Конституционният съд в заседание на 31 юли 2014 г. се произнесе с решение по конституционно дело № 1/2014 г. Делото е срещу въведената такса от 20% за ВЕИ производителите на ток от слънце и вятър в размер на 20% от приходите им, въведени с преходните и заключителните разпоредби на Бюдбет 2014 г.

Съдът определи тази част от закон за противоконстиуционни. Решението е подкрепено с почти пълно мнозинство - 10 съдии от общо 12

Ето и текстът публикуван на официалната страница на Конституционния съд:

Конституционният съд в заседание на 31 юли 2014 г. се произнесе с решение по конституционно дело № 1/2014 г. С решението Съдът обявява за противоконституционни § 6, т. 2 и 3 от Заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. (ДВ, бр. 109/2013 г.), с които са създадени чл. 35а, ал. 1, 2 и 3; чл. 35б, ал. 1, 2, 3 и 4; чл. 35в, ал. 1, 2 и 3 и чл. 73, ал. 1, 2, 3 и 4 от Закона за енергията от възобновяеми източници (ДВ, бр. 35/2011 г., посл. изм. и доп., ДВ, бр. 109/2013 г.).

Решението е подкрепено от 10 конституционни съдии.

Пълният текст на решението ще бъде публикуван по-късно.

Припомняме, че съдът определи датата за решаване на въпроса по същество след като правителството на Пламен Орешарски подаде оставка. Не ясно какво е попречило на конституционните съдии да излезат с решение по-рано след като по-голямата част от заведените през тази година дела в КС вече са или решени или прекратени.

Докладчик по делото бе съдия Димитър Токушев. Припомняме, че именно негова лекция не успя да се състои следствие на протест на студентите от СУ, който по-късно прерасна в т.нар движение на Ранобудните студенти. Тогава те искаха от преподавателя си обяснение защо е гласувал оставането на Делян Пеевски като депутат при положение, че е положил клетва за шеф на ДАНС.

Припомняме, че "такса ВЕИ" беше наложена след изненадващо предложение на Атака, внесено между двете четения на Бюджет 2014. Идеята бе подкрепена мигновено от БСП и ДПС, както и от правителството. Целта беше да се осигурят приходи за енергийни инвестиции, като на широката общетвеност стана ясно че с този налог се цели осигуряване на средства за почти "бездиханната" Национална електрическа компания.

Очакваните приходи по това перо са 120 млн. лв. като към края на април бяха събрани почти 40 млн. лв.

Според някои тълкования на практиката на конституционна съд, събраните до момента средства няма да подлежат на възстановяване.

Решението на съда е ясен сигнал, че инвестициите в България са защитени и че в крайна сметка законът и справедливостта съществуват. Това заяви председателят на Българска фотоволтаична асоциация Меглена Русенова през Money.bg. Тя обясни, че отменянето на налога от 20 процента върху приходите на ВЕИ производителите ще повиши доверието в България от една страна, а от друга ще накара българските политици и енергийния регулатор стриктно да спазват духа на закона и европейските регламенти.

Русинова посочи още, че събраните до момента пари от такса ВЕИ са около 97 млн. лева, като това са числата до юни. Тя допълни, че сумите няма да могат да бъдат възстановени на производителите, защото решенията на съда важат от датата на приемане. Ето защо БФА настоява с тези средства да бъдат подпомогнати енергийно бедните семейства, вместо да покриват дупки в бюджета.

Експертът допълни, че в момента има няколко заведени дела в европейски съд относно наложената такса и се очаква и тяхното решение.