„Училищата свалят такси", четем от първата страница на „Стандарт"
Частните училища свалят таксите, защото вече ще получават пари и от държавата. Революционната промяна е заложена в новия образователен проектозакон, представен от екипа на министър Сергей Игнатов. Това ще даде възможност и на хора с по-ниски доходи да пратят децата си в частните школа. Държавата ще превежда между 1200 и 1400 лева за всеки частен ученик според общината. Това ще стане от началото на учебната 2013-2014 година. "Ще намалим таксите точно с толкова, колкото държавата ни отпусне", заяви пред "Стандарт" Милка Славчева, шеф на асоциацията на частните училища.

От 2016 г. детската градина ще стане задължителна още за четиригодишните. Друга новост е дипломата от гимназия да се издава на 4 езика.
Още по темата от „Стандарт"

„Държавата ще дава 10 млн. лв. на година за частно образование", съобщава „Сега"
На третата година от мандата си ГЕРБ се заема с реформа в средното образование. Двете основни промени са въвеждането на нова образователна структура и на държавно финансиране за частните училища. Идеите са записани в проекта на нов закон за училищното образование, който вчера беше представен от министъра на образованието Сергей Игнатов и заместника му Милена Дамянова.

Частните училища ще получават държавно финансиране само за отглеждане, възпитание и обучение на децата и учениците. Средствата от републиканския бюджет ще се отпускат на принципа на делегираните бюджети за държавните и общинските училища - спрямо разходите за издръжка на 1 ученик за съответната община. За 2012 г. разходите за издръжката на 1 ученик варират от 1195 лв. до 1475 лв. Не е изключен обаче и вариант да има отделен разходен стандарт само за частните училища.

От министерството твърдят, че частните училища трябва да намалят таксите с толкова, колкото получават от държавата. Такъв текст в закона обаче няма, а очакванията на ведомството се дължат на обещания от Асоциацията на частните училища. Именно липсата на обвързаност на таксите и държавната субсидия предизвиква от години спорове по тази идея. Аргументите на привържениците й са, че всички деца трябва да имат равен достъп до образование, а системата се издържа от данъците на всички граждани. Противниците обаче твърдят, че така частните училища получават двойно финансиране за сметка на държавните и нищо не ги задължава да облекчат таксите за учениците си. Няма ограничения и какви такси могат да се събират за всякакви други дейности. Например частното училище може да събира такса за това, че децата в паралелката са 10, което оскъпява обучението, а държавата плаща за 22 деца в клас.
Още от статията на „Сега"

„Добиването на шистов газ не е за България", пише на първата си страница „Класа"
Не може да се отрече фактът, че посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик е деен и невероятно упорит в защитата на интересите на американските компании и в частност тези на Chevron в стремежа й да разработва находища на шистов газ у нас по метода на хидравличното разбиване. И така трябва, защото именно такава е ролята на съвременния дипломат! Надяваме се, че новите посланици на външно ще се поучат от неговата активност.

На 18 януари по Нова телевизия посланикът се опита да лобира за последно: „По-добрият вариант за България е да се въведат строги регулации при проучванията." Посланикът вероятно неслучайно подхвърли темата за регулацията, тъй като много добре знае, че регулаторните органи или ги няма, или имат пропуски в работата си ("Каолин", „Дънди"). А освен това той не отговори на въпрос на водещия защо да вярваме на Chevron, която е платила милиарди долари глоба на Еквадор и е нанесла щети за десетилетия напред. „Сблъскват се и с проблеми, но имат и успешно разработване", каза посланикът, като остави избора на българските власти.

Хубавото в случая е, че премиерът Бойко Борисов зае твърда позиция срещу метода на хидравличното разбиване при добива на шистов газ. Позиция, която е защитил и при визитата на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън на 5 февруари. Но именно тогава бе съобщено, че съвсем скоро Вашингтон изпраща у нас водещия си специалист по шистов газ Ричард Морнингстар. Недоумяваме само защо той досега не е посетил канадската провинция Квебек, където също действа мораториум, и да ги убеди в ползата и пълната безвредност на фракинга?

Адвокатите на хидравличното разбиване

Защитата на американските интереси и в частност тези на Chevron от посланик Джеймс Уорлик е логична, както казахме, защото това е и основната цел на всяка чуждестранна мисия. По-малко известен обаче е фактът, че пътищата на компанията и на Джеймс Уорлик се доближават още в периода, преди той да започне работа в Държавния департамент. Уорлик е бил заместник-представител на американската Фондация за Азия във Филипините например. А сред спонсорите на фондацията наред с други мегакорпорации фигурира и Chevron, която е подпомогнала 10 нейни проекта, включително във Филипините и Бангладеш.
Още от статията на „Класа"

„ЕК смъмри България за бързо растящите заплати", разкрива от първата си страница „Сега"
Европейската комисия (ЕК) отправи вчера "ранно предупреждение" към България, че през 2008-2010 г. заплатите й са нараснали твърде много, и я постави под засилено наблюдение по още три показателя - за баланса по текущата сметка, за прекомерни чуждестранни инвестиции и за фирмената задлъжнялост. Брюксел представи първия си доклад по новата процедура за наблюдение и корекция на макроикономическите дисбаланси в страните от ЕС.

Ако се вярва на доклада, България е шампион в ЕС по нарастване на заплатите, защото са скочили с 27,8% за въпросните три години. Базата за сравнение обаче са заплатите през периода 1995-2007 г., когато държавата премина през икономическа катастрофа, хиперинфлация и свеждане на заплатите и пенсиите до символични суми в долари. Тъй като за всички страни в ЕС се използва една и съща база, България се откроява като първенец по растеж на доходите дори в сравнение с най-богатите държави, които до 2008 г. бяха в постоянен възход. На второ място след нея е Румъния с 22,1% нарастване, която иначе се смята за втора по бедност в ЕС след България. В сравнителния анализ няма показатели за инфлацията и промяната на цените (с изключение на жилищата), които в България са наполовина от средното равнище в ЕС, докато заплатите са средно 10 пъти по-ниски. За страните от еврозоната е позволено нарастване на заплатите най-много с 9% за три години, а за другите - с 12%.

Базовите прагове са договорени на заседанието на Съвета на ЕС по финансовите въпроси (ЕКОФИН) на 8 ноември 2011 г., което бе пропуснато от финансовия министър Симеон Дянков, заместен от посланика ни в ЕС Бойко Коцев. Ведомството на Дянков вчера направи официално съобщение за доклада на ЕК, в което за растежа на заплатите даде следното обяснение: "В предкризисния период българската икономика се характеризираше с ускорен растеж на производителността на труда и доходите от труд спрямо средните за ЕС нива, повлияни от процеса на конвергенция и високото търсене. В допълнение редица други фактори повлияха върху високия растеж на доходите от труд - например ежегодното повишаване на минималните осигурителни прагове, което имаше за цел изсветляване на недекларирани доходи.
Още от статията на „Сега"

„Операция "Чисти ръце" в КАТ", пише на първата си страница „Монитор"
20 катаджии ще изхвърчат вкупом от работа тази седмица заради рушвети от шофьори, научи „Монитор" от вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов. Те са разследвани в продължение на 2-3 месеца за различни случаи съвместно от прокуратурата и агенти под прикритие от дирекцията „Вътрешна сигурност" в МВР. За взетите от шофьори подкупи срещу катаджиите ще бъдат повдигнати и обвинения. До проверките срещу тях се е стигнало след подадени от ужилени водачи сигнали.

Ще бъдем безкомпромисни при всеки един сигнал срещу КАТ или ДАИ, зарече се МВР шефът. Той призова всеки пострадал от подкупен служител на министерството гражданин да алармира за това. Очаква се от ведомството да обявят масовата чистка на корумпирани катаджии в близките дни. Миналата година при акция „Палките" бяха арестувани 10 полицаи. Оказа се, че униформени от пазарджишката пътна полиция са крили рушветите в дръжките на стоппалките си. По-късно при операция „Палките 2" вън от МВР се оказаха още 17 души.

Вицепремиерът отчете, че благодарение на превантивните мерки срещу нарушителите е постигнат рязък спад в броя на инцидентите по пътищата за последните две години. По думите му водачите са станали по-дисциплинирани. Цветанов напомни, че приоритет са мерките срещу подкупните полицаи, елиминирането на субективния фактор чрез камерите по пътищата, които трябва да станат общо 400, както и изграждането на магистралите, движението по които крие далеч по-малко рискове.

Процедура за купуването и монтирането на още 174 стационарни камери се очаква да стартира през тази година, обяви пред вестника пък началникът на отдел „Пътна полиция" при Главна дирекция „Охранителна полиция" главен инспектор Антон Антонов. Миналия месец са били набелязани и обследвани местата, на които ще бъдат поставени видеорадарите. Те се намират в участъци с концентрация на пътни произшествия включващи и населени места, както и магистралите.
Още от статията на „Монитор"

„Трайков пое вината за АКТА", информира „Стандарт"
България ще спре процедурата по одобрение на спорното международно споразумение за борба с фалшификациите АКТА. Това заяви вчера министърът на икономиката Трайчо Трайков. Той ще внесе днес проект на решение в Министерския съвет, който е съгласуван с премиера Бойко Борисов.

АКТА няма да бъде внасяна за ратификация, ако по него няма изградена единна позиция в ЕС.

Основната причина за решението са масови протести през последните дни в България и редица европейски държави срещу АКТА. Министърът на икономиката пое на плещите си вината за подкрепеното от правителството споразумение. "Спокойно заявявам, че аз поемам отговорността, тъй като смятам, че подцених въпроса", заяви Трайков. Според него дори намеците, че един подобен международен документ може да се окаже трамплин за полицейщина, вредят на България, на доброто ни име, на гражданското общество и дават лоша оценка за политическата система у нас.
Още от статията на „Стандарт"

„Ток, газ, парно поскъпват" е водещото заглавие на „Труд"
Задава се лавина от поскъпване на битовите сметки. Това сочат разчетите на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Първо, от март ще се увеличи цената на водата, различно в различните градове. Следващото поскъпване е от април - то е за природния газ и сметките за парно и топла вода. Последна ще се увеличи и цената на електроенергията - от юли.

Водата ще поскъпне заради новите пречиствателни станции. Газът и парното - заради по-високата цена на руското синьо гориво. При тока причината е, че тецовете трябва да компенсират вредните газове с покупка на въглеродни квоти.

Междувременно януарските сметки за парно се оказаха доста по-високи от предварително обявените. Икономическият министър Трайчо Трайков поиска проверка на топлинните счетоводители.

Задава се увеличение на газа, парното, тока и водата. Това стана ясно във вторник от думите на Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Първа ще поскъпне водата - от март, но новата цена все още е под въпрос. По данни на регулатора се предвижда средно увеличение от 1,5 до 10 на сто за различните водни оператори.

Месец по-късно ще ни ударят сметките за газ и парно (топла вода). Според предварителните изчисления на ДКЕВР синьото гориво ще поскъпне с до 10% от април. При това положение парното се очаква също да промени своята цена от април - средно с до 7 на сто, по данни на Асоциацията на топлофикационните дружества. Сметката се получава, като към предстоящото поскъпване на природния газ се прибави и увеличението му с 4,34% от януари. Въпреки че синьото гориво е основна суровина за повечето от топлофикациите, енергийният регулатор не позволи януарското увеличение да се отрази в сметките им.

Също с 10%, но от юли, ще се увеличи и цената на тока.
Още от статията на „Труд"

"Природен газ и парно поскъпват от 1 април", информира „Класа"
Природният газ и парното ще поскъпнат от 1 април, но още се правят анализи колко точно ще е увеличението, каза вчера Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Той обясни, че със сигурност регулаторът няма да приеме увеличение от 27% на суровината, което „Булгаргаз" поиска. Цените на синьото гориво у нас се влияят най-много от нивата на петрола по средиземноморските пазари. Те обаче се върнаха на пиковите си стойности от 2008 г. Това ще бъде и основната причина за поскъпването на природния газ у нас от април, а не фактът, че „Булгаргаз" е използвал по-големи количества газ от хранилището край Чирен. Другият фактор за скока ще бъде и поскъпналият долар спрямо еврото през последните месеци.

Семерджиев похвали газовия доставчик и оператора „Булгартрансгаз" заради справянето с кризисната ситуация преди две седмици, когато бяха намалени доставките на газ от Русия.

През лятото „Булгаргаз" трябва да възстанови запасите в „Чирен", но трябва да се прецени кога да стане това и на какви цени, за да не се оскъпи допълнително суровината, каза Семерджиев. По думите му финансовото състояние на „Булгаргаз" се е подобрило през 2011 г. в сравнение с година по-рано.

От миналата седмица доставките на природен газ са в нормален обем, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Заради очакваното повишение той добави, че цената на газта на международните пазари не може да се контролира от България. Поправката на договора за доставка на природен газ от Русия, направена от бившия енергиен министър Румен Овчаров, ни струва досега два милиарда лева, припомни Трайков.

От 1 април ще поскъпнат парното и топлата вода, като това е неизбежно, добавиха от ДКЕВР. Цените на топлофикациите бяха задържани за зимния сезон, но дружествата вече нямат резерви и ще трябва да се разреши поскъпване на услугата, коментира Семерджиев.
Още от статията на „Класа"

„Още една стъпка към Голгота" обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Парламент под обсада, Атина в пламъци, оставки на министри - Гърция преживя поредната гротескна нощ по пътя към своята финансова Голгота, при това под ръкоплясканията на ЕС. Гръцките депутати одобриха тежките условия на новия пакет антикризисни мерки, предложени от тройката (ЕС, ЕЦБ и МВФ), които задължават страната да съкрати 3.3 млрд. евро разходи, за да получи нови 130 млрд. евро заем. Много депутати, гласували против, бяха изключени от групите си, а шестима членове на кабинета подадоха оставки в знак на протест. В същото време навън демонстранти атакуваха банки и магазини, превръщайки центъра на гръцката столица в сцена на погроми. Комисарят по финансовите въпроси на ЕС Оли Рен поздрави Атина за приемането на мерките и заяви, че развилнелите се демонстранти не са представителна част от гръцкото население.

Въпреки че е суров, договореният пакет мерки няма сам по себе си да донесе на страната необходимите средства, за да избегне фалита. Финансовите министри от ЕС, които се срещат в сряда, настояват освен него да има и писмено уверение от основните политически партии, че тези мерки ще се спазват дори след избори, каквито се предвижда да има през април. На гръцкото правителство му остава и да се договори с частните кредитори преди плащанията по дълга на 20 март, като в противен случай ще изпадне в неконтролиран фалит.

Демокрация в действие

Фактът, че партиите в "кабинета на националното единство" успяха толкова трудно да постигнат компромис, показва ясно какъв хаос и проблеми чакат страната при всяко важно решение.

Десетки депутати, които би трябвало да подкрепят технократското правителство на премиера Лукас Пападимос, не гласуваха според инструкциите на ръководството си с ясното съзнание, че ще бъдат изключени от парламентарните си групи. Лидерът на "Нова демокрация" Андонис Самарас предупреди депутатите си ден по-рано, че който не подкрепи антикризисните мерки, автоматично отпада от листата за предстоящите извънредни парламентарни избори. Изгонването на над 40 депутати стана по-малко от час след гласуването. От общо 83 депутати "Нова демокрация" изключи 21, а ПАСОК - 20 от общо 153-ма народни представители.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Кризата свърши, но никой не вярва" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
От средата на 2010 г. българската икономика бележи постоянен ръст и в момента е само 4% под максималните си нива отпреди кризата, обяви вчера председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски. Според него до края на 2012 г. ръстът ще догони този от 2008 г. Дори производителността на труда в момента е по-висока, отколкото преди кризата. Единствено потреблението засега остава на ниски нива.

"Ако погледнем числата, кризата е свършила. Личното усещане на хората обаче е, че криза има", заяви Прохаски. Според него това усещане ще се преодолее в началото на 2013 г. Тогава бизнесът и държавата ще започнат да увеличават заплатите. Така ще се преодолее чувството на обедняване, причинено от замразените заплати и инфлацията.

Заплати ще растат от 2013 г.

От началото на 2013 г. заплатите в България ще започнат да растат както в частния, така и в държавния сектор. Тази прогноза направи председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски.

"До началото на следващата година трябва да е приключило напълно следкризисното преструктуриране на фирмите и те да започнат да увеличават заплатите вече в условията на нормален растеж", заяви той, докато представяше свой анализ за това дали има икономическа криза в България.

Лек задържащ ефект върху ръста на доходите през 2013 г. можел да окаже единствено стремежът на бизнеса да насочи част от приходите си към инвестиции, обясни икономистът.

С увеличението на доходите от 2013 г. ще се преодолее и възприятието на българите, че страната все още е в криза, твърди Прохаски.

"Ако погледнем сухите цифри както за нашата икономика, така и за развитието на основните ни партньори, ще видим, че отдавна сме излезли от кризата", обясни шефът на Центъра за икономическо развитие. "От средата на 2010 г. българската икономика постоянно расте и сме изпълнили дори техническите изисквания страната да не е в криза.
Още от статията на „24 часа"

„Вземаме все по-малки ипотеки", обобщава „Монитор"
Българите теглят все по-малки ипотечни кредити, сочи проучване на консултантите от „Кредит Център". През януари почти 5% от изтеглените заеми срещу имотно обезпечение са били до 10 000 евро.

Според шефа на консултантската компания Тихомир Тошев кризата в Европа прави българите по-предпазливи и ги кара да купуват имот, като теглят по-малки кредити и да ползват повече собствени пари

„Тази тенденция продължава пети пореден месец", каза той. „Преди кризата, ако на купувача на имота не му стигаха 7-8 хил. евро, би взел потребителски заем, но сега в подобни случаи все повече се предпочитат ипотеките."

„Обикновено през януари хората не са много активни в сключването на сделки за покупка на имот с кредит. Този януари обаче е най-активният за последните 3 години", добави Тошев. „Активността се дължи на увеличеното търсене на евтини имоти", допълва Тошев.

Започва да се оформя и нова за пазара тенденция. Увеличават се потребителите, които решават да изтеглят ипотечния си заем в българска валута. Това обуславя и януарския ръст в кредитите, изтеглени в левове. Докато обикновено съотношението евро/левове е в полза на еврото с над 90 на сто, то през първия месец на 2012 г. левовите кредити вече представляват 14% от всички.

През първия месец на 2012 г. средният размер на изтеглените кредити в страната е бил 33 228 евро. В столицата размерът на изтеглените ипотечни кредити е почти 40 000 евро и е осезаемо по-голям спрямо останалите градове в страната. Във Варна той е 33 760 евро, в Бургас - 30 000 евро, а в града на тепетата тази стойност е равна на 25 670 евро.

Спрямо миналия януари се наблюдава драстичен спад на дела на отпуснатите кредити над 50 000 евро.
Още от статията на „Монитор"

„Без камиони по празниците", информира „Труд"
Движението на тировете по празниците ще се ограничи. Те няма да пътуват от 16 до 22 ч. в деня преди официалния празник, когато повечето хора тръгват на път, както и в същия часови диапазон на последния празничен ден, когато хората се прибират. Това обяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски на среща с браншовите организации вчера.

Официалните празници всяка година се определят с решение на правителството - през 2012 г. те са 17 дни, като два вече минаха - 1 и 2 януари.

В дискусията по проблемите на товарния трафик се включиха и строителната министърка Лиляна Павлова, както и представители на агенция "Автомобилна администрация", Охранителна полиция и пътната агенция.

Остава и въведеното от миналата година ограничение за движение на тирове в началото и края на уикендите през летните месеци. И тази година от 20 май до 30 септември няма да е разрешено преминаването на тежкотоварни камиони по пътищата в петък и неделя от 16 до 22 ч.

В същото време въвеждането на целогодишна забрана за движение на тировете в почивните дни се отлага. Причината е в липсата на достатъчно тир паркинги и зони за паркиране.
Още от статията на „Труд"

"Бонуси от по 1520 лв. си раздали в Здравната каса", разкрива „24 часа"
Над 9,3 милиона лева са раздадени в Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса под формата на бонуси за изминалата 2011 г. Това сочи официална справка на министър Стефан Константинов, изискана от СДС по реда на парламентарния контрол. Числата изнесе депутатът д-р Ваньо Шарков.

Само в министерството служителите са стимулирани с 5 236 618 лв. Уточнява се, че това прави средно по 339 лв. на човек при общо 15 451 служители.

"Ако един човек яде свинско, а друг яде зеле, средностатистически двамата свинско със зеле ли ядат", ядоса се от обобщените данни Шарков.

Малко над 4 млн. лв. пък са раздадените допълнителни пари над заплатата в НЗОК. Там работят 2700 души, следователно средният бонус на човек за м.г. е бил 1520 лв. Половината пари са от глоби (на болници, общопрактикуващи лекари), а другата е от икономии.

Само още три министерства са посочили сумите, с които служителите им са били награждавани. А единствено във военното такива не са били раздавани.

В просветното те възлизат на 43 081 лв. и са изплащани на тримесечие. 394 312 лв. пък са били изплатени над редовните заплати в правосъдното ведомство. Министър Диана Ковачева е уточнила, че за нея работят 256 чиновници.

Единствен външният министър Николай Младенов е отговорил пълно на сините. Той е предоставил подробна справка за изплатените бонуси по длъжности. Те възлизат на 516 472 лв. и в общия случай не надхвърлят 1000 лв. за един служител.

Всички останали министри са отказали да дадат подобна разбивка, като са оправдали това със Закона за защита на личните данни. Обяснението е, че паричните стимули са част от нетните възнаграждения на служителите, а финансовото им състояние попада под защитата на този закон.
Още от статията на „24 часа"

"Закон затваря 70% от площадките за скрап", информира „Капитал Daily"
Седемдесет процента, или около 1400 от площадките за събиране на отпадъци от черни и цветни метали, стари автомобили и черна и бяла техника на територията на България, трябва да затворят от 15 февруари, ако се спазва сега действащият Закон за управление на отпадъците, съобщиха от организациите на търговците с черни и цветни метали. Така ще бъдат загубени инвестиции за милиарди левове, а над 10 хиляди души ще загубят доходите си.

Фирмите от сектора планират да сезират за насилственото си затваряне  Европейския съд по правата на човека в Страсбург за нарушаване на правото на собственост и ще искат финансово обезщетение от държавата.

Административен хаос

Причината е, че според поправки в закона от миналия април места за събиране на скрап може да има само в общини с одобрени общи устройствени планове или на жп гари, а площадките трябва да се намират само в зони с промишлено и складово предназначение. Тъй като 177 общини в България нямат общи устройствени планове, а само 87 имат такива, а всичко това не е отговорност на фирмите, Министерството на околната среда и водите "дописа" закона, като разреши документи да подават фирмите, които работят в общини с подробни планове или пък със стари градоустройствени планове. Част от общините обаче отказаха да издадат скици на съответните места. В случаите, в които фирмите са се сдобили със скици и са представили документи в Министерството на икономиката и енергетиката и туризма, което ги лицензира, не е ясно дали ще се спазва законът за управление на отпадъците или заповедта на екоминистерството. 15 февруари е крайният срок, в който всички действащи фирми трябва да представят в икономическото министерство документи и скици, че отговарят на закона и площадките им се намират на подходящото място. Други пък подават документи за заличаване. Досега такива има само за 215 площадки, казват от сектора.

Проблемът е, че ако една от площадките е в нарушение, се отнема лицензът на цялата фирма, независимо колко площадки има, припомнят от Българската асоциация по рециклиране (БАР), която обединява 97 от най-големите фирми в сектора. От Гражданската инициатива на търговците на отпадъци от черни и цветни метали, която пък представлява 200 от средните и малките фирми, допълват, че последните писма на екоминистерството до бранша гласят, че ще се признават всякакви планове и освен това се казва, че трябва да чакат новия закон. Проектът за нов закон за управление на отпадъците обаче е между първо и второ четене в парламента. В него има над 400 поправки и в момента работна група от депутати и експерти ги обобщава. В нея по традиция не са поканени представители на бизнеса. В същото време целият текст за общите устройствени планове се намира в Конституционния съд.

Преброяване на жертвите

До 15 февруари в България има 1077 лицензирани фирми за търговия със скрап, които пък управляват 2372 площадки. 150 от площадките се намират в района на жп гарите и задължително ще останат. Какво ще се случи с останалите и как ще се прилага нормативната уредба изобщо не е ясно на никого.

Има обаче и драстични случаи, в които няма никаква яснота как ще се работи.
Още от статията на „Капитал Daily"