„Разходите за данъци скочиха 4 пъти за 10 години", обобщава от първата си страница „Сега"
Разходите на домакинствата за данъци растат най-бързо през последните 10 години. Те, заедно с жилището и здравето ни струват все по-солено, докато покупателната способност за основни хранителни продукти се увеличава. Това показват данните на националната статистика за паричните доходи и разходи на домакинствата.
През 2001 г. средният паричен доход на семейство у нас е бил 3601 лв. на година, докато 10 години по-късно той е вече 9086 лв. Увеличението е 2.5 пъти. За този период обаче разходите за данъци са скочили от 120 до 446 лв. средно на домакинство, което е ръст с 3.71 пъти. В последните 10 години правителствата на НДСВ, тройната коалиция и ГЕРБ направиха редица промени в данъчно-осигурителното бреме. НДСВ въведе минимални осигурителни прагове и задължителна регистрация на трудови договори, за да се извади икономиката на светло. През 2008 г. тройната коалиция въведе плосък данък от 10% и отмени необлагаемия минимум. Но въпреки това данъчното бреме всъщност тежи повече на семейния бюджет и вече заема 5.3% от разходите при 3.4% преди 10 г.
През 2001 г. домакинствата са давали за храна 1393 лв., докато 10 години по-късно - 2941 лв. Това е 2.1 пъти повече. За здравеопазване преди 10 години са отивали 150 лв., а сега - 479 лв., или над 3 пъти повече. Консумативите за жилищата - ток, вода и т.н., са скочили от 456 лв. до 1205 лв., или с 2.8 пъти. На практика само за облекло и обувки, откъдето хората могат да си позволят да пестят, увеличението е под 2 пъти - от 137 лв. средно на домакинство през 2001 г. до 255 лв. през 2011 г.
Покупателната способност на българите за основни хранителни продукти не само че не е намаляла през годините, но дори се е увеличила, ако се вярва на националната статистика. Със среден паричен доход от 3601 лв. през 2001 г. домакинствата са можели да си купят 1897 кг средно на човек бял хляб, 1207 кг ориз, 503 кг фасул, 205 кг свинско месо, 1600 кг домати, 1302 кг краставици, 1315 кг ябълки и т.н. Докато през 2011 г. домакинствата са получавали средно по 9086 лв. паричен доход на година, с които са можели да си купят 2814 кг хляб на човек, 1522 кг ориз, 1312 фасул, 512 кг свинско месо, 2775 кг домати, 2544 кг краставици, 2691 кг ябълки.
Още от статията на „Сега"
„Млечен хаос", четем от първата страница на „Капитал Daily"
Производителите на мляко и продукти като сирене и кашкавал само за месец чуха няколко версии за бъдещето на бизнеса си: от това една трета от мандрите да трябва да избират коя част от производството си да спрат до запазване на статуквото. Лъкатушенето идва след спорен опит за държавна намеса, в който министърът на земеделието Мирослав Найденов опита хем да се хареса на фермерите, като им осигури повече пазар и по-високи цени, хем трябваше да потушава протеста на мандрите, които основателно не харесаха предложението за административно ограничаване на бизнеса им. Така вместо подчинената на министерството Агенция по храните да засили контрола върху производителите, се роди нов вариант на регламента. Отново спорен, а вече и отложен във времето.
Последната идея
Според последната метаморфоза на идеята за ограничаване на производството на продукти със заместители на мляко мандрите реално ще бъдат разделени в три категории - такива, произвеждащи само от мляко, такива само със заместители и със смесено производство. Третият вид ще получава нещо като квота за производство на продукти с растителни мазнини веднъж на шест месеца. Това ще става след уведомление до Агенцията по храните. Ако предприятието бързо продаде стоките от заявената партида, няма да може да допроизведе, докато не мине въпросният интервал от шест месеца. Друг е въпросът защо държавата се е спряла точно на периода от шест месеца, а не например три или девет. В този вариант отново административното регулиране остава, макар и не в най-крайния си вариант.
Промяната обаче ще влезе най-рано в края на годината, тъй като ще се изиска допълнително съгласуване с Европейската комисия. То пък се налага заради спорове между производители и преработватели по определението за мляко и млечни продукти, заложени в еврорегламентите, които се прилагат при етикетирането на храните. България няма такова задължение и питането се прави доброволно.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Умираме според правителствена програма", пише на първата си страница „Труд"
110 011 българи да умрат - такава цел си е поставило за 2011 г. Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Оказва се, че народонаселението е преизпълнило правителствения план - за този период са починали общо 110 165 души.
Числото в графата "умирания" е част от официалните цели на МТСП. Такъв документ според Закона за администрацията трябва да приема всеки орган на изпълнителната власт веднъж годишно, а по-късно да публикува и отчет за изпълнението му. За разлика от 2011 г., предишната година социалното министерство не постига целта си от 110 937 заложени смъртни случая - умират едва 108 068 българи. Въпреки това задачата пак е отчетена като изпълнена.
Явно някой е подсетил хората на Тотю Младенов, че е нелепо да залагаш като цел на държавна политика колко българи трябва да умрат, защото в плана за 2012 г. вече няма прогнозен брой смъртни случаи.
Проверка на "Труд" показа, че половината министерства въобще не публикуват целите и отчетите в сайтовете си. Сред институциите, които не са сметнали за необходимо да информират обществото за плановете си, са здравеопазването, правосъдието, външните работи, финансите, икономиката и енергетиката. А останалите министерства по-добре да не го бяха правили, защото в документите е пълно с трагикомични и нелепи предначертания.
Освен че определя каква да е смъртността, ведомството на Тотю Младенов си поставя амбициозната цел да командва и средната продължителност на живота - през 2011 г. за мъжете тя трябвало да бъде 70,35 г., но реално заковала точно 70 г. При жените целта била 77,26 г., но се оказало в края на годината, че е 77,20 г. И двата показателя са отчетени като успешни.
Още от статията на „Труд"
„Банките няма да ни застраховат тайно" е водещото заглавие на страницата „Икономика" на вестник „Стандарт"
Банките вече няма да продават застраховки, без клиентите им подробно да са се запознали с условията по полиците и да са ги приели. Това ще стане с промени в Кодекса за застраховането, подготвени от Комисията за финансов надзор. При теглене на заем почти задължително условие е сключването на застраховка "Живот". Тя обаче се прави предимно от банката и често клиентът не знае за полицата или за някои клаузи от нея, въпреки че цената е включена във вноските по заема.
Така при евентуална смърт или загуба на трудоспособност вместо банката да поиска дължимите пари от застрахователя, има случаи тя да тормози клиента си или роднините му, като не споменава за наличието на застраховка. Възможно е в застраховката да има и условия за отказ на плащане, с които клиентът на банката не би се съгласил, ако е имал възможност внимателно да прочете договора. Има случаи банки да продават и застраховки срещу източване на дебитни и кредитни карти, като дават на клиентите си доста оскъдна информация за условията на полицата.
Още от статията на „Стандарт"
„337 коли на трупчета за нелегални превози" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на вестник „24 часа"
337 таксита, автобуси, микробуси и камиони са поставени на трупчета заради извършване на нелегални превози, става ясно от справка на изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".
От 1 март миналата година в закона за автомобилните превози влезе текст, който предвижда сваляне на табелите на автомобили, които са хванати да возят нерегламентирано пътници и товари. При първо нарушение спирането от движение е за 6 месеца и глоба 1500 лв., при второ - за една година и парична санкция от 3000 лв.
Най-много нарушители са хванати в София, спрени са от движение 18 автомобила. След столицата в класацията по нелегални превози се нарежда Русе с12 спрени коли и Шумен - с 11 МПС-та на трупчета. Толкова са и "арестуваните" чуждестранни автомобили.
Още от статията на „24 часа"
"Мъгла около парите за бедствия", съобщава „Капитал Daily"
Неяснотата около парите в държавния бюджет, предвидени за бедствия, както и каква част от тях все още са налични след плащанията за щетите в наводненото през февруари село Бисер се задълбочи. В сряда финансовият министър Симеон Дянков заяви в парламента, че има "заделени 85 милиона лв. в бюджета за 2012 г. за бедствия и авариа". Той добави, че пострадалите от земетресението с епицентър край Перник ще получат по 325 лв. на домакинство.
Ден по-рано Людмил Върбанов, секретар на междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет, обясни за "Капитал Daily", че одобрените разходи за извънредни ситуации тази година са 70 млн. лв., като от тях са останали само 22.6 млн. лв.
В неделя по БНР кметът на Перник Росица Янакиева съобщи, че възстановяването на щетите от земетресението в общината ще струва над 20 млн. лв.
"Целево финансиране"
От Министерството на финансите не дадоха по-конкретна информация за съобщената от Дянков сума от 85 млн. лв. По неофициална информация те вероятно ще бъдат взети от други пера.
От междуведомствената комисия не обясниха каква е съдбата на близо 48-те милиона лева от резерва за неотложни разходи при бедствия, които са похарчени за пет месеца. От отговора, изпратен на "Капитал Daily", се разбра, че за щетите в с. Бисер са били отпуснати 308 753 лв. Останалите пари са разпределени "за овладяване на обстановката вследствие на наводнението" между МВР и министерствата на отбраната и на земеделието, областния управител на Хасково и други институции. Конкретните суми и предназначението им обаче не можело да бъдат посочени "поради обобщаването им в исканията за целево финансиране с разходи за неотложни дейности в други райони".
Още от статията на „Капитал Daily"
"Кабинетът отпуска до 5 млн. лева за щетите в Перник", четем от първата страница на „Класа"
Готови сме да отпуснем сума до 5 млн. лв. за първоначална работа по три детски градини в Перник и едно училище в Радомир, които са в най-лошо състояние след земетресението. Това съобщи вчера вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той говори малко след като заедно с регионалния министър Лиляна Павлова инспектираха пострадала от силното земетресение на 22 май детска градина в Перник.
Според Дянков кметовете на Перник и Радомир още днес ще могат да започнат работа по обществените поръчки съвместно с МРРБ.
На двучасова среща вчера между премиера Бойко Борисов, вътрешния министър Цветан Цветанов, регионалния министър Лиляна Павлова, министъра по еврофондовете Томислав Дончев и еврокомисар Кристалина Георгиева е решено основен приоритет да бъде възстановяването на обществените сгради. Днес министър Цветанов и Кристалина Георгиева ще посетят пернишките села Дивотино и Мещица, които са сред най-засегнатите от земетресението.
„На срещата при премиера бе решено да се направят пълен анализ и конструктивни оценки на най-засегнатите от труса около 50 сгради. Децата от пострадалите детски градини ще бъдат пренасочени към други детски заведения. От понеделник всички деца ще могат спокойно да ходят на градина, осигурено е всичко необходимо за учебния процес. Само училището в Радомир не е годно за обучение", каза Лиляна Павлова.
Според Павлова засегнатите сгради са около 15 000, но ще се работи приоритетно по тези, за които има внесени от гражданите молби за обезщетения. Възстановяването на незаконни постройки няма да бъде финансирано, категоричен бе Симеон Дянков.
Още от статията на „Класа"
„Щетите от труса в Перник надхвърлят 20 млн. лв.", обобщава „Сега"
Над 20 млн. лв. ще струва възстановяването на щетите от земетресението в Перник. Това обяви вчера кметът на миньорския град Росица Янакиева. По думите й половината пари ще отидат за ремонта на пострадалите общински сгради, а останалите - за частните. До момента общината няма данни за това какви са щетите за бизнеса. Според Янакиева 77 сгради общинска собственост се нуждаят от спешно възстановяване. "Това е моя най-груба оценка, когато комисиите приключат работа, тя може да се промени", коментира кметът пред "Сега". 50 сгради пък ще трябва да бъдат изцяло разрушени. Между тях са две детски градини и училище в Радомир.
До момента са обработени документите на 23 домакинства, каза още кметът. Те ще бъдат придвижени приоритетно към междуведомствената комисия за възстановяване. Продължава работата по документите на останалите пострадали семейства. Според пернишкия градоначалник най-тежко са пострадали около 50-60 семейства.
Очаква се ръст на хората, които ще подават молби за обезщетения, прогнозира пък областният управител Иво Петров. Той разказа, че през почивните дни много хора напуснали града заради страх от повторни трусове и Перник е бил полупразен. Вчера губернаторът очакваше те да се върнат, а от днес трябва да започне огледът в жилищата им, както и подаването на документи за обезщетения. До момента са подадени над 2000 молби. Общо 30 оценителски комисии работят на територията на община Перник, обясни Петров.
Още от статията на „Сега"
„781 лв. вноски на година за 145 лв. пенсия", изчисли „Труд"
За да получат минимална пенсия от 145 лв., колкото ще стане размерът от 1 юни, мъжете трябва да са се осигурявали върху 60% от средния доход за страната през целия си стаж (37 години и 4 месеца). Това показва справка на Националния осигурителен институт (НОИ) за "Труд".
Според последните данни за март средният доход в България е 610 лв. Това означава, че за изработването на новата минимална пенсия са нужни вноски от 17,8% върху 366 лв. Това прави по 65 лв. на месец или по 781 лв. на година, като сумата се внася от работника и работодателя.
За жените минималната пенсия излиза "по-солено", отколкото за мъжете. Причината е по-малкият стаж, нужен на дамите, за да излязат в заслужен отдих - 34 години и 4 месеца. Те ще трябва да плащат вноски върху 65% от средния доход, за да заслужат минимална пенсия. Според статистиката за март това значи заедно с работодателя си всеки месец да внасят по 70,50 лв. на месец или по почти 847 лв. годишно.
Още от статията на „Труд"
"Частни самолети окупираха Варна", четем в „Стандарт"
28 частни самолета от американската марка "Сирус" кацнаха през празничните дни у нас на новата писта на летище Варна. Морската столица беше избрана за домакин на 10-годишната среща на СОРА (Световната асоциация на собствениците и пилотите на самолетите "Сирус"). Очакваше се да дойдат 50 аероплана, но пристигнаха малко повече от половината заради лошото време. Една двойка дошла с кола от Букурещ заради трудните метеорологични условия за летене.
Световната асоциация на "Сирус" има 5000 членове, като 1000 от тях са в Европа, каза при пристигането си на летището директорът й Тим Пройсер. Той беше лично посрещнат от шефа на аеропорта Димитър Костадинов. Не е задължително собствениците на "Сирус" да са богаташи, но е задължително те да са бизнесмени, които могат бързо да пътуват и да си вършат работата, каза шефът на асоциацията. Един самолет струва 200-250 хил. евро, доста повече от една кола, но с него в рамките на два дни може да се лети до Париж, Милано и навсякъде, където бизнесменът трябва да пристигне навреме.
Пилотите, собственици на "Сирус", задължително правят в годината една среща, за да се видят и забавляват. За юбилейната 50-та среща те избраха Варна. Маршрутът им включваше Балчик и нос Калиакра. Дамите направо ахнали в Двореца на бившата румънска кралица в Балчик: толкова различни рози и толкова различно ухаят, не спестили възторга си те.
Още от статията на „Стандарт"
„Бритиш петролиум" се отказва от „Набуко", съобщава „Класа"
„Бритиш петролиум" се отказва от участие в газопровода „Набуко", в който досега беше потенциален водещ доставчик на синьо гориво. Това съобщи за Ройтерс, цитиран от ИТАР-ТАСС, Иън Кон, ръководител на подразделението за нефтопреработка и маркетинг в английския концерн. Причината британската компания да заяви намерението си да се откаже от проекта е неговата икономическа неефективност. Според "Бритиш петролиум" газопроводът ще е наполовина празен за неопределен период от време, а това го прави неизгоден и неосъществим.
По първоначални разчети дължината на тръбата трябваше да е 3900 км, а през нея трябваше да се транспортират около 16 млрд. куб. метра природен газ с възможност по-късно капацитетът му да бъде разширен до 30 млрд. куб. метра синьо гориво. Основната компания по проекта - австрийската OMV, се надяваше през идните години да напълни "Набуко" с газ чрез подписването на договори с допълнителни доставчици от Туркменистан, Ирак и дори Иран.
"Бритиш петролиум" е много важен партньор и основен акционер на "Набуко". Проектът се крепи на междудържавни споразумения, но нито една от държавите даже не е намекнала, че иска да излезе от това споразумение. И тези държавни споразумения ще са валидни в рамките на 50 години", заяви пред БНР Димитър Абаджиев, оглавяващ департамента по корпоративни дейности на "Набуко", връзките с националните правителства и европейските институции. Според него това е „най-жизнеспособният проект, осигуряващ отделна независима тръба и реална диверсификация". По думите на Абаджиев "това са само коментари, решението ще се вземе през юни. Това ще бъде решение по кой път да се транспортира газът от турско-българската граница до Централна Европа".
Още от статията на „Класа"
"Чакаме 3 милиарда евро постъпления от туризма", прогнозира за „24 часа" заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов
Според предварителните финансови разчети от национален туризъм в бюджета на държавата се очаквало да постъпят над три милиарда евро. Това заяви в Кърджали заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, съобщи БТА.
Между пет и осем процента е очакваният ръст на броя на чуждестранните туристи през тази година. Най-много ще бъдат, надяваме се, туристите от Русия, коментира още заместник-министър Маринов.
Още от статията на „24 часа"