Ако цената на бензина в САЩ и по света се повиши това лято, потребителите ще имат пълното право да обвиняват нов нефтохимически завод в Тайван наред с техническите проблеми на рафинериите в Тексас, коментира днес Ройтерс.
Анализаторите предвиждат тайванския конгломерат Formosa Petrochemical Corp. да има годишен капацитет на преработка от 1.2 млн. тона суров петрол в органичното химическо вещество етилен. То е широко използвано в индустрията и за хормонално подхранване на растения. Това означава, че най-голямото такова предприятие в Азия ще потребява 90,000 барела суров петрол дневно.
Някои правят връзка между засиленото търсене на петрол в Азия, което достигна до невиждани рекорди през март, с намаляващите бензинови резерви в САЩ, които пък отбелязаха най-резкия си спад от много време насам, заради по-ниските вносни обеми.
Нефтохимическият завод Formosa е последното предприятие от редица нови химически заводи в Азия. Той ще започне работа само няколко дни преди началото на активния шофьорски сезон в САЩ, като по-този начин само ще усложни пазарната обстановка.
Връзката между новия завод и по-високата цена на бензина не е толкова пряка. Азия не изнася толкова големи обеми бензин или други рафинирани продукти за САЩ. Все пак връзката може да се проследи покрай лекото изменение на търговските потоци към Азия от Близкия Изток и Европа. Износът на суровината за производството на етилен от Близкия Изток е сравнително малко, което може да накара предприемчиви търговци да прехвърлят част от петрола предназначен за производство на бензин и горива към азиатските нефтохимически предприятия.
Това може да доведе до още по-високи цени на горивата в САЩ, а от там и на световния пазар, заради очакваното рекордно търсене това лято. Анализаторите вече коментират, че скоро едва ли ще видим цената на бензина под $3 по американските бензиностанции.