Индустриалният добив на суровината в бившия португалски протекторат, се съсредоточаваше основно в богатите на петрол води в Байа де Кабинда до миналата година, когато правителството на Ангола и група кабиндански бунтовници се съгласиха да преустановят 31-годишната война.
Очакванията за запазване на мира в тази северна провинция на африканската страна, веднага засили интереса на чуждите петролни компании към природните богатства в региона.
Австралийската компания Roc Oil вече обяви, че ще започне активна дейност по проучване и добив на петрол в Кабинда по-късно през годината. Междувременно португалските информационни агенции обявиха, че американската петролна компания Devon Energy заедно с португалците от Galp, също ще тръгнат към новата „петролна дестинация".
„Кабинда се смята за доста перспективно петролно поле. Малко вероятно е залежите на „черно злато" във вътрешността на страната да се окажат толкова големи, колкото в морето, но все още е рано да се твърди със сигурност", споделя Анита Ласт от Standard Bank Africa.
Мястото, на което ще се извърши първото сондиране ще има доста голям символичен заряд. Запасите на петрол под морското дъно на залива Кабинда се оценяват на 50 до 65% от дневният добив, който е с обем 1.4 млн. барела. Това нарежда Ангола на второ място в Африка след Нигерия по дневен добивен обем.
Производството се очаква да се покачи до 2 млн. барела към края на годината, като по-голяма част от петрола ще идва именно от морските платформи извън брега. За момента нито правителството на Ангола, нито чуждите инвеститори имат ясна представа за екологичните проблеми, които могат да създадат с добива си на нефт в морето.
Ангола официално се присъедини към ОПЕК като дванадесети член на картела на 1 януари 2007 г.
Podroben
на 31.01.2007 в 02:42:44 #1Да, животните като се избият едни други ве4е може спокойно да се работи.