В интервюто си за една от най-гледаните програми на САЩ - шоуто на Чарли Роуз по CNBC, министърът на финансите на САЩ Тимъти Гайтнър обяви, че „няма валутна война", въпреки появилите се напоследък медийни твърдения за обратната тенденция. "Няма подобен риск", категоричен беше Гайтнър. Той обаче разкритикува Китай, че изкуствено задържа поскъпването на юана, като по този начин Пекин работел срещу развитието на собствената си икономика. "Убеден съм, че това ще се случи", подчерта Гайтнър.

Пръв за „валутна война" заговори министърът на финансите на Бразилия Гуидо Мантега, който в началото на октомври каза, че светът вече е навлязъл във валутна война, тъй като много държави в света се стремят да девалвират националните си валути, за да увеличат конкурентоспособността на стоките и услугите си, които изнасят.

И изпълнителният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик-Строс Кан предупреди, че много правителства в света рискуват, като влизат във валутна война, като се опитват да използват валутния си курс за инструмент за решаване на национални икономически проблеми.

Според Reuters страни като Бразилия, Южна Корея и Тайланд през последните няколко седмици осъществиха валутни интервенции, за да задържат ръста на националните си валути, за да не свалят темпа на износа си и да не задържат възстановяването на икономиките си. При това Южна Корея, Тайланд, Бразилия, Колумбия и Русия предприемат по-строги регулации на капиталовите потоци, за да избегнат извънредни колебания на своите валути.

По този повод преди седмица и президентът на Световната банка Роберт Зелик каза, че има такава тенденция, но не очаква засилилото се напоследък напрежение на валутните пазари да прерасне във валутна война.

"Парите търсят високите доходи. Днес те не могат да ги намерят в развитите промишлени страни от Запада и заради това търсят други места и пазари", каза Зелик пред Reuters. Според него създалата се ситуация създава тенденция за увеличаване на стойността на валутите на развиващите се страни, но и предизвиква поскъпване на редица активи, като по този начин се поражда риск от спекулативни балони на пазара на недвижимите имоти и на суровините.

Валутната война бе дискутирана тема и на завършилата на 10 октомври редовна годишна среща на управителните съвети на Групата на Световната банка и МВФ. В разпространеното след срещата в Ню Йорк комюнике обаче беше записано само, че МВФ обещава да задълбочи своята дейност в областта на движението на валутните курсове, включително като прави проучвания по въпроса. Първите реакции на световните агенции бяха, че текстът замазва острите различия между Китай и САЩ.

В интервюто си за CNBC министърът на финансите на САЩ не случайно каза, че напрежението около юана и ограничителните действия на китайското правителството няма да доведе до нарастване на протекционизма в търговията или до някакъв валутен конфликт със САЩ.

На коренно противоположна позиция е коментаторът на Financial Times Мартин Улф, който дори прогнозира в днешния брой на вестника, че „валутна война" има и тя ще бъде спечелена от САЩ. Заради неограничените боеприпаси, с които разполага Федералният резерв на САЩ (ФЕД), който може да печата неограничено количество долари, аргументира се коментаторът на британския ежедневник.

Според Улф негативната реакция от поевтиняването на щатския долар през последните три месеца отчасти отразява неравномерното въздействие на монетарната политика на САЩ. В същото време обаче поевтиняването на долара засили притока на капитал към други страни, всяка, от които се опитва да отклони нежеланата корекция спрямо собствената си валута. И всичко това се прави в името на повишаване на износа, категоричен е Мартин Улф.

Коментаторът на Financial Times е още по-краен в обвиненията си към САЩ, тъй като те се опитвали да избегнат корекцията, необходима за световната икономика, чрез печатане на долари, които се насочват към останалата част от света и повишават инфлацията там. В същото време останалата част от света се съюзява и се стреми да избегне налаганите от САЩ промени, като се опитва да причини дефлация зад Океана.

Онова, което останалата част от света може да направи, е да се предаде и да договори условията, при които да се променят номиналните обменни курсове и вътрешната политика, категоричен е Улф. Според него това, което ще помогне на САЩ да спечели, е фактът, че ниската и намаляваща инфлация в страната може да бъде потенциално пагубна не само за САЩ, но и за световната икономика. Още по-страшно е ако икономиката на САЩ попадне в дефлационна спирала на фона на голямата задлъжнялост в частния и държавния сектор. Като аргумент за твърденията си Мартин Улф посочва лихвените проценти по американските ДЦК и инфлацията, които вече са поели по траекторията на Япония през 1990 г. ФЕД обаче иска да спре тази тенденция и заради това е сигурно, че следва ново инжектиране на пари в икономиката.

Дали ще се случи „валутната война" със сигурност ще стане ясно в най-скоро време. И сигналът за това ще бъде, ако ФЕД реши да печата още пари, за да ги налее в икономиката на САЩ. Засега това само се предполага. От „отворената" вчера стенограма от заседанието на ФЕД на 10 септември стана ясно, че не всички членове на финансовия регулатор са за директна намеса и до консенсус не се е стигнало, поради което е взето решение да се изчакат и данните за септември. Тогава ще се мисли дали да бъде осъществена втора мащабна интервенция за ликвидност във финансовата система на САЩ.