„Пенсионен популизъм" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Изборите идват след повече от година, но обещанията започнаха да валят още тази пролет. Възможни са едно или дори две увеличения на пенсиите през 2013 г., стана ясно от изказвания на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков преди празниците. Той потвърди и че минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст пък ще бъде увеличена от 1 юни 2012 г., като повишението ще е от 136 лв. на 145 лв. и ще засегне около 736 хил. пенсионери.

Едно твърдо обещание

След последното заседание на Министерския съвет вицепремиерът обяви, че при изготвянето на бюджета за 2013 г. в него отново ще бъде заложено отмененото в края на 2011 г. швейцарско правило. Така от следващата година увеличаването на пенсиите пак ще бъде обвързано с ръста на инфлацията (50%) и с ръста на производителността на труда (50%). "Предишното швейцарско правило имаше главно тежест върху конкурентоспособността и по-малко при производителността, с други думи - по-малко върху инфлацията. Сега двете са уравновесени", обясни Дянков.

Пред сутрешния блок на БНТ "Денят започва" в четвъртък финансовият министър посочи още, че индексирането ще се случи "може би май или юни". "За последните 2-3 години заради кризата този индекс не работеше, но от следващата 2013 г., някъде в края на пролетта, автоматично всички пенсии ще се вдигнат", коментира Дянков.

И второ потенциално вдигане

По думите на вицепремиера обаче правителството обмисля и евентуално извънредно повишаване на всички пенсии през пролетта на следващата година преди индексирането. Условието това да се случи е ръстът на икономиката през 2012 г. да е по-висок от прогнозирания от кабинета около процент. "В смисъл, ако имаме ръст на икономиката, примерно 2 процента за тази година, което към края на годината се надяваме да се появи по-висок ръст, тогава за следващата година ще имаме и допълнителна възможност за увеличение на пенсиите", коментира Дянков.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Страсбург постави България под "засилено наблюдение", разкрива от първата си страница „Сега"
България се класира на трето място сред 47 държави от Съвета на Европа (СЕ) по "засилено наблюдение" за неизпълнение на решенията на Европейския съд за правата на човека. На нея се падат 9% от казусите, докладвани като заслужаващи специално внимание от Комитета на министрите, който е изпълнителният орган на СЕ. Преди нашата държава се нареждат само Турция (13%) и Русия (12%), а в позорната десетка след нея са Украйна (8%), Италия, Молдова и Полша (по 7%), Румъния (5%) и Албания и Гърция (по 4%). На всички останали 37 държави в СЕ се падат 24% от делата под "засилено наблюдение".

Класацията е направена в доклад на Комитета на министрите, който обобщава резултатите от приложената за първи път през 2011 г. нова процедура за наблюдение на спазването на решенията на съда в Страсбург. Тя раздели казусите на три категории: под "засилено наблюдение", под "стандартно наблюдение" и "изолирани". В засиленото наблюдение попадат всички пилотни решения на съда, които показват по кои нарушения отделните държави са се превърнали в рецидивисти и са изчерпали търпението на съда. През 2011 г. Страсбург е издал само 5 пилотни решения, от които две се падат на България ("Димитров и Хамънов" за бавно правосъдие по наказателни дела и "Фингер" - за мудност по гражданско дело).

В момента пред Комитета на министрите има 106 такива български дела, за които съдът вече се е произнесъл, но решенията му още не са изпълнени. Отделно има 26 дела за прекомерно използване на оръжие при арестите, 18 дела са за лоши условия в затворите, 10 дела са за липса на правна защита при експулсиране на чужденци и 4 дела са за недостатъчни гаранции за гражданските права при използване на специални разузнавателни средства. На засилено наблюдение подлежи изпълнението и на присъди, които изискват законови и структурни промени в съдебната система, както и индивидуалните казуси, които не търпят отлагане.

От няколко години България редовно е в първата десетка на държавите по брой осъждания за нарушени основни човешки права съгласно статистиката на съда. Сега обаче за първи път е огласена статистика и от Комитета на министрите, която показва, че държавата ни заема и водещо място по неизпълнение или бавно изпълнение на присъдите. Най-често става дума за забавени плащания на присъдени обезщетения.
Миналата година е имало 81 казуса, по които въобще не е било извършено дължимото плащане, 19 плащания са били закъснели, а 58 са били навременни.

По брой на протаканията държавата е на 6-о място в европейската класация, изпреварена от Турция, Полша, Русия, Украйна и Италия. Именно забавянето на плащанията обяснява защо през 2011 г. държавата е дала по-малко обезщетения (731 302 евро), отколкото през 2010 г. (1 032 581 евро), въпреки че броят на делата, чието изпълнение се контролира от Комитета на министрите, е нараснал от 302 на 344. В тези бройки са се увеличили и т.нар. "водещи дела" с голяма значимост - от 98 през 2010 г. на 116 през 2011 г.
Още от статията на „Сега"

„Невинна жертва разпалва нова Катуница", е водещото заглавие на „Труд"
Скандал за честта на две 13-годишни момичета едва не превърна пловдивското село Правище в нова Катуница.

Навръх Разпети петък българи и роми се биха пред входа на старото училище, а в кървавата схватка загина 45-годишният Илия Попов от Пловдив, който отишъл да помирява враждуващите групи. Той попаднал в масовия бой случайно. Илия дошъл със семейството си в Правище на гости на родителите си. Майка му и баща му живеят близо до школото, станало арена на кървавата драма.

Във фаталния Разпети петък, 13 април, мъжът чул викове и закани от сградата, където живеели двайсетина сезонни работници от карловското село Розино. Затова с брат си Тодор (41 г.) отишли да проверят какво става. Двамата опитали да помирят двата враждуващи лагера, но били нападнати.

Удар с брадва за помирителя

Илия е ударен смъртоносно с брадва по главата и прободен с нож в гърдите. Брат му е с травми от побой и лежи в болницата без опасност за живота. Леко е пострадал 20-годишният Иван, син на загиналия. Младежът се порязал на парче стъкло от потрошените прозорци на училището.

На Великден беше погребението на Илия. В селото са настръхнали, искат убиецът да бъде изправен на съд, иначе обещават нова Катуница. "Дано има справедливост", плаче вдовицата Петранка. "Това е поредният пример за неоправдана агресия", коментира ситуацията в селото шефът на областната дирекция на МВР в Пловдив старши комисар Тодор Чонов.

За 72 часа в ареста са задържани 12 роми, участвали в побоя. Все още се изяснява кой от тях е нанесъл фаталния удар на Илия, както и кой е ранил брат му Тодор, удряйки го с тръба по главата. Двайсетината младежи от селото, участвали в мелето, също са викани на разпит, за да се изясни кой е провокирал скандала.
Още от статията на „Труд"

„Хвърляш фас, копаеш градинка", четем от първата страница на „Стандарт"
Който цапа - ще чисти. Този принцип иска да прокара със закон екоминистърът Нона Караджова. Сега, ако си метнъеш кошчето от балкона, те грозят глоба и обществено порицание. Наказаните обаче са малцина. Затова от Министерството на околната среда и водите предлагат - който хвърли фас в градинката, за назидание да я прекопае.

С общественополезен труд ще се санкционират и други по-дребни нарушения.
В това число и вдигането на шум, обясни Нона Караджова в интервю за "Стандарт". Така след промените в закона скандалджиите и купонджиите, които подлудяват блока, ще се превъзпитават с метла и лопата на улицата.

Подобно на джигитите, за които КАТ преди време имаше идея да прати като санитари в болниците.
Още от интервюто на Нона Караджова за „Стандарт"

„Идеалната краставица - 25 см", съобщава от първата си страница „Монитор"
Оранжерийните краставици трябва да са дълги поне 25 см, а допустимото изкривяване не може да бъде повече от 4 см. Това са малка част от изискванията на продуктовата спецификация за този зеленчук, за чието изпълнение ще следят инспекторите от хранителната агенция. За да се подобри качеството на предлаганите у нас плодове и зеленчуци, земеделският министър е издал заповед, с която утвърждава изисквания, на които трябва да отговарят доматите, краставиците, пиперът, ябълките, черешите, прасковите и кайсиите.

Само производителите, които изпълняват определените за качество норми, ще могат да получат част от 15-те милиона лева, които държавата е предвидила за подпомагане на бранша, каза за „Монитор" изпълнителният директор на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция Пламен Димитров. Зеленчукарите и овощарите ще получават сертификати за качество, но едва в края на годината ще бъде ясен принципът, по който ще се разпределят субсидиите, каза още Димитров.

Изискванията вероятно ще затруднят някои производители, но те са общовалидни за целия Европейски съюз, уточни специалистът.
За всички посочени плодове и зеленчуци е задължително да бъдат цели, здрави и без страничен мирис и вкус. Краставиците от парниците трябва да са с ясна цилиндрична форма, а теглото им да варира от 250 до 500 грама.

В касетките трябва да има плодове само от един сорт, а маркировката да носи информация за мястото на производство, името на земеделеца, качеството, датата на бране, както и официален знак за контрол.
В щайгите ще се допускат до 5% домати с различна зрялост, освен това те трябва да бъдат и еднакви по големина. Недопустими са следите от градушка и слани.
Още от статията на „Монитор"

„НАП взе на прицел 3000 фирми заради укриване на обороти", пише на първата си страница „Класа"
До дни започват масирани проверки за скрити обороти на фирмите, съобщи вчера говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров. Като причина за проверките той изтъкна, че данъчните са засекли около 3000 съмнителни отчета. „Нарушителите са предимно търговци на дребно и от различни браншове. Има широк спектър от компании, които няма как да са реализирали подадените обороти. От фирмите може би си мислят, че могат да продължават да декларират неверни данни, но системата автоматично ги регистрира като рискови", коментира Бъчваров пред „Класа".

Това, което сега изследваме, са предимно тези, които са подали стойности доста под приемливите цифри за дадения бранш. Но пък има и някои, които са подали необичайно високи обороти, уточни той.

След задължителното свързване на касовите апарати с НАП декларираните данни на въпросните фирми пораждат съмнения за злоупотреби, защото рязко са променили отчетите си - в посока нагоре или надолу. Дистанционната връзка не само изважда на светло скрити обороти, но и дава възможност за автоматизирано управление на риска, коментират от НАП. „Ние следим всички 300 хиляди фискални устройства в страната. Софтуерът е така конструиран, че ни визуализира онези търговци, при които оборотът не отговаря на реалността. Знаем какви са средните обороти в даден бранш за даден регион, така че следим всичко много внимателно", увери Росен Бъчваров.
Още от статията на „Класа"

„Зелен влак ще спира 136 тира" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
Първият влак с контейнери, който мина през българска територия на 8 срещу 9 април от Русе до Свиленград, превози стоки, колкото за 17 тира. Така "БДЖ-товарни превози" заедно с партньори от астрийски, унгарски, германски и турски жп превозвачи стартира проект за превоз на стоки от Турция към Европа, съобщи Пламен Джуров.

Влаковата композиция е съставена от 17 вагона, натоварени с общо 34 големотонажни 45-футови контейнери. Един вагон е един ТИР, обясни Джуров.
Още от статията на „24 часа"

"Старите дългове стават все по-трудни за събиране", обобщава „Капитал Daily"
Вземанията, натрупани в годините на икономически бум, са най-трудни за събиране сега в кризата. Това важи за плащанията не само към банки и небанкови финансови институции, но и към доставчици на нефинансови услуги и продукти, като например телекоми. При банковите заеми има голяма група вземания с просрочия над 360 дни, формирани още от кредитния бум. Тези стари задължения са проблем и тежат на компаниите, като събираемостта на този тип дългове се влошава.

Драстично влошаване при плащанията е имало през януари и февруари, като за това са допринесли и суровите зимни условия. Това показват наблюденията на компании за събиране на вземания (т.нар. колекторски фирми), до които "Капитал Daily" се допита. Сред тях има очаквания за увеличаване на задлъжнялостта, като се посочва и че са необходими повече усилия за събиране на дълговете. Преди месец от Асоциацията на колекторските агенции в България посочиха, че събираемостта на натрупаните от населението задължения става все по-трудна. Наблюденията и изводите са за поведението на физическите лица, но в голяма степен важат и за фирми.

Не плащам, защото не мога

Условията на криза определят факторите, които влияят върху поведението на длъжниците. Сред основните е безработицата. Често срещана причина за неплащане на задължение напоследък е и заминаване на длъжника в чужбина, показват наблюденията на една от големите компании за събиране на вземания на пазара, "ЕОС Матрикс". Сред другите чести причини са финансови затруднения, здравословни проблеми. Малко от длъжниците, с които работим, са недобронамерени. Неплащането просто заради нежелание е по-скоро изключение, отколкото правило, посочи Тихомир Вълчев, съуправител на "ЕОС Матрикс".

Преди близо година фирми от бранша алармираха за появата на професия длъжник - т.нар. професионални длъжници, чиято идея беше да вземат колкото се може повече кредити или стоки с единствената идея да не ги изплащат. Сега обаче ситуацията е променена, като представители на сектора посочват като основно състояние "депресията" на потребителите, като те все повече се отчайват.

Финансова недисциплина

Според Нина Станчева, управител на "Агенция за събиране на вземания" ООД, трябва да се отчита и това, че традиционно в началото на всяка година се наблюдава нарастване в задлъжнялостта на домакинствата. Причина са по-големите разходи заради новогодишните празници, както и по-високите сметки за отопление. "Очевидно хората със задължения не са успели да планират правилно и по-дългосрочно своите приходи и разходи", коментира тя. По думите й основният фактор, който влияе пряко върху задлъжнялостта, е финансовата дисциплина. Както едно дружество има бюджет, планиране и изпълнение, така едно домакинство трябва да има ясна представа за очакваните приходи и предстоящите разходи. Когато не се предвидят всички разходи и човек няма ясна представа как ще си плати задълженията, естествено е да се впусне в спиралата на дълговете, посочи Станчева.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Бизнесът призова съда да не се прави на приходна агенция", разкрива „Сега"
Натискът на съдебната власт за вдигане на таксите предизвика за пореден път критиките на бизнеса. Преди дни стана ясно, че Висшият съдебен съвет (ВСС) настоява за увеличение на таксите, защото иначе съдебната власт нямало как да изпълни тазгодишния план за 140 млн. лв. приходи.

Такава логика е недопустима, особено при продължаваща икономическа криза, бум на фалити, растяща безработица и задлъжнялост на фирмите и падащи доходи, смята Българската стопанска камара (БСК), която разпространи специално становище по въпроса. Според БСК не може съдебната система да определя таксите по фискални съображения - за да си натъкмява бюджета.

Всъщност тъкмо високите тарифи на Темида са една от причините за ниските постъпления. Другата е, че огромен брой фирми и граждани не вярват, че ще получат бърз процес и справедливост, и се отказват да завеждат дела.
Още от статията на „Сега"

„Още 3 години ще се строи без план", информира „Труд"
Издаването на разрешителни за строеж и утвърждаването на подробни устройствени планове в общини без приети общи устройствени планове (ОУП) ще продължи още поне 3 години. Това ще стане с предстоящите промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), когато в комисиите бъдат приети на второ четене поправките в закона.

Предложението за 3-годишен мораториум е направено по време на последното заседание на правната комисия на парламента преди празниците. По предложение на председателя на комисията Искра Фидосова, която е и зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ, този срок трябва непременно да се впише в проекта за промени на правителството. Причината е, че общините нямат възможност да плащат за изготвянето на скъпи общи устройствени планове, а през това време щели да се замразят много инвестиции в строителството.

Забраната за строежи в общини без общи планове е една от най-важните промени в ЗУТ, направени по предложение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Когато проектът бе внесен в парламента, министър Лиляна Павлова изтъкна, че това е единственият начин да се спре безразборното застрояване особено в морските и курортните общини, които масово са без ОУП. Другата важна промяна е, че почти половината от функциите на строителния контрол отиват в самите общини.

В България близо 80% от общините нямат ОУП. От Националното сдружение на общините изтъкват, че местните власти нямат толкова пари, а за изработването на план за средно голяма община трябват близо 1 млн. лв. От сдружението настояват и контролните дейности по незаконното строителство да си останат в държавата, отново заради липсата на средства.
Още от статията на „Труд"

"Дянков разгада маите", прогнозира „Стандарт"
Симеон Дянков разгада прогнозите на маите за края на света. Той може и да не свърши през 2012 г., но за българите апокалипсисът ще дойде с тежката безработица. 11,3% е заложеният ръст за 2012 г., което е най-високото ниво от началото на рецесията. Това става ясно от бюджетната прогноза 2013-2015 г., която Министерският съвет прие преди Великден. В същото време очакваният ръст на икономиката за 2012 г. е само 1,4%.
Ако доживеем до Коледа, след Нова година вече се вижда светлина в тунела. От 2013 г. родната икономика ще започне да се съвзема.

По времето на най-тежката криза държавата ще се грижи само за най-бедните. Добрите новини за тях идват още на 1 май 2012 г. - тогава минималната работна заплата се вдига с 20 лв. - от 270 на 290 лв. Това ще се повтаря всяка година до 2015-а, когато най-ниското възнаграждение ще достигне 350 лв.

От 1 юни тази година ще има скок и на минималната пенсия с 6,55% до 145 лева. От догодина пък се очаква индексация за всички пенсии. Предвижда се ръстът на пенсиите да бъде 50% от инфлацията и 50% от ръста на производителността на труда, каза преди дни министърът на финансите Симеон Дянков. В одобрения от Министерския съвет документ се предвижда повишаването на пенсиите да бъде с 2,1% през следващата 2013 година, с нови 2,4% през 2014-а и с 2,5% през 2015 г. За това в бюджета са предвидени съответно 77,4 млн. лева за 2013 година, 91,2 млн. лева за 2014-а и 97,7 млн. лева за 2015-а.
Още от статията на „Стандарт"

„Митниците въвеждат електронна система за ДДС върху горивата", информира „Класа"
До края на юни 2013 г. ще бъде въведена специална електронна система за ДДС върху горивата, съобщи шефът на „Митници" Ваньо Танов, цитиран от сайта LiveBiz. Техническото задание вече е подготвено, като целта е системата да обхване всички акцизни стоки.

„Сега повишаването на цената на горивото не играе никакво значение върху акциза, защото той се плаща върху количество", пояснява Ваньо Танов. Това ще ликвидира контрабандата на горивата, сигурен е шефът на агенцията. „Най-много от някой плавателен съд по Дунав да се прехвърля гориво на рибарски лодки, но това не може да повлияе на пазара реално", посочи Танов. Така чрез данъчните и митниците се следи в реално време почти целият процес по отношение на горивата - от влизането на цистерната или танкера на територията на страната до продажбата на крайния клиент в бензиностанцията.

От април 2011 г. движението на този вид стоки става с придружителен електронен акцизен документ. Това означава, че когато цистерната с гориво напусне един данъчен склад и тръгне към друг, митничарите автоматично получават съобщение и очакват стоката да пристигне в същия вид и обем. Горивото се следи не само на входа и на изхода, но и вътре в складовете. От 1 април тази година в електронната система е включена и последната брънка от веригата - нивомерите на резервоарите в бензиностанциите. Те също са в онлайн връзка с информационната система на Националната агенция за приходите (НАП).
Още от статията на „Класа"

"Ведомствени бензиностанции ще се отчитат всеки ден", информира „Монитор"
Търговците, зареждащи автомобилите си от ведомствени бензиностанции, ще трябва да отчитат всяка покупка на гориво пред Националната агенция за приходите (НАП). Това ще става с помощта на електронни системи с фискална памет, а също и чрез дистанционна връзка със сървърите на приходното ведомство. Идеята е данъчните да бъдат уведомявани в същия ден, в който търговецът е придобил горивото. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, публикувани на сайта на Министерството на финансите.

Обикновено ведомствени бензиностанции ползват големи заводи, транспортни или дистрибуторски фирми. Обикновените бензиностанции вече вързаха касовите си апарати със системите на НАП и така данъчните могат да следят във всеки един момент какви обороти реализират търговците на горива. „Целта на промяната е да се създаде механизъм за проследяване и установяване на съответствието между документално получените, наличните към всеки един момент и фактически потребените количества горива, пише в мотивите на финансовото министерство.

С новите текстове е регламентирано и изграждането на информационна система между данъчните и митниците за контрол и следене на бензина и дизела. Освен това превозването на горива ще става с издаването на специален електронен документ още при напускане на данъчния склад.
Още от статията на „Монитор"