![](http://images.ibox.bg/2006/10/27/wto/256x168.jpg)
Вашингтон въведе защитни мита върху вноса на луксозна и гланцирана хартия от Китай в петък, като първи опит за защита на родното производство от прекалено евтиния износ на азиатската страна.
Американският долар и капиталовите пазари в САЩ пропаднаха след обявяване на новата търговска политика, но по-късно успяха да върнат част от загубите си. Рискът от допълнителни ограничителни търговски мерки и последващ спад на акциите и щатския долар, става все по-реален за инвеститорите.
Евтиният внос от Китай, поддържан от ниско платената работа ръка в страната и управляваният курс на юана, помогна на американската инфлация да се задържи в постоянни ниваслед пукането на технологичния балон преди седем години. В следствие на това, пазарната волатилност остана ниска и повиши цената на акциите.
Изглежда обаче, че в момента статуквото се променя.
Въпреки че стойността на вноса на луксозната китайска хартия представлява едва малка част от общия $233 млрд. търговски дефицитна САЩ с Китай, пазарните участници се опасяват, че това е само първата стъпка от по-мащабна политика за защита на американското производство от китайски внос.
Китайската народна банка поддържа цената на юана ниска спрямо доларакато активно купува щатска валута на международния валутен пазар, а след това влага валутата в американски дългови книжа (U.S. Treasury).
От юли 2005 г., когато Пекин ревалвира валутата си, юанът поскъпна с около 5% към долара.Това е много по-бавно от очакванията и изискванията на американското правителство към азиатската страна. По-скъпата китайска валута е нужна за ограничаване на огромния износ на стоки и суровини към САЩ.
Въпросът е дали наложените по-високи мита на хартията от Китай ще принуди Пекин да се съобрази с исканията на американското правителство за покачване на юана по-бързо? Анализаторите единодушно отговарят на този въпрос отрицателно.
samoray
на 03.04.2007 в 09:33:18 #6САЩ ги е яд Че и те не могат да направят съЩото с валутата си, ситуацията е ясен знак Че Китайската икономика се управлява умно. Американците да не пиЩят много заЩото всиЧки знаем какви огромни дотации полуЧават всиЧки сфери на производство там - нямат право да се сърдят на китай.
bulgar
на 03.04.2007 в 07:13:52 #5САЩ са бита карта и много скоро ще загубят световното си лидерство,което е очевидно.Новият световен лидер засега се очертава да е Китай,но ЕС,ако се сближи повече с Русия,което е неизбежно,мисля,че може да бъде достоен конкурент на Китай.
ius
на 02.04.2007 в 21:11:05 #4jojoto, първо се научи да пишеш, че си направил толкова много грешки и тогава давай мнения.
jojoto
на 02.04.2007 в 18:04:45 #3а бе този кокошка в ляво що не я махнете вече само ме стряска ..................от таквиз кокони бузнеса е наред в бг..........какво се е ококорила като мисирка хубу че е бос ама аман от такива измислени герой ко и разбира главата като е завършила марксистко-ленинистки икономики..........плаши малко само в БГ има 3400000 дами в бизнеса..............
Неделчо Съботинов
на 02.04.2007 в 15:04:16 #2Еми не са глупотевини, ако прочетеш долната статия за успешното приключване на преговорите между САЩ и Южна Корея за свободна търговия ще видиш, че нещата продължават, но със страни, които играят по правилата, а не поддържат валутата си хипер подценена.
sartorius
на 02.04.2007 в 14:10:19 #1атакааа, а къде отиде либералния свят, глобоният свят....и прочие глупотевини