Британската банка RBS, която вече е 70% собственост на държавата, се подготвя за ролята на опитно зайче в следващата стъпка на правителството за стабилизиране на банковия сектор в страната, пише The Independent.

Възможно е банката да застрахова между 50 и 100 млрд. паунда в новата схема за застраховане на кредитите на банките, подготвена от британското финансово министерство.

Схемата предвижда банките (срещу съответно заплащане) да се застраховат срещу загуби от ценни книжа, за които няма пазар, както и загуби от други свои активи. Схемата беше оповестена преди една седмица и в началото доведе до рязък срив на акциите на финансовите компании на лондонските борси.

Сега банката RBS, в която държавата държи над две трети, ще е първата, която ще се възползва от новата правителствена опция. Правителството цели със застрахователната схема на кредитите да освободи баланса на банките и да ги стимулира да отпускат кредити на бизнеса и домакинствата при по-приемливи лихви, което би следвало да подкрепи икономиката, изпаднала в рецесия.

Ефектът от застрахователната схема се преценява да е същия, като от т.нар. „лоша банка" - финансова институция, която събира активите на банките, за които няма пазар, за да ги управлява дългосрочно (успешно приложен модел в Швеция през 1990те, обмислян сега от новата администрация в САЩ).

В същото време министрите в британския кабинет настояват и за други промени в почти национализираната банка, която отчете 28 млрд. паунда загуба за 2008 година, след като отписа „токсичните" си активи.

Миналата седмица акциите на RBS се сринаха с 65%, тъй като много инвеститори почувстваха, че застрахователните планове на правителството могат да са прелюдия към национализация. Страховете, довели до подобен спад на акциите, действително могат да направят национализацията неизбежна.

Днес акциите на RBS поскъпват с над 13%, поскъпват и акциите на „Лойдс" с 16% и „Барклис" с над 42%. „Лойдс" е 43% собственост на държавата.

Причината за този значителен ръст на финансовия сектор на Острова е уверението на директорите в „Барклис", че банката не се нуждае от правителствени средства, а напротив, разполага с 17 млрд. паунда повече от изискваните капиталови резерви.

Заедно с масовото разпродаване на RBS, акциите на „Лойдс" миналата седмица също попаднаха в списъка на тежко губещите, тъй като се спекулираше, че те могат да са следващите жертви на национализацията.

Сега според анализаторите на „Блумбърг" пазарът е оценил, че британските банки са относително стабилни предвид общата слабост на британските и глобалните пазари.

В момента се готвят промени в управителното тяло на  RBS, след като изпълнителният директор сър Фред Гудуин трябваше да разчисти бюрото си. Новият изпълнителен директор на банката е Стивън Хестър.

Финансовото министерство ще преразгледа заплатите и бонусите на директорския състав, вероятно същото ще прави и новата британска финансова институция - United Kingdom Financial Investments.

Отговорният британски министър посочва: тук срещнах повече властелини на света, отколкото бих желал, хора които са прекомерно заплатени, но не съзнават това. „Нека го кажем ясно: нашите банки не се управляват добре".

Водещите банкери нямали никакъв поглед за обществото около себе си и извънредното им „експоненциално" заплащане не било оправдано. Говори се дори рицарското звание на някои от водещите банкери да бъде отнето. През 2004 г. провалилият се Фред Годуин беше награден с ордена на Британската империя заради приноса му за банковото дело на Великобритания.

Пропорционално, проблемът не е чак толкова голям: през 2007 водещите 28 директори са получили като бонуси 38 млн. паунда, като най-добре заплатеният сър Фред е имал 4.2 милиона паунда заплата и е взел 2.86 млн. бонуси.

Предвид това, че загубите на британските банки многократно надхвърлят посочените суми, по-скоро проблемът се крие в културата на несъразмерно поемане на риск заради алчност и нерационални очаквания, която е процъфтявала в англосаксонската финансова сфера.

В сряда сър Фред Годуин се изправя пред специална правителствена комисия, която ще разследва управлението на  RBS. С това не свършват опитите да се накажат виновниците за внезапния срив на Кралската банка на Шотландия. Депутат от Шотландската национална партия е сезирал полицията в две шотландски графства, за да провери дали акционерите не са били подвеждани.