Валентин Златев: "Литаско България" се закрива
"Литаско България" - компанията, в която е съсредоточена външнотърговската дейност на "Лукойл Нефтохим" и която му доставя петрола - ще бъде ликвидирана. Това каза пред репортер на "Дневник" генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев. Решението е валидно за всички регионални поделения на "Литаско", която е търговското дружество на ОАО "Лукойл" - Русия. Промяната е част от новата бизнес схема на руската компания, която предвижда разделяне на търговската и производствената дейност.
Обявената в края на миналата седмица промяна в ръководството на "Лукойл Нефтохим" отразява прилагането на тази схема - тогава Игор Кузмин стана председател на управителния съвет на бургаския комбинат на мястото на Валентин Златев, а самият Златев остава ръководител на "Лукойл България", което държи бензиностанциите и продажбите на горива в България. Вместо през "Литаско" както досега "Лукойл Нефтохим" ще купува суров петрол за преработка директно. Все още не е известно как глобално ще бъде структурирана външнотърговската дейност на руската компания майка.
Новата политика за директни доставки в комбината е наложила и свикването на общо събрание на акционерите на "Лукойл Нефтохим Бургас". То беше обявено вчера от фондовата борса, като в дневния му ред единствената точка е гласуване на решение за извършване на сделки по чл.114 от Закона за публично предлагане на ценни книжа. Това ще позволи на ръководството на рафинерията да купува суровини на голяма стойност без предварителното разрешение на акционерите, каквото иначе е изискването на закона.
Договорът за процесинг между "Лукойл Нефтохим" и "Литаско" беше сключен през 2001 г., след като компанията майка съдаде външнотърговското дружество с идеята да концентрира в него задграничните продажби. Вследствие на този договор рафинерията спря да търгува с горива и суровини, а основната част от приходите й идваха от такси за преработка. Отделянето на търговската дейност от основния предмет на компанията се отрази и върху размера на приходите й, като през 2001 г. те се понижиха с близо 80% до 647 млн. лв. спрямо 2.954 млрд. лв. година по-рано.
Междувременно продължават преговорите между "Лукойл" и "Петрол холдинг" за закупуването на най-големия дистрибутор на горива в България - "Петрол". Това каза вчера Валентин Златев, но за момента не посочи подробности. Договарянето между двете компании започна в края на миналата година, но беше внезапно прекратено през февруари, когато от "Лукойл" обявиха, че просрочените задължения на "Петрол холдинг" (мажоритарния собственик на "Петрол") към "Лукойл България" са нараснали твърде много и спряха доставките на горива. В началото на април беше постигнато споразумение за подновяване на доставките от рафинерията, но през "Литаско България". След ликвидирането на "Литаско", изглежда отношенията с "Петрол" отново ще влязат в периметъра на Валентин Златев.
Сделката между "Лукойл" и "Петрол" се счита от мнозина специалисти за ключова за петролния бизнес в България, тъй като след нея може да се прогнозира началото на процес на консолидация в бранша. Според анализатори новините едва ли ще се отразят върху пазарната цена на акциите на рафинерията. Причината е, че в момента тече търгово предложение (одобрено от Комисията за финансов надзор), след изтичането на което по-всяка вероятност дружеството ще бъде отписано от публичния регистър и няма да се търгува на борсата, а това спира инвестирорския интерес, смятат още експерти. Според специалисти това предложение също е част от цялостния процес на преструктуриране на дейността на руския нефтен гигант. Цената на изкупуването е 27.83 лв. за акция, като обект на предложението са акционери, притежаващи 913 695 акции, или 6.75% от капитала на бургаското дружество.
------------------
Валентин Златев - генерален директор на "Лукойл България"
В: В какво се изразява преструктурирането на дейността на "Лукойл"?
- Ние закрихме търговската структура на "Лукойл".
В: Става въпрос за "Литаско България"?
- Не само в България, всички регионални представителства на "Литаско" са затворени. "Литаско" ще остане търговска структура в Женева, занимаваща се с търговията извън пределите на регионалните структури.
В България остават две структури - заводът и "Лукойл България". Заводът като производствена структура, а останалата част от бизнеса е концентрирана в "Лукойл България". Поради това, че трябва да подпишем договор за доставка с "Изонефт" и за продажба на горива, това трябва да стане със съгласие на акционерите и затова свикваме общо събрание.
В: А има ли развитие на евентуалната сделка за закупуването на "Петрол"?
- След малко имам среща с господин Събев. Водим разговори, но този процес е такъв, че не става бързо.
Интервюто взе Васил Атанасов
Архив
/
Валентин Златев: "Литаско България" се закрива