Цената на петрола Brent се задържа около 110 долара за барел, доколкото политиците във Вашингтон не могат да намерят решение на проблемите около бюджета и тавана на държавния дълг и това заплашва търсенето в най-големия потребител на суровината в света.

По обед фючърсите за марката Brent поскъпнаха с 1 цент до 110,17 д. за барел, а тези за американския индикативен сорт WTI поевтиняха с 1 цент до 103,48 д. за барел, съобщава Reuters.

Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че ще обсъжда с републиканците въпросите за бюджета, само ако те се съгласят да се възобнови работата на държавните учреждения и да се повиши таванът на държавния дълг.

"Ситуацията в САЩ остава неопределена, но смятам че решение ще бъде намерено навреме и засега не виждам значително влияние на проблемите върху пазар на петрол. Инвеститорите гледат фундаменталните показатели, а не политическите проблеми и виждаме, че пазарът продължава да получава поддръжка" отбелязва Тецу Емори, управляващ суровинните фондове на инвестиционната фирма Astmax Investments в Токио.

Падането на цените на петрола се задържа от слабия долар, чийто курс спрямо кошницата от световни валути е близък до 8-месечен минимум.

Политическата борба в Египет и задържането от американците на един от ръководителите на Ал кайда в Либия създават рискове пред доставките на петрол от района на близкия Изток и Сверена Африка.

Запасите от петрол в САЩ, по данни на Американския институт по петрола, са нараснали през миналата седмица с 2,8 млн. барела при прогноза за ръст от 1,5 млн. барела.

В месечния си доклад Международната агенция по енергетика повиши прогнозите си за снабдяването на световния пазар с петрол през 2014 г. и същевременно понижи световното търсене в сравнение със септемврийския си доклад.

Международният валутен фонд също така понижи вчера прогнозите си ръста на световния БВП през 2013 г. от 3,1 на сто на 2,9 на сто, което би представлявало най-слабия резултат то 2009 г. насам.