Елизабет Дан, психолог в университета на Британска Колумбия, обяснява че са открити научните основи на мъдростта „да даваш е по-добре, отколкото да получаваш".
Учените са провели три експеримента с цел да измерят колко щастливи са хората след като са похарчили пари за себе си или за про-сиоциални цели като например да купят на някого храна или да похарчат пари с благотворителна цел.
„Открихме, че хората, които заявиха, че харчат повече пари за другите, са и по-щастливи", казва Дан, водещият автор на статията в съавторство с двама студенти от Харвард.
Според Дан, предишни изследвания също са установявали корелация между щастие и благотворителност, но тяхното ново изследване настоява, че про-социалното дарение е действителната причина на щастието.
„Доказахме тази идея, която се въртеше във въздуха от известно време", казала е психологът за AFP.
Първият експеримент просто проучва изказванията на 630 американци относно това как те се чувстват в скала от едно до пет - след като или са похарчили пари за себе си, или са ги давали на другите. Тези, които са ги дали, са посочили, че са по-щастливи.
Вторият експеримент измерва промяната в щастието на работници в компании, след като те са изхарчили годишния си бонус от печалбата в размер между 3000 и 8000 долара.
Тези, които са изхарчили по-голяма част от бонусите си за про-социални цели са били по-щастливи, твърди Дан. В интервала да не изхарчиш никаква част от бонуса си за про-социални цели до даване на една трета на другите, се забелязва 20% увеличение на щастието.
Това, което касае щастието, е не толкова размерът на бонуса, а това как той е изхарчен: „посланието не е хората да търсят високоплатена работа, за да печелят колкото се може повече и след това да го харчат за другите".
Третият експеримент е по-забавен. На студенти от Ванкувър са им дадени 5 долара или 20 долара и им е заръчано да изхарчат парите в същия ден. На половината е наредено да изхарчат парите за себе си, другата половина трябвало да ги даде за другите. В края на деня студентите, които са изхарчили парите за другите, докладвали, че са по-щастливи.
„Огромният брой изследвания в това поле проучваха взаимовръзката между това колко пари хората изкарват и колко щастливи са те", пояснява Дан. „За разлика от това, ние погледнахме как хората използват това, което имат".
Следващата цел на Дан е да проучи дали посвещаването на време за доброволни каузи има същия ефект като харченето на пари.
nevena
на 22.03.2008 в 07:26:22 #4Читателите са свикнали с подобни "психологически изследвания" и охотно ги четат (дори жълтите списания изобилстват с подобни). Money.bg използва тази нагласа, като превежда материали с подобна форма, които, според мен, водят в друга посока - към разширяване на мирогледа. Те само по форма се вместват в доминиращата медийна парадигма. "Парите могат да купят щастие, ако са похарчени за другите" - а как иначе да се говори за тези неща на хора, които са обсебен от мисълта за парите![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_question.gif?_=1446728989)
Kihano6
на 21.03.2008 в 22:27:42 #3А, между другото ами то точно това казва заглавието "Парите могат да купят щастие, ако са похарчени за другите", т.е. "Ще трупам пари колкото мога, пък ако се окажа нещастен ще правя дарения. Сиреч, ще си купя щастие. " Не знам откъде мъни.бг си набира материали, но този изследвания от този тип за които ни се съобщава тенденциозно се вместват в доминиращата медийна парадигма - парите и печалбата над всичко. Това вече съм го коментирал http://money.ibox.bg/news/id_646757175. Това е начина по който се деморализира и деградира едно общество. Не че обвинявам мъни.бг, те просто преписват (превеждат) без да мислят. А и кой може да ги обвини? "Всички правят така" нали? Ех свобода свобода ...
Kihano6
на 21.03.2008 в 22:12:03 #2„Открихме, че хората, които заявиха, че харчат повече пари за другите, са и по-щастливи", казва Дан... А може би е обратното, по-щастливите по-често даряват? Вече писах в този сайт, че хората постъпват зле защото са нещастни (бих добавил и "или глупави"), което по същество е същото, което и тези психолози са "установили", само че с разменени причина и следствие. Изследването противоречи на доминиращата догма на егоизма, но все пак щади западното общество въпреки че „посланието не е хората да търсят високоплатена работа, за да печелят колкото се може повече и след това да го харчат за другите". Има и друга логика, "Ще трупам пари колкото мога, пък ако се окажа нещастен ще правя дарения. Сиреч, ще си купя щастие. Пак ще цитирам Спиноза, който е казал, че алчността и амбицията са признаци на патология. На ония които даряват или дават свое за обществена полза им липсва тази патология, затова са по-щастливи. Защо трябва да се губи време-пари-енергия за доказване на Библейски истини? Защото неправилната употреба на образованието води до стесняване на мирогледа. А някои дисциплини (икономика, политология и понякога история и психология) преднамерено водят до ограничаване на мирогледа.
nevena
на 21.03.2008 в 19:38:13 #1Това, разбира се, е така. Но защо трябва да се губи време-пари-енергия за доказване на Библейски истини?