Европейското законодателство, което е в сила за България от 1 януари 2007 г. ясно постановява, че определянето на зоните за птиците става единствено на базата на научни критерии и други аргументи не могат да бъдат вземани предвид. Открито удовлетворявайки корпоративни и частни икономически интереси, правителството отложи и извади от мрежата НАТУРА 2000 над 1/3 от предложените територии, сред които почти цялото Черноморско крайбрежие, чиято световна значимост е безспорна.
Този акт на правителството е в пряко противоречие с чл. 4 от Директива 409/79/ЕЕС и практиката на Европейския съд. Испания и Франция са осъдени за увреждане на предложени, но необявени места. Решението на правителството да допуска промяна на ПУП и ОУП в периода до издаване на заповедта на Министъра на околната среда и водите, грубо противоречи с решенията на Европейския съд и България ще бъде санкционирана.
Заради икономически и корпоративни интереси правителството забави внасянето на документацията по НАТУРА 2000 в Европейската комисия, което е грубо нарушение на клаузите на Договора за присъединяване.
Изключените от Министерски съвет територии, предложени по Директивата за птиците, компрометират опазването на световно и европейски застрашени видове - на 100% от популацията на червеногушата гъска в Европейския съюз, концентрираща се в района на езерата Шабла и Дуранкулак, на 70% от европейската популация на белия щъркел, която мигрира по Черноморското крайбрежие, на цялата национална популация на царския орел.
Решението на правителството ще блокира фондовете на Европейския съюз, както по Оперативна програма Околна среда, така и всички структурни фондове в районите на изключените територии. Глобите, които България ще понесе вследствие обслужване на корпоративни и частни интереси, са в порядъка на от 10 до 90 милона евро на година и загуби от неусвоени структурни фондове от милиарди евро.