„Спират тировете", четем от първата страница на „Стандарт"
Полицаи ще спират тировете по най-натоварените шосета днес и утре. Забраната се налага заради лошото време, обилните снеговалежи, както и очаквания трафик преди празниците. "Ще спираме и отбиваме камионите по места, където потокът от коли ще е огромен", съобщи за "Стандарт" главен инспектор Красимир Костов от КАТ. Той обясни, че освен тежките машини леките коли също може да бъдат отбивани от движението, ако се налага шосето да се почисти. "Всички трябва да са подготвени, ако се наложи да изчакат поне час. Това е регламентирано в закона и не означава безпомощност на полицията, а поддържане на добри за движението пътища", каза още Костов. Той припомни, че шофьорите трябва да внимават да не задръстват най-дясната лента, откъдето при нужда ще минават линейки и патрулки.
Още по темата от „Стандарт"
„А сега кой кара влака" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Със 165 км в час премиерът Бойко Борисов подкара локомотив на частната Българска железопътна компания. Към него бе прикачена лаборатория, тестваща жп линията Крумово - Първомай.
Попитан защо локомотивът не е на БДЖ, шефът на НКЖИ Милчо Ламбрев каза: "Нямат такъв който да вдигне над 120-130 км в час."
Борисов е "взел" 37-те километра за 13 минути. На места скоростта е била 170-180 км/ч. С него бяха министрите Ивайло Московски, Лиляна Павлова, Томислав Дончев и шефът на НКЖИ Милчо Ламбрев. До 2020 г. трябва да спрем да говорим за магистрали и да прехвърлим парите от тях към железниците, каза Борисов. Според Ламбрев 160 км/час е най-добрата скорост за България. При нея влак от София ще стига до Варна за 3 часа. Министърът на транспорта Ивайло Московски връчи на премиера акт 15 за жп отсечките Крумово - Първомай и Първомай - Димитровград.
След 2013 г. България може да кандидатства за 300 млн. евро от ЕС, с които ще купи над 100 нови влака, допълни той. През 2014 г. от Пловдив до турската/ гръцката граница ще се стига за 1 час и 15 минути. Новата линия ще е за влакове с накланящи се кошове, които са за 200 км/ч.
Още от статията на „24 часа"
"БДЖ става конкурент на магистралите", информира „Монитор"
Железницата ще стане предпочитаният транспорт у нас още в рамките на идните една-две години. Това заяви премиерът Бойко Борисов в Първомай, където приключи тестовото пътуване по отсечката от гара Крумово. Тя е част от линията Пловдив-Свиленград, финансирана по ОП „Транспорт". В локомотива заедно с премиера бяха още транспортният министър Ивайло Московски, строителният Лиляна Павлова и министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Разстоянието от 37 км бе преодоляно за 14 минути. Всички помним стария проект за линията Пловдив-Свиленград, каза Борисов, но тя изостана с пет години. С огромни усилия само за година и половина строителството приключи и линията получи Акт 15.
Когато проектът бъде изцяло завършен, от Пловдив до турската граница ще се стига за не повече от час и 15 мин., а скоростта ще е 160 км/ч, допълни премиерът.
Железопътният транспорт остава най-сигурен, защото и два метра сняг не му пречат на влака. На една отсечка скоростта ни достигна до 180 км/ч и аз съм убеден, че хората ще предпочетат този комфортен транспорт пред возенето с лична кола по пътищата, каза Борисов. Той харесал обновените гари с рампи, асансьори и осветление, надлезите и протившумните стени.
Стратегията на ЕС е през 2020 г. да се ориентираме само към строителство на жп линии. С тази отсечка ние гарантираме, че железницата ни става европейска.
В следващите три години ще пътуваме с висока скорост от София до Бургас и тези проекти ще продължат. За хората влаковете ще са приятни и уютни, защото пътуват бързо, пристигат в центъра на Бургас, в центъра на Пловдив, а не някъде по Околовръстното шосе, изброи предимствата на жп транспорта Борисов.
Обвиняваха ни, че искаме да ликвидираме железницата, напомни пък транспортният министър, а сами виждате, че ние всъщност я възраждаме и я правим модерна.
Още от статията на „Монитор"
„Кабинетът бърза да узакони строежите в природните паркове", разкрива от първата си страница „Сега"
Плановете за супер ски курорти, опасни за българската природа, временно бяха охладени от икономическата криза и по-строгите еврорегламенти, но точно преди Коледа се задава нова офанзива. Правителството вече обсъжда промени в Закона за горите, които предвиждат да се разреши строителството на писти и лифтове в планините, без да се иска промяна в предназначението на територията. На практика това означава да се узакони строителството в природни паркове, които са изключителна държавна собственост.
Проектът, подготвен от земеделското министерство, вече върви за съгласуване, като срокът за приключване на обсъждането е подозрително кратък - от 21 до 30 декември, при положение че законът изисква 14 дни.
Всичко това се случва точно след като управляващите от ГЕРБ се оплакаха, че са подложени на "психологически натиск" и "нахален рекет" от "Витоша ски" - компанията, стопанисваща пистите и лифтовете на "Алеко". В публичното пространство "Витоша ски", както и стопанисващата ски съоръженията на Банско фирма "Юлен" се свързват със собственика на Първа инвестиционна банка и председател на Българската федерация по ски Цеко Минев. Той обаче не е в управата им. В ръководството и на двете фирми е Боян Мариянов, който е и в управата на федерацията по ски, показва справка в информационната система ДАКСИ.
В началото на месеца фирмата стопанин изненадващо обяви, че спира лифтовете на Витоша, тъй като не може да почисти и обезопаси просеките под тях. Пречел й сегашният Закон за горите, който изисква земята под лифтовете да има учреден сервитут. За такъв обаче може да се кандидатства само с одобрен подробен устройствен план. "Витоша ски" предложи такъв план, но екоминистерството го отхвърли заради отрицателна оценка за въздействието върху околната среда.
Още от статията на „Сега"
„Сурвакат с двойни сметки за парно", пише на първата си страница „Монитор"
Близо два пъти по-високи сметки за парно за ноември стреснаха столичани предколедно. Абонати се жалват, че имат да плащат суми, които са между 60 и 100% по-високи в сравнение с миналия ноември. Един от най-фрапиращите примери е на столичанин, който миналия ноември платил 170 лв. за парно, а този - 350 лв. Друг абонат се ожали по телефона, че от 90 лв. преди година сметката му сега е скочила на 140 лв., при това пестял сериозно.
Реакцията на хората идва сега, защото вече са видели фактурите си. Още преди десетина дни обаче от „Топлофикация-София" предупредиха, че ноемврийските сметки ще са високи. В действителност сметките над 150 лв. са 18 на сто от всички фактури, припомнят от столичната топлофикация. Останалите 82% от абонатите са получили фактури с до 150 лв.
Основната причина за това са измерените ниски температури през ноември. Според БАН миналият месец е бил най-студеният ноември за последните 20 години. Средно месечната температура миналия ноември е била плюс 10,5 градуса, а този - плюс 2,9 градуса. В резултат на това през ноември 2011 г. „Топлофикация-София" е доставила на клиентите си в столицата 421 220 мегаватчаса топлинна енергия. Това е с 49% повече в сравнение с ноември 2010 г., когато консумацията е била 282 205 мегаватчаса.
Определящи за сметките в случая са и прогнозните дялове, по които топлинните счетоводители правят разпределението на консумираната от една сграда енергия. Прогнозните дялове на абонатите, които са имали да доплащат след края на миналия отоплителен сезон, са завишени автоматично, както е разписано в наредбата, съобщи Ася Ангелова, председател на Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство. Според нея големите разлики спрямо сметките през миналия ноември могат да се дължат и на това, че някои от съседите в сградата са си намалили прогнозните дялове, а на практика ползват колкото миналата година, а може и повече.
Още от статията на „Монитор"
„Законови противоречия спират инвестициите в биомаса" анализира от първата си страница „Капитал Daily"
Надеждите инвеститорският интерес във възобновяеми енергийни източници да се пренасочи към проекти за изграждане на централи на биомаса засега остават излъгани. Въпреки опитите на управляващите да създадат благоприятни условия за този сектор подобни проекти все още няма.
Затова и очакваните инвестиции от над 1 млрд. лева в биомаса, за които говореше министърът на земеделието Мирослав Найденов, очевидно остават за друг път. Проблемът обаче не е в липсата на интерес от страна на инвеститори, а в неясното законодателство в тази област.
Въпреки че цените за изкупуване на електроенергия от биомаса бяха увеличени най-много сред всички възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) - между 185.99 лв./МВтч и 432.81 лв./МВтч в зависимост от мощността и технологията, фирмите все още не се чувстват сигурни да инвестират в такива проекти.
Параграф 22
Демонстрираното от управляващите желание да подпомогнат развитието на този сектор не е било съобразено с проблемите при присъединяването към мрежата, от което всъщност страдат всички инвеститори във възобновяема енергия. В конкретния случай проблемът идва от това, че законът предвижда присъединяването да става в срок до една година след подписването на предварителния договор.
Биомасата обаче попада в параграф 22 - за да намери финансиране, проектът трябва да има предварителен договор, но реализацията на самия проект няма как да приключи в рамките на една година. "Това все пак е конвенционална централа, за чието изграждане са нужни поне 3 години", коментира Костадинка Тодорова, председател на Асиоциацията за алтернативна енергия.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Статуи "ослепяха" в протест" е водещото заглавие на „Труд"
Kой и защо върза очите на ключови статуи в София, питаха се в четвъртък столичани. Каменните скулптури на братята Евлоги и Христо Георгиеви пред СУ "Св. Климент Охридски", бронзовите фигури на Петко и Пенчо Славейкови на пл. "Славейков", както и други паметници из града осъмнаха с бели превръзки. Явно част от умовете от българското минало не трябваше да "виждат" нещо, случващо се днес.
Зад тази акция се крият млади, анонимни хора. Студенти са, направили са си и блог в знак на протест срещу "едно уволнение". А уволнението бързо бе разкрито. Става дума за доскорошния директор на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) арх. Йорданка Кандулкова, отстранена от поста заради изказване в тв предаването "Открито с Валя Ахчиева" на 23 ноември по БНТ.
В предаването арх. Кандулкова развива тезата, че сграда паметник в центъра на Бургас е превърната в кич без разрешение от ръководения от нея Институт по паметниците, но със одобрението на Министерството на културата. Става въпрос за модерна стъклена пристройка ("виндфанг" на архитектурен език) към фасадата на старинна сграда срещу Съвета в центъра на града.
Това изказване обаче не се харесва на работодателите й от Министерството на културата. На 29 ноември зам.-министър арх. Георги Стоев, главният секретар на МС и и.д. главният директор на Главна дирекция "Инспекторат по опазване на недвижимото културно наследство" пускат докладни записки до министър Вежди Рашидов, в които настояват г-жа Кандулкова да даде писмени обяснения за случая.
В последвалата заповед на министъра пише, че г-жа Кандулкова е изразила становище като експерт и директор, без да е взела предвид мнението на МК. "В резултат на това се стига до заключение за бездействие от страна на МК по посочения въпрос.
Още от статията на „Труд"
„Световното богатство ще се удвои до 2020 г.", прогнозира от първата си страница „Класа"
Световните финансови активи ще се увеличат с 90% до 2020 г. През 2010 г. те са били 198,1 трлн. долара, а десетилетие по-късно ще достигнат 371 трлн. долара. Това предвижда базовият сценарий с ръст на пазарите, разгледан в доклад на McKinsey Global Institute. При възстановяване на две скорости, в което бързоразвиващите се икономики се движат много по-бързо от развитите, световното богатство ще се увеличи от 198 трлн. на 338 трлн., или със 71 на сто. При най-оптимистичния сценарий то ще скочи с близо 98% до 391,5 трлн. долара, предвиждат експертите. Но и при трите варианта дяловете на Западна Европа и САЩ ще намаляват. За Стария континент - от 27 трлн. долара преди година на между 24 трлн. и 22 трлн. през 2010 г. А за Щатите - от 29 трлн. долара на 27-24 трлн. в зависимост от развитието на ситуацията.
Данните на McKinsey Global Institute се потвърждават и от доклад на консултантска компания Deloittе, според който богатството на домакинствата ще нарасне със 119% до 2020 г. до общо 202 трлн. долара. Развиващите се страни ще отчетат 260% ръст спрямо доста по-скромен темп от 107% в индустриализираните икономики.
През 2010 г. като цяло инвеститорите от развитите пазари управляват 79% от световното финансово богатство, или 157 трлн. долара, но все повече парични потоци ще се насочват към развиващите се икономики, сочат още оценките на McKinsey Global Institute. Те държат 21%, но делът им в общото богатство до 2020 г. ще нарасне до 36 на сто - т.е. от 114 трлн. долара на 141 трлн. в следващите осем години. Китайските финансови активи ще достигнат 65 трлн. долара, а тези от Индия - 8,6 трлн. Но това, което е по-различното, е, че най-често частните инвеститори в тези страни концентрират финансите си в банкови депозити и съвсем малка част в акции. Макар че не спадаме в групата на бързоразвиващите се икономики и не попадаме в отчета на McKinsey Global Institute, в България инвестиционните нагласи са същите.
Още от статията на „Класа"
"Богатите пет пъти по-заможни от бедните", съобщава „Стандарт"
Най-заможните 10% от домакинства у нас разполагат с 4,5 пъти по-голям годишен доход от най-бедните 10% от българските семейства, сочи статистиката на НСИ за 2010 г. Средният годишен бюджет на най-бедните 10% от домакинства е 4269 лв., докато най-заможните разполагат с 19 247 лв. Профилът на бедните домакинства изглежда доста потискащо. Средната численост на тези семейства е 3,58 души (при 2,47 средно за страната), от които само 0,59 души са заети и получават приходи. Бюджетът на тези домакинства е два пъти по-малък от средния за страната, който е 9,4 хил. лв. за година. Едва 36% от парите на най-бедните семейства идват от работна заплата (при 50,9% средно за страната), а други 28% идват от пенсии. Така средният доход на лице от най-бедните 10% от домакинствата е 1193 лв. годишно, при 3821 лв. на човек средно за страната и 8765 лв. за членовете на най-заможните 10% от родните домакинства. Трябва да се отбележи, че статистиката дели общия семеен бюджет между всички членове на домакинствата.
Още от статията на „Стандарт"
„Кабинетът ще приватизира цялата енергетика без АЕЦ "Козлодуй", информира „Сега"
Държавата е готова да допусне частни инвеститори в почти всички големи компании от енергетиката, включително в ЕСО - оператора на електроенергийната система. В списъка на "свещените крави" ще остане само АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи вчера министърът на икономиката Трайчо Трайков пред "Сега". Държавата обаче няма изцяло да се оттегли от предприятията. Намеренията са МИЕТ да запази до 66% от акциите.
Ден по-рано и вицепремиерът Дянков обяви, че сега се довършва "стратегията за приватизация на миноритарни пакети от няколко дружества в рамките на Българския енергиен холдинг (БЕХ). В момента БЕХ обединява НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток", "Мини Марица-изток", "Булгартрансгаз", "Булгаргаз" и "Булгартел". ЕСО е дъщерно дружество на НЕК, но предстои отделянето му в самостоятелна фирма под шапката на БЕХ.
"Единият вариант е на борсата да се пуснат по 20-25% от ЕСО и газовия оператор, другият е да се листне малък пакет от целия БЕХ, например до 15%. В момента се финализират вариантите при министър Трайчо Трайков и продажбата трябва да стане до края на следващата година", обясни финансовият министър пред "Капитал". Дянков държи на борсова приватизация, защото тя гарантира прозрачност на сделките и публичност на компаниите.
Вчера на БФБ приключи напълно продажбата на държавните остатъци (по 33%) в двете дружества на австрийската ЕВН у нас - електроразпределителното и електроснабдителното. Основен купувач е самата ЕВН, но има и дребни акционери като пенсионния фонд "Доверие", като постигнатата цена на двата пакета акции е общо над 94 млн. лева. По закон приходите от приватизация, концесионни такси и бюджетният излишък (ако има такъв) влизат в държавния бюджет, а оттам след приключването на финансовата година се превеждат в Сребърния фонд, в който се трупат средства за допълване на пенсиите след 2020 г.
Още от статията на „Сега"
„Горнооряховският суджук защитен като шампанското", пише „Труд"
Родният горнооряховски суджук вече е с патент като шампанското. Нито една фирма в Европейския съюз няма да може да го произвежда, ако не членува в сдружение "Раховец - 2007". В момента в него участват три фирми. Това стана ясно от последния брой на Официалния вестник на ЕК, а суджукът е първият ни продукт със защитено географско название.
Деликатесът се прави само от прясно говеждо месо, а към него се добавят единствено чубрица, кимион, черен пипер. Не се допускат консерванти и оцветители. Продуктът е обвит в естествени обвивки - черва от животните, а не найлон, пише в рецептурника за суджука.
Географската защита е признание за уникалната технология и климатични условия в района на Горна Оряховица.
Пред "Труд" от една от фирмите в сдружението посочиха, че суджукът се произвежда по автентична технология още от времето на Османската империя. Характерното за него е, че зрее при температура от 20-22 градуса и влага от 100 до 85%, а се суши при температура от 15-18 градуса.
В последните шест години страната ни е доказала пред ЕК, че първите писмени източници за деликатеса варират от XVI век, когато във ферман на султан Сюлейман I Великолепни е отбелязано правото на Рустем паша да прибира данъци от масовото производство на суджуци в Горна Оряховица, посочи д-р Емилия Агатова от дружеството. Наименованието на продукта е споменато и в "Български алманах".
Още от статията на „Труд"
"Искат експертен борд на бизнеса и правителството", съобщава „Класа"
Експертен борд от браншовите организации и правителството да определя икономическата политика на страната, предложи вчера Георги Чернев, председател на Софийската търговско-промишлена камара. 2012 г. ще бъде по-лоша за България от 2011 г., прогнозират от бизнеса, защото инфлационният натиск върху лева, който идва през обезценяването на еврото, ще бъде сериозен. „Всички известни макроикономически показатели в условията на тази криза не показват традиционно поведение. Няма готови формули за този всеобхватен и дълбок колапс", смята Чернев.
Не е вярно, че няма криза у нас. Може би само фирмите, които работят на аутсорсинг, не усещат рецесията, но за всички други сектори проблемите са повече от сериозни. Мит е, че като имаме нисък бюджетен дефицит, няма криза, както и че който има държавен дълг, има по-големи трудности от нас, категоричен бе той. Оборотите на средния и дребния бизнес са спаднали с повече от 50%, а в златарския бизнес например спрямо 2008 г. оборотите са спаднали с 90%. Изхода бизнесмените виждат в три основни направления - мерки за увеличаване на износа, за активизиране на вътрешното потребление и привличането на чуждестранни инвестиции. Един от основните проблеми пред малкия и средния бизнес е администрацията, която вместо сътрудник и съветник се явява в качеството на контрольор или рекетьор, каза Генчо Велев - член на УС на СТПК. Той даде за пример бавенето на връщането на ДДС на фирмите. Въпреки че администрацията беше осъдена в Страсбург за неправилно тълкуване на закона, се изнамират нови членове, които да оправдават поведението й. Голям проблем е и така наречената СУПА - система за управление приходите на администрацията. Чрез нея се създават всевъзможни пречки пред бизнеса най-малкото защото софтуерната система не функционира нормално, смята Велев. Начинът, по който бизнесът оцелява, е мимикрията или влизането в сивия сектор, коментира Чернев. Според него безсилието и в ЕС е очевидно, защото няма еднозначен отговор. Необходимо е да се вземе единно решение, което в момента е невъзможно. Кризата на еврото е в неговия генезис.
Още от статията на „Класа"