"Пенсии 2014: Малки увеличения, платени от бизнеса", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Траен недостиг на пари, малки увеличения на пенсии и други социални плащания, отложени реформи. Това се чете в проекта на бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за догодина. Миниатюрните увеличения ще се платят през данъците на работещите фирми и граждани и чрез вдигането на минималния и максималния осигурителен праг.
Дефицитът на държавното обществено осигуряване за 2014 г. ще е рекордно висок, като почти докосва 2 млрд. лв. Той ще е около 77 млн. лв. над планирания за тази година, като голямата му част идва от фонд "Пенсии". Всяка година държавата превежда субсидии от бюджета, за да покрие дупката във фонд "Пенсии". Така над половината от него вече от много време се финансира не от осигуровки, а от данъци.
За пенсии през 2014 г. ще отидат общо 8.1 млрд. лв. от бюджета, или 9.9% от брутния вътрешен продукт на страната, който е заложен на 81.58 млрд. лв. Това е увеличение на разходите с 4.7% спрямо сумата, която реално се очаква да бъде изхарчена през тази година (виж. инфографиката).
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Пенсионните фондове печелят повече от такси, отколкото от инвестиции" е водещo заглавиe на в. "Сега"
За над 11 г. съществуване пенсионните фондове, на които се разчита да осигурят по-високите пенсии на родените след 1959 г., са събрали повече пари от такси и удръжки, отколкото са спечелили от инвестициите на осигуровките на българите. Това става ясно от отчетите им в Комисията за финансов надзор (КФН) през годините.
Над 4.6 млрд. лв. брутни постъпления от вноски са се натрупали към края на юни тази година в универсалните пенсионни фондове за 11 г. и 3 месеца. В същото време нетните им активи са нараснали до 4.9 млрд. лв., т.е. увеличили са се с малко над 300 млн. лв., показват данните на КФН. Докато таксите и удръжките, които фондовете събират от осигуровките, за да управляват добре парите за втора пенсия, са над 410 млн. лв. Само за 2012 г. доходите на фондовете от такси са над 73 млн. лв., а за първото полугодие на тази година вече са минали 40 млн. лв. Сумите растат с всяка година, тъй като все повече хората, задължени да се осигуряват за втора пенсия, излизат на пазара на труда, т.е. трупат се повече активи, от които се прибират такси.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Двойно по-скъпа „Гражданска" за джигитите" четем на първа страница във в. "Монитор"
Двойно по-скъпа „Гражданска отговорност" плащат шофьорите, които са предизвикали произшествие на пътя. 7 от общо 17 застрахователни компании, които работят на пазара у нас, вече определят цената на застраховката според това дали водачът е причинил инцидент или не, става ясно от сайта на Комисията за финансов надзор.
От 5% до 150% може да бъде оскъпяването на „Гражданската отговорност" в зависимост от поведението на шофьора. Една от водещите застрахователни компании у нас повишава цената на полицата с 5 на сто, ако водачът е причинил едно пътнотранспортно произшествие през предходната година. В случай че предизвиканите инциденти са два, полицата поскъпва с 50 на сто. Оскъпяването достига дори 100% при три ПТП-та през предходната година. Ако произшествията са повече, увеличението е със 150%.
Няколко застрахователи завишават цената на „Гражданската отговорност" с между 25 и 30 на сто, ако водачът е предизвикал инцидент на пътя през последните три години. При други оскъпяването се базира само на причинените катастрофи през последната година и е около 10%.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Лихвите по кредити паднаха под нивата отпреди кризата, никой не тегли", пише в. „24 часа"
Двойно по-високи са лихвите по кредити у нас в сравнение с тези по депозитите. Това показват изчисленията по статистиката на БНБ. Според последните данни от август 2013 г. средната лихва по всички видове кредити, които са отпуснали банките, е 7,26%. По депозитите лихвата е средно 3,07 на сто. Това прави разлика от 4,19%.
От статистиката за приходите на банките от лихви по кредити става ясно, че те са получили общо 2,84 млрд. лв. за първите 8 месеца. Разходите им по депозитите, платени на клиентите под формата на лихви, са 1,36 млрд. лв. Разликата е 1,48 млрд. лв. Само от гражданите банките са прибрали 1,12 млрд. лв. от лихви по потребителски и жилищни кредити, а от фирмите - 1,6 млрд. лв. А са платили по депозити съответно 0,92 и 0,3 млрд. лв.Банкерите обаче са категорични, че разликата не отива като печалба за банките, а се покриват редица разходи.
Прочети още от в. „24 часа"
"Инвестицията за втора пенсия е по-изгодна от влога" е заглавиe от в. "Труд"
Средната годишна доходност на универсалните фондове за втора пенсия е 5,75% в последните две години. Това показва статистиката на Комисията за финансов надзор (КФН) за периода 30 септември 2011 г. - 30 септември 2013 г. В тези фондове задължително се осигуряват всички работещи, родени след 1959 г. В момента техният брой е над 3,3 млн. души.
Числата показват, че доходността на фондовете значително надхвърля инфлацията. По данни на НСИ от септември 2011 г. до септември 2013 г. цените на стоките и услугите са се увеличавали средно с по 1,6% на година. В момента спестяването в частни пенсионни фондове е по-изгодно и от заделянето на пари в банков депозит. По информация на сайта на БНБ към август средната лихва за влогове със срочност до 1 година е 3,84%.
Прочети още от в. "Труд"
"Правят строителна полиция", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Строителна полиция да следи за нарушения при вдигането на сгради. Новият орган може да бъде създаден с промяна на устройствения правилник на Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК). Това съобщи новият началник на ведомството арх. Николай Христов в интервю за "Стандарт". "В момента ДНСК може да проверява сгради само по сигнал или ако е открила непълни документи.
Промяната ще позволи на инспекторите да се самосезират", обясни арх. Христов. Той уточни, че подобен орган работи успешно в Германия. Поправки в Закона за устройство на територията ще предотвратят изграждането на сгради извън правилата и ще улеснят процедурите. Солени глоби вместо бутане на постройки, които са вдигнати без книжа, но биха покрили изискванията на закона, предлага още Христов.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Проф. Стив Ханке: Политическата класа в България е почти криминална", пише в. "Капитал Daily"
Политическата класа в България е не само нефункционираща, но почти криминална. Става въпрос за корупция - София е една от водещите столици на корупцията в света и това го пише в цялата международна преса.
Гледам лондонското списание "Икономист" от 21 септември и какво да видя - цяла статия за аферата с този Пеевски... Четири дни по-късно в Париж взех броя на списание "Експрес", където пишеше за аферата на Иван Данов. Погледнах сайта на правителството преди няколко дни и видях, че този човек все още е министър - той, който е измамил френското правителство, а "Експрес" публикува документи за това. Какво мога да кажа? Това е почти смайващо.
После излезе нашият "Ню Йорк таймс" с голяма статия, че България е най-замърсената държава в ЕС. И питате за инвестиции! Гледах едно телевизионно предаване в Холандия миналата седмица как се прахосват парите от еврофондовете и за пример бяха дадении инфраструктурни проекти в България, в които се наливат излишни пари - за строежи на мостове, които не водят доникъде, за стадиони, които не работят, и т.н.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Икономика на злия език", пише в. "Сега"
Националното радио поднесе в събота един от най-ценните икономически коментари в последните 20 години: Известният проф. Стив Ханке получи ефир дълго и широко да каже какво мисли за живота в САЩ, Европа и България. Всеки, загрижен за българската икономика и политика, трябва да го прослуша внимателно. В пълноводната реч на Ханке няма нищо ново, нито един смислен съвет. Нищо добро за България, откровен зъл език. През живота си Ханке не е измислил нищо. За да съм честен, той е съвсем посредствен икономист, симпатичен самохвалко с претенции да е "баща" на валутния борд в България. За бащинството е вярно само, че бе първият, който още от 1990 г. предлагаше да въведем валутен борд в България. Впрочем предлагаше същото и за всички останали страни, които тогава започваха трансформация с цел пазарна икономика. Всеки юнак е имал неведнъж сърцати идеи за някои дами, после друг е ставал баща на децата им. Единствен с доказуемо бащинство на нашия валутен борд е колегата Красимир Ангарски - мнозина го предлагаха, той го направи. Не ме разбирайте грешно, не искам да обидя Стив Ханке, познавам го от 1991 г. и много високо го ценя.
Прочети още от в. "Сега"
"Най-изгодният 8 декември започва от 21 лева", четем във в. "Монитор"
Най-изгодната оферта за посрещане на осмодекемврийския празник започва от 21 лв. на човек на вечер в апартхотел или самостоятелна къща за гости на село или в планината, установи проверка на „Монитор". Цените само за настаняване са с около 30 на сто по-високи от миналата година, но поскъпването се отнася само за най-ниския ценови сегмент. От първите дни на октомври тече трескаво резервиране първо на самостоятелни вили и къщи, където младежите могат да донесат хранителни продукти, да пушат на закрито и да вдигат много шум, без да пречат на никого. Цяла къща за около 20 души струва между 420 и 600 лв. за денонощие, като може да се наеме най-малко за две нощувки.
Тъй като 8 декември се пада в неделя обаче, повечето туроператори излизат с оферти за три нощувки, ако празниците започнат от петък вечер (6 декември), и гостите започнат да напускат хотелите на 9 декември, понеделник.
Апартхотелите поради липса на достатъчно гости са свили цените си до тези на вилите, като в един апартамент се събират между 4 и 8 човека. Там също е възможно купонджиите да си носят храна и напитки и цената е около 88-120 лв. за четирима до по-изгодните 180 лв. за осем приятели в едно жилище.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Отпускането на бързи заеми се затяга драстично до края на годината", пише в. „24 часа"
Вследствие на стотиците сигнали, получени от ощетени кредитополучатели, правителството, заедно с депутати от БСП и ДПС, подготвят промените. След няколко години саморегулация държавата вече е решена да въведе много по-строги правила за фирмите за бързи кредити. Те ще дават кредитите по същите правила, както банките, независимо че твърдят, че дават много по-малки суми.
Фирмите няма да се лицензират както банките, но това, което искат политиците, е никоя от 260-те регистрирани от БНБ фирми за бързи заеми да не злоупотребява с положението на по-бедните и уязвими хора, които са прибегнали до бързия заем, тъй като не са могли да получат кредит от банка.
Данни на БНБ сочат, че т.нар. небанкови кредитни дружества вече са раздали бързи заеми за около 1,3 млрд. лева, като се предполага, че такива имат минимум 100 000 българи, десетки от които имат сериозни проблеми с такива фирми.
Пример за това е 36-годишна жена, страхуваща се от фирма за бързи кредити. Преди четири години жената изтеглила 760 лева срещу подпис на бланка-заявление за бърз кредит, но без да получи екземпляр от документа, който по закон се оказва и официален типов договор. Следващите три години всеки месец жената плаща коректно по 70 лева и така връща 3500.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Данъчни разсрочват дългове до 300 бона", пише в. "Стандарт"
Бизнесът ще получава много по-бързо и по-лесно разрешение да плаща данъците си на вноски. Публичните изпълнители към Националната агенция за приходи ще може да разсрочват и отсрочват задължения към хазната до 300 хил. лв. Като ще може да дават разрешение на бизнеса да плаща тези борчове за срок от две години. Това гласят промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс, които бяха приети на последното заседание на Министерски съвет. В момента суми до 300 000 лв. може да се разсрочват само от изпълнителния директор на НАП. С промяната това ще правят редови служител на приходната агенция. Това значително ще ускори процедурата и ще даде реална възможност на фирмите да разсрочват и отсрочват данъците си. Промяната се прави, за да се даде възможност на компаниите с временни финансови затруднения да изплащат текущите си задължения и да покриват старите си дългове. С молбата за разсрочване фирмите ще посочват и какви месечни вноски имат възможност да правят, за да изплащат задълженията си. Сега процедурата е толкова тежка, че този механизъм реално е неизползваем.
Суми на стойност от 300 000 до 3 млн. лв. ще могат да се разсрочват от териториалните директори на НАП за срок до 3 години, гласят още промените.
Прочети още от в. "Стандарт"