42% от населението на България живее в селските райони, където само 2 на сто от жителите са свързани с канализация. В много училища в селата децата предпочитат да не ходят до тоалетна, защото е много мръсно, заявява Диана Искрева от фондация „Земята завинаги". По думите й последиците за общественото здраве са огромни, тъй като се замърсява както почвата, така и кладенците, оттук водните източници. Тази вода се използва за пиене, пиене и готвене и причинява болести като хепатит А и болест сред децата, която се дължи на високото ниво на нитрати във водата.
Според директива на ЕС от 1991 година градовете с население над 10 хиляди души са задължени да имат напълно функционираща канализационна система. Местните служители предпочитат да инвестират в инфраструктурата, за да спазят директивата.
Корупцията на политическата класа блокира парите, предназначени за бедните хора в селските райони, заявява Искрева. Изграждането и поддържането на канализационни системи 80 евро годишно на жител от селските райони или сума, равна на две месечни пенсии на хората от тези райони. За това те предпочитат да се лишават от канализация, добавя Диана Искрева.
В Румъния 10 милиона души живеят без канализация. В селата само 15 на сто имат течаща вода.
Страните от Източна Европа, които неотдавна се присъединиха към ЕС, са най-засегнати от тези проблеми, но те се срещат и в някои изолирани в Западна Европа, например Ирландия и Франция, както и в средиземноморските страни.