Около 20% от приходите във федералния бюджет на Русия идват от Газпром - заявил е руският президент Дмитрий Медведев, цитира го РИА Новости. От началото на 2000 г. досега капитализацията на руския газов монополист е нараснала над 46 пъти. „Добър резултат" - счита Медведев.

Според Медведев, ролята на Газпром е изключителна, тъй като Газпром е не само флагман на руската икономика, а и част от световната икономика. Припомняме, пазарната капитализация на Газпром на руската борса РТС в момента надвишава 363 милиарда долара и по този показател руският колос се нарежда сред петте най-големи публични компании в света.

Медведев изтъква, че Газпром „не е недореформирано министерство, а реален крупен руски бизнес, контролният пакет в който принадлежи на руската държава". За последните шест години ежегодният добив на газ се е увеличил с над 36 млрд. куб.м., увеличени са и инвестициите в газопреносната мрежа. 13 милиона граждани са газифицирани в последните години, за което са отделени милиарди рубли. Много са постиженията в експорта, диверсификацията на маршрутите на доставките.

Руският президент обаче не скрива, че напоследък се наблюдава леко понижение в добивите на газ. През 2007 г. е добит с 1.3% по-малко газ, отколкото през предходната година (548,6 млрд.куб.м. спрямо 556 млрд.куб.м. през 2006). Преди това се обясняваше с изключително топлото лято на 2007 г.

Медведев влиза в съвета на директорите на Газпром от 2000 г., оглавявайки монопола от 2000 до 2001 година и после отново от юни 2002 г. досега. С поемането на президентския пост, Медведев формално е престанал да изпълнява задълженията на председател, но нов председател ще бъде избран на годишно събрание на акционерите чак на 27 юни.

По време на заседанието на съвета на директорите на Газпром, Медведев е акцентирал върху ефективността в работата на дъщерните структури на концерна, както и върху геологическите изследвания и възпроизводството на минерално - суровинната база.

Коментарът на Алексей Миллер, председател на управлението на Газпром и заместник председател на съвета на директорите е, че високо поставената от Президента летва „ще се удържа и по всички приоритетни направления, по които Газпром работи, ще бъдат направени крупни крачки за това, че Газпром да стане компания номер едно в света".

Газпром има опит и ресурси за това - изтъкнал е Миллер - както и забележителен колектив, наброяващ над 300 хиляди души.

Днес стана също ясно, че дъщерното дружество „Газпром нефть" ще привлече синдикиран кредит в размер на 1 млрд. долара, за да рефинансира задълженията си и да развива бизнеса. За организатори на кредита са избрани Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A., The Bank of Tokyo-Mitsubishi, Barclays Capital, Sumitomo Mitsui Banking Corporation и WestLB.

Последната за днес газова новина за Русия идва от агенция Блумберг. Комисия на Европейския парламент е изтъкнала, че тръбопроводът Северен поток между Русия и Германия по дъното на Балтийско море, в който контролът е на Газпром, представлява сериозна заплаха за околната среда.

Така политическите пречки пред инвестицията от 12 милиарда се натрупват твърде нависоко. Според Комисията по петициите, Северен поток заплашва морския живот, туризма и бреговите икономики. Настоява се да се потърсят други маршрути. Може би повече яснота ще внесе това, че председателят на тази европейска структура е полякът Марчин Либицки. Европарламентът с 785 членове ще гласува необвързваща резолюция по темата през юли.