Според експерти от Националната метеорологична агенция, тази година ураганният сезон започна традиционно на 1 юни, като се очаква да е с по-висока от нормалната активност. По южните брегове на САЩ до месец ноември съществуват условия за образуване на разрушителни урагани. Все пак анализаторите коментират, че тази година едва ли ще станем свидетели на последиците от ураганите Рита и Катрина, които удариха Мексиканския залив през 2005 г.
Миналата година, трябва да припомним, че метеоролозите също предупреждаваха за силен ураганен сезон, което не се материализира. Именно обаче опасенията, че може да има прекъсване на петролните доставки заради ураганите, ще поддържат цената на суровината висока това лято.
За момента обаче, докато цената на петрола е на 10-месечен връх, ралито на пазара няма почти нищо общо с ураганния сезон, който на практика още не е започнал. Вчера лондонският брент петрол отбеляза 10-месечен рекорд на $73.10 за барел, като пазарните участници са на мнение, че ураганния сезон няма нищо общо с това. Всички обаче остават нащрек, тъй като всичко може да се промени буквално за часове.
Рекордът от миналото лято е $78.40 за барел се стопи с 30% за няколко месеца заради комбинация от два основни фактора: по-ниското търсене на горива и липсата на разрушителни урагани. След изключително тежката 2005 г., метеоролозите предричаха много активен ураганен сезон през 2006 г., но Ел Ниньо успя да спре всички тропически бури преди да се превърнат в урагани.
Ураганният сезон се очаква да достигне пика си на 10 септември тази година. Все още остават малко над два месеца до тогава и пазарите в никакъв случай не богат да бъдат спокойни, че петролните платформи в Мексиканския залив ще бъдат пощадени както миналото лято. За да има ефект един ураган на петролния пазар, неговата сила трябва да бъде съсредоточена именно по южното крайбрежие на Щатите, където са най-гъсто разположени петролните инсталации.