение не може да бъде трайно, то създава напрежение и неравновесие в икономическите и потребителски структури, които в бъдеще ще трябва да бъдат променени. Траен двигател на икономическия прогрес могат да бъдат единствено вътрешните фактори на икономическо развитие.
Особено бързо расте капиталообразуването. Нормата на натрупване достигна изключително високи стойности (36.7% през 2007 г.!). Такова високо равнище на капиталообразуване не съответства на относително скромните темпове на прираст на БВП. Ситуацията напомня самоцелното натрупване през годините на т.нар. социалистически период у нас.
Относителното равнище на спестяване изостава далеч назад - то се задържа устойчиво на около 15% от БВП. Населението и икономическите агенти не проявяват особено желание за спестяване, но инвестиционната активност расте почти неудържимо. Тя е в синхрон с високите темпове на прираст на вноса, на кредитната активност на търговските банки, както и с притока на чуждестранни финансови ресурси по линия на преки инвестиции и на частен външен дълг.
Комбинацията на високо относително натрупване, от една страна, и скромни темпове на икономически растеж, от друга, говори за ниска ефективност на инвестициите. При доминиране на пазарните взаимоотношения и частна собственост върху средствата за производство тя е възможна тогава, когато инвестициите се насочват към непроизводителни дейности. Такава е например интензивното масово строителство, основно във вид на скъпоструващи и слабофункционални обекти много повече като форма на вложение и на очаквано доходоносно използване на финансови ресурси при съществуващите нагласи и условия, отколкото продиктувано от належащи социални и производствени нужди.
Достатъчно интригуващо, двигател на БВП по линия на отрасловите му съставки е добавката над БДС, условно наречена "Корективи" (Фигура 2), която се запълва от непреките данъци. Поддържането на високи косвени данъци за сметка на преките данъци е удобно за бюрократите от МФ, тъй като косвените данъци са по-лесно събираеми, но кривите от Фигура 2 показват, че освен всичко друго подобна практика изкривява отрасловата структура на БДС и БВП.
С изпреварващи темпове нарастват услугите, докато индустрията и селското стопанство изостават със значително по-въздържана динамика. От сектора на услугите се наблюдава особена активност и динамика във финансовото посредничество, търговията, ремонта на автомобили. Открояващ се подотрасъл при услугите с изключително силен растеж е финансовото посредничество (Фигура 4), което корелира с агресивната кредитна политика на търговските банки.
Впечатлява също и рязкото пропадане на БДС в селското стопанство за 2005-2007 г., особено чувствително през 2007 г. (почти 30%). То обаче не оказва значимо влияние върху темповете на прираст на цялото (БВП), тъй като относителният му принос е сравнително малък и продължава да намалява - през 1998 г. делът на БДС, произвеждана в селското и горско стопанство, формира 17% от БВП, докато десет години по-късно същият дял пада на пет процента. Подобна структурна характеристика е присъща на развитите страни, към които България гравитира.
Като неблагоприятни могат да се оценят промените във вътрешносекторната структура на индустрията (Фигура 3). Най-динамичният подотрасъл в индустриалния сектор е строителството, което логично се съгласува с повишаването на нормата на натрупване. Прирастът при другите подотраслови елементи на индустрията е по-скромен, а БДС при производството на електроенергия, газ и вода дори намалява. Последното може да се отчете и като определен позитив, доколкото корелира с по-ефективното използване на енергийните суровини.
Подобни съотношения обаче не се свързват с устойчив тип структурно равновесие (доминирането на темповете на прираст на строителството не могат да продължават прекалено дълго), което подсказва за вероятен обрат във вътрешносекторната структурната динамика на индустрията в близка перспектива.
България съумя да преодолее инвестиционната си плахост след катаклизмите от средата на 90-те години на ХХ в., но сега на дневен ред са въпросите за това къде се инвестира, защо там се инвестира и как се инвестира. Проследяването на кривите от фигурите не дава основания за спокойствие. Замразяват се ресурси в непроизводителни дейности в търсене на сигурност и бягство от финансово икономически отношения в силно корупционна обкръжаваща среда. Екстраполацията на наложилия се модел на поведение и развитие задълбочава икономическите неравновесия до поредното трусово осъзнаване. Неговото преодоляване предполага провеждането на ангажирани управленски въздействия най-вече за подобряване на функционирането и на качеството на институциите.
hellwitch
на 28.05.2008 в 09:57:54 #11Заплати, Офис сгради, служебни автомобили, комп. техника за да работят - ето така западните фирми плащат за софтуера. Та това което казвам, че от едната страна на сметката тези горе пари се харчат тук и надуват вноса, а от друга не се отбелязва това че продукт направен в БГ (без значение чия собственост) отива на вън без това да се отрази по сумата за износ. От там следва огромна грешка в статистиката която ни дават => анализи на данни с голяма грешка нямат никаква стойност!!! Иначе си прав че собствеността на продукта е чужда. Например Идеал Стандарт са собственост на американци => и продуктите им са собственост на американци, но продукцията, която изнасят отива в сумата за износ, а "изнесения" софтуер не. И тук не става дума за някакви дребни суми, а за минимум няколко милярда - което ще е сериозен процен от търговската ни сметка => настоящата търговска сметка не струва повече от приходно-разходен отчен направен от бояджия!!!
hellwitch
на 27.05.2008 в 10:43:32 #10Въпреки, че този проф. има доста изкривени и противоположни статии тази е като цяло в правилната посока. Структурата на икономиката ни не е добра. Друг въпроса че статистиката ни не "хваща" много от случващото се в страната. Да строителството няма все да се развива с сегащните темпове(+25% на година), но и няма да се срине - просто ще влезе в един по нормален етап на развитие при които нарастването ще е с едноцифрени стойности. Ще започне диференциация на недвижимостите като доброто строителство ще продължи да е с нарастваща цена докато панелките и други мизерно построени сгради ще им пада цената или ще си остане каквато е. Това което не "хваща" статистиката е един огромен производствен сектор: Високите технологии. А имено - в БГ повечето фирми работят и пишат софтуер за чужди фирми и докато инвестициите на чуждите фирми са в предложените цифри, то продукта, който произвежда и изнася може би един от най-силните отрасли в БГ просто го няма в цифрата износ!!! Та като добавим и сериозния процент сива икономика - 30-40% следва, че всякви расъждение върху тези цифри са безмислени!!!!
Kihano6
на 27.05.2008 в 00:25:30 #9Този път ще се солидаризирам с автора, че България развива не икономика а МОЛномика. От всичко най тъжно е загиването на селското стопанство. Е, от статията не става ясно, дали можем да се изхранваме без внос на храни но усешането ми е че няма да можем. При световна криза това ни прави изключително уязвими. Нарастването на дела на финансовите услуги е доста смущаващо. Това означава, че на практика не се прави нищо. Въобще не се сравнявайте с развитите държави. София прилича ли ви на Лондон? Развитите държави имат инвестиции по целия свят, т.е. изнесли са си производствата там. Затова могат да си играят на "финансови и други услуги". Къде са нашите инвестиции? МОЛове и офиси.
Bulgarian
на 27.05.2008 в 00:15:51 #8Извода от статията е ясен - когато подема в сектора на строителството свърши, а това един хубав ден ща стане, много булгаристанци ще се хванат за палците. За държавно управление се избира компетентно правителство, но булгаристанците предпочетаха мадридски мошеници и червени разбойници. Чудя се дали структурата на БВП в Румъния е същата или подобна...
SimoX
на 26.05.2008 в 22:46:41 #7А в БГ икономисти дал Бог както и ритнитопковци.............оуч!
SimoX
на 26.05.2008 в 22:44:33 #61.Шуменеца,незнам дали си имаш идея колко си прав!!!!!! 2.Искам да попитам този така "компетентен" каиш колко кинти е изкарал от "компетентните" си прогнози и анализи?! 3.Същия смешник дали е наясно че колкото е по-развита една икономика толкова делът на услугите в нея е по-голям??!!.....Май НЕ!
Шуменец
на 26.05.2008 в 20:18:10 #5Като студент ми е правило впечатление, че доцентите и професорите които наистина са специалисти в областта си, винаги са били хора със самочувствие и винаги са се мъчили да обясняват нещата по простому, на максимално достъпен език. У тях не е имало и грам притеснение, че ползването на нормален език може по някакъв начин да накърни престижа им и да накара някой да си мисли, че не разбират. От другата страна винаги са били подобни ''професори'', които във всеки един момент са готови да излеят лавина от специализирани думи, готови изрази и максимално усложнени определения върху някаква масова аудитория с което само ясно показват зубраческата си същност и комплекса си, че разбират от определяния, термини и фразиология, но нищо повече...
тъпото
на 26.05.2008 в 19:18:41 #4sandiu, Мерси за обобщението :-)
sandiu
на 26.05.2008 в 18:39:53 #3Тоя Гарбед каза следното: 1.В България се строят предимно молове и сгради от които се изнасят пари извън страната ,а не влизат пари в страната. 2.Слеско стопанство вече нема. 3.Промишленост също нема. 4.Има корупция. Е те това каза Гарабед.Браво.Много малко хора в България го знаят.
barovec
на 26.05.2008 в 17:58:32 #2Статия с 50 процента статистика и 50 процента ала бала разсьждения, ясни само на професора
Неделчо Съботинов
на 26.05.2008 в 17:41:06 #1Българинът има официално 2 лв. а потреблението му е за 5 лв. Чуди и се мае европееца какви сме такива...