Шефът на ЕЦБ - Марио Драги каза, че икономическият растеж в Еврозоната остава слаб. Той заяви, че икономическите индикатори сигнализират за слаба икономическа активност в Еврозоната през втората половина на 2012г. Неотдавнашните проучвания са доказателство, че НЯМА сигнали за икономическо подобрение, посочи той. ЕЦБ очаква растежния импулс да остане слаб и през следващата година, като непостоянното глобално икономическо възстановяване ще възпрепятства перспективите пред икономическия растеж, заяви Драги. Рисковете пред икономическите перспективи остават в низходяща посока, допълни той.

Инфлацията ще остане над 2%г./г. до края на 2012г., след което обаче ще падне под този т.н. "инфлационен праг/таван" през 2013г. Инфлацията ще остане в линия с ценовата стабилност на Еврозоната в средносрочен план, а инфлационните очаквания остават стабилно закотвени, посочи той.

Според шефът на ЕЦБ, кризата прави по-интензивни низходящите рискове за инфлацията в Еврозоната, като настоящата по-висока инфлация ще бъде само временна.

Паричната и лихвена политика на ЕЦБ подкрепя икономическия растеж в региона (?), а преоценката на финансовите баланси (главно на европейските търговски банки) и високата несигурност, все още оказват натиск върху бъдещите икономически перспективи, посочи Драги.

Той отново подчерта, че правителствата в Еврозоната трябва убедително да намалят фискалния и структурен дисбаланс. Те трябва да продължат и процеса на преструктуриране на финансовия сектор, допълни Драги.

"ЕЦБ остава ангажирана да осигури трансмисията на паричната си политика върху реалната икономика в Еврозоната. Ние (ЕЦБ) оставяме напълно ангажирани към своята праволинейна парична политика", подчерта той.

"Ние наблюдаваме засилване на депозитната база (повишение на депозитите) в банките на някои от страните под натиск в Еврозоната. В същото време, слабият растеж на заемите/кредитите отговаря на слабите перспективи за икономическия растеж, което подсилва напрежението (Risk Aversion) на финансовите пазари. Тази липса на растеж на кредите от страна на търговските банки се дължи и на продължаващия процес на преоценката на финансовите им баланси", заяви шефът на ЕЦБ. "Важното е обаче, че банките продължават да засилват своята гъвкавост", посочи той.

Според Драги, структурните реформи са ключови за повишението на растежния потенциал в Еврозоната. Той отбеляза, че "има видим прогрес в корекцията (понижението) на цената на работната сила в региона и ясно доказателства, че процесът на фискална консолидация (свиване на дефицитите) вече дава ефект". Най-важно е запазването на усилията за възстановяване на солидните фискални условия, подчерта Драги, като добави, че бързото прилагане на Фискалния Пакт ще изпрати силен сигнал към финансовите пазари.

ЕЦБ приветства стремежът към Единен европейския банков надзорен механизъм през 2013г., посочи Драги.

Шефът на ЕЦБ каза, че на днешното заседание банката не е обсъждала идеята за отрицателна Депозитна лихва (Депозитната лихва сега в 0.0%), но е имало дискусия за лихвените нива. На въпрос за бъдещата парична политика, Драги каза, че "ЕЦБ не е обсъждала решения за паричната политика за следващата година".

Бел.р. Като цяло пресконференцията на Драги почти повтаря предишната след заседанието на ЕЦБ през октомври и не дава индикации, дали банката може да обмисли понижение на лихвите в Еврозоната на своето последно за годината заседание през декември. Все пак със своето изказване (за низходящите рискове за все още слабата икономическа активност и за очакванията за спад на инфлацията под 2% през 2013г.), той сякаш "отвори вратата" за бъдещо понижение на лихвите от страна на ЕЦБ, но без да е ясно времето, когато това може да стане факт.

Едва ли може да се очаква промяна/понижение на лихвите на следващото заседание на ЕЦБ през декември, тъй като тогава банката ще оповести и новите (осъвременени) икономически прогнози (за растеж/инфлацията) в Еврозоната за следващата година.