Осигуряването на пряка транспортна връзка между България и Русия ще ускори икономическите връзки между двете държави. Сега стоките преминават през територията на няколко държави, а това създава затруднения за бизнеса.Това заяви министър-председателят Сергей Станишев пред участниците в кръглата маса "България-Русия - перспективи на търговско-икономическите отношения", съобщи пресцентърът на Министерски съвет.

Пред участниците в дискусията министър-председателят посочи, че в момента между правителствата на България и Русия се водят много интензивни разговори за изграждането на транспортна морска връзка между руските пристанища, пристанище Варна и тези по р. Дунав.

Той подчерта още, че нараства интересът на руския бизнес за инвестиции в производството, тъй като създаването на предприятия у нас ще улесни достъпа на стоките им до пазара на Европейския съюз. Общият размер на преките руски инвестиции у нас от 1992 г. до 2006 г. е 293,5 млн. долара.

Водеща роля в търговско-икономическото партньорство между двете държави има сектора енергетика, изтъкна министър-председателят. Пред деловите среди той посочи проекта за изграждане на втора атомна електроцентрала в Белене, подписаният меморандум между "Булгаргаз" и "Газпром" за дългосрочна доставка на газ за България и през територията на страната ни, споразумението за нефтопровода Бургас-Александруполис и бъдещият проект "Южен поток", който предвижда още по-голям транзит на газ през българска територия. С реализирането на всички тези проекти България би могла да бъде енергиен център на Балканите, каза Станишев.

Туризмът е друг перспективен сектор в двустранните икономически връзки. С всяка изминала година броят на руските туристи нараства, подчерта министър-председателят. Той съобщи, че около 250 хил. руски туристи се очаква да посетят страната ни до края на т. г., докато в края на 90-те години те са били общо 50 хил.