Всеросийският център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ) публикува резултати от изследване сред руснаците относно зависимостта между размера на работната заплата и възрастта. Установено е, че най-много в Русия печелят гражданите между 31 и 35 години. За разлика от РФ, в западните държави пикът на доходите идва през 50-те години на човека.

В изследването са участвали над 1,500 души, живеещи в 46 области на Русия. Методиката не включва целенасочено допитване, а в рамките на ежеседмичните планови анкети на ВЦИОМ са задавани въпроси за материалното благополучие на хората, за тяхното образование и за готовността за повишаване на образованието. В резултат е било установено, че максимумът в доходите от основната работа на допитаните руснаци  идва във възрастта 31-35 години. Положението е същото и при отчитане на премиите, отпуските и другите доходи и изваждане на данъците.

След „критичната точка" 35 години доходите на руснаците започват да падат. По данни за март 2007, средният доход на работещите на възраст 18-24 години е съставил 8,200 рубли (465 лева), 25-34 годишните взимат средно 11,000 рубли (625 лева). В интервала 35-44 години доходите на руснаците започват да намаляват и са средно 10,900 рубли, а между 45-60 години - 9,000 рубли.

Според теорията за „натрупване на човешки капитал", колкото повече човек влага в образование, толкова повече му плащат. „Тази теория работи най-добре на Запад и в развитите страни" - казва ръководителят на изследователските проекти на ВЦИОМ Роман Строганов. Там максимумът на доходите се пада между 50 и 60 години. Това е възрастта на максималния доход, след която доходите започват да намаляват, тъй като „капиталът" се „износва" - проблеми със здравето, остарели знания и опит, пасивност, снижение на способността за обучение.

Мнозина в Русия са започнали да натрупват „човешки капитал" в съветско време, но после рязко са прекъснали. Сега стойността на работнк на пазара на труда се увеличава от знанията му, получени след 1991. Това са хора, завършили училище в края на 80-те и са започнали кариерата си, необременени от съветското образование и особеностите на съветските професии. „В Русия, ако човек има докапиталистически опит, това по-скоро му е в минус", обяснява Строганов. „Спомняте ли си как през 1990те взимаха на работа в търговията само онези, които нямаха опит в съветската търговия? В действителност това не беше частен случай".

Сътрудниците на компаниите за набиране на персонал също считат, че за търсещите работа на възраст между 40 и 50 години е доста трудно да си намерят работа в Русия. „Мнозина работодатели са убедени, че сътрудниците от тази възрастова категория са по-бавни от младите си колеги във взимането на решения, боят се от рискове и не искат промени", говори генералният директор на компанията HeadHunter.

Шансовете на руснаците над 35 години да си намерят добра работа с голяма заплата се снижават и от това, че повечето търговски предприятия сега се управляват от 30 - 40 годишни и за тях е неудобно да имат на подчинение по-възрастни сътрудници. А също и опитният служител психологически трудно ще се примири с ролята на подчинен, ако началникът му е значително по-млад. И накрая, мениджърите човешки ресурси просто се опасяват, че възрастният специалист няма да може да се влее в младия колектив.

В същото време в някои сфери се търсят именно специалисти на възраст. По думите на рекрутора, сред публикувалите обяви за работа в графата „Производство" 29% са 41-45 годишни специалисти, а 17%: 46-50-годишни. Обяснението трябва да се търси в това, че сега отново е възникнала потребност от професионалисти в производството, каквито през 90-те ме са били необходими на бизнеса. Съответно е нямало и подготовка на млади специалисти. Малко по-малко са хората от тези категории, търсещи работа в сферата на финансите и счетоводството: съответно 21% и 11%. „Тази сфера не е много динамична, в нея на първо място се търсят аналитични способности и внимателност, затова за работата идеално пасват хора на възраст".

И в двата случая няма повод да се унива, твърдят социолозите. Нормалната картина на зависимостта между доходите и опита ще се възстанови след четвърт век: когато сегашните 35-годишни достигнат възраст за пенсия. Така че при благоприятно стечение на обстоятелствата сегашната „средна възраст" до пенсионирането си ще е на пика на доходите. Любопитно е, че средната възраст на руския милиардер (по рейтинга на руските милиардери за 2007 на списание Финанс) е 46 години.