След петнадесет години британската икономика е твърде различно животно, което изпреварва Еврозоната година след година. Лондонското Сити зае мястото на световен финансов разпределителен център. Стерлингът стана любимецът на валутните пазари, търсен от централните банки, петродоларовите емиратства, руските олигарси и японските пенсионни фондове, излезли на лов за високи лихви.
Паундът сега е валутата, която формира 12% от световните чуждестранни депозити държани от правителствата в света, според Bank for International Settlements. Китай например постепенно сменя значително количество от валутните си резерви за $1.2 трилиона в евро и стерлинги - бавен ход на бягство от долара.
„През летните месеци можем да видим паунд на $2.10" казва валутният шеф на The Bank of New York - Китай, Русия и Бразилия могат да решат да променят структурата на валутите си резерви и да търсят повече паунди.
Докато пазарите засега оценяват, че в Британия предстоят още две повишения на лихвените проценти до 5.75%, те очакват следващ ход на Американския Федерален резерв към отрязване на лихвата. Американската икономика се е забавила рязко, като има опасност разнебитеният пазар за недвижими имоти да доведе до твърдо приземяване в един момент през годината.
Преминаването на бариерата $2 е както въпрос на долара, така и на стерлинга - счита валутният стратег на HSBC: „Паундът може да се смъкне малко обратно, но ще видите купуването да се потапя. Една от привлекателните страни на стерлинга е, че правителството не е обезпокоено за разменния му курс и така има по-малък политически риск отколкото в Европа, където политиците винаги се оплакват от силното евро".
Но има и тъмна страна в силата на стерлинга. Той проби над $2 в същия ден, когато инфлацията достигна връх от десетилетие, тъй като пазарите гонят лихвата. Инфлацията може да избута нагоре валутата за кратък период чрез вдигане на лихвите, но е възможно това да носи и обратния ефект.
Валутният стратег на HBOS вярва, че стерлингът сега е надценен и до края на годината ще падне на $1.87.
Според него всички ключови подкрепи скоро ще започнат да се рушат, визирайки потоците на сливания и поглъщания (M&A), падащото натрупване на резерви след като производителите на търговски стоки се препъват, както и забавянето на „carry trade"на йената след като разликата в лихвените равнища се стесни. „Близо сме до дългосрочен цикличен връх".
Enigma_
на 18.04.2007 в 17:06:57 #2доларът и преди се е сривал и после пак се е ка4вал, тъй че едва ли положението е толкова сериозно
alibaba
на 18.04.2007 в 12:57:21 #1След 5 -10 год. доларът ще се срине съвсем!