Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е в готовност да провери дали поскъпването на таксиметровите услуги в София не е в резултат на тайно споразумение между таксиметровите компании в столицата.

Това стана ясно от думите на председателя на КЗК Петко Николов в отговор на въпрос на money.bg във връзка с координираното поскъпване на такситата в града, което стана факт от 1 ноември тази година.

Той коментира и наложената от Комисията рекордна глоба на вносителя на „Хюндай" заради нелоялни търговски практики.

Припомняме, антимонополният регулатор реши да наложи санкция в размер на 10% от оборота на IND Commerce, което се равнява на близо 16 милиона лева.

По думите на Николов глобата е наложена след съгласуване с антимонополните органи в ЕС и е съблюдавано стриктно както европейското, така и българското законодателство.

Шефът на КЗК взе участие в първата по рода си среща на антимонополните регулатори на страните от Западните Балкани. На нея присъстват представители на ресорните комисии от Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Косово, Македония, Сърбия и Черна Гора.

Срещата е под егидата на Конференцият  на ООН за търговия и развитие (UNCTAD). Форумът е насочен към нуждите на органите по конкуренция в страните, които са със статут на кандидат-членки на ЕС или имат такъв потенциал.

Инициативата има за цел да предостави възможност за обмен на информация и опит в областта на правоприлагането по конкуренция.

С оглед на факта, че повечето страни в региона са изправени пред сходни предизвикателства в прехода си към пазарна икономика, проблемите в прилагането на законодателството в тази област също се доближават, поясни Николов.

Той изтъкна, че именно поради тази причина основните задачи на провеждащия се в София форум са създаването и подобряването на по-добра законодателна рамка в държавите от региона, усъвършенстване на експертния капацитет на ведомствата, както и прилагането на най-добрите практики в областта.

По думите на шефа на КЗК, България е избрана от ООН да води интеграцията по конкуренция на Западните Балкани неслучайно измежду страните в региона, които вече са членки на ЕС.

Това се случва, защото през годините българският регулатор е доказал своите добри практики, както и добре подготвения си персонал в областта на конкуренцията, изтъкна Николов.